Send Lette
Війна і правосуддя

Коригування по Херсону, обстріл Яворівського полігону і воєнні злочини: 39 справ щодо війни, за якими радимо стежити цього тижня

Проросійська пропагандистка. Вікторія Кохановська з Волинської області — активна прихожанка УПЦ МП. СБУ звинувачує її у провокаціях на території Києво-Печерської лаври навесні 2023 року. Як каже слідство, вона “розганяла” у соцмережах стріми, в яких підбурювала людей чинити спротив правоохоронцям та ображала релігійні почуття українців. Крім того, на сторінці у Фейсбуку заперечувала російську збройну агресію, називала війну в Україні “внутрішнім громадянським конфліктом”. Їй інкримінують пропаганду війни. Засідання призначено на 22 квітня о 15:00 у Голосіївському районному суді Києва.

“Где больнічка воєнних, знаєш?” Іван Каптель — громадянин РФ, який жив у прикордонному селищі на Чернігівщині та займався пасажирськими перевезеннями. СБУ встановила, що Каптеля завербували російські спецслужби, коли він їздив у Росію до родичів. Він нібито передавав росіянам у месенджерах інформацію про розташування ЗСУ. У листопаді 2023 суд узяв чоловіка під варту за обвинуваченням у несанкціонованому поширенні інформації про ЗСУ. Засідання призначено на 24 квітня о 14:30 в Оболонському районному суді Києва (in absentia).

Причетні до вбивства Решата Аметова. Євген Скрипнік, Олександр Багнюк, Олександр Руденко — учасники “самооборони Криму”. Вони причетні до вбивства Решата Аметова — він став першою жертвою російської агресії в Україні. У 2014 році він вийшов з дому і більше не повернувся. На відео з камер спостереження видно, як його під час одиночного пікету проти російської окупації Криму на площі Леніна перед будівлею уряду Криму затримують кілька представників “самооборони Криму” — Аметову скручують руки і саджають в автомобіль. За два тижні його знайшли мертвим. На тілі були численні сліди тортур. Обвинувачених судитимуть за скоєння низки тяжких злочинів: позбавлення волі або викрадення людини, зазіхання на територіальну цілісність України, участь у незаконному збройному формуванні. Дії Багнюка та Руденка, які є громадянами України, також кваліфікували як державну зраду. Засідання призначено на 22 квітня о 12:00 у Солом’янському районному суді Києва (in absentia).

Бомбардування цивільної інфраструктури. Олег Маковецький та Олексій Лобода — генерал-лейтенант, командувач 6 армії ВПС і ППО Західного ВО ЗС РФ та полковник, командир 47 бомбардувального авіаційного полку відповідно. За наказом Маковецького підпорядковані йому авіаційні підрозділи здійснювали бомбардування населених пунктів та об’єктів цивільної інфраструктури Сумської, Чернігівської та Харківської областей. Слідство встановило, що Лобода віддавав підлеглим накази бомбардувати будинки та мирних жителів Харківської області. Їх обвинувачують у посяганні на територіальну цілісність і недоторканність України. Засідання призначено на 26 квітня об 11:00 у Шевченківському районному суді (in absentia). 

Олексій Лобода (ліворуч), російський генерал-лейтенант, та Олег Маковецький (праворуч), російський полковник

Посилки в Росію. Євген Мурзінцев — військовий РФ, який брав участь в окупації Київщини. Із Білорусі він надіслав награбоване майно у Рубцовськ посилкою вагою 24,34 кг. Його обвинувачують у порушенні законів та звичаїв війни. Засідання призначено на 23 квітня о 10:30 у Бородянському районному суді Київської області (in absentia).

Побиття цивільного. Олексій Носков ― командир відділення 83-ої окремої гвардійської десантно-штурмової бригади армії РФ. Наприкінці березня 2022-го Носков разом із іншими військовими РФ на бронемашині з позначкою “V” приїхали до будинку в селі Козаровичі Вишгородського району. Росіяни обшукали помешкання цивільного та знайшли бінокль, звинувативши його в тому, що він коригувальник, і сильно побили. Наскова обвинувачують у порушенні законів та звичаїв війни. Засідання призначено на 22 квітня о 14:30 у Вишгородському районному суді Київської області (in absentia).

