Send Lette
Аналітика

Місія врятувати: що відбувається у російському полоні і як запобігти загибелі в ньому українських військових

За нормами Міжнародного гуманітарного права, під час збройного конфлікту його сторони можуть брати в полон військовослужбовців противника. Ключова мета полону — запобігти подальшій участі армійців у бойових діях. Водночас військовополонені мають утримуватися в гідних умовах окремо від цивільних, а сторони, які їх утримують, зобовʼязані дотримуватися Женевської конвенції про поводження з військовополоненими. Однак Росія систематично нехтує МГП, а міжнародні організації, які б мали контролювати умови утримання полонених, зокрема МКЧХ, не мають на неї жодного впливу. 

Упродовж щонайменше п’яти останніх років Медійна ініціатива за права людини документує свідчення військових про російський полон. Ми фіксуємо випадки не лише знущань, але й загибелі військовополонених через побиття, тортури, тяжкі хвороби і ненадання їм медичної допомоги у місцях утримання. На січень 2024 року нам відомо про 21 українського військового, який загинув у полоні в РФ. Окремо від цієї статистики ми рахуємо 47 військовополонених, які загинули в ніч із 28 на 29 липня 2022 року у Волноваській виправній колонії Nº 120 в Оленівці. Тоді, нагадаємо, в бараку з полоненими азовцями сталися вибухи.

Свідки розповідають і про самогубства полонених через психологічне, сексуальне чи інше насилля. Також ми знаємо про страти українських військових відразу після взяття у полон без переміщення їх до таборів чи місць утримання. Крім того, коли до України повертають тіла військовослужбовців, які загинули в полоні, їхній стан часто не дозволяє встановити причину смерті, а в документах росіяни цю інформацію приховують. 

Додатково МІПЛ відстежує судові процеси над українськими військовополоненими або українцями, які за Міжнародним гуманітарним правом повинні мати підзахисний статус, але РФ відмовляє їм у цьому. Ми також реконструювали події масового вбивства полонених в Оленівській колонії. 

Всі ці факти стали базою для аналітики: “Місія врятувати: що відбувається у російському полоні і як запобігти загибелі в ньому українських військових”. У ній МІПЛ також надає рекомендації українській владі, Міжнародному комітету Червоного Хреста та іншим державам, як вони можуть запобігти загибелі українських військових у полоні.

Текст аналітики читайте нижче. 

Матеріал підготовлено за підтримки Європейського Союзу та Міжнародного Фонду “Відродження” в рамках спільної ініціативи “Європейське Відродження України”. Матеріал представляє позицію авторів і не обов’язково відображає позицію Європейського Союзу чи Міжнародного фонду “Відродження”.

0 Коментарів

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Схожі публікації
Аналітика
Примусова паспортизація. Як українцям на окупованих територіях та в РФ нав’язують російське громадянство

Коаліція "Україна. П'ята ранку", до якої входить Медійна ініціатива за права людини, підготувала спільну аналітику. Мета дослідження: простежити ключові етапи та практики впровадження політики нав’язування громадянства РФ українським громадянам, а також надати правову кваліфікацію таких дій — у межах міжнародного права і в межах українського законодавства.

10 Квітня 2024

Аналітика
Зневіра чи пошук справедливості: чому потерпілі від воєнних злочинів беруть участь у судових засіданнях

Двадцятого березня МІПЛ презентувала аналітичне дослідження про правове становище, досвід і мотивацію потерпілих у справах щодо воєнних злочинів.

20 Березня 2024

Аналітика
Загибель українських військових у російському полоні — МІПЛ презентувала аналітику

Мета аналітики — наголосити на неналежному утриманні українців у російському полоні та проблемах із забезпеченням їхніх прав і притягненням до відповідальності винних у тортурах.

22 Лютого 2024

Більше публікацій
Ми у соцмережах
Актуальні публікації
Більше публікацій
Насильницькі зникнення
Рік російського полону. Як родина херсонців, що хотіла зберегти державне майно, опинилася під “арештом”, але вирвалась на свободу

МІПЛ розповідає історію викрадення росіянами Сергія Барчука, 35-річного заступника керівника Головного управління Пенсійного фонду в Херсонській області, та його рідних, які намагалися захистити державну офісну техніку від російських мародерів, а натомість провели понад рік в окупаційних СІЗО, витримали тортури, знущання і все ж дочекалися свого звільнення. 

22 Квітня 2024

Війна і правосуддя
Коригування по Херсону, обстріл Яворівського полігону і воєнні злочини: 39 справ щодо війни, за якими радимо стежити цього тижня

Медійна ініціатива за права людини продовжує відстежувати судовий розгляд справ щодо війни. Щотижня ми публікуємо розклад найрезонансніших судових засідань, розповідаючи про те, де, коли, кого і за що судять.

22 Квітня 2024

Інші воєнні злочини
В Росії до 12 і 11 років суворого режиму засудили двох українців, яких звинуватили у замаху на окупаційного “мера” Бердянська

Південний окружний військовий суд Росії оголосив вирок щодо Віталія Расторгуєва і Володимира Кривцуна. Чоловіків звинуватили у підготовці акту міжнародного тероризму за нібито намір підірвати авто з головою окупаційної військово-цивільної адміністрації в Бердянську.

18 Квітня 2024

Більше публікацій