Send Lette
Аналітика

На 300% зросли терміни ув’язнення: Росія засуджує українців жорстокіше, ніж до повномасштабної війни  

31 березня в інформаційному агентстві “Укрінформ” представили дослідження про політику судового переслідування українських цивільних та військовополонених Росією, яке має ознаки воєнних злочинів та злочину проти людяності. Авторами дослідження стали Центр прав людини ZMINA, Медійна ініціатива за права людини (МІПЛ), онлайн видання “Ґрати” та ГО “Кримський процес”.

Дослідження “Відмова в праві на справедливий суд як міжнародний злочин під час війни Росії проти України: контекст, практика, право та перспективи” ґрунтується на результатах моніторингу та аналізу близько 600 судових процесів над українськими громадянами в Росії і на окупованих нею територіях. Автори дійшли висновку, що несправедливе засудження Росією до тяжких покарань є не помилкою правосуддя, а результатом впровадження широкомасштабної та системної урядової політики кримінального переслідування українців, що має всі ознаки злочину проти людяності. Зокрема, експерти встановили, що для цього Росія задіює представників правоохоронної та судової систем, медіа, змінила власне законодавство.

Центр прав людини ZMINA відповідав за збір даних із кримських окупаційних судів. За словами голови правління Тетяни Печончик, за останні роки в Криму різко зросла кількість справ за звинуваченням у “державній зраді”. У 2024 році їх нарахували 35, тоді як до 2021 року таких справ взагалі не було. Ці судові процеси відбуваються у закритому режимі, без можливості зовнішнього контролю.

— Суди в окупованому Криму давно перестали бути місцем, де можна знайти справедливість. Це радше частина репресивного механізму, що обслуговує російську окупаційну владу. Людей судять не за злочини, а за їхню проукраїнську позицію, за небажання миритися з окупацією, за спроби чинити опір. Замість закону — терор, замість правосуддя — фабрикація справ і суворі вироки, що мають одну мету: змусити людей боятися і мовчати”, — наголосила Тетяна Печончик.

Тетяна Печончик, голова правління Центра прав людини ZMINA. Фото: Віктор Ковальчук/МІПЛ

За даними Медійної ініціативи за права людини, станом на березень 2025 року в Росії розглядають або вже завершили розгляд 94 справ щодо українських військовополонених, в який щонайменше 151 підсудний. Ще 218 справ із 342 підсудними військовополоненими розглядають на окупованих територіях. Крім того, МІПЛ відомо про 36 судових проваджень із 269 підсудними цивільними українцями, що їх розглядають на території Росії, а також 196 судових справ щодо цивільних і 267 підсудних — на окупованих територіях. Додатково аналітики заявляють про судове переслідування 85 військовополонених, затриманих на території Курської області.

Тетяна Катриченко, голова МІПЛ, наголошує, що ці судові процеси супроводжуються системними порушеннями прав людини:

— Російська Федерація ігнорує статус комбатанта і заперечує міжнародний збройний конфлікт, який відбувається на території України, як такий. Часто їх звинувачують у терористичній діяльності. Загалом ми бачимо, що РФ формує величезну кількість справ щодо українських військовополонених, у яких вони, як правило зізнаються у злочинах під тиском. Відбуваються дуже швидкі судові процеси, виносяться вироки з величезними термінами, у яких військовополонені часто не подають апеляції. 

Тетяна Катриченко, голова Медійної ініціативи за права людини. Фото: Віктор Ковальчук/МІПЛ

Також, за словами Катриченко, щодо приблизно 75 громадян України тривають суди, які розпочалися ще до 2022 року. 

— Ми фіксуємо, що свідчення у цих справах здобуваються під тиском і катуваннями. У випадках із цивільними звинувачення часто стосуються “шпигунства” або “екстремізму”, — зазначила Катриченко.

Зі слів директора Ресурсного центру демократії та прав людини (Молдова) Сергія Остафа, під час аналізу експерти застосовували три наукові методи, які допомогли довести намір дискримінації українців. Зокрема аналітики дослідили розбіжності в призначених покараннях у справах щодо українців. Порівнявши практики російських судів за однаковими категоріям справ до та після 24 лютого 2022 року, виявили розбіжність у 300%.

Тобто є стала судова практика Росії, де до повномасштабного вторгнення покарання за участь у терористичному угрупованні передбачала 3 — 4 роки позбавлення волі. А зараз — 12 — 15 років. Ця розбіжність настільки велика, що є одним із доказів дискримінації. Тисячі людей піддаються судовому переслідуванню з системними порушеннями стандартів справедливого судочинства, де вироки політично мотивовані. Це дає підстави говорити про злочин переслідування шляхом позбавлення права на справедливий суд, — зауважив Сергій Остаф.