Пограбування на телефон. Микита Жуков, Максим Здір, Тимофій Лукшин, Дмитро Астанов, Кирило Жеребов і Дмитро Берегових ― російські військові. Слідство стверджує, що у 2022 році під час окупації вони пограбували дім у Богданівці. На понад 223 тисячі гривень вкрали, зокрема, прикраси, генератори, акумулятори, срібні медалі про закінчення школи та іменні медалі з недорогоцінних металів. Вони знімали все це на телефон, один із росіян забув карту пам’яті з цими відео в куртці ― так її отримали правоохоронці. Росіян обвинувачують у порушенні законів та звичаїв війни. Засідання призначено на 25 квітня о 17:00 у Броварському міськрайонному суді Київської області (in absentia). 

Розстріл батька і сина. Олександр Кашин ― солдат 2-ї оперативної роти управління федеральної служби військ нацгвардії РФ. У лютому та березні 2022 року він як окупант був на Київщині. За даними слідства, у Бучі він розстріляв двох цивільних, які їхали на велосипедах по гуманітарку. Це були батько та неповнолітній син. Вони зійшли з велосипедів, підняли руки ― Кашин, каже слідство, розстріляв обох. Батько загинув, а син вижив, бо прикинувся мертвим і зміг дістатися дитсадка по меддопомогу. Кашина обвинувачують у порушенні законів та звичаїв війни. Засідання призначено на 23 квітня о 15:30 в Ірпінському міському суді Київської області (in absentia). 

Розстріл охоронця супермаркета. Дмитро Антонніков, Руслан Горшков, Артем Деркач, Денис Монахов — російські військові, які, стверджують слідчі, 27 лютого 2022 року в Бучі розстріляли 26-річного охоронця супермаркету. Лейтенант по радіозв’язку повідомив: “Всі, хто в чорному — вороги”. Військові РФ з автоматів розстріляли беззбройного охоронця супермаркету, який був одягнений у чорний брендований одяг з написом “Охорона-Новус”. Росіян обвинувачують у порушенні законів та звичаїв війни. Засідання призначено на 23 квітня о 16:20 в Ірпінському міському суді Київської області (in absentia).

Розстріл автомобільної черги. В’ячеслав Буряк — російський військовий парашутно-десантного полку. У березні 2022 року брав участь в окупації Ірпеня. Разом із іншими росіянами розстріляв автомобільну чергу цивільних, які намагалися виїхати з міста. П’ятеро людей загинули, п’ятеро отримали тяжкі поранення. Російські джерела пишуть, що в травні 2022 року Буряк помер. Його обвинувачують у порушення законів і звичаїв війни. Засідання призначено на 24 квітня о 09:45 в Ірпінському міському суді Київської області (in absentia).

“Ополчення Донбасу”. Ігор Безлєр — один із лідерів так званої “ДНР”, керівник незаконного збройного формування “Ополчення Донбасу”, підполковник Головного розвідувального управління Росії у відставці. Має прізвисько “Бєс”. Його підозрюють у причетності до вбивства депутата Горлівської міської ради Володимира Рибака у квітні 2014 року. Українське МВС звинувачувало Безлера у підготовці замаху на главу відомства Арсена Авакова. Безлєр та його угрупування скоїли чисельні вбивства, напади на військових, терористичні акти на харківській залізниці. Його обвинувачують у порушенні законів та звичаїв війни. Засідання призначено у Слов’янському міськрайонному суді (in absentia).

