Send Lette
Насильницькі зникнення

Окупаційний суд засудив українську студентку до 10 років нібито за шпигунство 

В окупованому Генічеську оголосили вирок 23-річній місцевій жительці Ані Єльцовій. Її засудили до десяти років увʼязнення, звинувативши у шпигунстві.

Аня Єльцова мріяла стати вчителькою молодших класів, навчалась у Херсонському державному університеті. Останній курс прийшовся на період окупації Херсона. Коли студентам оголосили про практику, Аня поїхала додому у село Балашове. 

Одинадцятого листопада 2022 року Херсон повернувся під контроль України. “Ти вдома, рідненький”, — написала того дня Єльцова у соцмережах. На той момент вона все ще перебувала на окупованій території.

Аня Єльцова активно вела свої соціальні мережі. Цей допис у Instagram дівчина опублікувала ще до того, як українські військові звільнили Херсон від окупації

Наприкінці листопада дівчина поїхала до бабусі в сусіднє село Агаймани, де за кілька днів по неї прийшли російські силовики. Вони повідомили, що давно стежать за нею. Пізніше рідні дізналися, що на Аню написали донос. Його автором стала місцева жителька Галина Костенко, яка співпрацює з окупаційною владою.  

Після викрадення рідним Єльцової не повідомили про її місце перебування. Через власні канали батьки дізналися, що доньку утримували то в Генічеську, то в Мелітополі. Окупаційна влада це не підтверджувала.  

У грудні 2022 року в інтернеті поширили інтерв’ю, яке Аня дала російському медіа. У ньому дівчина розповідає, що шкодує про скоєне. У тексті до відео зазначалося, що Аня нібито передавала українській стороні координати розташування особового складу російських сил. Інформацію начебто надсилала “одному з адміністраторів українського націоналістичного ресурсу”.

“Вона виглядала пригніченою. Я одразу звернула увагу, що Аня помітно схудла. Як наче інша людина”, — відмічає родичка Єльцових Світлана, яка живе на підконтрольній Україні території. 

Скрин новини проросійського медіа

Ще за рік рідні отримали листа від Ані. З нього зрозуміли, що дівчина сидить у Сімферопольському СІЗО. Пізніше окупанти почали судити її. Процес зробили закритий. Зараз бранку утримують у слідчому ізоляторі в Чонгарі, де в неї погіршилося здоров’я: вона часто просить знеболювальні препарати, з’явилися проблеми зі шкірою. Також вона потребує стоматологічної допомоги — у дівчини випав зуб. 

13 лютого 2024 року окупаційний суд на захопленій частині Херсонської області засудив Аню Єльцову до десяти років позбавлення волі у колонії загального режиму за “шпигунство”. 

Родичка Єльцових Світлана зазначає, що під час так званого слідства Ані пропонували отримати російське громадянство, але вона відмовилася.

Окупаційній суд зачитує вирок Ані Єльцовій

Цей матеріал опубліковано за підтримки Європейського фонду за демократію (EED). Його зміст необов’язково відображає офіційну позицію EED. Інформація чи погляди, висловлені у цьому матеріалі, є виключною відповідальністю його авторів.

0 Коментарів

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Схожі публікації
Насильницькі зникнення
У другій половині березня Росія затримала і засудила 44 українців

Щонайменше 12 українців затримали на окупованих територіях у другій половині березня. Щонайменше 32 засуджено на окупованих територіях і в Росії. 

4 Квітня 2025

Насильницькі зникнення
Росія блокує повернення викрадених цивільних із Київщини: бранці сидять без зв’язку і суду

З сотень українських цивільних бранців із територій, які росіяни коротко окуповували у 2022 році, жодного досі не судили. Звинувачення, яке їм закидають, навіть немає в російському кримінальному кодексі. Вони не отримують листів і передач, до них не приходять адвокати. Про місце їхнього утримання рідні дізнаються лише від звільнених через обмін військовополонених.

4 Квітня 2025

Насильницькі зникнення
Понад 80% викрадених українців зазнали насильства в російському утриманні — дослідження МІПЛ і Zmina

Медійна ініціатива за права людини і Центр прав людини Zmina проаналізували свідчення 93 цивільних українців, яких росіяни затримали під час окупації територій України, але згодом звільнили.

3 Квітня 2025

Більше публікацій
Ми у соцмережах
Актуальні публікації
Більше публікацій
Війна і правосуддя
У справі митрополита УПЦ МП додивилися відео обшуку: вилучили російську книгу і комп’ютер

Соснівський районний суд завершив досліджувати відео обшуку вдома у Дениса Снігірьова (церковне ім’я — Феодосій), митрополита УПЦ МП з Черкас. Церковника звинувачують у виправданні агресії Росії та порушенні рівноправності через віросповідання. Він відкидає провину, справу називає сфабрикованою. Раніше МІПЛ розповідала, як триває судовий процес та про докази у справі. Продовження — у репортажі з Черкас.  

18 Квітня 2025

Війна і правосуддя
Локальність і формалізм: правозахисники проаналізували вироки воєнним злочинцям за лютий і березень

Упродовж лютого — березня українські суди винесли ще 14 вироків у справах щодо воєнних злочинів, які російські військові та їхні прибічники вчинили на півночі та півдні України під час окупації. Ці справи, зокрема, стосувалися депортації, катувань, вбивств і незаконного затримання цивільних.

17 Квітня 2025

Військовополонені
Три роки без сну, онкологія, відчай: родини полонених морпіхів заявляють про подвійне катування

У російському полоні досі перебуває близько 1300 морських піхотинців. Ось уже три роки їхні родини борються за повернення морпіхів додому. Та поруч із цим є ще одна виснажлива боротьба — за власне здоров'я. Цю ситуацію родини називають “подвійним катуванням”: поки морських піхотинців мордують у російському полоні, їхні рідні ніби відчувають усе це на собі.

16 Квітня 2025

Більше публікацій