Send Lette
Насильницькі зникнення

На Херсонщині в полі з простреленою головою знайшли тіло зниклого у 2022 році чоловіка, його друга досі шукають

Навесні 2023 року трактор у полі на Херсонщині зачепив шматок одягу — і зупинився. Посеред поля поблизу Білозерського району техніка випадково натрапила на рештки. У могилі лежали два тіла з кульовими пораненнями в голову. Одного з загиблих вдалося ідентифікувати — Руслан Айвазов. Він зник у березні 2022 року разом із Хідіром Біналієвим, доля якого досі невідома. Ідентифікувати друге тіло не вдалося. ДНК-збігу з Хідіром немає, тож його родина продовжує пошуки.

Обидва чоловіки з Херсонщини. 26 березня 2022 року вони разом вирушили з Києва додому. Руслан — у Білозерський район, Хідір — у Чаплинський. На той час Херсонщина вже перебувала була під окупацією, утім пересування цивільних було можливим.

Зв’язок обірвався того ж ранку. Востаннє Хідір зателефонував родичам із Миколаєва.

“Він сказав, що вони сідають у винайняту машину й вирушають додому”, каже Улмасой Кабілова, племінниця Хідіра.

Більше про них нічого не було чутно.

Того дня до Херсонської області рухалися не лише вони. Інша автівка з двома чоловіками — Рашидом і Гасаном Дешадзе — поїхала тим самим маршрутом за годину до Руслана й Хідіра. Вони доїхали до місця призначення. Дорогою їх зупиняли. Зі слів братів — чеченці у військовій формі. Погрожували, перевіряли телефони й документи.

“Рашид розповідав, що в них немає людяності. Каже: вони як роботи — ставлять автомат до лоба й кажуть: “Зараз ми тебе тут застрелимо і нам за це нічого не буде, бо ми на своїй території”, —  переказує Кабілова.

Чи зупиняли так само Руслана та Хідіра, невідомо. Вони зникли між Миколаєвом і Херсоном. Обставини та конкретне місце викрадення залишаються невідомими. 

“Як розповідають, разом із ними був таксист, який також зник. Пізніше знайшли його автомобіль — обстріляний. Ми припускаємо, що між Миколаєвом і Херсоном були обстріли. За словами очевидців, які проїжджали повз, вони бачили обстріляне таксі, але поруч нікого не було. Згодом нам казали інше: начебто їх бачили в росіян, де рили окопи — їх змусили”, — розповідає Улмасой Кабілова.

Якийсь час із їх телефонів надходили прохання поповнити рахунок, та ніхто не відповів. За кілька тижнів родина Руслана подала в розшук.

За рік знайшли тіло Руслана Айвазова, це підтвердила ДНК-експертиза. Хідір Біналієв досі вважається зниклим безвісти. Понад два роки його родина в очікуванні бодай на якусь звістку. Були спроби знайти слід: зверталися в поліцію, СБУ, Червоний Хрест, турецьке консульство. Родина передавала документи, ДНК-зразки, заяви, але наразі це все не дало результату. Єдина зачіпка — сумнівне повідомлення у Фейсбуку.

“З Донецького СІЗО писали, що його там утримують, але за інформацію просили дуже велику суму грошей. Також ми зверталися до російських командирів, але вони казали, що в них такого полоненого немає. Але це росіяни, до них довіри немає жодної”, — каже Улмасой Кабілова.

Яна Ільків, журналістка МІПЛ

Цей матеріал опубліковано за підтримки Європейського фонду за демократію (EED). Його зміст необов’язково відображає офіційну позицію EED. Інформація чи погляди, висловлені у цьому матеріалі, є виключною відповідальністю його авторів.

0 Коментарів

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Схожі публікації
Насильницькі зникнення
В російській колонії українського журналіста Сергія Цигіпу карають за цукерку і незастібнутий ґудзик

Українського журналіста Сергія Цигіпу російська влада кинула за ґрати на 13 років, звинувативши у шпигунстві. У колонії суворого режиму йому постійно вигадують покарання — то за цукерку в тумбочці, то за ґудзик, що не застебнутий. Так тиск перетворюється на методичну спробу зламати людину, яка відмовляється приймати російське громадянство і не визнає вирок окупаційного суду.

20 Травня 2025

Насильницькі зникнення
За останній місяць Росія затримала щонайменше 15 і засудила 39 цивільних українців

Приниження і переслідування вірних Україні мешканців окупованих територій — це щоденна практика, яка має різні форми, але одну мету: залякати, придушити будь-який, навіть символічний, опір окупації. За два останні тижні квітня росіяни затримали щонайменше шість мешканців окупованих через політичні мотиви територій і засудили — 20. Всього за квітень затримали щонайменше 15 і засудили щонайменше 39 цивільних українців.

8 Травня 2025

Насильницькі зникнення
Росія утримує щонайменше 2246 цивільних українців, мінімум 286 із них отримали незаконні вироки

Медійна ініціатива за права людини ідентифікувала щонайменше 2246 цивільних українців, яких Росія викрала в окупації та незаконно утримує в своїх тюрмах. Серед них 321 українець, який був затриманий ще до початку повномасштабного вторгнення і утримується в російській неволі вже 6 — 8 років. 

30 Квітня 2025

Більше публікацій
Ми у соцмережах
Актуальні публікації
Більше публікацій
Військовополонені
МІПЛ долучилась до створення мапи місць утримання бійців “Азову” в російському полоні 

28 травня у Києві презентували сайт та інтерактивну мапу проєкту Inferno. Це ініціатива Асоціації родин захисників “Азовсталі” та відділення міжнародного співробітництва 1-го корпусу НГУ “Азов”. Медійна ініціатива за права людини стала одним із партнерів проєкту, надавши дані для створення мапи місць утримання.

29 Травня 2025

Війна і правосуддя
Катування, зґвалтування і полювання на людину: в Україні засудили 10 воєнних злочинців РФ

Упродовж квітня українські суди ухвалили шість вироків за воєнні злочини у Миколаївській, Київській, Харківській та Чернігівській областях. Ними засудили десятьох російських військовослужбовців — від 10 до 12 років ув’язнення. Усі вироки були заочні.

28 Травня 2025

Військовополонені
Великий обмін: репортаж про те, як Україна повертала 1000 своїх

З автобуса виходять змарнілі чоловіки — колишні військовополонені. На подвір’ї лікарні родини зниклих безвісти тримають фото: шукають погляд, слово, впізнання. Поряд — тиша, сирени і надія, що хтось сьогодні скаже: "Я його бачив". Репортаж з обміну.

25 Травня 2025

Більше публікацій