Ігор Безлєр, один із лідерів так званої “ДНР”

Спроба захопити керівництво України. Майор Євген Золотарьов — в. о. заступника командира 98-ї дивізії з військово-політичної роботи. Свідки кажуть, що він називав себе “головним” від російської армії”. Сергій Казєічев — полковник поліції, командир красноярського ОМОНу. Представлявся комендантом Здвижівки. Олег Потопальський — полковник, заступник командира управління Росгвардії в Красноярському краї. Сергій Вейкколайнен — заступник командира ОМОН по Красноярському краю. Микита Гадалов та Олексій Малахаєв — стрільці російської армії. Слідство встановило, що метою спецпризначенців було захопити керівництво України. Після серйозних втрат росіяни зайняли позиції на вулиці Шевченка в Гостомелі і розстріляли 12 цивільних автівок, вбили 11 людей, зокрема дитину, ще 15 поранили. Це одна зі справ про воєнні злочини, у матеріалах якої є унікальні докази: фото і відео, оскільки в той день у Гостомелі ще була електрика. Журналісти також встановили, що обвинувачені можуть бути причетними до вбивств жителів села. Очевидці говорили, що Золотарьов неодноразово приїжджав додому, де вбили п’ятьох людей. Казєічев проводив масові затримання і допити. Їх обвинувачують у порушення законів та звичаїв війни, поєднаних із умисними вбивствами цивільних. Засідання призначено на 25 квітня о 12:00 в Ірпінському районному суді Київської області (in absentia).

Командування. Сергій Карасьов — командир підрозділу 31 окремої десантно-штурмової бригади. З лютого по квітень 2022 року керував операцією із захоплення Києва з західного напрямку. За тодішні події Карасьова обвинувачують у порушенні законів та звичаїв війни. Засідання призначено на 25 квітня о 13:50 в Ірпінському міському суді Київської області (in absentia).

Вбивства у Бучі. Амангельде Бекентаєв, Ербол Абільхаіров і Зафар Собиров — російські військові 64-ої окремої мотострілецької бригади. Слідство вважає, що під час окупації Бучі вони вбили двох цивільних у їхньому будинку. Їх обвинувачують у порушенні законів та звичаїв війни. Засідання призначено на 25 квітня о 15:50 в Ірпінському міському суді Київської області (in absentia).

Інформація для ФСБ. Ігор Довганюк працював у Слов’янську на заводі. За даними слідства, він передавав у чат-бот ФСБ інформацію про дислокацію особового складу та озброєння ЗСУ, напрямки руху військової техніки. Також він відмічав геолокації гуртожитків, промислових об’єктів і комунальних установ, чітко описував місця прильотів й оцінював їх як “скромні”. Ще він писав повідомлення з критикою української мови, волонтерів, демократичних процесів в Україні, брав участь у російських опитуваннях, де очікуваннями від “СВО” обирав “перемогу РФ та встановлення контролю над всією Україною”. Йому інкримінують несанкціоноване поширення інформації про ЗСУ. Засідання призначено на 24 квітня о 15:00 у Слов’янському міськрайонному суді.

Робота на ФСБ. Сергій Копанєв — громадянин України, який прийняв пропозицію збирати інформацію для ФСБ РФ. За наказом російських спецслужб у червні 2023 року він, каже слідство, влаштувався на ремонтний завод радіотехнічного обладнання “Укроборонпрому” і там сфотографував інформацію з обмеженим доступом, надіслав її спецслужбам РФ у Telegram. Чоловік дав журналістам інтерв’ю, де виправдовував збройну агресію РФ. Його обвинувачують у державній зраді та виправдовування збройної агресії РФ. Засідання призначено на 23 квітня о 15:00 у Кіровському районному суді міста Кіровограда.

Обстріл Яворівського полігону. Олександр Косторний — львівський проросійський діяч, майор КДБ та голова “Російського товариства імені Пушкіна”. За версією слідства, він надіслав російським спецслужбам карту Яворівського полігону — великого центру навчання військових у Львівській області. За тиждень Росія випустила туди 30 ракет. За даними СБУ, 61 людина загинула, 147 отримали поранення. Сам Косторний заперечує вину. Він стверджує, що насправді надіслав давньому знайомому карту лісу поряд із полігоном і позначив там грибні місця. Прокуратура обвинувачує його у державній зраді. Засідання призначено на 22 квітня о 14:00 у Галицькому районному суді.

