Send Lette
Адвокація

“Ми не маємо права гнатися за швидкістю! Помилки під час ДНК-експертиз, дорого коштують для родин зниклих безвісти”, — Добросердов

Вчора, 30 вересня, команда МІПЛ презентувала аналітичну записку “Як пришвидшити ідентифікацію загиблих, зниклих безвісти на війні”. На заході говорили про те, як відбувається ДНК-ідентифікація загиблих, про проблеми, з якими стикаються рідні зниклих безвісти, і що робить держава, громадський сектор і міжнародні організації, аби допомогти цим людям.

Наразі в Єдиному реєстрі осіб, зниклих безвісти за особливих обставин, обліковується понад 55 тис. осіб. Серед них — військовослужбовці, цивільні дорослі, діти. Ця цифра зростає щодня, але держава не встигає ідентифікувати загиблих. 

На думку Олени Бєлячкової, координаторки груп родин полонених та зниклих безвісти МІПЛ, одним із найсерйозніших викликів досі лишається тривалість цього процесу, яка передусім пов’язана з нестачею експертів, що досліджують ДНК. Так, на сьогодні в Україні в структурах Державного науково-дослідного експертно-криміналістичного центру МВС (ДНДКЦ) працює лише 240 експертів. У день до одного центру надходить до 300 експертиз. На кожного експерта припадає 35 — 40 досліджень на місяць, які тривають від декількох днів до декількох тижнів залежно від цілісності тіла. 

Те, про що ми говорили і два роки тому, і говоримо сьогодні, це тривалість проведення ДНК-експертиз. Те, що говорять родини, процедура займає від 8 до 10 місяців.

Іноді цей термін може складати 12 місяців. Потрібно шукати шляхи врегулювання і вирішення цих проблем: в більшій кількості спеціалістів; в більшій технічній спроможності за кількістю лабораторій; більш активної залученості Міжнародної комісії з питань зниклих безвісти.

Залученість міжнародних спеціалістів дозволить, на нашу думку, покращити й результат, і, можливо, навіть пришвидшити строки проведення експертиз, особливо у складних випадках, — зазначила Олена Бєлячкова.

Олена Бєлячкова, координаторка родин зниклих безвісти МІПЛ. Фото: Медіацентр

Нещодавно ДНДКЦ розширив штат експертів, які робитимуть ДНК-дослідження, повідомила під час пресконференції Лєна Сікорська, завідувачка лабораторії державної реєстрації геномної інформації. Нині служба у пошуку фахівців, яких навчатиме. 

Зі слів Артур Добросердов, Уповноваженого з питань осіб, зниклих безвісти за особливих обставин, Україна працює над тим, щоб пришвидшити ідентифікацію, але це не має впливати на її якість:

— Ми не маємо права гнатися за швидкістю і при цьому допускати помилки. Ці помилки дуже багато чого будуть вартувати для родин зниклих безвісти. Для долі того військового або цивільного, яку ми намагаємося з’ясувати.

Так, у 2024 році з чотирьох до п’ятнадцяти збільшилась кількість Бюро судово-медичних експертиз, які отримували тіла за процедурою репатріації, говорить Артур Добросердов. Крім того, в усіх областях України, крім Дніпропетровської, створили центри розшуку при Національній поліції України. Зі слів Добросердова, це має покращити комунікацію між рідними безвісти зниклих та слідчими Нацполу.

В пресконференції МІПЛ взяли участь представники держави, МКЧХ, Нацполу та лабораторії державної реєстрації геномної інформації. Фото: Медіацентр 

Детальніше про проблеми, пов’язані з ідентифікацією зниклих безвісти, та рекомендаціями щодо їх розв’язання, читайте в аналітичній записці МІПЛ.

Запис трансляції пресконференції дивіться за посиланням. 

Авторка: Анастасія Лоза, комунікаційна менеджерка МІПЛ

0 Коментарів

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Схожі публікації
Адвокація
Війна проти цивільних: РФ фабрикує образ українців як ворогів, — Любов Смачило

РФ воює не лише з українськими військовими, як того вимагає міжнародне право, вона воює і з українським суспільством, його світоглядом і цінностями. Штучно сфабрикований образ українського «ворога» поставив під приціл російських військових будь-яку цивільну особу — громадянина України, яка активно не поділяє ідеологію «руського міра».

27 Листопада 2024

Адвокація
Чи можуть незахідні країни сприяти відновленню ефективності міжнародних організацій: результати панельної дискусії Crimea Global 2024

У межах Другої міжнародної конференції “Crimea Global. Understanding Ukraine through the South” відбулася друга панельна дискусія “Подолання кризи: роль країн Азії, Африки та Латинської Америки у відновленні ефективності міжнародних організацій та їхньої гуманітарної місії”.

22 Листопада 2024

Адвокація
Україна та незахідні країни мають багато спільних викликів, пов’язаних з Росією — Ольга Решетилова на відкритті Crimea Global

Виклики, що стоять перед Україною та незахідними країнами у зв’язку з Російською агресією багато у чому перетинаються. Про це сказала Ольга Решетилова, голова Медійної ініціативи за права людини, під час свого виступу на відкритті Другої міжнародної конференції «Crimea Global. Understanding Ukraine through the South».

22 Листопада 2024

Більше публікацій
Ми у соцмережах
Актуальні публікації
Більше публікацій
Війна і правосуддя
Суди в Росії та на окупованих територіях над цивільними і військовополоненими українцями є воєнним злочином — правозахисники

Росія систематично відмовляє свавільно затриманим цивільним і військовополоненим українцям у праві на справедливий суд. Ця практика досягла вражаючих масштабів і перетворилася на інструмент переслідування.

5 Грудня 2024

Військовополонені
З Росії повернули тіло морпіха з 501 батальйону: чоловіка закатували в полоні

Іван Макаров не єдиний морський піхотинець із 501 батальйону, тіло якого повернули з російського полону. МІПЛ відомо про ще трьох убитих у полоні військових із цього батальйону. Усіх їх утримували у виправній колонії № 1 міста Донське Тульської області. З отриманих нами свідчень відомо, що до них системно застосовували тортури, кілька днів підряд не дозволяли спати, змушували виконувати виснажливі фізичні вправи та відмовляли у їжі. Ймовірно, Макаров також міг бути у Донському.

4 Грудня 2024

Правозахисницю і волонтерку Олену Бєлячкову нагородили медаллю “Честь. Слава. Держава”

Олену Бєлячкову, координаторку родин зниклих безвісти і полонених Медійної ініціативи за права людини та волонтерку з 10-річним стажем, нагородили медаллю Київського міського голови “Честь. Слава. Держава” за мужність, патріотизм та високу громадянську позицію. 

29 Листопада 2024

Більше публікацій