Send Lette
Насильницькі зникнення

Мешканка Мелітополя, яку разом з чоловіком викрали окупанти, померла в російському ув’язненні

Мелітополь — одне з тих українських міст, яке Росія захопила в перші ж дні повномасштабного вторгнення. Росіяни відразу почали вдиратися до будинків, викрадати цивільних, залякувати їх і придушувати спротив окупантам. Серед тих, кого забрали, подружжя Тетяни й Олега Плачкових.

До повномасштабної війни РФ проти України Тетяна й Олег мали в Мелітополі два кафе, розвивали власну справу. Коли росіяни захопили місто, вони залишились удома разом із мамою Тетяни. У ніч із 25 на 26 вересня 2023 року окупанти вдерлися до їхньої домівки.

— Увірвалися додому люди з автоматами, у спецодязі, одягли на батьків кайданки, забрали телефони, документи і повезли. Бабусю мою зачинили в кімнаті, наказали нікуди не виходити, — розповідає донька Плачкових Людмила Мельникова.

За її словами, викрадачі не приховували, що вони з ФСБ. Росіяни всю ніч незаконно обшукували житло, допитували маму Тетяни. Повернути рідних обіцяли після з’ясування обставин, однак батьків вона більше не бачила. Натомість окупанти приходили з незаконними обшуками і допитами колег подружжя, попередили, що їм, можливо, доведеться свідчити проти Плачкових у так званому суді.

Майже пів року Людмила Мельникова не знала, де її батьки. Ні звернення до українських правоохоронних органів, ні запити до окупантів результатів не давали. Аж раптом у лютому 2024-го Людмила з власних джерел дізналася, що її мама впала в “кому невідомого походження” й перебуває в реанімації мелітопольської лікарні. Лікарі не знають, чому Тетяна була в такому стані, однак запевняють: росіяни не відразу привезли її до лікарні, а спершу утримували в якомусь іншому місці. Крім того, Плачкова захворіла на грип.

— Ми не знаємо, де вона лежала, тому що медики кажуть, що пролежні доволі значні. Можливо, щось робили з нею, щоб синці прибрати, — припускає Людмила.

Так званий слідчий не пускав до Тетяни її матір, не дозволяв перевезти жінку до іншої лікарні, оскільки її “підозрювали” у шпигунстві. Крім того, відомо, що росіяни надали Плачковій “державну адвокатку” Олену Шаповалову з Мелітополя, яка до повномасштабного вторгнення РФ належала до Ради адвокатів Запорізької області. За даними журналістів, вона щонайменше в січні 2023-го перейшла на бік РФ і очолила окупаційну обласну колегію адвокатів Запорізької області. У 2024 році на підконтрольній українському уряду території її позбавили свідоцтва, виданого 2004-го

Олена Шаповалова, “державна адвокатка”, яку росіяни призначили Тетяні Плачковій. Фото: Facebook

Людмила звернулася до МКЧХ із проханням простежити за наданням медичної допомоги її матері, але в організації заявили, що не мають доступу до тимчасово окупованих територій. Також вона просила ФСБ дозволити перевезти Тетяну до медзакладу на підконтрольній українському уряду території. Проте поки Людмила чекала на рішення, 23 травня її мама померла. Їй був 51 рік.

У “документах” про смерть росіяни заявляють, що у Тетяни були пневмонія, набряки легенів і головного мозку, але причин такого стану не зазначають. Також окупаційна “прокуратура Запорізької області” пише, що жінка померла в липні, а не травні, тож нині Людмила подає скарги на окупантів. Псевдоадвокатка Шаповалова після смерті Плачкової припинила комунікувати з її рідними, а “слідчі” закрили так зване кримінальне провадження щодо “шпигунства”. Людмилі так і не вдалося побачити маму та попрощатися з нею, адже на тимчасово окуповану територію росіяни жінку б не пропустили. Ховала померлу її матір, яка залишилась у Мелітополі.

