Send Lette
Військовополонені

“Коли мій чоловік був у полоні, мова йшла про десятки полонених. Зараз їх тисячі”, – Вікторія Пантюшенко, адвокаційна менеджерка МІПЛ

Вікторія Пантюшенко, адвокаційна менеджерка МІПЛ, не вивчала адвокацію в університеті. Цю нову для себе професію вона набула, коли говорила зі світом від імені свого чоловіка Богдана, військовослужбовця 1-ї танкової бригади, який майже п’ять років провів у російському полоні. Сьогодні власний досвід боротьби допомагає Вікторії скеровувати адвокаційну роботу інших родин, які борються за повернення своїх рідних із російської неволі. Розпитали її більше про роботу і те, як стала адвокаційницею.

Як ти стала адвокаційною менеджеркою?

— Мій чоловік, Богдан Пантюшенко, був танкістом. У 2014 році його мобілізували. У січні 2015-го у селищі Спартак неподалік Донецького аеропорту їхній танковий екіпаж підбили. Троє осіб потрапили в полон. Серед них був і мій Богдан.

Він зателефонував мені 18 січня і сказав: “Я в полоні”. Це був перший і останній його дзвінок за наступні три місяці. У той момент моє життя змінилося на 180 градусів. Я одразу стала активною громадянкою, яка бореться за звільнення свого чоловіка з російської неволі.

Вікторія Пантюшенко (друга ліворуч) на одній з акцій, які регулярно організовували родини військовополонених

Я звернулася до різних українських державних органів, почала писати у держоргани РФ. На той час не було такої великої бази телеграм-каналів зі злитими даними, як є зараз, тож ми шукали інформацію про наших рідних тільки через Facebook та Google. Я їздила за кордон, наприклад, у Європарламент, де розповідала історію свого чоловіка. На різних міжнародних майданчиках я піднімала питання полону наших громадян.

За п’ять років полону Богдана, а його обміняли у 2019-му, я здобула якусь професію, яку не могла для себе визначити. Сьогодні це називається адвокаційний менеджер.

Як завершилась твоя історія боротьби?

— На той час питання обмін військовополоненими було дуже заполітизоване. Воно і наразі таке, але тоді у цьому процесі була замішана фігура Віктора Медведчука, від нього багато що залежалою. Тобто військовослужбовці, які були в полоні, стали розмінною монетою для політиків. У цьому і була складність їхнього визволення.

Для нас все завершилось добре. Та це був складний вибір для України, тому що Богдана та інших військовослужбовців, які потрапили в полон у 2015 році, обміняли на беркутівців. Попри те що це було складне рішення, я вважаю, що наші люди — найцінніші. Тому для мене цей вибір був правильним.

Вікторія і Богдан Пантюшенко в автобусі після повернення танкіста з російського полону до України, 2019 рік. Фото: EPA

Звідки ти знала, як треба діяти?

— Це були інтуїтивні рішення. Коли твоя рідна людина у руках ворога, ти щодня прокидаєшся і думаєш, що ще можна зробити корисного, аби наблизити день її звільнення.

Ще я можу сказати, що об’єднання родин — це дуже рушійна сила. На той час нас хоч і було десятки, але ми теж об’єднувалися. Ми організували громадську організацію “Звільнення з полону”. Сергій Кодьман [батько Олексія Кодьма, з яким Богдан Пантюшенко разом сидів у російській тюрмі, Олексія обміняли за два роки після полону у 2017 році, — МІПЛ] був головою організації, а я його заступником. Ми разом координували наші дії, влаштовували акції та складали план, що краще зробити в тій чи іншій період.

Акція родин військовополонених

Як ти доєдналася до команди МІПЛ? 

— Коли почалося повномасштабне вторгнення Росії в Україну, моєму сину було всього пʼять місяців і я була в декреті. Мій чоловік попереджав, що буде вторгнення. У нас був план і тривожні валізки. Але ми обидва не очікували такого масштабу трагедії. 

У перші дні Богдан вивіз нас із малюком на захід України. Але за чотири місяці ми повернулися. Я не припиняла думати про те, що маю досвід боротьби за звільнення полонених. Розуміла, що зараз набагато більше військових потрапляють у полон, що тисячі родин лишаються розгубленими і не знають, що їм робити. Мене турбувало, що мій досвід лежить на полиці і я його не використовую.

І от так сталося, що в серпні 2022 року Тетяна Катриченко [виконавча директорка МІПЛ] запропонувала мені долучитися до Медійної ініціативи за права людини. Їхня команда допомагала мені боротися за звільнення чоловіка, а після початку великої війни до них масчово повалили запити, тож вони потребували підсилення. Так я доєдналася до МІПЛ як адвокаційна менеджерка з питань військовополонених. Наразі я також займаюсь адвокацією питань діючих військових.

