Маріонетка Заходу і миротворець Трамп: які наративи про війну в Україні домінують в Азії, Африці і Південній Америці — аналітика МІПЛ

У медіапросторі незахідних країн активно просуваються викривлені наративи про війну Росії проти України. Про це йдеться у новому аналітичному звіті Медійної ініціативи за права людини, підготовленому компанією LOOQME.
Дослідження демонструє, що ключові меседжі в інформаційному полі цих країн — це не просто проросійська пропаганда, а глибоко вкорінені антизахідні наративи, які часто знецінюють суб’єктність України.
Найпоширеніший наратив серед 22 виявлених — Дональд Трамп як миротворець. Його активно просувають і в ЗМІ, і в соцмережах, особливо в Бразилії, Аргентині, Туреччині та Індонезії. У цих повідомленнях президент США постає як єдиний політик, здатний завершити війну через тиск на обидві сторони, зокрема на Україну.

Інфографіка з дослідження МІПЛ
Головним полем бою наративів є соціальні мережі. У всіх трьох регіонах саме вони стали основним каналом дезінформації.
Найвразливішою до дезінформації виявилася Африка, де 29% згадок про Україну містять відверто проросійські тези.
Так, наратив про “агресивну політику НАТО” в Африці у 94% випадків поширювався через соцмережі. При цьому у переважній більшості (83% згадок) через коментарі та акаунтами, що мають невеликою аудиторію до 5 тисяч підписників, що може свідчити про штучну чи скоординовану активність..
Попри складне інформаційне середовище, аналітики зафіксували зацікавленість аудиторії до тем українських мирних ініціатив, героїзму цивільного населення та гуманітарної тематики. Наприклад, в Індонезії та Південній Кореї активно поширюються згадки про українські дипломатичні зусилля та офіційні заяви лідерів України. Бразилія та Аргентина виявляють зацікавленість до гуманітарних тем, зокрема, повернення депортованих Росією українських дітей, військовополонених та цивільних.
МІПЛ закликає Україну адаптовувати зовнішню комунікацію до специфіки кожного регіону, посилювати присутність у соцмережах і фокусуватись на темах, які викликають емпатію та довіру. Особливу увагу варто приділити протидії проросійським наративам в Африці та Південній Азії.
Повний звіт аналітикою доступний за цим посиланням.