Send Lette
Інші воєнні злочини

Херсон — Лефортово — Ростов: херсонців, яких Росія утримує за “тероризм”, почали судити

Сергій Офіцеров, Юрій Кайов, Сергій Ковальський, Костянтин Резнік, Сергій Кабаков, Денис Лялька, Сергій Гейдт, Олег Богданов і Юрій Тавожнянський — цивільні херсонці, яких росіяни викрали влітку 2022 року. Їх звинувачують у “підготовці та скоєнні акту міжнародного тероризму”. Торік МІПЛ писала про те, що спершу їх утримували в Херсоні, згодом — у Криму, а пізніше перевезли до СІЗО Лефортово в Москві. Однак із 20 лютого 2023 року дев’ятьох херсонців тримають у СІЗО № 1 у Ростові і незаконно судять.

За словами Геннадія, батька Сергія Офіцерова, у СІЗО № 1 Ростова майже всіх утримують за “злочини проти Росії”. Серед тамтешніх бранців — українські військові, цивільні маріупольці та мелітопольці. Також є росіяни — їх тримають разом із українцями. Геннадій Офіцеров розповідає про нелюдські умови в ростовському СІЗО:

— З харчуванням там жах. Холод, медична допомога майже відсутня.

Сергія Офіцерова викрали, коли він гостював у батька

За його інформацією, їжу бранці отримують завдяки волонтерам, а на прогулянки їх не виводять.

20 лютого 2024 року в Південному окружному військовому суді Ростова почалося перше так зване засідання у справі Сергія Офіцерова, Юрія Кайова, Сергія Ковальського, Костянтина Резніка, Сергія Кабакова, Дениса Ляльки, Сергія Гейдта, Юрія Тавожнянського й Олега Богданова.

Судить їх Кирило Миколайович Кривцов. У жовтні 2022-го в цьому ж суді він розглядав “справу” бійця батальйону “Айдар” Дениса Муриги з Луганської області. Російські пропагандисти заявляють, що Мурига долучився до підрозділу у 2015 році, а в березні 2022-го його полонили на кордоні України й РФ. Нині чоловіка “судять” нібито за тероризм і участь у незаконних збройних формуваннях. Росіяни, зокрема, заявляють, що він начебто причетний до підриву мосту на Луганщині, внаслідок якого загинули “вартові народної міліції ЛНР”. Коли в жовтні на “засідання” не змогла зібратися суддівська колегія, Кривцов хотів самостійно розглядати “справу”, проте його пропозицію відхилили й так званий суд перенесли на листопад.

СІЗО № 1 Ростова. Фото: Каталог в’язниць РФ

Коли ж у лютому 2024-го цей суддя взявся за херсонців, засідання було закрите, а підсудні сиділи в скляній камері й не могли спілкуватися з адвокатами.

— Преси, здається, теж не було. Я зараз моніторю російські пабліки — розголосу в Росії немає, — наголошує Геннадій Офіцеров.

За словами свідків, на “суді” встигли прочитати обвинувальний висновок і зробили перерву. 21 березня відбулося друге “засідання”, подробиць якого батько Сергія Офіцерова не знає. Ще один “суд” росіяни планують провести 4 квітня.

Нині Геннадій Офіцеров разом із родичами інших незаконно ув’язнених за цією “справою” херсонців шукають можливостей допомогти їм. Вони також домагаються від Міжнародного комітету Червоного Хреста офіційного підтвердження того, що чоловіки перебувають у російській в’язниці.

Марина Кулініч, журналістка МІПЛ

Цей матеріал підготовлено за підтримки Міністерства закордонних справ Нідерландів

0 Коментарів

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Схожі публікації
Інші воєнні злочини
Жертвами сексуального насильства в умовах війни торік стали 85 українців, зокрема двоє дітей — звіт ООН

Моніторингова місія ООН з прав людини в Україні заявляє, що має дані про 52 чоловіка, 31 одну жінку, а також двох неповнолітніх, які у 2023 році постраждали від сексуального насильства, пов’язаного з війною. Ці злочини скоєні як проти цивільних, так і проти військовополонених.

24 Квітня 2024

Інші воєнні злочини
В Росії до 12 і 11 років суворого режиму засудили двох українців, яких звинуватили у замаху на окупаційного “мера” Бердянська

Південний окружний військовий суд Росії оголосив вирок щодо Віталія Расторгуєва і Володимира Кривцуна. Чоловіків звинуватили у підготовці акту міжнародного тероризму за нібито намір підірвати авто з головою окупаційної військово-цивільної адміністрації в Бердянську.

18 Квітня 2024

Інші воєнні злочини
Сексуальне насильство в полоні: пережити і не мовчати

27 березня команда Слідство.Інфо презентувала фільм “ВінТеж” — про сексуальне насильство над українськими чоловіками в катівнях росіян. Це сповіді чотирьох мешканців Херсону. Вони розповідають про погрози, катування і зґвалтування, від яких бранці намагалися вкоротити собі віку.

3 Квітня 2024

Більше публікацій
Ми у соцмережах
Актуальні публікації
Більше публікацій
СБУ, чат-боти і TikTok: 53 справи щодо війни, за якими радимо стежити наступного тижня

Медійна ініціатива за права людини продовжує відстежувати судовий розгляд справ щодо війни. Щотижня ми публікуємо розклад найрезонансніших судових засідань, розповідаючи про те, де, коли, кого і за що судять.

17 Травня 2024

Війна і правосуддя
Дві справи про захоплення цивільних на Чернігівщині: аналіз роботи адвокатів

Під окупацією Росії села Іванівка та Слобода Чернігівської області були з 5 по 30 березня 2022 року. Там в один день сталося два випадки, справи про які наразі слухає Чернігівський районний суд. Слідство встановило, що в Слободі російські військові Петро Базаров та Євгеній Басов затримали цивільного Віталія Карпенка, схопили його на вулиці, забрали телефон і в магазині били і погрожували вбити. А в Іванівці двоє інших росіян, Микола Будаєв і Файзибек Нематов, напали на подружжя Яцюків — Наталію та Олександра. Військові обшукали їхнє обійстя, погрожували вбивством, тримали жінку в підвалі. Цих чотирьох військових обвинувачують у порушенні законів і звичаїв війни. Справу Будаєва та Нематова суд слухає з травня, а Басова та Базарова — з листопада 2023 року. Обидві — заочно.

16 Травня 2024

Війна і правосуддя
Закликаємо Верховну Раду не приймати законопроєкт № 7033-д, який обмежує доступ до судових рішень

2 травня 2024 року Комітет з питань правової політики Верховної Ради України повторно розглянув та рекомендував проєкт закону № 7033-д до голосування у парламенті. Цей законопроєкт обмежує доступ до інформації та рішень судового реєстру, які становлять значний суспільний інтерес і є важливими для реалізації функцій громадського контролю за діяльністю органів правопорядку.

16 Травня 2024

Більше публікацій