Олександр Косторний на судовому засіданні 8 лютого 2023 року. Фото: Ґрати

Головний львівський антивакцинатор. Остап Стахів — відомий львівський “активіст”, під виглядом політичної та громадської діяльності роками просував російські наративи. Був членом “Свободи”, його вигнали з Української партії через нібито шахрайство. Також влаштовував проплачені акції на різноманітні теми, намагався потрапити до місцевої влади та ВР, брав участь у політичних схемах. У 2020 активно виступав проти обмежень через пандемію коронавірусу, поширював російські наративи про ковід і організовував антивакцинаторів. Наступного року СБУ повідомила йому підозру в намаганні повалити конституційний лад. Засідання призначено на 24 квітня о 14:30 у Галицькому районному суді Львова.

“Львівська народна республіка”. Андрій Івасенко у 2014 році створив у російській соцмережі “ВКонтакте” спільноту “Львівська народна республіка” і “За союз з Новоросією! Зупиніть АТО!”, що налічувала понад 10 тисяч користувачів. Також він адміністрував групи “ПМОН Беркут — помощь Беркуту и ВВ. Футболки” і “Антимайдан”. Ці групи він вів із фейкового акаунта “Александр Якимов”, зареєстрований на український номер телефону, який у нього вилучили під час слідства. У групі “Львівська народна республіка” Андрій Івасенко поширював антиукраїнські пропагандистські матеріали на кшталт “Бий бандер, рятуй країну” чи “Вставай, Україно, іде Тягнибок, всі раси понищить і буде все ок”. Його обвинувачують у державній зраді. Засідання призначено на 24 квітня об 11:00 у Франківському районному суді Львова. 

Приєднання Миколаївщини до Росії. Антоніна Ішмурат —  працівниця ліцею на Миколаївщині. Слідство встановило, що вона працювала на підрозділ інформаційно-психологічних операцій головного управління генштабу ЗС РФ. За вказівкою представника російської воєнної розвідки вона створила й адмініструвала антиукраїнську групу у “ВКонтакте”, де писала про “приєднання” Миколаївщини до РФ. Жінка пропонувала українцям не чинити спротив загарбникам і погодитися на захоплення південних регіонів України. Їй інкримінують посягання на територіальну цілісність та недоторканість України. Засідання призначено на 24 квітня о 12:00 у Ленінському районному суді Миколаєва. 

Справа Оголь. Світлану Оголь із села Кашперо-Миколаївка на Миколаївщині обвинувачують у держзраді. Як каже слідство, під час окупації села навесні 2022 року вона випивала з росіянами та здала їм Сергія Кучерешка, учасника АТО з сусіднього села Новофонтанка. Тоді росіяни вбили його та Валентина Сєдініна з Херсона. Покази свідків суперечать одне одному. Її обвинувачують у державній зраді. Засідання призначено на 25 квітня о 12:30 у Ленінському районному суді Миколаєва.

Ексмер Полтави. Олександр Мамай ― колишній член Партії регіонів і міський голова Полтави до квітня 2023 року. Очолював місто кілька разів, міська рада висловлювала йому недовіру, позбавляла повноважень, після чого він поновлювався на посаді. Через неправомірне підвищення тарифів проти нього протестували місцеві в 2013 році, його обвинувачували в корупції, у цій справі Мамай конфліктував із суддею, за його каденції були порушення в забудові центру міста. ВАКС засудив Мамая за розтрату майна. У грудні 2022-го Мамай отримав підозру за поширення інформації про розташування ЗСУ. Мамай не раз демонстрував любов до СРСР, підтримував Януковича, висловлювався російськими наративами про “Велику вітчизняну війну”, називав росіян і українців братніми народами та казав, що на сході України воюють Росія та США. На одній із пресконференцій поширив інформацію про ЗСУ, тепер стверджує, що вона була відомою. Його обвинувачують у поширенні російської пропаганди та інформації про розміщення ЗСУ. Засідання призначено на 25 квітня о 14:00 в Октябрському районному суді Полтави.