Вікторія Пантюшенко (праворуч) на спільній конференції Медійної ініціативи за права людини та Міжнародної комісії з питань зниклих безвісти до Дня прав людини, 2024 рік. Фото: Віктор Ковальчук

Власний досвід допомагає в роботі чи заважає? 

— Точно допомагає. Коли у нас відбуваються зустрічі з родинами військовополонених і зниклих безвісти, у кожного індивідуальна історія і біль, але я можу їх зрозуміти. Я розумію, що ці люди проживають і який це нестерпний досвід очікування, що немає визначеності. Це найгірше, що може бути.

І я завжди відкрита до порад. Я розповідаю свою історію, про те, що робила. Наголошую на тому, наскільки важливо бути активними, постійно тримати свої питання у фокусі суспільства та закладати їх у порядок денний. Зараз ситуація складніша. Коли мій чоловік був у полоні, мова йшла про десятки, максимум сотні полонених. Зараз їх тисячі. І дуже важливо не втратити нікого.

Як змінилися теми, які родини військовополонених адвокатували десять років тому і зараз?

— Нічого не змінилося. Ми проживали все те саме. У нас також була проблема з допуском представників Міжнародного комітету Червоного Хреста до місць утримання українських військовополонених у Росії. Ми пікетували МКЧХ регулярно.

Є стале уявлення, що Росія не допускає Червоний Хрест до місць утримання полонених, що МКЧХ постійно просить, але їх не пускають. У мене на це власна думка. Я вважаю, що Червоний Хрест не докладає максимум зусиль для того, щоб відвідати місця утримання наших військовополонених. За моєї історії боротьби ми добилися того, щоб Міжнародний комітет Червоного Хреста потрапив у СІЗО, де утримувались наші хлопці. Більше того, ми змогли відправляти посилки. Це відбулося десь на третьому році утримання Богдана в полоні. Він отримував посилки і листи через МКЧХ. Тобто це було величезне досягнення, але воно далося надто складно.

0 Коментарів

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Схожі публікації
Військовополонені
За всі обміни з полону повернули 505 морських піхотинців — Коордштаб

Водночас 1300 морпіхів, які боронили Маріуполь, досі перебувають у російському полоні. Ще близько 1000 вважаються зниклими безвісти. Про це заявили на пресконференції, присвяченій тисячі днів полону морських піхотинців. Її організовала МІПЛ спільно з асоціацією “Сила морської піхоти”.

8 Січня 2025

Військовополонені
1000 днів у полоні: що відбувається з морпіхами, які боронили Маріуполь

Наразі в російському полоні перебуває близько 1300 морпіхів, які боронили Маріуполь, ще понад 1000 вважаються зниклими безвісті. Тих, кого тримають у полоні, катують. Щонайменше 12 морських піхотинців померли в російських тюрмах, їхні тіла передали в Україну під час репатріації.

6 Січня 2025

Військовополонені
184 українців померли у російському полоні від початку великої війни — Коордштаб

Медійна ініціатива за права людини отримала інформацію про офіційно підтверджену кількість українців, загиблих у російському полоні. Більшість із них — військовополонені, однак є і цивільні. МІПЛ також дослідила найпоширеніші причини смерті в полоні.

23 Грудня 2024

Більше публікацій
Ми у соцмережах
Актуальні публікації
Більше публікацій
Насильницькі зникнення
Правозахисники встановили імена майже 1900 викрадених Росією українців і розповіли, як це зробили

У 2022 році Медійна ініціатива за права людини створила департамент документування міжнародних злочинів. Відтоді його співробітники системно фіксують випадки насильницьких зникнень, катувань, незаконного утримання та інші злочини Росії проти українців. Точна кількість затриманих цивільних невідома, МІПЛ же зафіксувала 1887 осіб, викрадених на окупованих територіях України. Ця цифра весь час змінюється.

10 Січня 2025

Війна і правосуддя
Ворожка, керівник СБУ та вербування мера Очакова: 85 справ щодо війни в анонсі від МІПЛ

МІПЛ продовжує відстежувати найцікавіші судові справи, які стосуються злочинів, скоєних в умовах війни. Для зручності ми змінили формат розсилки судових анонсів, аби вам було зручніше шукати справи зі свого регіону. У доданих файлах є посилання на загальну таблицю зі всіма справами, розподіленими за областями. Також до цієї таблиці веде кожне посилання з цього матеріалу.

10 Січня 2025

Адвокація
У роботі на ідентифікацію загиблих і зниклих безвісти військових та інших осіб понад 12 тисяч ДНК-експертиз — МВС

Завдяки ДНК-експертизі навіть найменші зразки тканин чи кісток можуть пролити світло на долю військового. Про те, як відбувається цей процес, ризики хибних висновки експертів і куди звертатися рідним зниклих безвісти, МІПЛ поговорила з Русланом Аббасовим, заступником директора Державного науково-дослідного експертно-криміналістичного центру МВС України.

9 Січня 2025

Більше публікацій