Send Lette
Війна і правосуддя

МІПЛ підписала меморандум із ОГПУ, яким впроваджуються стандарти документування воєнних злочинів

Медійна ініціатива за права людини підписала меморандум про взаєморозуміння та співпрацю з Офісом Генерального прокурора, яким впроваджуються стандарти документування воєнних злочинів. Такий меморандум під час стратегічної сесії Міжнародної ради експертів Генпрокурор Андрій Костін підписав із кількома організаціями громадянського суспільства. 

Від моменту заснування МІПЛ у 2016 році документування воєнних злочинів, вчинених у контексті збройної агресії РФ, стало одним із основних завдань нашої команди. Пріоритетною темою, зокрема, є розслідування фактів переслідування цивільного населення на окупованих територіях, включно з насильницькими зникненнями та свавільними затриманнями, позасудовими стратами, тортурами, незаконним утриманням, вивезенням людей в РФ тощо. Крім того, МІПЛ документує злочини проти українських військовополонених, які системно піддаються катуванням, нелюдському поводженню з боку РФ. Ми відстежуємо ситуацію на окупованих територіях, аналізуємо зміну поведінки окупантів щодо цивільного населення, практики, які вони застосовують. 

Текст підписаного меморандуму напрацьований за участі членів Міжнародної ради експертів. Цей консультативний орган при ОГПУ створений у 2021 році. На сьогодні МРЕ складається з 14 робочих груп, які відповідають за різні напрями співробітництва. 

Андрій Костін, Генеральний прокурор України, підписує меморандум про взаєморозуміння та співпрацю з організаціями громадянського суспільства. Фото: офіс Генерального прокурора 

Ольга Решетилова, голова МІПЛ, є членкинею МРЕ від початку її роботи, співкоординує роботу тематичної групи з питань захисту прав військовослужбовців спільно з Олексієм Бонюком, начальником Департаменту кримінальної політики ОГПУ. Група створена у січні 2024 року. Відтоді її учасники розглянули  проблеми шахрайства, від якого страждають родини військових, особливо полонених та зниклих безвісти, аналізують, наскільки посилення кримінальної відповідальності для військовослужбовців вплинуло на кількість проваджень за злочинами проти порядку несення служби, а головне — яка кількість цих проваджень закрита через відсутність складу злочину. Учасники групи зустрілися з представниками Спеціалізованої прокуратури у сфері оборони, під час якої порушили це питання, а також питання забезпечення захисту військових, які стають свідками або викривачами злочинів у своїх підрозділах. 

Учасники стратегічної сесії Міжнародної ради експертів. Фото: офіс Генерального прокурора

У липні цього року за ініціативи робочої групи із захисту прав військовослужбовців МРЕ відбулася міжвідомча нарада під головуванням Генерального прокурора України. Тоді Андрій Костін наголосив, що права військових є пріоритетним питанням для його Офісу. 

Групи Міжнародної ради експертів також працюють у сферах розслідування воєнних злочинів, протидії злочинам проти довкілля, захисту потерпілих і свідків, а також прав громадських активістів, волонтерів, журналістів та інших. Цього року започаткували новий напрям, який стосується захисту культурної спадщини.

0 Коментарів

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Схожі публікації
Війна і правосуддя
Перші засідання 2025 року: січневі анонси МІПЛ

МІПЛ продовжує відстежувати найцікавіші судові справи, які стосуються злочинів, скоєних в умовах війни. Для зручності ми змінили формат розсилки судових анонсів, аби вам було зручніше шукати справи зі свого регіону. У доданих файлах є посилання на загальну таблицю зі всіма справами, розподіленими за областями. Також до цієї таблиці веде кожне посилання з цього матеріалу.

6 Січня 2025

Війна і правосуддя
Аграрій із Куп’янська, який нібито торгував із Росією, каже про “погрози СБУ”. Репортаж із суду в Харкові про справу, яка триває два роки

Едуард Лебеденко з Куп`янська Харківської області. Він був директором приватного підприємства “Полесадсервіс”. Слідчі вважають, що під час окупації району він співпрацював із росіянами — отримав від них дозвіл на торгівлю та продавав продукцію в Росію. МІПЛ побувала на двох останніх засіданнях та розповідає про перебіг справи.

30 Грудня 2024

Війна і правосуддя
Найкоротші судові анонси року: три справи на випадок робочого святкового тижня

МІПЛ продовжує відстежувати найцікавіші судові справи, які стосуються злочинів, скоєних в умовах війни.

27 Грудня 2024

Більше публікацій
Ми у соцмережах
Актуальні публікації
Більше публікацій
Військовополонені
За всі обміни з полону повернули 505 морських піхотинців — Коордштаб

Водночас 1300 морпіхів, які боронили Маріуполь, досі перебувають у російському полоні. Ще близько 1000 вважаються зниклими безвісти. Про це заявили на пресконференції, присвяченій тисячі днів полону морських піхотинців. Її організовала МІПЛ спільно з асоціацією “Сила морської піхоти”.

8 Січня 2025

Насильницькі зникнення
В Україні завдяки ДНК опізнали тіла ще трьох українців, вбитих в Росії

Сергій Дєдовський із Чернігівщини, Андрій Пащенко та Сергій Шевцов із Київщини — цивільні, яких у 2022 року викрали і вивезли в Росію. Живими звіти вони не повернулися. Їхню особу встановили завдяки ДНК-експертизі.

7 Січня 2025

Військовополонені
1000 днів у полоні: що відбувається з морпіхами, які боронили Маріуполь

Наразі в російському полоні перебуває близько 1300 морпіхів, які боронили Маріуполь, ще понад 1000 вважаються зниклими безвісті. Тих, кого тримають у полоні, катують. Щонайменше 12 морських піхотинців померли в російських тюрмах, їхні тіла передали в Україну під час репатріації.

6 Січня 2025

Більше публікацій