Олександр Мамай, колишній мер Полтави

“Рубльова зона” в Херсоні. Антон Козік із Херсона керував філією російського банку. Через цей банк росіяни обслуговували свої незаконні структури та створювали “рубльову зону”. Його затримали у лікарні, де він переховувався. Козіку інкримінують пособництво державі-агресору. Засідання призначено на 25 квітня о 13:30 у Малиновському районному суді Одеси.

Юрист Партії Шарія. Одесит Денис Сафонов працював юристом, був консультантом депутатів від Партії Шарія в Одеській області. Як каже слідство, після повномасштабного вторгнення виїхав до Криму, де його завербувало ГРУ. Сафонов повернувся до Одеси, збирав і передавав росіянам інформацію про ППО, наслідки ракетних обстрілів і влучань дронів. Його обвинувачують у державній зраді. Засідання призначено на 24 квітня о 13:30 у Приморському районному суді Одеси.

Зґвалтування в окупації. Олександр Рубанов — російський військовий 34-ї окремої мотострілецької бригади, який брав участь в окупації Херсонщини. Військові окупували територію Бериславського району, проводили регулярні рейди по будинках, принижували та залякували цивільних. Під час одного з таких рейдів заселився в будинок місцевої жительки, погрожував їй та її дитині. Тримаючи біля неї ніж, він, стверджує слідство, зґвалтував жінку. Його обвинувачують за статтею 438 КК України. Засідання призначено на 26 квітня о 13:00 у Приморському районному суді Одеси (in absentia).

Погрози та мародерство. Євгеній Сухобоков — російський заступник командира взводу. Разом із військовими Ігорем Лабутіним, Маадиром Ондаром і Умедджоном Гульмірзоєвим у березні 2022 року вони як окупанти були в селі Ворожба Сумської області. Вдерлися до будинку місцевої жительки, утримували її, пограбували. Сухобоков розстріляв автомобіль її сина. Викрадене майно оцінюють у понад 37 тисяч гривень, пошкодження авто — у понад 64 тисячі гривень. Сухобокова обвинувачують у порушенні законів та звичаїв війни. Засідання призначено на 25 квітня о 10:00 у Лебединському районному суді Сумської області (in absentia).

Вбивство письменника Вакуленка. Владислав Нескородьєв і Сергій Удоденко — уродженці Луганщинив. Вони, стверджує слідство, служили у збройних формуваннях “ЛНР” і в російській армії. Під час захоплення Харківщини навесні 2022 року вони нібито катували місцевих. У матеріалах справи йдеться про те, що за наказом Нескородьєва Удоденко з іншими військовими викрав із дому та закатував Володимира Вакуленка, проукраїнського активіста, дитячого письменника. Їм інкримінують порушення законів та звичаїв війни. Засідання призначено на 22 квітня о 10:30 у Дзержинському районному суді Харкова (in absentia).

Катівня на Харківщині. Антон Поляков — підполковник армії РФ з позивним  “Морячок”, служить у 30-й мотострілецький бригаді Центрального військового округу РФ. Слідчі встановили, що саме він влаштував катівню у селищі Піски-Радьківські на Харківщині. Поляков полював на учасників АТО, коли його підрозділ зайшов до Ізюмського району у травні 2022 року. В селищі Піски-Радьківські росіяни оселилися у дитсадочку, а катівню облаштували у погребі на одному з подвір’їв. У темному, вологому та холодному приміщенні людей утримували під загрозою розстрілу, вогонь відкривали без попередження — розповідають потерпілі. Полякова обинувачують у порушенні законів та звичаїв війни. Засідання призначено на 25 квітня о 10:40 у Дзержинському районному суді Харкова (in absentia).