Де росіяни тримали батька й у якому стані він зараз, Людмила досі не знає. Окупанти стверджують, що не утримують Олега Плачкова й не мають до нього жодних питань. Людмила ж дізналася від інших мелітопольців, що її батьків вивозили до Ростова, хоча достовірних підтверджень цьому в неї немає. Нині донька звертається до українських і міжнародних органів та організацій, щоб ті допомогли знайти тата.

Цей матеріал опубліковано за підтримки Європейського фонду за демократію (EED). Його зміст необов’язково відображає офіційну позицію EED. Інформація чи погляди, висловлені у цьому матеріалі, є виключною відповідальністю його авторів.

0 Коментарів

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Схожі публікації
Насильницькі зникнення
Штаб росіян у дитсадку і катівня в сільскому клубі: подробиці окупації Нового Бикова

У Новий Биків росіяни зайшли на самому початку великої війни. У перший же день закатували і вбили тут кількох хлопців із сусіднього села. Росіяни встановлювали блокпости, рили окопи, вулиці патрулювали на бетеерах. Чоловікам заборонили виходити на вулицю: застерігали, що стрілятимуть без попередження. У місцевому дитсадку ворог облаштував штаб, а в котельні сільського клубу — катівню для військовополонених і цивільних.

12 Грудня 2024

Насильницькі зникнення
На Херсонщині росіяни закрили у підвалі онкохворого пенсіонера і пʼять днів морили його голодом

Селище Дніпровське розташоване на правобережжі Херсонщини, трохи більш як за 20 км від Херсона. Коли почалася повномасштабна війна РФ проти України, росіяни його окупували. Загарбники почали вдиратися у домівки місцевих, незаконно обшукували їх, перевіряли документи. Заходили вони й до пенсіонера Павла Мурашева.

19 Листопада 2024

Насильницькі зникнення
Вирізали ножем по тілу і гасили об нього недопалки — страшні подробиці знущань над мешканцем Голої Пристані 

Григорій Головко, 41-річний підприємець із окупованої ворогом Голої Пристані на Херсонщині, у найменших деталях памʼятає події того страшного дня, коли росіяни позбавили його волі. За сім місяців і три дні незаконного утримання його відпустили. Після цього разом із родиною чоловік виїхав на підконтрольну Україні територію.   

18 Листопада 2024

Більше публікацій
Ми у соцмережах
Актуальні публікації
Більше публікацій
Свідчення під катуваннями: як у Таганрозі вибивають зізнання у тероризмі

У Ростові-на-Дону закінчився суд над Олександром Максимчуком, військовополоненим азовцем. Чоловіку дали 20 років ув'язнення за “участь у терористичній організації”, але фактично — за захист України у складі сил безпеки й оборони. Максимчук — ледь не єдиний український полонений, який, перебуваючи за ґратами, публічно заявляє про катування.

21 Грудня 2024

Війна і правосуддя
В Україні почався суд над російським десантником Чаловим, якого звинувачують у розстрілі дітей і дорослих у Бучі

Микита Чалов — оператор бойової машини 104-го десантно-штурмового полку 76-ї десантно-штурмової дивізії, який у 2022 році окупував Бучу. Слідство заявляє, що Чалов розстріляв два цивільних авто, вбивши двох дорослих і двох дітей. Ще троє людей отримали важкі поранення. Чалова обвинувачують у воєнному злочині. Справу почали слухати в Ірпінському міськсуді.

20 Грудня 2024

Адвокація
Правозахисники закликають народних депутатів не ухвалювати законопроєкти № 11538 та № 11539

Представники правозахисних організацій, які тривалий час працюють задля забезпечення відповідальності за міжнародні злочини, вчинені в умовах збройної агресії проти України, вважають, що прийняття законопроєктів № 11538 та № 11539 не тільки не сприяє майбутнім розслідуванням, але й ставить під сумнів перспективу існуючих справ.

20 Грудня 2024

Більше публікацій