Send Lette
Насильницькі зникнення

На Херсонщині в полі з простреленою головою знайшли тіло зниклого у 2022 році чоловіка, його друга досі шукають

Навесні 2023 року трактор у полі на Херсонщині зачепив шматок одягу — і зупинився. Посеред поля поблизу Білозерського району техніка випадково натрапила на рештки. У могилі лежали два тіла з кульовими пораненнями в голову. Одного з загиблих вдалося ідентифікувати — Руслан Айвазов. Він зник у березні 2022 року разом із Хідіром Біналієвим, доля якого досі невідома. Ідентифікувати друге тіло не вдалося. ДНК-збігу з Хідіром немає, тож його родина продовжує пошуки.

Обидва чоловіки з Херсонщини. 26 березня 2022 року вони разом вирушили з Києва додому. Руслан — у Білозерський район, Хідір — у Чаплинський. На той час Херсонщина вже перебувала була під окупацією, утім пересування цивільних було можливим.

Зв’язок обірвався того ж ранку. Востаннє Хідір зателефонував родичам із Миколаєва.

“Він сказав, що вони сідають у винайняту машину й вирушають додому”, каже Улмасой Кабілова, племінниця Хідіра.

Більше про них нічого не було чутно.

Того дня до Херсонської області рухалися не лише вони. Інша автівка з двома чоловіками — Рашидом і Гасаном Дешадзе — поїхала тим самим маршрутом за годину до Руслана й Хідіра. Вони доїхали до місця призначення. Дорогою їх зупиняли. Зі слів братів — чеченці у військовій формі. Погрожували, перевіряли телефони й документи.

“Рашид розповідав, що в них немає людяності. Каже: вони як роботи — ставлять автомат до лоба й кажуть: “Зараз ми тебе тут застрелимо і нам за це нічого не буде, бо ми на своїй території”, —  переказує Кабілова.

Чи зупиняли так само Руслана та Хідіра, невідомо. Вони зникли між Миколаєвом і Херсоном. Обставини та конкретне місце викрадення залишаються невідомими. 

“Як розповідають, разом із ними був таксист, який також зник. Пізніше знайшли його автомобіль — обстріляний. Ми припускаємо, що між Миколаєвом і Херсоном були обстріли. За словами очевидців, які проїжджали повз, вони бачили обстріляне таксі, але поруч нікого не було. Згодом нам казали інше: начебто їх бачили в росіян, де рили окопи — їх змусили”, — розповідає Улмасой Кабілова.

Якийсь час із їх телефонів надходили прохання поповнити рахунок, та ніхто не відповів. За кілька тижнів родина Руслана подала в розшук.

За рік знайшли тіло Руслана Айвазова, це підтвердила ДНК-експертиза. Хідір Біналієв досі вважається зниклим безвісти. Понад два роки його родина в очікуванні бодай на якусь звістку. Були спроби знайти слід: зверталися в поліцію, СБУ, Червоний Хрест, турецьке консульство. Родина передавала документи, ДНК-зразки, заяви, але наразі це все не дало результату. Єдина зачіпка — сумнівне повідомлення у Фейсбуку.

“З Донецького СІЗО писали, що його там утримують, але за інформацію просили дуже велику суму грошей. Також ми зверталися до російських командирів, але вони казали, що в них такого полоненого немає. Але це росіяни, до них довіри немає жодної”, — каже Улмасой Кабілова.

Яна Ільків, журналістка МІПЛ

Цей матеріал опубліковано за підтримки Європейського фонду за демократію (EED). Його зміст необов’язково відображає офіційну позицію EED. Інформація чи погляди, висловлені у цьому матеріалі, є виключною відповідальністю його авторів.

0 Коментарів

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Схожі публікації
Насильницькі зникнення
ФСБ приховує місце утримання викраденого у Севастополі айтівця Сергія Гріщенкова

В окупованому Севастополі ФСБ викрала 58-річного Сергія Гріщенкова. Чоловіка звинувачують у співпраці з СБУ, вже понад два місяці він перебуває в СІЗО без жодного зв’язку з родиною. Рідні припускають, що Сергія затримали через проукраїнську позицію, яка в окупованому Криму вже стала синонімом слова “злочин”. Про те, що відбувається в Криму та долю батька МІПЛ розповіла його донька Дар’я Гріщенкова.

7 Липня 2025

Насильницькі зникнення
З російського полону повернувся 70-річний цивільний Микола Медик з Донеччини

4 липня 2025 року в рамках домовленостей у Стамбулі відбувся черговий етап обміну полоненими між Україною та Росією. За повідомленням Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими, в Україну повернулася група військовослужбовців ЗСУ, а також кілька цивільних, серед яких Микола Медик, пенсіонер із селища Володимирівка, що на Донеччині.

4 Липня 2025

Насильницькі зникнення
Активіст із Херсонщини перерізав собі вени після затримання, аби врятувати дружину від росіян

Активіст із Нової Каховки Олександр, прізвище якого ми не називаємо з міркувань безпеки, до повномасштабного вторгнення знімав на відео знос памʼятників Леніну на Херсонщині, а в окупації став мішенню для росіян. Його катували впродовж двох тижнів, щоб він здав інших громадських діячів міста, схиляли до “співпраці”.

25 Червня 2025

Більше публікацій
Ми у соцмережах
Актуальні публікації
Більше публікацій
Війна і правосуддя
Суд починає слухати “вугільну справу” Порошенка і Медведчука

Відстежуємо найцікавіші судові справи України про злочини, скоєні в умовах війни. Наступного тижня таких буде майже 60. У доданих файлах є посилання на інформацію про кожну справу.

11 Липня 2025

Війна і правосуддя
Справа десяти років. Як деенерівців засудили за тероризм замість воєнного злочину

МІПЛ відстежувала справу від самого початку та розповідає про десятирічний шлях судового процесу. На прикладі цієї справи ми бачимо, як до повномасштабної війни воєнні злочини помилково кваліфікували як терористичні акти, а судова і правоохоронна система нібито не враховували, що агресія Росії проти України почалася ще в 2014-му. 

11 Липня 2025

Війна і правосуддя
ЄСПЛ визнав Росію відповідальною за масові порушення прав людини в Україні. Що це означає?

Європейський суд з прав людини (ЄСПЛ) одноголосно визнав Російську Федерацію відповідальною за численні порушення прав людини на тимчасово окупованих територіях Донецької та Луганської областей, а також за збиття пасажирського літака рейсу MH17 у 2014 році.

9 Липня 2025

Більше публікацій