Погрози вбивством. Максим Янголенко — командир взводу 252-го гвардійського мотострілкового полку орденів Суворова та Олександра Невського 90-ї гвардійської танкової дивізії Центрального військового округу. Слідство встановило, що у травні 2022 року в Ізюмі він, п’яний, наказав підлеглим проникнути до приватного будинку. Мешканець будинку вийшов назустріч із піднятими руками, попросив не стріляти. Янголенко говорив, що шукає коригувальника, стріляв у чоловіка над головою. На наступний день росіяни знову прийшли до будинку й Янголенко погрожував йому вбивством. Росіянина обвинувачують у порушенні законів та звичаїв війни. Засідання призначено на 25 квітня о 15:00  у Дзержинському районному суді Харкова (in absentia).

Максим Янголенко, командир взводу 252-го гвардійського мотострілкового полку орденів Суворова. Фото: СБУ

Коригування по Харкову. Антон Ізмайлов — безробітний житель Харкова, уродженець міста Брянськ, якого, як встановило слідство, завербували спецслужби Росії. Ізмайлов нібито коригував ракетні удари по Харкову: збирав інформацію про місця базування та маршрути ЗСУ на території міста. Його обвинувачують у несанкціонованому поширенні інформації про ЗСУ. Засідання призначено на 22 квітня о 14:15 у Комінтернівському районному суді Харкова.

Зґвалтування на Харківщині. Еміль Ахмеров, Маммі Маммієв, Костянтин Шляпніков — командир полку, командир відділення та водій відповідно — російські військові, які окупували Харківщину. Прокуратура вважає, що вони зґвалтували дівчину під час окупації регіону. Засідання призначено на 25 квітня о 15:00 в Орджонікідзевському районному суді міста Харкова (in absentia).

Продукти для ЗС РФ. Валентина Кобєлєва — депутатка Куп’янської міської ради Харківської області від партії “Наш край” з 2020 року. У цьому ж році балотувалася до Куп’янської міської ради від партії ОПЗЖ. Слідство встановило, що вона брала участь у позачерговому засіданні Куп`янської міської ради після 24 лютого 2022 року, під час якого вирішували питання щодо сприяння росіянам. Забезпечувала військових збройних сил РФ продуктами харчування та спеціальною технікою від комунальних закладів. Наразі вона під вартою, провину не визнає. Засідання призначено на 26 квітня о 10:00 у Червонозаводському районному суді міста Харкова.

Референдум на Харківщині. Андрій Гужа — колишній секретар Вовчансько-Хутірської сільської ради. У 2010 році обирався від Партії регіонів до Вочансько-Хутірської сілради, працював спеціалістом у Вовчанській райдержадміністрації та був членом Партії регіонів. Як встановило слідство, Гужа добровільно 1 липня 2022 року став помічником “керівника” теруправління окупаційної адміністрації Вовчанської громади. Він займався підготовкою до проведення незаконного референдуму й агітував місцевих голосувати. Крім того, змушував людей працювати у “виборчих дільницях”. Зоною відповідальності Гужи було село Вовчанські Хутори. Його обвинувачують у колабораційної діяльності та посяганні на територіальну цілісність і недоторканність України. Засідання призначено на 24 квітня о 13:00 у Чугуївському районному суді.

Оформлення бізнесу під час окупації. Анатолій Воронов — директор і власник малого приватного підприємства “Євгенія” з Новоберислава. Після захоплення Херсона Воронов перереєстрував підприємство, отримав дозвіл на роботу від окупаційної адміністрації і платив податки до російського бюджету. Згодом виїхав і у Кривому Розі хотів відкрити нове підприємство з перевезень. Воронову інкримінують пособництво державі-агресору. Засідання призначено на 23 квітня о 14:00 Великоолександрівському районному суді Херсонської області.

