Інші воєнні злочини

Коаліція «Україна. П’ята ранку» стала лауреатом премії «Відкрите суспільство» Центрально-Європейського університету 

Коаліція «Україна. П’ята ранку» стала лауреатом премії «Відкрите суспільство» Центрально-Європейського університету (ЦЄУ) 2022 року на знак визнання мужньої роботи з документування звірств, скоєних під час війни Росії проти України. Представники Коаліції отримають відзнаку на 31-й церемонії вручення нагород у Відні 25 червня.

Нагорода, яка щорічно присуджується особі чи організації за служіння ідеалам відкритого суспільства, вперше була вручена серу Карлу Попперу в 1994 році. Також у різні роки її отримували лауреатка Нобелівської премії з літератури 2015 року Світлана Алексієвич, організація «Лікарі без кордонів», сьомий генеральний секретар ООН Кофі Аннан, президент Чеської Республіки Вацлав Гавел і колишня міністерка охорони здоров’я індійського штату Керали К. К. Шайладжа.

«Від імені нашої коаліції та 29 організацій-членів я хочу подякувати Центрально-Європейському університету за визнання нашої роботи. Для нас велика честь отримати премію «Відкрите суспільство», – сказала Тетяна Печончик, голова правління Центру прав людини ZMINA, організації-учасниці Коаліції «Україна. П’ята ранку». «Ми разом прагнемо покласти край безкарності винних у скоєнні воєнних злочинів. Ми віримо, що невтомна та злагоджена робота громадянського суспільства в Україні прискорить настання справедливості».

Російське вторгнення в Україну продемонструвало необхідність багатогранного підходу до документування, розслідування та судового переслідування винних у скоєнні воєнних злочинів та масових звірств. «Ми впроваджуємо інноваційні підходи до співпраці з іншими НУО та відповідними державними установами, щоб покращити координацію між постраждалими та міжнародною спільнотою, – додала Катерина Рашевська, юристка Регіонального центру з прав людини, члена Коаліції. – Ми прагнемо допомогти постраждалим знайти ефективний спосіб захисту своїх прав, особливо права на правду».

Коаліція «Україна. П’ята ранку», заснована у відповідь на військовий напад Росії на Україну в лютому цього року, є групою організацій громадянського суспільства та окремих експертів, які фіксують та документують воєнні злочини та злочини проти людяності, скоєні під час російської збройної агресії в Україні. Багато членів Коаліції мають великий досвід документування міжнародних злочинів та порушень прав людини, скоєних в окупованих територіях Криму, окремих районах Донецької та Луганської областей з 2014 року, а також надають задокументовані дані українським правоохоронним органам та механізмам міжнародного правосуддя, в т.ч. Міжнародному кримінальному суду.

Як університет, відданий цінностям демократії, миру та справедливості, ЦЄУ солідарний з Україною. За три десятиліття з моменту свого заснування, ЦЄУ вже має понад 18 000 випускників. До спільноти ЦЄУ належить майже тисяча українських випускників, викладачів, співробітників і студентів, яким університет надав максимально можливу підтримку після вторгнення. Подальші ініціативи ЦЄУ щодо допомоги науковим співробітникам, майбутнім студентам та переміщеним особам в Україні та за її межами описано нижче.

«Нагороджуючи Коаліцію «Україна. П’ята ранку» нашою найвищою відзнакою, ЦЄУ вітає мирне прагнення Коаліції до основоположних цінностей відкритого суспільства – універсальної справедливості та прав людини. Цьогорічна премія «Відкрите суспільство» вручається на знак визнання величезної мужності, яку учасники Коаліції демонструють в умовах неймовірних страждань спричинених російською агресією. Зусилля Коаліції мають колосальне значення для досягнення справедливості для України та її народу», – заявила президентка і ректорка ЦЄУ Шаліні Рандерія.

Примітки:

Про ЦЄУ

Один із найбільш міжнародних університетів у світі, унікальна основоположна місія якого позиціонує Центрально-Європейський університет як визнаний центр дослідження сучасних економічних, соціальних і політичних проблем, а також як джерело підтримки для розбудови відкритих та демократичних суспільств, які поважають права людини та людську гідність. ЦЄУ акредитований в США, Австрії, та Угорщині. Університет знаходиться у Відні і пропонує англомовні освітньо-наукові програми бакалавра, магістра та доктора. У Будапешті знаходяться дослідницькі відділи університету: Інститут демократії ЦЄУ, Інститут перспективних досліджень, Літня школа ЦЄУ та Архів відкритого суспільства ім. Віри та Дональда Блінкенів.

