Send Lette
Військовополонені

МІПЛ долучилась до створення мапи місць утримання бійців “Азову” в російському полоні 

28 травня у Києві презентували сайт та інтерактивну мапу проєкту Inferno. Це ініціатива Асоціації родин захисників “Азовсталі” та відділення міжнародного співробітництва 1-го корпусу НГУ “Азов”. Медійна ініціатива за права людини стала одним із партнерів проєкту, надавши дані для створення мапи місць утримання. 

Inferno документує факти нелюдського поводження з українськими військовополоненими в російських тюрмах та колоніях. 

— Цим проєктом ми хотіли показати реальність, у якій перебувають українські військовополонені в російському полоні. Розповісти про тортури, голод, ненадання медичної допомоги, про те, як їх позбавляють усіх прав, які передбачені Женевською конвенцією про поводження з військовополоненими, — зазначив Нестор Барчук, представник “Азову”.

Представив “Азов” Нестор Барчук презентує проєкт Inferno. Фото: Медіацентр Україна

Проєкт заснований на свідченнях звільнених із полону бійців. Зі слів правозахисниці Олени Бєлячкової, МІПЛ тісно співпрацює як із родинами військовополонених “Азова”, так і з самим підрозділом. Організація вже опитала 30 звільнених бійців, зокрема тих, хто пережив вибухи в Оленівці в липні 2022 року. Свідчення частини з них правозахисники передали для втілення ініціативи Inferno.

Ми документуємо місця утримання військовополонених і цивільних в РФ і на тимчасово окупованих територіях. Росія приховує цю інформацію, але вона критично важлива для українських структур і міжнародних партнерів. Адже у фокусі України — притягнення до відповідальності винних у вчиненні воєнних злочинів. Саме тому свідчення азовців, які вижили під час вибуху в одному з бараків в Оленівці, надзвичайно цінні для нас. Вони є прямими свідками і жертвами злочину РФ. МІПЛ розслідувала і продовжує розслідувати обставини того інциденту, — сказала Бєлячкова.

Правозахисниця Олена Бєлячкова під час презентації мапи місць утримання українських військовополонених. Фото: Медіацентр Україна

З 2023 року МІПЛ веде власну інтерактивну мапу місць утримання українців на території РФ, Білорусі, окупованих та деокупованих регіонах України. Наразі вона налічує 222 локації. Олена Бєлячкова зазначила, що особливу увагу МІПЛ приділяє збору даних про осіб, причетних до катувань у місцях позбавлення волі, і передає цю інформацію для запровадження санкцій. 

Експертка вкотре звернула увагу на неефективність Міжнародного комітету Червоного Хреста у питанні відвідування місць утримання. На її думку, ключем до змін є визначення держави-захисниці, яка могла б представляти інтереси українських бранців, відвідувати колонії, судові процеси та захищати права тих, кому висунуто звинувачення. Україна готова до імплементації цього механізму, тоді як Росія продовжує ігнорувати ініціативу.

Анастасія Лоза, комунікаційна менеджерка МІПЛ

0 Коментарів

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Схожі публікації
Військовополонені
Головна вимога — уникати безмовності. У Києві пройшла акція на підтримку військовополонених і зниклих безвісти

Майдан Незалежності. На невеликій ділянці землі біля скульптури “Козак Мамай” щільно стоять прапорці і портрети загиблих військовослужбовців, які воювали за Україну. Втім про багатьох оборонців немає жодної інформації. Відсутність тіл дає родинам надію, що їхні рідні перебувають у російському полоні. 

1 Липня 2025

Військовополонені
Великий обмін: репортаж про те, як Україна повертала 1000 своїх

З автобуса виходять змарнілі чоловіки — колишні військовополонені. На подвір’ї лікарні родини зниклих безвісти тримають фото: шукають погляд, слово, впізнання. Поряд — тиша, сирени і надія, що хтось сьогодні скаже: "Я його бачив". Репортаж з обміну.

25 Травня 2025

Військовополонені
У Києві вшанували морських піхотинців, які третій рік перебувають у російському полоні

На Майдані Незалежності в Києві відбувся публічний захід, організований Асоціацією “Сила Морської Піхоти”. Під гаслом “Ми — там, де важко. Ми — морська піхота. Третій рік боротьби — в полоні” учасники акції нагадали суспільству про українських військових, які з 2022 року залишаються в полоні Російської Федерації після оборони Маріуполя.

25 Травня 2025

Більше публікацій
Ми у соцмережах
Актуальні публікації
Більше публікацій
Війна і правосуддя
ЄСПЛ визнав Росію відповідальною за масові порушення прав людини в Україні. Що це означає?

Європейський суд з прав людини (ЄСПЛ) одноголосно визнав Російську Федерацію відповідальною за численні порушення прав людини на тимчасово окупованих територіях Донецької та Луганської областей, а також за збиття пасажирського літака рейсу MH17 у 2014 році.

9 Липня 2025

Насильницькі зникнення
ФСБ приховує місце утримання викраденого у Севастополі айтівця Сергія Гріщенкова

В окупованому Севастополі ФСБ викрала 58-річного Сергія Гріщенкова. Чоловіка звинувачують у співпраці з СБУ, вже понад два місяці він перебуває в СІЗО без жодного зв’язку з родиною. Рідні припускають, що Сергія затримали через проукраїнську позицію, яка в окупованому Криму вже стала синонімом слова “злочин”. Про те, що відбувається в Криму та долю батька МІПЛ розповіла його донька Дар’я Гріщенкова.

7 Липня 2025

Адвокація
Україна має підтримати поправки про гармонізацію юрисдикції МКС щодо злочину агресії – заява правозахисників

Ми, представники організацій громадянського суспільства, об’єднань постраждалих, науковці та експерти, вважаємо, що Україна має допомогти подолати безкарність, через яку стала можлива російська агресія, як для нашої держави, так і для суспільств по всьому світу.

4 Липня 2025

Більше публікацій