Окупаційний очільник Нової Каховки. Володимир Леонтьєв працював фінансовим директором і заступником генерального директора в каховській компанії “Чумак”, приятелював з тодішнім її співвласником Карлом Стуреном. Також був одним із представників каховської філії ТОВ “Уніфер” (Unifer), керівником ТОВ “Уніфер Смарт Рейн”, одним із керівників новокаховського заводу будматеріалів № 1. У 2022 році він очолив окупаційну адміністрацію міста Нова Каховка на Херсонщині, заходив до будівлі Каховської міськради разом із окупаційними військами та місцевим кримінальним авторитетом Віталієм Єфименком, який пообіцяв розправи над проукраїнськими місцевими. У соцмережах публічно заперечував, що людям треба гуманітарна допомога від української влади та заявляв, що треба налагодити зв’язки з Росією. Його обвинувачують у порушенні законів та звичаїв війни. Засідання призначено на 25 квітня о 10:00 у Нововоронцовському районному суді Херсонської області (in absentia).

Захоплення цивільних. Дмитро Несторов — військовий із Феодосії, який зрадив присязі. Слідство встановило, що він причетний до вбивства сімох людей у селі Правдине Херсонської області в ніч проти 12 квітня 2022 року. Нестеров разом із іншими російськими військовими увірвалися на територію підприємства, захопили в заручники чоловіків, які охороняли зрошувальні агрегати. Невдовзі їх перевезли під конвоєм до будинку на іншу вулицю. Пострілом у потилицю вбили 30-річного і ще одного не ідентифікованого заручника, потім зв’язали руки і ноги п’ятьом іншим заручникам, серед яких була 15-річна дівчина. Російські ЗМІ писали, що Нестерова вбили. Його обвинувачують у порушенні законів та звичаїв війни. Засідання призначено на 23 квітня об 11:00 у Херсонському міському суді (in absentia).

Катування в підвалі в Херсоні. Віктор Бедрик та Олександр Чичкан — заступник і військовий 22-го армійського корпусу берегових військ Чорноморського флоту ВМФ РФ. Як встановила прокуратура, у Херсоні 2022 року Бедрик і Чичкан тримали щонайменше 11 людей у підвалі апеляційного суду. Їх били руками, ногами, палицями та іншими предметами, катували електричним струмом. Слідство встановило, що Чичкан особисто застосовував фізичне насильство до потерпілих. Затримання і допити тривали від 3 до 10 днів. У червні 2022 року від численних травм загинуло двоє чоловіків. Росіян обвинувачують у порушенні законів та звичаїв війни. Засідання призначене на 23 квітня о 13:00 в Херсонському міському суді (in absentia).

Віктор Бедрик, заступник 22-го армійського корпусу берегових військ Чорноморського флоту ВМФ РФ

Медсестра з Херсона. Інна Касперук — колишня медсестра у Херсонській міській клінічній лікарні ім. Євгена Карабелеша. СБУ встановила, що її завербував агент ФСБ і вона передавала ворогу дані про бійців ЗСУ, які лікуються від поранень, про місця базування Сил оборони, а також нібито корегувала ракетно-артилерійські обстріли по Херсону. Залишилася працювати в лікарні Карабелеша на лівому березі за вказівкою свого куратора з ФСБ, передавала інформацію про ситуацію в місті після деокупації Херсона та відновлення мобільного інтернет-зв’язку. З початку 2023 року по квітень вона, як заявляє слідство, щонайменше 14 разів передавала координати місць дислокації українських військових, після прильотів скидала інформацію, куди саме влучили. Вона також нібито повідомляла координати місць скупчення цивільних, зокрема пунктів видачі гуманітарної допомоги, пересування бронетехніки ЗСУ та місця вильотів розвідувальних безпілотників. Касперук, говорить слідство, передавала особисті дані співробітників СБУ та військових, які зверталися до лікарні Карабелеша по медичну допомогу, писала, куди саме евакуюють поранених військових. Під час судового засідання щодо запобіжного заходу Інна Касперук визнала свою вину, покаялася та просила обрати їй домашній арешт. Наразі вона перебуває під вартою. Її обвинувачують у державній зраді. Засідання призначено на 23 квітня о 14:00 у Херсонському міському суді.

