Send Lette
Адвокація

“Ми використовуємо всі можливі механізми та інструменти, щоб показати масштаб вчинених проти України злочинів Росії”, — Любов Смачило

Медійна ініціатива за права людини розпочала адвокаційний візит в ОБСЄ. Сьогодні у Відні Любов Смачило, аналітикиня МІПЛ, взяла участь у заході “Переслідування цивільних українців на окупованих територіях як злочин проти людяності: зусилля українського громадянського суспільства для відновлення справедливості”. Спільними зусиллями його організували українські правозахисники коаліції “Україна. Пʼята ранку”: Медійна ініціатива за права людини, Центр прав людини ZMINA, Всесвітня організація проти тортур, Крим СОС та Українська правова консультативна група. Захід підтримали Постійне представництво Ірландії при ОБСЄ, Human Rights House Foundation і PHR.

Модераторкою стала пані посол Анна-Марі Каллан, постійна представниця Ірландії при ОБСЄ. Вона зазначила, що незважаючи на високі ризики, українські правозахисні організації разом із міжнародними партнерами продовжують документувати і розслідувати міжнародні злочини, скоєні представниками РФ проти цивільного населення на окупованих територіях України.

Учасники сайд-івенту у Відні. Пані посол Анна-Марі Каллан, постійна представниця Ірландії при ОБСЄ, в центрі

Єлизавета Сокуренко, керівниця напряму документування воєнних злочинів у ZMINA, розповіла про документування свавільних затримань, насильницьких зникнень і тортур. Зупинилася, зокрема, на тому, як ZMINA разом із МІПЛ та ОМСТ аналізують отримані від постраждалих свідчення і на їх основі працюють над доведенням злочину проти людяності, який вчиняє Росія. Сокуренко також наголосила на необхідності зосередити увагу на проблемі утримання Росією цивільних українців, у тому числі активістів, таких як волонтерки Ірина Горобцова з Херсона та Маргарита Харенко з Мелітополя.

Водночас Любов Смачило, аналітикиня МІПЛ, розповіла не лише про процес документування злочинів, але й про інструменти, які для цього використовуються:

— Злочини Росії проти України ми документуємо, зокрема, через глибинні інтерв’ю і опитування звільнених цивільних і військовополонених українців. Вони розповідають про умови утримання в Росії, про тортури. Щоб документувати це більш ефективно, ми використовуємо систему I-DOC. Працюючи з цією темою, МІПЛ створила онлайн-мапу місць примусового утримання: це 40 пунктів на тимчасово окупованих територіях і 56 у Росії.

За словами аналітикині МІПЛ, наразі команда організації ідентифікувала 1600 людей, яких Росія утримує у місцях несвободи. Утім є всі підстави вважати, що ця цифра значно більша. До того ж родини, які чекають на звільнення своїх близьких, також є постраждалими від злочинів, яких настільки багато, що складно обмежитися однією темою.

— Коли досліджуєш затримання Росією цивільних українців, то бачиш серед них безліч категорії людей. Однією з таких є медичний персонал. Так разом із партнерами з PHR ми почали досліджувати напади Росії на систему охорони здоровʼя України. Загалом ми зафіксували 1400 атак на медичну інфраструктуру та її працівників — підкреслила Смачило. 

Вона також зауважила, що МІПЛ шукає і використовує всі можливі інструменти і механізми для досягнення справедливості у війні РФ проти України. Одним із них став Московський механізм ОБСЄ щодо переслідування цивільних українців, запуск якого МІПЛ адвокатувала понад півтора року. У результаті звіт незалежної комісії має продемонструвати масштаб вчинених проти України злочинів Росії.

Арьє Мора з ULAG наголосив на важливості спільних зусиль для досягнення справедливості, зокрема на роботі з національним українським правосуддям і застосуванні механізму універсальної юрисдикції. Він додав, що коли мова йде про створення спеціального трибуналу, то він має розглядати не лише злочин агресії, але й решту злочинів — воєнні і злочини проти людяності.

