Send Lette
Інші воєнні злочини

“Охматдит був спланованою ціллю. Росіяни чекали зручного моменту для атаки”, — Ольга Решетилова на конференції United for Justice

Атаки росіян на систему охорони здоров’я та критичну інфраструктуру України мають системний характер і використовуються вищим військовим командуванням РФ у міжнародних конфліктах не вперше. Про це заявила Ольга Решетилова, голова Медійної ініціативи за права людини, під час конференції United for Justice у Києві. 

Конференцію відкрив президент Володимир Зеленський. Участь у ній також узяв прокурор МКС Карім Хан. Цього разу говорили про притягнення Росії до відповідальності за атаки на цивільну інфраструктуру України, зокрема медичну. Саме цей аспект Ольга Решетилова обговорила з міністром охорони здоровʼя Віктором Ляшком, заступником голови СБУ Сергієм Наумлюком і директором програми “Правосуддя і права людини” Міжнародного Фонду “Відродження” Романом Романовим.

Зліва направо: Роман Романов, Віктор Ляшко, Ольга Решетилова, Сергій Наумлюк

Попри те що МІПЛ, за словами Решетилової, не концентрується на документуванні атак на цивільну інфраструктуру, її команда вже з перших днів великої війни почала отримувати докази воєнних злочинів російської армії, пов’язаних із атаками на систему охорони здоров’я України. Ці задокументовані свідчення очевидців стали частиною спільного звіту МІПЛ та міжнародної правозахисної організації “Лікарі за права людини” (PHR), що вийшов у 2023 році.

— Ми зафіксували, що впродовж 2022 — початку 2023 року щодня відбувалося в середньому два руйнування приміщень клінічних закладів різного типу. Нещодавня атака на Охматдит показала всьому світу, як Росія систематично знищує медичну галузь України. І це не перша спроба атакувати Охматдит, — наголосила Ольга Решетилова.

— У тому звіті, про який я згадала, йдеться, що 26 лютого 2022 року на Охматдиті знайшли мітки для ракет. Пізніше поблизу Охматдиту були влучання. Тобто це не нова історія, це спланована заздалегідь ціль. Очевидно росіяни чекали зручного моменту для атаки на дитячу лікарню, — зазначила голова МІПЛ. 

“Лікарі за права людини” спільно з МІПЛ та іншими організаціями продовжують фіксувати атаки на систему охорони здоров’я. Станом на минулий місяць у рамках спільного дослідження партнерів було зафіксовано 1521 подію, що вплинула на систему охорони здоров’я, включно з відключеннями електропостачання. Загалом за період повномасштабного вторгнення, за підрахунками МІПЛ, зруйновано або пошкоджено 742 медичні заклади, 234 медика загинули, 166 поранені.

Ольга Решетилова, голова Медійної ініціативи за права людини

Нині відомо про заочний вирок щонайменше двом російським військовим, які під час окупації Тростянця Сумської області з танку прицільно обстріляли місцеву лікарню. Втім, наголошує Ольга Решетилова, вони були тільки виконавцями, їхні командири, які віддавали відповідні накази, покарання не понесли:

— Наші колеги з PHR документували злочини росіян у Сирії, зокрема атаки на систему охорони здоров’я. На їхню думку, якби тоді відповідальні командири були покарані, можливо, вони б не вчиняли ті самі злочини в Україні. Тому надзвичайно важливо, щоб ми досягли відповідальності саме для тих, хто впроваджує цю політику. Це не поодинокі інциденти, не просто воєнні злочини. Це системна політика РФ.

Нагадаємо, United for Justice також називають “юридичним Рамштайном”. Заснування конференції відбулося на початку березня 2023 року у Львові, де окреслили її місію: притягнути до відповідальності Росію за міжнародні злочини, вчинені на території України. Кожен наступний захід фокусується на дослідженні конкретної категорії злочинів: Бучанській трагедії, воєнним злочинам проти довкілля, а також знищенню культурної спадщини.

Авторка: Анастасія Лоза

0 Коментарів

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Схожі публікації
Війна і правосуддя
Реєстр збитків для України: як українцям домогтися компенсації від Росії

Реєстр збитків для України, створений за ініціативи Ради Європи, запрацював у травні 2023 року. Однак більшість категорій для подання заяв на відшкодування відкрилися нещодавно. Деякі українці дещо скептично ставляться до появи ще одного Реєстру. Медійна ініціатива за права людини роз'яснює його роботу та пояснює, чому варто подати до нього заяву.

14 Квітня 2025

Інші воєнні злочини
Росіяни засудили до 19 років ув’язнення інженера Запорізької АЕС Сергія Потинга

26 березня російський суд засудив працівника Запорізької АЕС Сергія Потинга до 19 років колонії. Його звинуватили в незаконному зберіганні зброї та намаганні підірвати автівку представника силових структур Росії (ст. 222, 205, 30 КК РФ). До вироку чоловік майже два роки перебував у російській вʼязниці. Перед тим окупанти викрадали його рідних, аби ті розповіли, де Сергій переховується.

26 Березня 2025

Інші воєнні злочини
Окупаційна поліція проводить рейди у селищах Донеччини

Окупаційна поліція провела 25 березня рейд у селищі Донське на півдні Донецької області з оглядами сотень домівок і авто і перевірками документів у мешканців. Про це йдеться у повідомленні “міністерства внутрішніх справ” у Донецьку.

26 Березня 2025

Більше публікацій
Ми у соцмережах
Актуальні публікації
Більше публікацій
Війна і правосуддя
У справі митрополита УПЦ МП додивилися відео обшуку: вилучили російську книгу і комп’ютер

Соснівський районний суд завершив досліджувати відео обшуку вдома у Дениса Снігірьова (церковне ім’я — Феодосій), митрополита УПЦ МП з Черкас. Церковника звинувачують у виправданні агресії Росії та порушенні рівноправності через віросповідання. Він відкидає провину, справу називає сфабрикованою. Раніше МІПЛ розповідала, як триває судовий процес та про докази у справі. Продовження — у репортажі з Черкас.  

18 Квітня 2025

Війна і правосуддя
Локальність і формалізм: правозахисники проаналізували вироки воєнним злочинцям за лютий і березень

Упродовж лютого — березня українські суди винесли ще 14 вироків у справах щодо воєнних злочинів, які російські військові та їхні прибічники вчинили на півночі та півдні України під час окупації. Ці справи, зокрема, стосувалися депортації, катувань, вбивств і незаконного затримання цивільних.

17 Квітня 2025

Військовополонені
Три роки без сну, онкологія, відчай: родини полонених морпіхів заявляють про подвійне катування

У російському полоні досі перебуває близько 1300 морських піхотинців. Ось уже три роки їхні родини борються за повернення морпіхів додому. Та поруч із цим є ще одна виснажлива боротьба — за власне здоров'я. Цю ситуацію родини називають “подвійним катуванням”: поки морських піхотинців мордують у російському полоні, їхні рідні ніби відчувають усе це на собі.

16 Квітня 2025

Більше публікацій