Send Lette
Насильницькі зникнення

На Херсонщині росіяни закрили у підвалі онкохворого пенсіонера і пʼять днів морили його голодом

Селище Дніпровське розташоване на правобережжі Херсонщини, трохи більш як за 20 км від Херсона. Коли почалася повномасштабна війна РФ проти України, росіяни його окупували. Загарбники почали вдиратися у домівки місцевих, незаконно обшукували їх, перевіряли документи. Заходили вони й до пенсіонера Павла Мурашева.

Уперше прийшли в серпні 2022-го — оглядали будинок і запитували, чому чоловік не агітує за РФ. Вдруге навідалися напередодні так званого референдуму, 24 вересня. Тоді вони знову перевірили документи Павла, його житло, гараж і підвал, після чого викрали чоловіка, зав’язали йому очі і повезли в окуповане приміщення ГУНП у Херсоні на вулиці Лютеранській. Росіян не зупинили навіть слова Мурашева про те, що він уже кілька років хворіє на рак.

Павло Мурашев провів у російському ув’язнені 12 днів. Фото надане МІПЛ потерпілим

У Херсоні його тримали у підвалі разом з іще кількома чоловіками. Умови були жахливі: задуха, темно, воду бранці мусили набирати самостійно, а замість туалету мали пластикові пляшки. За 12 днів їх годували лише тричі, упродовж перших п’яти днів їжі не було взагалі. Росіяни регулярно допитували бранців. У Павла запитували, чому не виїхав із окупації в РФ, не отримав російського паспорта і чи не чекає бува на ЗСУ. Хоча Мурашева й не катували, чоловік бачив, як окупанти знущалися з інших:

— Уранці заходять і починається побоїще кийком. Кулаками і ногами били під час допитів. Коли викликали, то били по нирках, голові, шиї і спині.

Також бранців катували струмом, перевіряли на детекторі брехні, вмикали їм гімн РФ і змушували кричати: “Слава Україні у складі Росії!” Хто відмовлявся вигукувати ці слова, того били знову. На Лютеранській Павло Мурашев бачив іще одного чоловіка приблизно свого віку. Він був прикутий кайданами до металевих ґрат і майже непритомний. Згодом бранець кудись зник. Що з ним і де він зараз, Павло не знає.

 

Після псевдореферендуму росіяни почали звільняти людей із катівні. Ветеранам війни на сході України говорили, що ведуть на розстріл, але зрештою відпускали.

Такий вигляд ГУНП у Херсоні на вулиці Лютеранській після звільнення обласного центру. Фото: Національна поліція України

Павла Мурашева та ще одного чоловіка звільнили останніми. Їх 4 жовтня 2022 року із замотаними руками й очима вивезли на околицю селища Білозерка на Херсонщині, поставили на коліна і наказали рахувати до 200. Чоловіки до останнього не знали, що їх звільняють. Зрозуміли це лише в той момент, коли окупанти поїхали геть.

— Коли вони нас вивезли, я думав, що нас або заріжуть, або розстріляють, — пригадує Павло.

Невдовзі Мурашеву з дружиною довелося поїхати з Дніпровського, адже у листопаді 2022-го українські військові звільнили селище і росіяни почали його щільно обстрілювати.

— Намагалися поїхати додому двічі — потрапили під обстріл. Будинок тещі розбомблений. Я 35 років займався бджолами — пасіку мою розбомбили, усе згоріло дотла. Будинок зрешечений.

Нині Павло Мурашев домагається від держави, аби його визнали потерпілим, якого незаконно утримували росіяни, а також шукає з дружиною нове житло для оренди, бо з попереднього їм доводиться виселятися.

Цей матеріал опубліковано за підтримки Європейського фонду за демократію (EED). Його зміст необов’язково відображає офіційну позицію EED. Інформація чи погляди, висловлені у цьому матеріалі, є виключною відповідальністю його авторів.

0 Коментарів

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Схожі публікації
Насильницькі зникнення
ФСБ приховує місце утримання викраденого у Севастополі айтівця Сергія Гріщенкова

В окупованому Севастополі ФСБ викрала 58-річного Сергія Гріщенкова. Чоловіка звинувачують у співпраці з СБУ, вже понад два місяці він перебуває в СІЗО без жодного зв’язку з родиною. Рідні припускають, що Сергія затримали через проукраїнську позицію, яка в окупованому Криму вже стала синонімом слова “злочин”. Про те, що відбувається в Криму та долю батька МІПЛ розповіла його донька Дар’я Гріщенкова.

7 Липня 2025

Насильницькі зникнення
З російського полону повернувся 70-річний цивільний Микола Медик з Донеччини

4 липня 2025 року в рамках домовленостей у Стамбулі відбувся черговий етап обміну полоненими між Україною та Росією. За повідомленням Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими, в Україну повернулася група військовослужбовців ЗСУ, а також кілька цивільних, серед яких Микола Медик, пенсіонер із селища Володимирівка, що на Донеччині.

4 Липня 2025

Насильницькі зникнення
Активіст із Херсонщини перерізав собі вени після затримання, аби врятувати дружину від росіян

Активіст із Нової Каховки Олександр, прізвище якого ми не називаємо з міркувань безпеки, до повномасштабного вторгнення знімав на відео знос памʼятників Леніну на Херсонщині, а в окупації став мішенню для росіян. Його катували впродовж двох тижнів, щоб він здав інших громадських діячів міста, схиляли до “співпраці”.

25 Червня 2025

Більше публікацій
Ми у соцмережах
Актуальні публікації
Більше публікацій
Війна і правосуддя
Суд починає слухати “вугільну справу” Порошенка і Медведчука

Відстежуємо найцікавіші судові справи України про злочини, скоєні в умовах війни. Наступного тижня таких буде майже 60. У доданих файлах є посилання на інформацію про кожну справу.

11 Липня 2025

Війна і правосуддя
Справа десяти років. Як деенерівців засудили за тероризм замість воєнного злочину

МІПЛ відстежувала справу від самого початку та розповідає про десятирічний шлях судового процесу. На прикладі цієї справи ми бачимо, як до повномасштабної війни воєнні злочини помилково кваліфікували як терористичні акти, а судова і правоохоронна система нібито не враховували, що агресія Росії проти України почалася ще в 2014-му. 

11 Липня 2025

Війна і правосуддя
ЄСПЛ визнав Росію відповідальною за масові порушення прав людини в Україні. Що це означає?

Європейський суд з прав людини (ЄСПЛ) одноголосно визнав Російську Федерацію відповідальною за численні порушення прав людини на тимчасово окупованих територіях Донецької та Луганської областей, а також за збиття пасажирського літака рейсу MH17 у 2014 році.

9 Липня 2025

Більше публікацій