Про Коаліцію «Україна. П’ята ранку»

Коаліція «Україна. П’ята ранку» розпочала свою діяльність наступного дня після початку широкомасштабного вторгнення Росії в Україну. До її складу входять 29 НУО та 4 експерти з міжнародного права та прав людини. Коаліція зосереджує свою діяльність на чотирьох ключових сферах: документування воєнних злочинів, аналітична та юридична робота, адвокаційна діяльність на міжнародному та національному рівнях та інформування. Робота з документування базується на міжнародних стандартах (наприклад, протокол Берклі) і національному досвіді документування воєнних злочинів. Члени Коаліції здійснюють моніторингові візити з метою документування воєнних злочинів та злочинів проти людяності і опитування свідків та постраждалих. За цим посиланням ви знайдете звіт ОБСЄ, складений із використанням даних, отриманих від Коаліції.

Контакти для ЗМІ: Тетяна Печончик, +38 067 445 95 43, [email protected]

Ініціативи солідарності ЦЄУ з Україною

ЦЄУ розробив програму «Невидимий університет для України», щоб допомогти заповнити лакуни в освіті в українських університетах, які тимчасово виникли внаслідок російського військового вторгнення.

У цій статті ви можете дізнатися про роботу спільноти ЦЄУ щодо підтримки студентів, випускників, викладачів та співробітників, як в ЦЄУ так і в Україні, а також тимчасово переміщених осіб, які постраждали від військового нападу Росії на Україну.

 

 

 

0 Коментарів

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Схожі публікації
Інші воєнні злочини
“Щось занадто гордо пішла, давай гранату в спину кинемо”, — Людмила Никитенко про викрадення окупантами та депортацію із власного дому

Мешканку Запорізької області Людмилу Никитенко росіяни викрали із дому восени минулого року. Після побоїв та майже місяця […]

17 Травня 2023

Інші воєнні злочини
Армія, кохання, війна і зрада сусідів: як колишні атовці з-під Маріуполя опинилися в російському полоні

Понад рік на тимчасово окупованій території Донецької області росіяни утримують у заручниках колишніх атовців Артема Кобилівського і Дмитра Кацуру. До повномасштабного вторгнення Росії чоловіки не були знайомі, але їхні життєві шляхи виявилися дуже схожими

12 Травня 2023

Інші воєнні злочини
“Ми лежали на полі бою. Був страшенний мороз, мінус 14. Лежали на дітях — вони мовчали”, — Ганна Поповиченко про розстріл своєї автівки російськими військовими

Ганна Поповиченко втратила батька та найкращу подругу навесні 2022 року, коли всі  разом намагалися евакуюватися із Сєвєродонецька, […]

8 Травня 2023

Більше публікацій
Ми у соцмережах
Актуальні публікації
Більше публікацій
Війна і правосуддя
“Жодних вил не було”: у справі російського льотчика Красноярцева, який бомбив Чернігів, спростували версію, ніби на нього кидались із вилами

У Чернігові, який минулого року піддавався бомбардуванням з російських літаків, нині судять одного з військових льотчиків РФ […]

26 Травня 2023

Квазіправова система
ТЕРМІНОВО: Росія обвинувачує українських дітей у диверсії — їм загрожує від 10 до 20 років ув’язнення

24 травня 2023 року Тігран Оганнісян та Микита Ханганов, обидва 2006 року народження, у тимчасово окупованому Бердянську Запорізької області отримали обвинувачення від Слідчого комітету РФ у нібито підготовці диверсії на залізниці. Обвинуваченню передували кілька місяців знущань, затримання та катування.

25 Травня 2023

Військовополонені
Після полону: чи мають право колишні військовополонені звільнитися з військової служби

“Для кожного, хто повернувся з полону, найстрашніша перспектива вдруге потрапити в полон. А якщо нас знову повертають на службу в зону бойових дій — ця перспектива реальна”, — говорить колишній військовополонений Євген.

25 Травня 2023

Більше публікацій