Send Lette
Аналітика

Місія врятувати: що відбувається у російському полоні і як запобігти загибелі в ньому українських військових

За нормами Міжнародного гуманітарного права, під час збройного конфлікту його сторони можуть брати в полон військовослужбовців противника. Ключова мета полону — запобігти подальшій участі армійців у бойових діях. Водночас військовополонені мають утримуватися в гідних умовах окремо від цивільних, а сторони, які їх утримують, зобовʼязані дотримуватися Женевської конвенції про поводження з військовополоненими. Однак Росія систематично нехтує МГП, а міжнародні організації, які б мали контролювати умови утримання полонених, зокрема МКЧХ, не мають на неї жодного впливу. 

Упродовж щонайменше п’яти останніх років Медійна ініціатива за права людини документує свідчення військових про російський полон. Ми фіксуємо випадки не лише знущань, але й загибелі військовополонених через побиття, тортури, тяжкі хвороби і ненадання їм медичної допомоги у місцях утримання. На січень 2024 року нам відомо про 21 українського військового, який загинув у полоні в РФ. Окремо від цієї статистики ми рахуємо 47 військовополонених, які загинули в ніч із 28 на 29 липня 2022 року у Волноваській виправній колонії Nº 120 в Оленівці. Тоді, нагадаємо, в бараку з полоненими азовцями сталися вибухи.

Свідки розповідають і про самогубства полонених через психологічне, сексуальне чи інше насилля. Також ми знаємо про страти українських військових відразу після взяття у полон без переміщення їх до таборів чи місць утримання. Крім того, коли до України повертають тіла військовослужбовців, які загинули в полоні, їхній стан часто не дозволяє встановити причину смерті, а в документах росіяни цю інформацію приховують. 

Додатково МІПЛ відстежує судові процеси над українськими військовополоненими або українцями, які за Міжнародним гуманітарним правом повинні мати підзахисний статус, але РФ відмовляє їм у цьому. Ми також реконструювали події масового вбивства полонених в Оленівській колонії. 

Всі ці факти стали базою для аналітики: “Місія врятувати: що відбувається у російському полоні і як запобігти загибелі в ньому українських військових”. У ній МІПЛ також надає рекомендації українській владі, Міжнародному комітету Червоного Хреста та іншим державам, як вони можуть запобігти загибелі українських військових у полоні.

Текст аналітики читайте нижче. 

Матеріал підготовлено за підтримки Європейського Союзу та Міжнародного Фонду “Відродження” в рамках спільної ініціативи “Європейське Відродження України”. Матеріал представляє позицію авторів і не обов’язково відображає позицію Європейського Союзу чи Міжнародного фонду “Відродження”.

0 Коментарів

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Схожі публікації
Аналітика
Примусова паспортизація. Як українцям на окупованих територіях та в РФ нав’язують російське громадянство

Коаліція "Україна. П'ята ранку", до якої входить Медійна ініціатива за права людини, підготувала спільну аналітику. Мета дослідження: простежити ключові етапи та практики впровадження політики нав’язування громадянства РФ українським громадянам, а також надати правову кваліфікацію таких дій — у межах міжнародного права і в межах українського законодавства.

10 Квітня 2024

Аналітика
Зневіра чи пошук справедливості: чому потерпілі від воєнних злочинів беруть участь у судових засіданнях

Двадцятого березня МІПЛ презентувала аналітичне дослідження про правове становище, досвід і мотивацію потерпілих у справах щодо воєнних злочинів.

20 Березня 2024

Аналітика
Загибель українських військових у російському полоні — МІПЛ презентувала аналітику

Мета аналітики — наголосити на неналежному утриманні українців у російському полоні та проблемах із забезпеченням їхніх прав і притягненням до відповідальності винних у тортурах.

22 Лютого 2024

Більше публікацій
Ми у соцмережах
Актуальні публікації
Більше публікацій
Адвокація
Переслідування цивільних українців Росією може бути злочином проти людяності — в ОБСЄ розкрили нові факти

В ОБСЄ презентували звіт про порушення міжнародного гуманітарного права, воєнні злочини та злочини проти людяності, пов'язані зі свавільним позбавленням волі цивільних українців Російською Федерацією. Звіт підготовлений місією експертів ОБСЄ в рамках Московського механізму, запуск якого МІПЛ адвокатувала понад півтора року. Під час підготовки документу МІПЛ тісно співпрацювала з експертами місії, задокументовані нами факти про злочини Росії стали частиною звіту.

26 Квітня 2024

Війна і правосуддя
Коригування дронів по Сумах, воєнні злочини та Паша “Мерседес”: 44 справи щодо війни за якими радимо стежити наступного тижня

Медійна ініціатива за права людини продовжує відстежувати судовий розгляд справ щодо війни. Щотижня ми публікуємо розклад найрезонансніших судових засідань, розповідаючи про те, де, коли, кого і за що судять.

26 Квітня 2024

Адвокація
МІПЛ представила в ОБСЄ результати аналітики про права і мотивацію потерпілих від воєнних злочинів

Медійна ініціатива за права людини продовжує адвокаційний візит в ОБСЄ у рамках Supplementary Human Dimension Meetings. Аналітикиня Любов Смачило і керівниця відділу моніторингу судів у справах щодо війни Оксана Расулова взяли участь у заході “Виклики становлення правосуддя в Україні для потерпілих від воєнних злочинів і їхня мотивація на національному рівні", організований МІПЛ.

24 Квітня 2024

Більше публікацій