Send Lette
Адвокація

Коаліція «Україна. 5 ранку» проаналізувала діючі статті ККУ щодо колабораційної діяльності. Які існують проблеми та як їх вирішити

Журналісти Медійної ініціативи за права людини відстежують судові справи щодо збройного конфлікту і фіксують проблеми, які виникають під час розгляду певних категорій справ. Зокрема, вони стосуються нових складів злочинів, які з’явилися в українському законодавстві після повномасштабного вторгнення РФ. 

Суть у тому, що нині існують відразу кілька статей ККУ, положення яких перегукуються між собою: «колабораційна діяльність» (стаття 111-1 КК України); державна зрада (стаття 111 КК України), виправдовування, визнання правомірною, заперечення збройної агресії Російської Федерації проти України, глорифікації її учасників (ст. 436-2 КК України) та інші суміжні статті. 

Це створює нерозуміння як для учасників процесу, так і для мешканців окупованих територій, які не можуть чітко простежити, за які саме дії українським законодавством передбачена відповідальність. 

Наші партнери в Коаліції «Україна. П‘ята ранку» підготували аналітичну записку та рекомендації про те, як розв’язати цю проблему. Ось до яких висновків вони доходять:

  • відсутність критеріїв розмежування зазначених статей створює проблеми подвійної кваліфікації та порушує принцип правової визначеності;
  • покарання за дії, що можуть бути кваліфіковані за статтею 111-1 або суміжними статтями, є неспівмірним. В окремих випадках покарання занадто суворе, в інших — не виконує функцію виправлення та запобігання скоєнню особою нових кримінальних правопорушень.

Експерти наголошують, що оптимальним варіантом є виділення тих видів діяльності, які напряму заборонені та можуть кваліфікуватися за статтею 111-1. На їхню думку, це сприятиме недвозначності тлумачення і таке доповнення відповідає логіці кримінального законодавства.

Зазначимо, що нині в Верховній Раді зареєстровано кілька законопроєктів, щодо уточнення заборонених видів та способів діяльності. Найбільш ефективним в контексті розмежування експерти Коаліції «Україна. П‘ята ранку» називають законопроєкт 7570 і запропонований в ньому спосіб сформулювати відмінні ознаки складу злочину. 

Зокрема, експерти вважають доцільним виключити відповідальність за публічні заклики до невизнання поширення державного суверенітету України на тимчасово окупованій території України зі статті 111-1 КК України та виключити статтю 111-2 КК України, щоб усунути множення статей Кримінального кодексу, що містять ті ж склади злочинів при встановленні за них різних санкцій.

Почитати звіт українською – http://surl.li/eenxu; англійською – http://surl.li/eenya

0 Коментарів

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Схожі публікації
Адвокація
70 запитів — 0 відповідей: Інтерпол ігнорує розшук воєнних злочинців Росії

З початку великої війни Нацбюро Інтерполу України отримало понад 70 запитів слідчих на видачу червоних карток про міжнародний розшук російських воєнних злочинців. Однак жодної так і не опублікували. Інтерпол заявляє, що третя стаття його статуту забороняє втручатися у розслідування справ воєнного характеру.

29 Січня 2025

Адвокація
Майже 4000 звернень за 20 днів роботи: військова омбудсменка назвала найбільші проблеми в українському війську

За 20 днів на посаді Уповноваженої Президента України з питань захисту прав військовослужбовців та членів їхніх сімей до Ольги Решетилової, яка була призначена на цю посаду 30 грудня 2024 року, надійшло 3876 звернень. Вони стосуються різних питань, зокрема проходження військово-лікарських комісій, переміщення між підрозділами, непоновлення після самовільного залишення частини, комунікації родин зниклих безвісти і військовополонених з військовими частинами тощо.

19 Січня 2025

Адвокація
У роботі на ідентифікацію загиблих і зниклих безвісти військових та інших осіб понад 12 тисяч ДНК-експертиз — МВС

Завдяки ДНК-експертизі навіть найменші зразки тканин чи кісток можуть пролити світло на долю військового. Про те, як відбувається цей процес, ризики хибних висновки експертів і куди звертатися рідним зниклих безвісти, МІПЛ поговорила з Русланом Аббасовим, заступником директора Державного науково-дослідного експертно-криміналістичного центру МВС України.

9 Січня 2025

Більше публікацій
Ми у соцмережах
Актуальні публікації
Більше публікацій
Війна і правосуддя
Суд у Кривому Розі оприлюднив записи розмов депутата Карамалікова з росіянами

Жовтневий райсуд Кривого Рогу слухає справу Іллі Карамалікова, херсонського депутата від партії Ігоря Колихаєва “Нам тут жити!” Його звинувачують у державній зраді. За клопотанням МІПЛ суд дозволив транслювати засідання на порталі “Судова влада”. На двох останніх слуханнях дослідили записи розмов окупантів із Карамаліковим, а також допитали свідка.

5 Лютого 2025

Війна і правосуддя
У Чернігові оголосили обвинувальний акт росіянину Кубекову за катування цивільних

Ермек Кубеков — російський військовий, який брав участь в окупації Чернігівщини у 2022 році. За версією слідства, він разом із іншими російськими військовими катував трьох чоловіків, щоб отримати інформацію про ЗСУ. Кубекову інкримінують вчинення воєнного злочину.

4 Лютого 2025

Насильницькі зникнення
Марина Юрчак: “За дописи в твіттері я відсиділа як за вбивство”

Донецьке СІЗО і сподівання на обмін, але замість омріяної свободи — 15 років увʼязнення, робота за копійки у швейному цеху Сніжнянської колонії і важка фізична праця. В колонії Марину Юрчак утримували разом із вбивцями, її переконували взяти російський паспорт, але вона щоразу відмовлялась. Вважала, що погодитися на папірець із триколором — рівносильно визнанню своєї вини.

4 Лютого 2025

Більше публікацій