Send Lette
Війна і правосуддя

Із обвинуваченим у вбивстві чоловіка на Сумщині було четверо інших військових рф. Яка їх участь у злочині

Перший обвинувачений у воєнному злочині після повномасштабного вторгнення рф в Україну Вадим Шишимарін повністю визнав свою вину у вбивстві цивільного чоловіка із Сумщини. Про це він заявив на засіданні Солом’янського суду Києва 18 травня 2022 року.

Під час засідання прокурор Андрій Синюк зачитав обвинувальний акт Шишимаріну, а суд визначив порядок дослідження доказів. Як з’ясувалося у суді, разом із Шишимаріним у групі було четверо інших військових рф. МІПЛ відтворює події на основі обвинувального акту та розповідаємо про решту росіян, які були із обвинуваченим.

Вадим Шишимарін

Вадим Шишимарін — командир відділення четвертої гвардійської танкової Кантемирівської дивізії Московської області. Вранці 24-го лютого Шишимарін з іншими військовими, зокрема з танкістами із 13-го гвардійського танкового полку, вирушили з міста Грайворон Білгородської області в бік російсько-українського кордону. Близько 9-ї години ранку росіяни перетнули держкордон у Сумській області.

«Таким чином Шишимарін набув статус комбатанта», — зазначив прокурор Синюк.

Кілька днів росіяни рухалися територією України. В Сумській області неодноразово потрапляли під обстріли військових ЗСУ. 27-28 лютого вони сформували колону з п’яти одиниць техніки: БМП, Камаз, два бензовози та ще одна БМП з військовими. Цією колоною вони почали відступати до кордону.

Російські військові поїхали в напрямку смт. Чупахівка Охтирського району. 28 лютого колона рухалася вулицею Леніна, через міст річки Ташань, згодом виїхала на вулицю Лебединську та продовжувала рух до села Грінченкове. Саме там її розбили українські військові. Вони повністю знищили КАМАЗ та одну з БМП. Близько 15 російських військових залишилися без транспорту. Вони розділилися на кілька груп. В одну з них увійшов Шишимарін та ще четверо російських військових:

Старший лейтенант Олександр Калінін, 1995 р.н.

Прапорщик Микола Макєєв, 1993 р.н.

Солдат-контрактник Іван Мальтісов, 2001 р.н.

Купаков І.В. (деталі щодо нього невідомі)

Таким складом росіяни деякий час рухалися пішки, доки не зустріли цивільний автомобіль між Чупахівкою та Грінченковим. Російські військові обстріляли машину — вибили лобове скло та пробили колесо. Водій автомобіля зміг врятуватися.

Росіяни забрали машину. За кермо сів Макєєв. Праворуч від нього був Купаков. За водієм позаду сидів Шишимарін, а праворуч від нього Мальтісов. У багажнику, кришка якого була піднята, розмістився Калінін.

Росіяни розвернулися та поїхали назад у напрямку Чупахівки. На вулиці Лебединській вони побачили чоловіка Олександра Шеліпова, який повертався додому та говорив по телефону. Він був у цивільному одязі та відповідно без зброї.

За даними обвинувачення, Купаков наказав Шишимаріну вбити чоловіка, бо той, нібито, може передавати військовим ЗСУ дані про їх розташування. Шишимарін через вікно автомобіля вистрілив 3-4 рази в голову Шеліпову. Той помер на місці.

Фото: Артур Пріхно

Після цього усі п’ятеро військових рф поїхали в напрямку моста через річку, де зустріли ще один цивільний автомобіль. Пригрозивши водію, вони відібрали авто, та невдовзі потрапили в засідку, організовану місцевими мешканцями. Люди з гладкоствольними рушницями зустріли російських військових — зав’язався бій. Купраков у цьому бою загинув, а решта вимушені були втікати до місцевої свиноферми.

Там росіяни ховалися до ранку 1 березня, а тоді вирішили йти в село Камиші Охтирського району та здатися місцевим мешканцям.

Калінін, Макєєв та Мальтісов уже будучи військовополоненими, розповіли свої історії перебування на території України. Всі вони перегукуються між собою, однак жоден з них, крім Шишимаріна, не сказав про вбивство цивільного.

Зокрема, Іван Мальтісов розповів, чому колона взагалі вирушила в напрямку росії. Як виявилося, російські військові обстріляли своїх же, а поранених вирішили евакуювати.

«Ми стояли в лісі і наші підбили наших. Сапери поставили фішки-свістульки. Один зі срочників наступив. Танкісти туди провели залп, ранили мого командира взводу. З іншого підрозділу старшого лейтенанта убили і ще когось ранили. Командир полку наступного дня сказав збирати колону і їхати в росію — везти поранених. У нас було дві БМП, «медичка» і два бензовоза. Проїхали десь кілометрів 20-25 і нас підбили — першу БМП і медичку», — розповів Мальтісов.

Калінін же розповів, що був командиром роти забезпечення. За його словами, всього в його колоні на Сумщину вирушило близько ста машин. На питання, чи бачив він, як російські військові розстрілюють цивільних, відповів:

«Ми стояли два дні на дорозі там була стрільба лише вгору по безпілотникам. Коли проїжджали через якісь села, бачили, що машини горіли, але це була наша техніка. А те що будинки почали бомбити, це я дізнався уже в поліції», — сказав Калінін.

Микола Макєєв розповів, що здалися росіяни цивільним у селі Комиші.

