Send Lette
Аналітика

Місія врятувати: що відбувається у російському полоні і як запобігти загибелі в ньому українських військових

За нормами Міжнародного гуманітарного права, під час збройного конфлікту його сторони можуть брати в полон військовослужбовців противника. Ключова мета полону — запобігти подальшій участі армійців у бойових діях. Водночас військовополонені мають утримуватися в гідних умовах окремо від цивільних, а сторони, які їх утримують, зобовʼязані дотримуватися Женевської конвенції про поводження з військовополоненими. Однак Росія систематично нехтує МГП, а міжнародні організації, які б мали контролювати умови утримання полонених, зокрема МКЧХ, не мають на неї жодного впливу. 

Упродовж щонайменше п’яти останніх років Медійна ініціатива за права людини документує свідчення військових про російський полон. Ми фіксуємо випадки не лише знущань, але й загибелі військовополонених через побиття, тортури, тяжкі хвороби і ненадання їм медичної допомоги у місцях утримання. На січень 2024 року нам відомо про 21 українського військового, який загинув у полоні в РФ. Окремо від цієї статистики ми рахуємо 47 військовополонених, які загинули в ніч із 28 на 29 липня 2022 року у Волноваській виправній колонії Nº 120 в Оленівці. Тоді, нагадаємо, в бараку з полоненими азовцями сталися вибухи.

Свідки розповідають і про самогубства полонених через психологічне, сексуальне чи інше насилля. Також ми знаємо про страти українських військових відразу після взяття у полон без переміщення їх до таборів чи місць утримання. Крім того, коли до України повертають тіла військовослужбовців, які загинули в полоні, їхній стан часто не дозволяє встановити причину смерті, а в документах росіяни цю інформацію приховують. 

Додатково МІПЛ відстежує судові процеси над українськими військовополоненими або українцями, які за Міжнародним гуманітарним правом повинні мати підзахисний статус, але РФ відмовляє їм у цьому. Ми також реконструювали події масового вбивства полонених в Оленівській колонії. 

Всі ці факти стали базою для аналітики: “Місія врятувати: що відбувається у російському полоні і як запобігти загибелі в ньому українських військових”. У ній МІПЛ також надає рекомендації українській владі, Міжнародному комітету Червоного Хреста та іншим державам, як вони можуть запобігти загибелі українських військових у полоні.

Текст аналітики читайте нижче. 

Матеріал підготовлено за підтримки Європейського Союзу та Міжнародного Фонду “Відродження” в рамках спільної ініціативи “Європейське Відродження України”. Матеріал представляє позицію авторів і не обов’язково відображає позицію Європейського Союзу чи Міжнародного фонду “Відродження”.

0 Коментарів

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Схожі публікації
Аналітика
Росія має відповісти за злочини проти людяності: у Варшаві презентували нове розслідування

Під час щорічної правозахисної конференції ОБСЄ у столиці Польщі МІПЛ презентувала масштабне розслідування про те, як Росія переслідує українців. Це вже друга його частина. У ній не лише детально описано злочини, скоєні російськими військовими у Київській, Чернігівській і Сумській областях, але й зафіксовано місця утримання українців, шляхи вивезення їх в Росію, названо імена і військові підрозділи, причетні до цих злочинів.

3 Жовтня 2024

Аналітика
Як пришвидшити ідентифікацію загиблих, зниклих безвісти на війні

Станом на 26 вересня 2024 року в Єдиному реєстрі осіб, зниклих безвісти за особливих обставин, яким оперує Міністерство внутрішніх справ України, налічується 55 тисяч записів про людей, які зникли безвісти в умовах війни. Станом на серпень 2024 року в Реєстрі було зареєстровано 2410 невпізнаних тіл (останків). МІПЛ підготувала аналітичну записку про те, які проблеми виникають із ідентифікацією загиблих, як пришвидшити цей процес і що робити, якщо ваш рідний зник безвісти на війні.

30 Вересня 2024

Аналітика
Близько 15 тис. цивільних були незаконно позбавлені волі в Україні в ході російської окупації — Генпрокурор

У рамках понад 4 тис. кримінальних проваджень Офіс Генерального прокурора України розслідує факти незаконного позбавлення волі майже 15 тис. цивільних українців в ході російської окупації.

28 Серпня 2024

Більше публікацій
Ми у соцмережах
Актуальні публікації
Більше публікацій
Cards
Валерій Стержантов

Валерій Стержантов Дата зникнення: 21 вересня 2023 року Місце зникнення: м. Мелітополь, Запорізька область   Валерій Стержантов […]

5 Листопада 2024

Насильницькі зникнення
526 цивільних, викрадених окупантами на Херсонщині, лишаються у російській неволі — інфографіка

Від початку свого заснування Медійна ініціатива за права людини документує випадки викрадення цивільного населення на тимчасово окупованих територіях України. Росія та її проксі вчиняють ці злочини з 2014 року. Під час повномасштабного вторгнення їх стало в рази більше.

4 Листопада 2024

Війна і правосуддя
Родина, яка працювала на ФСБ, прокурор, який був бойовиком “ДНР”, і воєнні злочини: 83 справи щодо війни, за якими радимо стежити цього тижня

Медійна ініціатива за права людини продовжує стежити за найрезонанснішими справами війни, які розглядають українські суди. Мова йде про воєнні злочини, колабораціонізм, державну зраду, несанкціоноване поширення інформації про ЗСУ та глорифікацію Росії.

4 Листопада 2024

Більше публікацій