Send Lette
Аналітика

Місія врятувати: що відбувається у російському полоні і як запобігти загибелі в ньому українських військових

За нормами Міжнародного гуманітарного права, під час збройного конфлікту його сторони можуть брати в полон військовослужбовців противника. Ключова мета полону — запобігти подальшій участі армійців у бойових діях. Водночас військовополонені мають утримуватися в гідних умовах окремо від цивільних, а сторони, які їх утримують, зобовʼязані дотримуватися Женевської конвенції про поводження з військовополоненими. Однак Росія систематично нехтує МГП, а міжнародні організації, які б мали контролювати умови утримання полонених, зокрема МКЧХ, не мають на неї жодного впливу. 

Упродовж щонайменше п’яти останніх років Медійна ініціатива за права людини документує свідчення військових про російський полон. Ми фіксуємо випадки не лише знущань, але й загибелі військовополонених через побиття, тортури, тяжкі хвороби і ненадання їм медичної допомоги у місцях утримання. На січень 2024 року нам відомо про 21 українського військового, який загинув у полоні в РФ. Окремо від цієї статистики ми рахуємо 47 військовополонених, які загинули в ніч із 28 на 29 липня 2022 року у Волноваській виправній колонії Nº 120 в Оленівці. Тоді, нагадаємо, в бараку з полоненими азовцями сталися вибухи.

Свідки розповідають і про самогубства полонених через психологічне, сексуальне чи інше насилля. Також ми знаємо про страти українських військових відразу після взяття у полон без переміщення їх до таборів чи місць утримання. Крім того, коли до України повертають тіла військовослужбовців, які загинули в полоні, їхній стан часто не дозволяє встановити причину смерті, а в документах росіяни цю інформацію приховують. 

Додатково МІПЛ відстежує судові процеси над українськими військовополоненими або українцями, які за Міжнародним гуманітарним правом повинні мати підзахисний статус, але РФ відмовляє їм у цьому. Ми також реконструювали події масового вбивства полонених в Оленівській колонії. 

Всі ці факти стали базою для аналітики: “Місія врятувати: що відбувається у російському полоні і як запобігти загибелі в ньому українських військових”. У ній МІПЛ також надає рекомендації українській владі, Міжнародному комітету Червоного Хреста та іншим державам, як вони можуть запобігти загибелі українських військових у полоні.

Текст аналітики читайте нижче. 

Матеріал підготовлено за підтримки Європейського Союзу та Міжнародного Фонду “Відродження” в рамках спільної ініціативи “Європейське Відродження України”. Матеріал представляє позицію авторів і не обов’язково відображає позицію Європейського Союзу чи Міжнародного фонду “Відродження”.

0 Коментарів

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Схожі публікації
Аналітика
Катування українців — це державна політика Росії. Правозахисники розкрили нові подробиці жорстоких тортур цивільних

Систематичні та поширені практики свавільних затримань, катувань, насильницьких зникнень, сексуального насильства, фільтрації та пов'язаних з ними злочинів проти українських цивільних осіб на підконтрольних Росії територіях можуть становити злочини проти людяності.

18 Липня 2024

Аналітика
Родини безвісти зниклих людей часто не знають, куди звертатися по допомогу та які державні гарантії можна мати — правозахисники

Держава не має єдиного органу чи інституту, який би повноцінно опікувався правами людей, зниклих безвісти в умовах війни, та їхніми сім'ями. Правозахисники кажуть, що родинам безвісти зниклих важко зрозуміти, до якого саме органу звертатися, адже їх багато і вони мають різні функції. Крім того, постраждалі родини часто не знають, на які гарантії від держави можна розраховувати. 

16 Липня 2024

Аналітика
Як Україна розшукує зниклих безвісти внаслідок агресії Росії та підтримує членів їхніх сімей. Аналітичний звіт

Центр прав людини Zmina та Медійна ініціатива за права людини підготували аналітичний звіт, який описує практику реалізації законодавства щодо зниклих безвісти та пропонує рекомендації щодо удосконалення його положень та їх імплементації.

16 Липня 2024

Більше публікацій
Ми у соцмережах
Актуальні публікації
Більше публікацій
Адвокація
Родини полонених медиків вимагають посилити санкції проти російської медицини

Міжнародний комітет Червоного Хреста підтвердив утримання щонайменше 60 українських медиків у російському полоні. Натомість в обліку Медійної ініціативи за права людини наразі нараховується понад сто медиків, ув’язнених Росією. Загалом же правозахисники припускають, що таких бранців може бути понад 500. На цьому наголосили учасники пресконференції “Як визволити українських медиків з російського полону”.

26 Липня 2024

Війна і правосуддя
Російські паспорти, розстріл військовополоненого і херсонські депутати: 43 справи війни, за якими радимо стежити наступного тижня

Медійна ініціатива за права людини продовжує відстежувати судовий розгляд справ щодо війни. Щотижня ми публікуємо розклад найрезонансніших судових засідань, розповідаючи про те, де, коли, кого і за що судять.

26 Липня 2024

Військовополонені
Вихід із Азовсталі, теракт в Оленівці і одруження онлайн. Історія азовця Сергія Алєксєєвича

16 травня 2022 року азовець Сергій Алєксєєвич склав зброю, скинув амуніцію та разом із сотнею побратимів покинув територію Азовсталі, останнього оплоту захисників Маріуполя. У липні 2022 року в колонії, де утримували Маріупольський гарнізон, прогримів вибух. Пів сотні загиблих, понад сотня поранених — усі азовці. Сергій Алєксєєвич вижив, але отримав поранення і досі залишається у полоні. 

26 Липня 2024

Більше публікацій