Говорячи про злочини Росії проти України Сабіна Ільясова з Крим СОС закликала тримати у фокусі не лише злочини повномасштабного вторгнення, але й ті, що тривають з 2014 року, зокрема в окупованому Криму, де вбили місцевого активіста Решата Аметова.

Підсумовуючи озвучені під час заходу факти і свідчення представниця Всесвітньої організації проти тортур Євгенія Андреюк заявила, що переслідування цивільного населення, затримання та застосування тортур — це системна політика Росії щодо окупованих територій і цивільних, які не погоджуються з окупацією. І до створення та застосування цієї політики долучене вище керівництво РФ. Саме тому, переконана Андреюк, все це важливо розслідувати не як окремі епізоди чи воєнні злочини, а як злочин проти людяності — системне і цілеспрямоване переслідування цивільних.

0 Коментарів

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Схожі публікації
Адвокація
70 запитів — 0 відповідей: Інтерпол ігнорує розшук воєнних злочинців Росії

З початку великої війни Нацбюро Інтерполу України отримало понад 70 запитів слідчих на видачу червоних карток про міжнародний розшук російських воєнних злочинців. Однак жодної так і не опублікували. Інтерпол заявляє, що третя стаття його статуту забороняє втручатися у розслідування справ воєнного характеру.

29 Січня 2025

Адвокація
Майже 4000 звернень за 20 днів роботи: військова омбудсменка назвала найбільші проблеми в українському війську

За 20 днів на посаді Уповноваженої Президента України з питань захисту прав військовослужбовців та членів їхніх сімей до Ольги Решетилової, яка була призначена на цю посаду 30 грудня 2024 року, надійшло 3876 звернень. Вони стосуються різних питань, зокрема проходження військово-лікарських комісій, переміщення між підрозділами, непоновлення після самовільного залишення частини, комунікації родин зниклих безвісти і військовополонених з військовими частинами тощо.

19 Січня 2025

Адвокація
У роботі на ідентифікацію загиблих і зниклих безвісти військових та інших осіб понад 12 тисяч ДНК-експертиз — МВС

Завдяки ДНК-експертизі навіть найменші зразки тканин чи кісток можуть пролити світло на долю військового. Про те, як відбувається цей процес, ризики хибних висновки експертів і куди звертатися рідним зниклих безвісти, МІПЛ поговорила з Русланом Аббасовим, заступником директора Державного науково-дослідного експертно-криміналістичного центру МВС України.

9 Січня 2025

Більше публікацій
Ми у соцмережах
Актуальні публікації
Більше публікацій
Війна і правосуддя
У справі за звинуваченням колишнього контррозвідника ЗСУ у державній зраді допитали свідка

У Галицькому районному суді Львові триває повторний розгляд справи контррозвідника ЗСУ Сергія Говорухи. За даними слідства, Сергій із власної ініціативи за 17 тисяч гривень передавав таємну інформацію російським спецслужбам. Провину Говоруха не визнав — каже, що справа проти нього сфабрикована. Вирок оскаржили, апеляційний суд скерував справу на повторний розгляд.

5 Лютого 2025

Війна і правосуддя
Суд у Кривому Розі оприлюднив записи розмов депутата Карамалікова з росіянами

Жовтневий райсуд Кривого Рогу слухає справу Іллі Карамалікова, херсонського депутата від партії Ігоря Колихаєва “Нам тут жити!” Його звинувачують у державній зраді. За клопотанням МІПЛ суд дозволив транслювати засідання на порталі “Судова влада”. На двох останніх слуханнях дослідили записи розмов окупантів із Карамаліковим, а також допитали свідка.

5 Лютого 2025

Війна і правосуддя
У Чернігові оголосили обвинувальний акт росіянину Кубекову за катування цивільних

Ермек Кубеков — російський військовий, який брав участь в окупації Чернігівщини у 2022 році. За версією слідства, він разом із іншими російськими військовими катував трьох чоловіків, щоб отримати інформацію про ЗСУ. Кубекову інкримінують вчинення воєнного злочину.

4 Лютого 2025

Більше публікацій