Розстріл через білизну. Нагадуємо про справу на Чернігівщині. Сат Аржаан ― російський військовий із Туви, служить у 55-й окремій мотострілецькій бригаді. Слідство вважає, що він розстріляв двох українських військових у селі Слобода на Чернігівщині. Коли до села зайшли росіяни, місцевий житель сховав двох українських військових, що випадково там опинилися. Він дав їм цивільний одяг, але вони не переодягнули білизну. В один із днів росіяни вивели всіх із підвалу й наказали роздягнутися ― так зрозуміли, що серед цивільних двоє мають стосунок до ЗСУ. Їх розстріляли. Сат Аржаана обвинувачують у порушенні законів та звичаїв війни. Засідання призначено на 25 квітня о 10:00 у Деснянському районному суді Чернігова (in absentia).

0 Коментарів

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Схожі публікації
Війна і правосуддя
Коригування, воєнні злочини та пособництво: 39 справ щодо війни, за якими радимо стежити наступного тижня

Медійна ініціатива за права людини продовжує відстежувати судовий розгляд справ щодо війни. Щотижня ми публікуємо розклад найрезонансніших судових засідань, розповідаючи про те, де, коли, кого і за що судять.

3 Травня 2024

Війна і правосуддя
“Всі викладали, чому я не можу?!” На Кіровоградщині суд виніс вирок чоловіку, який зняв для TikTok відео блокпоста

У Бобринецькому районному суді Кіровоградської області розглянули справу, у якій  місцевого жителя обвинувачують у перешкоджанні діяльності ЗСУ. Чоловік зняв та поширив у TikTok відео, на якому видно блокпост. Обвинувачений уклав угоду про визнання винуватості. Суд її затвердив та призначив чоловіку два роки умовно. МІПЛ розповідає, як відбулося судове засідання та що говорив підсудний.

3 Травня 2024

Війна і правосуддя
Перше рішення Верховного Суду у справі про порушення законів і звичаїв війни. Розбір аргументації

Верховний Суд розглянув апеляційну скаргу адвокатки у справі Олександра Кабашного, “військового комісара” з Криму. Його заочно засудили до 8 років ув’язнення за участь у примусових кампаніях з мобілізації кримців до російської армії, що є порушенням законів і звичаїв війни. Станом на квітень 2024 це поки єдине рішення Верховного Суду щодо воєнних злочинів.

2 Травня 2024

Більше публікацій
Ми у соцмережах
Актуальні публікації
Більше публікацій
Війна і правосуддя
Коригування, воєнні злочини та пособництво: 39 справ щодо війни, за якими радимо стежити наступного тижня

Медійна ініціатива за права людини продовжує відстежувати судовий розгляд справ щодо війни. Щотижня ми публікуємо розклад найрезонансніших судових засідань, розповідаючи про те, де, коли, кого і за що судять.

3 Травня 2024

Війна і правосуддя
“Всі викладали, чому я не можу?!” На Кіровоградщині суд виніс вирок чоловіку, який зняв для TikTok відео блокпоста

У Бобринецькому районному суді Кіровоградської області розглянули справу, у якій  місцевого жителя обвинувачують у перешкоджанні діяльності ЗСУ. Чоловік зняв та поширив у TikTok відео, на якому видно блокпост. Обвинувачений уклав угоду про визнання винуватості. Суд її затвердив та призначив чоловіку два роки умовно. МІПЛ розповідає, як відбулося судове засідання та що говорив підсудний.

3 Травня 2024

Війна і правосуддя
Перше рішення Верховного Суду у справі про порушення законів і звичаїв війни. Розбір аргументації

Верховний Суд розглянув апеляційну скаргу адвокатки у справі Олександра Кабашного, “військового комісара” з Криму. Його заочно засудили до 8 років ув’язнення за участь у примусових кампаніях з мобілізації кримців до російської армії, що є порушенням законів і звичаїв війни. Станом на квітень 2024 це поки єдине рішення Верховного Суду щодо воєнних злочинів.

2 Травня 2024

Більше публікацій