Сергій Остаф, директор Ресурсного центру демократії та прав людини (Молдова). Фото: Віктор Ковальчук/МІПЛ

Партнерка Адвокатського об’єднання Azones Дар’я Свиридова зазначила, що політика судового переслідування РФ має ознаки воєнних злочинів та злочинів проти людяності.

— Результати проведеного нами дослідження яскраво демонструють, що масштабна та систематична відмова українським цивільним і військовополоненим у справедливому правосудді в підконтрольних РФ судах є не просто окремими порушеннями прав людини чи фактами воєнних злочинів. Це узгоджена державна політика, спрямована на придушення українського спротиву окупації, це використання страху переслідувань для контролю над населенням та виправдовування заявлених Кремлем цілей агресії проти України, — зауважила Дар’я Свиридова.

Дар’я Свиридова, партнерка Адвокатського об’єднання Azones. Фото: Віктор Ковальчук/МІПЛ

За її оцінками, кількість жертв такої політики може становити 5 — 6 тисяч українських громадян.

Повний текст аналітичного звіту читайте нижче або за посиланням. 

Переглянути запис трансляції можна тут.

Підготовка дослідження та проведення цього заходу стали можливими завдяки підтримці Міністерства закордонних справ Нідерландів.

0 Коментарів

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Схожі публікації
Аналітика
Російські суди переслідують українських військових як терористів — аналітика

Медійна ініціатива за права людини презентувала аналітику про те, як судова система Росії переслідує полонених українців. Документ ґрунтується на дослідженні понад 30 справ, які Росія порушила проти українських військових. Головний висновок полягає у тому, що кримінальне переслідування військовополонених — це широкомасштабна і системна урядова політика РФ.

31 Березня 2025

Аналітика
Путін наслідує Сталіна: як Росія використовує радянські методи знищення українців

Катування електрострумом, примусове заучування російського гімну і вироки за “тероризм” українським військовополоненим — усе це не просто воєнні злочини, а частина цілеспрямованого переслідування Росією українців. МІПЛ презентувала аналітичний звіт “Знищення української ідентичності як державна політика СРСР і Росії”.

7 Березня 2025

Аналітика
Росіяни вбивають двічі: смертельна тактика подвійних ударів

Однією з тактик Росії у війні проти України є подвійні удари (double taps), коли в місце, куди щойно влучили, невдовзі б’ють знову. З лютого 2022-го до 31 серпня 2024-го дослідники із громадської організації Truth Hounds нарахували 36 таких обстрілів: у Харківській, Донецькій, Дніпропетровській, Запорізькій, Херсонській, Миколаївській, Одеській, Вінницькій і Хмельницькій областях. Уперше таке сталося 1 березня 2022 року, коли Росія вдарила двома ракетами по Харківській ОВА. Тоді одна з них упала перед будівлею, а друга влучила в дах — загинуло 44 людини.

3 Березня 2025

Більше публікацій
Ми у соцмережах
Актуальні публікації
Більше публікацій
Насильницькі зникнення
ФСБ за спинами зрадників: як росіяни окуповували Голу Пристань

Упродовж всього 2022 року росіяни намагалися збудувати на окупованій Херсонщині власні органи влади, і головне — репресивний апарат із місцевих колаборантів. Вони мали б працювати під наглядом ФСБ, яку підсилювали передусім зрадниками із Криму, окупованих частин Донеччини і Луганщини, бійцями “Беркуту”, що втекли після Майдану, колишніми українськими топпосадовцями.

1 Квітня 2025

Аналітика
Російські суди переслідують українських військових як терористів — аналітика

Медійна ініціатива за права людини презентувала аналітику про те, як судова система Росії переслідує полонених українців. Документ ґрунтується на дослідженні понад 30 справ, які Росія порушила проти українських військових. Головний висновок полягає у тому, що кримінальне переслідування військовополонених — це широкомасштабна і системна урядова політика РФ.

31 Березня 2025

Насильницькі зникнення
Російські окупанти перетворили 20-річного студента з Мелітополя на “зрадника батьківщини”

Щоб вижити в окупованому Мелітополі Владислав Відлацький був вимушений отримати російський паспорт. У подальшому це дозволило окупантам порушити проти нього справу саме за статтею 275 Кримінального кодексу Росії, тобто за “державну зраду”. Його також звинуватили за 205 статтею, вона стосується тероризму.

31 Березня 2025

Більше публікацій