Адвокація

Коаліція «Україна. 5 ранку» проаналізувала діючі статті ККУ щодо колабораційної діяльності. Які існують проблеми та як їх вирішити

Журналісти Медійної ініціативи за права людини відстежують судові справи щодо збройного конфлікту і фіксують проблеми, які виникають під час розгляду певних категорій справ. Зокрема, вони стосуються нових складів злочинів, які з’явилися в українському законодавстві після повномасштабного вторгнення РФ. 

Суть у тому, що нині існують відразу кілька статей ККУ, положення яких перегукуються між собою: «колабораційна діяльність» (стаття 111-1 КК України); державна зрада (стаття 111 КК України), виправдовування, визнання правомірною, заперечення збройної агресії Російської Федерації проти України, глорифікації її учасників (ст. 436-2 КК України) та інші суміжні статті. 

Це створює нерозуміння як для учасників процесу, так і для мешканців окупованих територій, які не можуть чітко простежити, за які саме дії українським законодавством передбачена відповідальність. 

Наші партнери в Коаліції «Україна. П‘ята ранку» підготували аналітичну записку та рекомендації про те, як розв’язати цю проблему. Ось до яких висновків вони доходять:

  • відсутність критеріїв розмежування зазначених статей створює проблеми подвійної кваліфікації та порушує принцип правової визначеності;
  • покарання за дії, що можуть бути кваліфіковані за статтею 111-1 або суміжними статтями, є неспівмірним. В окремих випадках покарання занадто суворе, в інших — не виконує функцію виправлення та запобігання скоєнню особою нових кримінальних правопорушень.

Експерти наголошують, що оптимальним варіантом є виділення тих видів діяльності, які напряму заборонені та можуть кваліфікуватися за статтею 111-1. На їхню думку, це сприятиме недвозначності тлумачення і таке доповнення відповідає логіці кримінального законодавства.

Зазначимо, що нині в Верховній Раді зареєстровано кілька законопроєктів, щодо уточнення заборонених видів та способів діяльності. Найбільш ефективним в контексті розмежування експерти Коаліції «Україна. П‘ята ранку» називають законопроєкт 7570 і запропонований в ньому спосіб сформулювати відмінні ознаки складу злочину. 

Зокрема, експерти вважають доцільним виключити відповідальність за публічні заклики до невизнання поширення державного суверенітету України на тимчасово окупованій території України зі статті 111-1 КК України та виключити статтю 111-2 КК України, щоб усунути множення статей Кримінального кодексу, що містять ті ж склади злочинів при встановленні за них різних санкцій.

Почитати звіт українською – http://surl.li/eenxu; англійською – http://surl.li/eenya

0 Коментарів

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Схожі публікації
Аналітика
Заручники Росії: МІПЛ презентувала першу аналітику на основі задокументованих в системі iDoc воєнних злочинів РФ

Презентація аналітики “Безпідставні арешти та утримання цивільних заручників на північних територіях України. Аналіз задокументованих свідчень” відбулася в Осло. Співорганізаторами заходу стали МIПЛ і Норвезький Гельсінський Комітет.

21 Вересня 2023

Адвокація
“Україна готова забирати всіх, але Росія не готова віддавати”. МІПЛ бере участь у Міжнародному конгресі у Вільнюсі

Виконавча директорка МІПЛ Тетяна Катриченко бере участь у Міжнародному конгресі "Переосмислення України та Європи: Нові виклики для істориків". Конгрес відбувається у Вільнюсі. До нього долучилися понад 100 істориків та експертів із різних країн.

15 Вересня 2023

Адвокація
Росія ігнорує закиди ООН щодо катувань українських цивільних та військовополонених

Спецдоповідачка ООН з питань катувань Еліс Джил Едвардс заявляє, що Російська Федерація ігнорує документ, у якому зафіксовано факти катувань українців російськими військовими. Про це Едвардс повідомила на своїй сторінці в Twitter.

17 Серпня 2023

Більше публікацій
Ми у соцмережах
Актуальні публікації
Більше публікацій
Інші воєнні злочини
На Генасамблеї ООН нагадали про вбивство 16-річного Тіграна Оганнісяна

Під час виступу в рамках Генасамблеї ООН Уповноважений ВР з прав людини Дмитро Лубінець розповів, що просто перед вильотом до Сполучених Штатів мав розмову з матір’ю загиблого підлітка Тіграна Оганнісяна

22 Вересня 2023

Аналітика
Заручники Росії: МІПЛ презентувала першу аналітику на основі задокументованих в системі iDoc воєнних злочинів РФ

Презентація аналітики “Безпідставні арешти та утримання цивільних заручників на північних територіях України. Аналіз задокументованих свідчень” відбулася в Осло. Співорганізаторами заходу стали МIПЛ і Норвезький Гельсінський Комітет.

21 Вересня 2023

Війна і правосуддя
“Чи може вона зрадити?” У справі Світлани Оголь допитали перших свідків

У Миколаєві судять Світлану Оголь. Жінку обвинувачують у тому, що вона здала окупантам колишнього атовця Сергія Кучерешка і ніби як зрадила Україну. МІПЛ побувала на судовому засіданні, де допитали перших свідків.

18 Вересня 2023

Більше публікацій