Send Lette
Адвокація

“Ми використовуємо всі можливі механізми та інструменти, щоб показати масштаб вчинених проти України злочинів Росії”, — Любов Смачило

Медійна ініціатива за права людини розпочала адвокаційний візит в ОБСЄ. Сьогодні у Відні Любов Смачило, аналітикиня МІПЛ, взяла участь у заході “Переслідування цивільних українців на окупованих територіях як злочин проти людяності: зусилля українського громадянського суспільства для відновлення справедливості”. Спільними зусиллями його організували українські правозахисники коаліції “Україна. Пʼята ранку”: Медійна ініціатива за права людини, Центр прав людини ZMINA, Всесвітня організація проти тортур, Крим СОС та Українська правова консультативна група. Захід підтримали Постійне представництво Ірландії при ОБСЄ, Human Rights House Foundation і PHR.

Модераторкою стала пані посол Анна-Марі Каллан, постійна представниця Ірландії при ОБСЄ. Вона зазначила, що незважаючи на високі ризики, українські правозахисні організації разом із міжнародними партнерами продовжують документувати і розслідувати міжнародні злочини, скоєні представниками РФ проти цивільного населення на окупованих територіях України.

Учасники сайд-івенту у Відні. Пані посол Анна-Марі Каллан, постійна представниця Ірландії при ОБСЄ, в центрі

Єлизавета Сокуренко, керівниця напряму документування воєнних злочинів у ZMINA, розповіла про документування свавільних затримань, насильницьких зникнень і тортур. Зупинилася, зокрема, на тому, як ZMINA разом із МІПЛ та ОМСТ аналізують отримані від постраждалих свідчення і на їх основі працюють над доведенням злочину проти людяності, який вчиняє Росія. Сокуренко також наголосила на необхідності зосередити увагу на проблемі утримання Росією цивільних українців, у тому числі активістів, таких як волонтерки Ірина Горобцова з Херсона та Маргарита Харенко з Мелітополя.

Водночас Любов Смачило, аналітикиня МІПЛ, розповіла не лише про процес документування злочинів, але й про інструменти, які для цього використовуються:

— Злочини Росії проти України ми документуємо, зокрема, через глибинні інтерв’ю і опитування звільнених цивільних і військовополонених українців. Вони розповідають про умови утримання в Росії, про тортури. Щоб документувати це більш ефективно, ми використовуємо систему I-DOC. Працюючи з цією темою, МІПЛ створила онлайн-мапу місць примусового утримання: це 40 пунктів на тимчасово окупованих територіях і 56 у Росії.

За словами аналітикині МІПЛ, наразі команда організації ідентифікувала 1600 людей, яких Росія утримує у місцях несвободи. Утім є всі підстави вважати, що ця цифра значно більша. До того ж родини, які чекають на звільнення своїх близьких, також є постраждалими від злочинів, яких настільки багато, що складно обмежитися однією темою.

— Коли досліджуєш затримання Росією цивільних українців, то бачиш серед них безліч категорії людей. Однією з таких є медичний персонал. Так разом із партнерами з PHR ми почали досліджувати напади Росії на систему охорони здоровʼя України. Загалом ми зафіксували 1400 атак на медичну інфраструктуру та її працівників — підкреслила Смачило. 

Вона також зауважила, що МІПЛ шукає і використовує всі можливі інструменти і механізми для досягнення справедливості у війні РФ проти України. Одним із них став Московський механізм ОБСЄ щодо переслідування цивільних українців, запуск якого МІПЛ адвокатувала понад півтора року. У результаті звіт незалежної комісії має продемонструвати масштаб вчинених проти України злочинів Росії.

Арьє Мора з ULAG наголосив на важливості спільних зусиль для досягнення справедливості, зокрема на роботі з національним українським правосуддям і застосуванні механізму універсальної юрисдикції. Він додав, що коли мова йде про створення спеціального трибуналу, то він має розглядати не лише злочин агресії, але й решту злочинів — воєнні і злочини проти людяності.

Говорячи про злочини Росії проти України Сабіна Ільясова з Крим СОС закликала тримати у фокусі не лише злочини повномасштабного вторгнення, але й ті, що тривають з 2014 року, зокрема в окупованому Криму, де вбили місцевого активіста Решата Аметова.

Підсумовуючи озвучені під час заходу факти і свідчення представниця Всесвітньої організації проти тортур Євгенія Андреюк заявила, що переслідування цивільного населення, затримання та застосування тортур — це системна політика Росії щодо окупованих територій і цивільних, які не погоджуються з окупацією. І до створення та застосування цієї політики долучене вище керівництво РФ. Саме тому, переконана Андреюк, все це важливо розслідувати не як окремі епізоди чи воєнні злочини, а як злочин проти людяності — системне і цілеспрямоване переслідування цивільних.

0 Коментарів

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Схожі публікації
Адвокація
У Лондоні за участі міністра Дауті і посла Залужного заслухали українців, які постраждали від воєнних злочинів Росії

У столиці Сполученого Королівства відбулася зустріч британських парламентарів та дипломатичної спільноти з українцями, які постраждали від воєнних злочинів Росії. На заході, ініційованому посольством Великої Британії в Україні та Агентством Великої Британії з міжнародного розвитку, виступили Ольга Решетилова, голова Медійної ініціативи за права людини, та двоє потерпілих.

30 Жовтня 2024

Адвокація
У російському ув’язненні перебуває близько 300 цивільних з деокупованих північних областей

Затримання, утримання і переміщення українських цивільних Росією, а також так звані “судові процеси” над ними — схожі на всіх окупованих територіях України, що свідчить про умисну політику РФ. Таку заяву зробила Тетяна Катриченко, виконавча директорка Медійної ініціативи за права людини, під час пресбрифінгу “Справа Вікторії Рощиної: як захистити права цивільних, незаконно затриманих РФ”.

24 Жовтня 2024

Адвокація
“Міжнародній спільноті варто припинити мріяти про демократичну Росію майбутнього”, — Любов Смачило на FORUM 2000

У Празі проходить щорічна демократична конференція, яку організовує фундація FORUM 2000. Цього разу вона присвячена викликам, які кидає демократії розвиток технологій, поглиблення глобальних розбіжностей і внутрішні розколи у демократичних системах.

16 Жовтня 2024

Більше публікацій
Ми у соцмережах
Актуальні публікації
Більше публікацій
Адвокація
У Лондоні за участі міністра Дауті і посла Залужного заслухали українців, які постраждали від воєнних злочинів Росії

У столиці Сполученого Королівства відбулася зустріч британських парламентарів та дипломатичної спільноти з українцями, які постраждали від воєнних злочинів Росії. На заході, ініційованому посольством Великої Британії в Україні та Агентством Великої Британії з міжнародного розвитку, виступили Ольга Решетилова, голова Медійної ініціативи за права людини, та двоє потерпілих.

30 Жовтня 2024

Cards
Олександр Чирков 

Олександр Чирков  Дата зникнення: 17 березня 2022 року Місце зникнення: Глібівка, Київська область   Олександр Чирков — […]

30 Жовтня 2024

Війна і правосуддя
Ні медіа, ні потерпілі не розуміють, як працює судова система, — Решетилова на конференції USAID

Голова Медійної ініціативи за права людини Ольга Решетилова та Андрій Яковлєв, експерт МІПЛ з Міжнародного гуманітарного права, взяли участь у другій щорічній конференції “Правосуддя в національних судах у справах про воєнні злочини”. Захід, присвячений невідворотності покарання воєнних злочинців, відбувся у Києві у рамках програми USAID “Справедливість для всіх”.

29 Жовтня 2024

Більше публікацій