Send Lette
Інші воєнні злочини

Москва стверджує, що не утримує в полоні українських цивільних, але лише за 15 днів травня затримала і засудила 19

13 травня російська Служба зовнішньої розвідки опублікувала заяву, яку поширили прокремлівські російські медіа. У ній йшлося про те, що Київ нібито примусово утримує близько 50 громадян Росії з Курської області і яких планує обміняти на полонених військовослужбовців “Азову”. У якості нібито аргументу української сторони Служба зовнішньої розвідки РФ наводила вражаюче за своєю цинічністю твердження, що “Росія не має ‘козиря’ у вигляді взятих у полон українських цивільних осіб.

Майже всю першу половину травня російські чиновники, зокрема співробітники репресивного апарату, були зайняті святкуванням радянського Дня Перемоги. Навіть у цих умовах на окупованих українських територіях і в Росії вони продовжували затримувати і засуджувати громадян України.

Відомо про 11 затриманих і вісім засуджених українських цивільних і 12 засуджених військовополонених у першій половині травня. Про трьох засуджених цивільних, Олега Завгороднього і Федора Трифонова із Запорізької області і Андрія Сереженка з Херсону, відомо, що їх захопили ще у 2022 році. Завгороднього засудили на 24 роки ув’язнення, Трифонова і Сереженка — на 17 років.

До того ж стало відомо про затримання на Луганщині нібито колишнього військовослужбовця “Айдару”. У повідомленні про передачу справи в суд сказано, що чоловіка звати Богдан Гав’яла, він зі Старобільського району, йому 44 роки, до українського добровольчого батальйону нібито приєднався у 2014 році. Коли його затримали — незрозуміло.

Засуджені на 15 — 17 років українські військові брали участь у бойових діях у Курській області. Це Дмитро Яремов, Антон Боримський, Антон Фролкін, Віктор Кирпиченко, Олександр Приймачук, Денис Писаченко, Богдан Коломієць, Руслан Полторацький, Лев Киров, Микола Човган, Віктор Ісаєв і Андрій Шульган.
“Терористи” і “розпалювачі”

Пʼять із 11 відомих затримань на окупованих територіях у першій половині травня сталися на Херсонщині. Імені жодного затриманого не названо. Трьох херсонців затримали разом за нібито підготовку до теракту під час святкування Дня Перемоги у Каховці. Раніше вони нібито передавали інформацію про розташування російських військ і намагалися здійснювати інші підриви за завданням СБУ. Про двох із затриманих чоловіків сказано, що це батько і син.

затримання каховка теракт

Скриншот відео про затримання чоловіків, які нібито планували теракт у Каховці

Ще двоє затриманих херсонців — це чоловік 1969 року народження, який нібито намагався підірвати базову станцію оператора мобільного зв’язку, а другий нібито поширював неправдиві попередження про теракти, але незрозуміло, яким чином.

Трьох чоловіків, 52, 53 і 51 років, затримали в Криму. Перший нібито у коментарях у Телеграм закликав знищити Кримський міст, а другий і третій передавали інформацію про розташування російських військ і техніки у Севастополі.
Двох чоловіків затримали на Луганщині і одну жінку у Мелітополі Запорізької області. Один із чоловіків нібито у 2019 році приєднався до батальйону “Донбас”, у складі якого брав участь у бойових діях на території Луганщини і Донеччини. Другий нібито виготовив і помістив у схрон вибуховий пристрій “для подальшого використання у терористичних акціях українських спецслужб”.

47-річну жінку з Мелітополя затримано за пост у соціальній мережі з нібито закликом до насильницьких дій проти громадян Росії.

Серед засуджених — двоє кримчан, Михайло Винник і Денис Сасс, яких також покарали за пости у соціальних мережах, одного штрафом, другого — арештом на десять діб.

Решта засуджених, крім вже згаданих Олега Завгороднього, Федора Трифонова і Андрія Сереженка, — це ще двоє мешканців Херсонської області і одна жінка із Запорізької.

Один із херсонців, Юрій Прасолов, нібито вирішив використати бойову гранату і 41 патрон, які він “знайшов біля одного з будинків” у Таврійську, підірвавши будівлю місцевої адміністрації. Прасолова ув’язнили на 10 років. Іншого херсонця, ім’я якого не названо, ув’язнили на 5,5 років за коментарі у Телеграм, якими він нібито виправдовував теракт у Crocus City Hall у Підмосков’ї.

45-річну Оксану Шевченко із Запорізької області засудили на 10 років ув’язнення за нібито підготовку теракту у Криму зі вбивством очільника окупаційної адміністрації Криму Сергія Аксьонова.

Авторка: Юлія Абібок, журналістка МІПЛ

1 Коментар
  • россия и русские это самые наглые брехуны во всём мире. Постоянно врут.

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Схожі публікації
Інші воєнні злочини
Сліди війни на кожному фасаді: репортаж із Сараєва, де воєнні злочинці подібно Росії казали, що вбиті діти — це вигадка

На запрошення Міжнародної комісії з питань зниклих безвісти українська делегація, яка складалася з представників громадських організацій, родин зниклих безвісти та державний органів, відвідала Боснію та Герцеговину, аби обмінятися досвідом.

12 Червня 2025

Інші воєнні злочини
Росія посилила вербовку українських дітей для війни проти України

Російські спецслужби вербують українських дітей для підпалів інфраструктури і машин військових. Викритим дітям переважно інкримінують скоєння диверсії чи терористичного акту. Таку ж кваліфікацію визначають тим вербувальникам із Росії, яких ідентифікувало слідство. Втім, експерти з МГП наполягають: насправді організатори вчиняють воєнний злочин. 

4 Травня 2025

Війна і правосуддя
Реєстр збитків для України: як українцям домогтися компенсації від Росії

Реєстр збитків для України, створений за ініціативи Ради Європи, запрацював у травні 2023 року. Однак більшість категорій для подання заяв на відшкодування відкрилися нещодавно. Деякі українці дещо скептично ставляться до появи ще одного Реєстру. Медійна ініціатива за права людини роз'яснює його роботу та пояснює, чому варто подати до нього заяву.

14 Квітня 2025

Більше публікацій
Ми у соцмережах
Актуальні публікації
Більше публікацій
Війна і правосуддя
МІПЛ після рішення ЄСПЛ пропонує порушити першу в Україні кримінальну справу за ознаками злочину проти людяності

16 липня у Києві відбулася панельна дискусія “Рішення ЄСПЛ у справі “Україна та Нідерланди проти Росії” і його значення для захисту прав потерпілих від російської агресії”. Захід організували Міністерство юстиції України та Центр прав людини ZMINA за підтримки Посольства Чехії в Україні. 

16 Липня 2025

Війна і правосуддя
Через неповагу до суду обвинуваченого в замаху на голову Харківської ОВА видалили з зали до кінця процесу

На засіданні 15 липня суд постановив видалити обвинуваченого Олександра Голуба на весь час процесу через неповагу до суду. Йому інкримінують кілька злочинів, скоєних за вказівкою ФСБ.

16 Липня 2025

Адвокація
Верховна Рада ухвалила закон про виплату 15 мільйонів гривень родинам загиблих в полоні військових

Верховна Рада у другому читанні підтримала законопроєкт №13168, який гарантує одноразову виплату у розмірі 15 млн грн родинам військовослужбовців, загиблих у полоні — незалежно від причини смерті. Для набрання чинності закон має підписати президент України.

16 Липня 2025

Більше публікацій