«Я побачив на пагорбі скупчення людей. Я автомат за спину прибрав, підняв руки і ми здалися. Віддали зброю, екіпірування. Цивільні були без зброї, лише один дід потім підійшов з обрізом. Нас погодували, а потім приїхали військові», — сказав Макєєв.

На лаві ж підсудних нині один Вадим Шишимарін, який зізнався, що «вистріляв чергу в голову чоловіку». Шишимаріна судять за ст. 438 Кримінального кодексу України «Порушення законів та звичаїв війни» – фактично єдиною статтею за воєнні злочини, яка є в українську кримінальному кодексі, при цьому, як вказують експерти, доволі розмитою.

Раніше справи за цією статтею щодо подій на сході України та в Криму з 2014 року вже передавалися в українські суди. За нею з початку збройного конфлікту в Україні винесено чотири вироки, лише один з яких — не заочний. Вадим Шишимарін — перший, кого судять за воєнний злочин під час повномасштабного вторгнення рф в Україну.

Фото: Артур Пріхно

Зазначимо, що справу Шишимаріна доволі швидко передали до суду — з моменту затримання військового рф минуло трохи більше двох місяців. Суд своєю чергою також оперативно перейшов до розгляду справи по суті. Така оперативність раніше була великою рідкістю для української судової системи, розгляд справ щодо війни міг відкладатися роками, що не сприяло інтересу медіа та спостерігачів. Про це МІПЛ писала в аналітичному звіті «Право на правду». Сподіваємося, що нові практики Солом’янського суду змінять нарешті цю сумну традицію.

Перший процес над російським військовим після повномасштабного вторгнення рф викликав величезний резонанс — на засідання, за словами головуючого судді Сергія Агафонова, прийшли близько 150 представників медіа різних країн. Однак, зала судових засідань не могла вмістити всіх бажаючих висвітлювати процес.

«Аби забезпечити гласність судового процесу», суддя Агафонов оголосив перерву в засіданні та анонсував, що продовжиться воно вже в приміщенні Київського апеляційного суду, де є більші зали. Також процес транслюється на Youtube-каналі «Судової влади».

Сьогодні, 19 травня в процесі над Шишимаріним планують допитати потерпілу — дружину вбитого Олександра Шеліпова, а також свідків.

___________

Медійна ініціатива за права людини у коаліції з іншими правозахисними організаціями документує воєнні злочини та злочини проти людяності, що вчиняються на території України у зв’язку зі збройною агресією російської федерації.

Відомі вам факти надсилайте на адресу warcrimeSOS.UA@gmail.com.

 

 

0 Коментарів

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Схожі публікації
Війна і правосуддя
Здача батька росіянам, полонені росіяни і пропаганда проти ТЦК: 88 справ щодо війни, за якими радимо стежити цього тижня

Медійна ініціатива за права людини продовжує стежити за найрезонанснішими справами війни, які розглядають українські суди. Мова йде про воєнні злочини, колабораціонізм, державну зраду, несанкціоноване поширення інформації про ЗСУ та глорифікацію Росії.

6 Вересня 2024

Війна і правосуддя
Пенсіонера з Херсона засудили до 9 років вʼязниці за пособництво росіянам, а військових РФ — до 11 і 12 років

Упродовж липня — серпня у Реєстрі судових рішень опублікували три вироки за статтею про порушення законів і звичаїв війни. Їх винесли суди у Харківській, Херсонській та Миколаївській областях. Два вироки суди ухвалили щодо російських військових заочно, один — стосовно українця, якого затримали за пособництво окупантам. Детальніше — у регулярній аналітиці МІПЛ.

2 Вересня 2024

Війна і правосуддя
У Києві судитимуть українського підполковника Чувашова. Його звинувачують у держзражді під час контрнаступу ЗСУ

Наступного тижня в українських судах розглянуть сотні справ про колабораціонізм, державну зраду і глорифікацію Путіна. Судитимуть також російських військових, яких обвинувачують у воєнних злочинах. Більшість із них досі перебувають на свободі. МІПЛ розповідає про найцікавіші справи.

30 Серпня 2024

Більше публікацій
Ми у соцмережах
Актуальні публікації
Більше публікацій
Насильницькі зникнення
Як катують у тюрмі “Ізоляція”: студент із Донецька розповів про пережите у вʼязницях так званої “ДНР”

У рідний Донецьк Даніїл Булгаков повернувся, аби доглядати хвору бабусю. Утім хлопця кинули у вʼязницю. Після звільнення він розповів МІПЛ про те, що відбувається у донецьких тюрмах, про постійні тортури і роботу так званих “адвокатів”, які працюють на “ДНР”.  

6 Вересня 2024

Війна і правосуддя
Здача батька росіянам, полонені росіяни і пропаганда проти ТЦК: 88 справ щодо війни, за якими радимо стежити цього тижня

Медійна ініціатива за права людини продовжує стежити за найрезонанснішими справами війни, які розглядають українські суди. Мова йде про воєнні злочини, колабораціонізм, державну зраду, несанкціоноване поширення інформації про ЗСУ та глорифікацію Росії.

6 Вересня 2024

Інші воєнні злочини
Мобілізація цивільних, які були у полоні: колишні бранці вимагають справедливості

В оновленому законі про мобілізацію, який діє з 18 травня 2024 року, зазначено, що військові, які були у полоні, мають право звільнитися з військової служби і не бути мобілізованими. Водночас цивільних українців, які також були у російському незаконному увʼязненні, продовжують мобілізовувати. Цивільні, які пережили полон, вважають, що це несправедливо.

5 Вересня 2024

Більше публікацій