Send Lette
Війна і правосуддя

МІПЛ після рішення ЄСПЛ пропонує порушити першу в Україні кримінальну справу за ознаками злочину проти людяності

16 липня у Києві відбулася панельна дискусія “Рішення ЄСПЛ у справі “Україна та Нідерланди проти Росії” і його значення для захисту прав потерпілих від російської агресії”. Захід організували Міністерство юстиції України та Центр прав людини ZMINA за підтримки Посольства Чехії в Україні. 

Нагадаємо, 9 липня 2025 року Велика Палата Європейського суду з прав людини оголосила рішення у найбільшій міждержавній справі в історії Суду. Вона об’єднує одразу чотири заяви. Дві з них подала Україна у 2014 році. Вони стосувалися систематичних порушень прав людини Росією в контексті конфлікту на сході України за участю проросійських сепаратистів, зокрема викрадення трьох груп дітей та їхнє тимчасове переміщення до Росії. 

Ще одну заяву — щодо збиття рейсу MH17 в липні 2014 року над окупованою Росією територією України — подали Нідерланди у 2020 році. В результаті авіатрощі загинули всі, хто перебував на борту, переважно громадяни Нідерландів. 

Останню заяву подала Україна у 2022-му, вона стосувалася системних порушень Росією прав людини в контексті повномасштабного вторгнення в Україну, яке розпочалося 24 лютого 2022 року.

Рішення Європейського суду не просто про те, що є практика порушень та злочинів з боку Російської Федерації з 2014 року. Воно про те, що це ціла система — взаємопов’язані порушення, політика РФ проти нашої держави як країни. ЄСПЛ наголосив, що агресія Росії розпочалась ще з окупації АРК Крим та м. Севастополь, — зазначила Маргарита Сокоренко, Уповноважена у справах ЄСПЛ.

Маргарита Сокоренко. Фото: Міністерство юстиції України

На думку учасників дискусії, безпрецедентним є й те, що ЄСПЛ визнав політику РФ спрямованою на знищення української державності, яка вже зараз загрожує миру на європейському континенті. 

Андрій Яковлєв, адвокат та експерт Медійної ініціативи за права людини, підкреслив, що ЄСПЛ розглядав усі фази війни з 2014 року як один епізод агресії. Рішення підтверджує, що дії РФ, починаючи з 2014 року, були стратегічно запланованими, тривалими та систематичними. Таким чином Європейський суд констатував поведінку, яка становить склад злочину проти людяності, підкреслив адвокат.

Учасники дискусії. Фото: Міністерство юстиції України

— Надзвичайно важливим є право на правду, — заявляє Андрій Яковлєв. — Адже ЄСПЛ, розглядаючи скарги щодо порушень прав людини, зробив детальний історичний опис. Тепер, завдяки рішенню суду, нам не треба спростовувати російські наративи про те, що на сході України нібито були рухи спротиву нашій державі. Суд чітко констатував, що жодного внутрішнього конфлікту в Україні не було, що від самого початку РФ прямо і через своїх агентів, які видавали себе за псевдопротестні сили, вела війну проти України. Тепер ми можемо використовувати все це у національних провадженнях, аби доводити вчинення Росією якщо не злочину геноциду, то хоча б злочину проти людяності. 

Андрій Яковлєв. Фото: Центр прав людини ZMINA

Експерт закликає використати рішення ЄСПЛ та відкрити першу національну кримінальну справу за ознаками злочину проти людяності.

На думку Любові Смачило, керівниці аналітичного департаменту МІПЛ, рішення ЄСПЛ має й політичну вагу. Суд, зокрема, наголошує на тому, що Європейська конвенція з прав людини — це не просто декларативний документ, він встановлює саму систему колективних гарантій прав людини з метою забезпечити мир на європейському континенті.

Спікери заходу. Фото: Міністерство юстиції України

Крім того, суд підкреслює, що родини загиблих в авіатрощі рейсу MH17 зазнають нелюдського поводження через пережиті ними страждання. ЄСПЛ також визнав, що з лютого 2022 року після масових затримань та насильства на тимчасово окупованих територіях родини утримуваних Росією українців зазнають тяжкого болю через те, що РФ цинічно ігнорує свій обов’язок повідомляти про долю та місцеперебування цих людей. Це, як йдеться в рішенні суду, спричиняє нелюдські страждання і принижує їхню гідність. 

— При цьому суд багато посилався на звіти міжнародних організацій, наприклад, Комісію ООН з розслідування порушень в Україні, а також на звіти українських громадських організацій. Це означає, що заперечувати масштаби злочинів вже неможливо — різні актори мають однакові докази, — наголосила Любов Смачило. 

Любов Смачило. Фото: Міністерство юстиції України

Повну дискусію дивіться за посиланням

0 Коментарів

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Схожі публікації
Війна і правосуддя
Через неповагу до суду обвинуваченого в замаху на голову Харківської ОВА видалили з зали до кінця процесу

На засіданні 15 липня суд постановив видалити обвинуваченого Олександра Голуба на весь час процесу через неповагу до суду. Йому інкримінують кілька злочинів, скоєних за вказівкою ФСБ.

16 Липня 2025

Війна і правосуддя
Суд починає слухати “вугільну справу” Порошенка і Медведчука

Відстежуємо найцікавіші судові справи України про злочини, скоєні в умовах війни. Наступного тижня таких буде майже 60. У доданих файлах є посилання на інформацію про кожну справу.

11 Липня 2025

Війна і правосуддя
Справа десяти років. Як деенерівців засудили за тероризм замість воєнного злочину

МІПЛ відстежувала справу від самого початку та розповідає про десятирічний шлях судового процесу. На прикладі цієї справи ми бачимо, як до повномасштабної війни воєнні злочини помилково кваліфікували як терористичні акти, а судова і правоохоронна система нібито не враховували, що агресія Росії проти України почалася ще в 2014-му. 

11 Липня 2025

Більше публікацій
Ми у соцмережах
Актуальні публікації
Більше публікацій
Війна і правосуддя
Через неповагу до суду обвинуваченого в замаху на голову Харківської ОВА видалили з зали до кінця процесу

На засіданні 15 липня суд постановив видалити обвинуваченого Олександра Голуба на весь час процесу через неповагу до суду. Йому інкримінують кілька злочинів, скоєних за вказівкою ФСБ.

16 Липня 2025

Адвокація
Верховна Рада ухвалила закон про виплату 15 мільйонів гривень родинам загиблих в полоні військових

Верховна Рада у другому читанні підтримала законопроєкт №13168, який гарантує одноразову виплату у розмірі 15 млн грн родинам військовослужбовців, загиблих у полоні — незалежно від причини смерті. Для набрання чинності закон має підписати президент України.

16 Липня 2025

Аналітика
Правозахисники розробили дорожню карту для документування катувань українців як злочинів проти людяності

Від початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну Всесвітня організація проти катувань (OMCT) та її партнери – Медійна ініціатива за права людини та Центр прав людини ZMINA – документують злочини, які російські військові та інші представники російської влади вчиняють щодо цивільного населення України на окупованих територіях.

15 Липня 2025

Більше публікацій