Send Lette
Інші воєнні злочини

«Ми прієхалі вас освобождать»: мешканці про обстріли у Немішаєвому градами

Мешканці селища Немішаєве на Київщині постійно шукають у групах на фейсбук продукти та ліки, а ще родичів та волонтерів для евакуації.  2 березня російська армія зайшла у селище. Місцеві бачили також білоруських військових та бійців чеченської національності про їх присутність біля селища писав і військовий журналіст Андрій Цаплієнко. Загарбники гатять про цивільних будинках та грабують магазини. Але не чіпають місцевих про це з ними домовився голова селища, кажуть місцеві. 

Найбільша проблема, як і в інших заблокованих населених пунктах Київщини, – відсутність світла, опалення, води та зв’язку. Тільки у деяких залишився газ, каже наш співрозмовник, ім’я якого ми не повідомляємо на його прохання. Він каже, селище знаходиться у кільці окупантів, тому постачання продуктів немає.

«У людей хліба немає буквально від першого дня. Всі продуктові магазини вони (російські військові ред.) заїхали та пограбували. А решту люди добирають. Намагаємося організувати всі продукти, що залишилися, для людей, які цього потребують», розповідає чоловік.

Пошкодження паркану танками російської армії. Фото місцевого мешканця Руслана Біляковича

Його слова підтверджує й Руслан Білякович, який називає себе місцевим активістом Немішаєвого:

«Позавчора вони вскрили “Фору” та “АТБ”. Люди також брали звідти продукти. Але найстрашніше, що люди почали красти з магазинів приватних місцевих підприємців. У нас всі магазини розбиті, у нас немає їжі. Впав моральний цензор. Страшно, коли крадуть люди, які сидять з тобою в укритті. Я людям тут не довіряю. Я думаю, що зараз у людей їжа ще є, але вона буде потрібна десь через тиждень».

Через «рашистів» у селищі та хаотичні обстріли, мешканці живуть із постійним відчуттям небезпеки, каже Руслан. Проте місцевих окупанти не чіпають: чи то на прохання мера, чи через “визвольну місію”.

«Наш селищний голова з ними домовився: ми вас не трогаєм і ви нас не трогайте. Катайтеся, робіть, що хочете, але не вбивайте нас», – переповідає домовленості Руслан, і згадує ще одну ситуацію: «Йшла жінка. Перед нею їде БТР. Вони кажуть: “Женщина, проходите”. Вона спитала, чи не будуть вони її кривдити. А вони відповіли: “Ми приєхали вас освобождать”».

Попри «миротворчу місію», продовжує Руслан, обстрілами загарбники пошкодили мирні будинки:

«Впали чотири гради: один впав в їдальню лікарні, два в будинки. В одному знесло дах і ще хата згоріла. Ще один снаряд впав біля газостанції. Жертв не було. Але перед цим градом, який впав на станцію, вбило мого хорошого друга, нашого депутата Сергія Разкевича».

 

Наслідки обстрілів «градами» у Немішаєвому. Фото місцевого мешканця Руслана Біляковича

Небагато місцевих наважуються евакуюватися під обстрілами та ще й знаючи про розстріли людей на блок постах.  

«Люди не готові йти на свого роду смерть. Чимало сімей організовуються і їдуть колонами. Їх пропускають, але перевіряють телефони: фотографії та переписки. Сьогодні одна колона з 30 машин поїхала. Вже повідомили, що доїхали до Житомирської траси. Але є випадки, як у Микуличах: їхали чотири машини, одну спалили живцем це мирні жителі, які виїжджали. Але вони їхали лісом», – розповідає наш співрозмовник. На питання, чи планує евакуюватися, відповідає: «І страшно, і інколи хочеться ризикнути”.

У сусідніх селах Микуличі, Козаровичі та Катюжанка, про які МІПЛ писала раніше, схожа ситуація. Через облогу, села залишаються без продуктів харчування та без можливості отримати гуманітарну допомогу. 

Медійна ініціатива за права людини у коаліції з іншими правозахисними організаціями документує воєнні злочини та злочини проти людяності, що вчиняються на території України у зв’язку зі збройною агресією Російської Федерації.

Відомі вам факти надсилайте на адресу [email protected] 

0 Коментарів

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Схожі публікації
Інші воєнні злочини
В Україні задокументовано 342 випадки сексуального насильства, скоєні росіянами — міністр Сибіга

Міністр закордонних справ Андрій Сибіга заявляє, що станом на червень цього року в Україні зафіксували 342 випадки сексуального насильства, скоєні росіянами. Серед постраждалих — 236 чоловіків, 94 жінки, десять дівчат і двоє хлопців.

10 Грудня 2024

Інші воєнні злочини
“Охматдит був спланованою ціллю. Росіяни чекали зручного моменту для атаки”, — Ольга Решетилова на конференції United for Justice

Атаки росіян на систему охорони здоров’я та критичну інфраструктуру України мають системний характер і використовуються вищим військовим командуванням РФ у міжнародних конфліктах не вперше. Про це заявила Ольга Решетилова, голова Медійної ініціативи за права людини, під час конференції United for Justice у Києві. 

12 Вересня 2024

Інші воєнні злочини
Мобілізація цивільних, які були у полоні: колишні бранці вимагають справедливості

В оновленому законі про мобілізацію, який діє з 18 травня 2024 року, зазначено, що військові, які були у полоні, мають право звільнитися з військової служби і не бути мобілізованими. Водночас цивільних українців, які також були у російському незаконному увʼязненні, продовжують мобілізовувати. Цивільні, які пережили полон, вважають, що це несправедливо.

5 Вересня 2024

Більше публікацій
Ми у соцмережах
Актуальні публікації
Більше публікацій
Насильницькі зникнення
Вісім років в полоні: в Україну припинили повертати бранців “донецької республіки”

Масові незаконні затримання цивільних громадян України на окупованих територіях – не нова практика для росіян. Близько півсотні українців залишаються за ґратами російських тюрем починаючи з 2017 року. І це тільки ті, хто був затриманий у так званій ДНР.

21 Січня 2025

Війна і правосуддя
Ірпінський суд півтора року не виносить вирок росіянину, якого звинувачують у розстрілі батька й сина в Бучі

Олександра Кашина обвинувачують у розстрілі цивільних чоловіка та підлітка — Руслана та Юрія Нечипоренків. У Бучу Кашин потрапив як окупант у складі 2-ї оперативної роти управління Федеральної служби військ нацгвардії РФ по Ярославській області. Ірпінський міськсуд розглядає цю справу заочно за статтею 438 КК України.

20 Січня 2025

Майже 4000 звернень за 20 днів роботи: військова омбудсменка назвала найбільші проблеми в українському війську

За 20 днів на посаді Уповноваженої Президента України з питань захисту прав військовослужбовців та членів їхніх сімей до Ольги Решетилової, яка була призначена на цю посаду 30 грудня 2024 року, надійшло 3876 звернень. Вони стосуються різних питань, зокрема проходження військово-лікарських комісій, переміщення між підрозділами, непоновлення після самовільного залишення частини, комунікації родин зниклих безвісти і військовополонених з військовими частинами тощо.

19 Січня 2025

Більше публікацій