Send Lette
Насильницькі зникнення

Окупація Новокаїрів: за що росіяни викрали місцевого жителя

Микола Гарбар — мешканець села Новокаїри. Це Бериславський район Херсонщини. Перед початком повномасштабного вторгнення Росії він жив у рідному селі, працював механізатором у фермерському господарстві. Чоловіка викрали росіяни. Можливо, за наводкою призначеного окупантами старости. З того часу рідні не мають про нього жодної звістки.

Під окупацію Новокаїри потрапили 9 березня 2022 року. Перше, що зробити росіяни, — провели обшуки в учасників АТО і мисливців, які були в їхніх списках. Серед мисливців значився Микола Гарбар. Під час обшуку в нього забрали рушницю і патрони до неї, але самого чоловіка спершу не чіпали. Микола продовжував працювати механізатором, паралельно займався домашнім господарством.

Село Новокаїри на карті України. Фото: скрин з ґуґл карти

22 квітня 2022 року його дружина Тетяна Гарбар виїхала з окупації. Спершу дісталася Кривого Рогу, а після — Києва. Телефоном вона регулярно спілкувалася з чоловіком. Для цього він, як і решта жителів села, щоразу вибирався на пагорб, аби зловити сигнал мобільного звʼязку. Утім довгих розмов не було — російські військові проганяли людей із пагорбу.

Так тривало майже чотири місяці, аж поки 16 серпня 2022 року Микола Гарбар припинив виходити на звʼязок. Пізніше сусідка розповіла дружині, що бачила, як росіяни викрали чоловіка.

— Це сталося 17 серпня. До будинку під’їхала російська військова машина, їхній “Тигр”, — переповідає слова сусідки Тетяна Гарбар. — Їх там чотири чоловіки було. Вони зайшли у двір, потім у будинок і довго не виходили звідти. А потім Микола відчинив ворота, вигнав свою ж машину, підморгнув сусідці, мовляв, бачиш, забирають, сів за кермо, поруч із ним всівся російський військовий зі зброєю і вони поїхали з села.

Микола Гарбар. Фото: сімейний архів

Того ж дня в Новокаїрах викрали двох учасників АТО, утім за два дні вони повернулися додому. Сусідка, яка бачила викрадення Миколи Гарбара, мала запасні ключі від його будинку, тому пішла перевірити, що там. Будинок не був замкнений. Всередині вона побачила відчинений сейф і порожній гаманець господаря. Паспорта і військового квитка Миколи не було.

Тетяна Гарбар розповідає, що до викрадення її чоловіка, можливо, причетний місцевий колаборант:

— Під час спілкування з росіянами Микола часто скандалив, не міг визнати того, що вони прийшли до нас, у наш дім. Окупанти ж призначили старостою села колаборанта, який тримав два магазини. То Микола з ним часто сперечався. Після викрадення чоловіка я спілкувалася з місцевими і вони мені казали, що цей колаборант причетний до зникнення мого чоловіка.

Жінка розповідає, що старостою окупанти призначили Олександра Позднєєва. Він разом із тими, хто симпатизував РФ, допомагав росіянам влаштувати в селі так званий референдум 2327 вересня. А незадовго до звільнення правобережжя Херсонської області Збройними силами України Позднєєв і решта колаборантів виїхали на окуповану частину Херсонщини, нібито в Генічеськ.

Олександр Позднєєв. Фото: соцмережі

Рідні і друзі Миколи Гарбара намагалися розшукати чоловіка в Новій Каховці, Чаплинці та інших місцях, де Росія утримує українців. За кілька днів після викрадення Миколи кума родини Гарбарів навіть їздила на машзавод у Бериславі, де на той час росіяни катували цивільних. Її водили по цехах, де вона бачила трупи і покалічених людей. Гарбара серед них не було.

— Вона думала, що вже й не вийде звідти, — розповідає Тетяна Гарбар. — Її водили, показували, вона бачила гори трупів, а ті, що живі, то дуже побиті були. Розповідала, що один чоловік був майже без ознак життя. Бачила також скрученого, який лежав на підлозі. Були там і в цивільному одязі, і у військовому. А тоді той, хто її водив, каже: “Ви його такого хочете?” Кума відповідає: “А в мене є вибір?” На що почула: “Ви зараз виходите звідси і більше тут не з’являєтесь”.

Із заявою про викрадення Миколи Гарбара його рідні звернулися до поліції, Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими, Уповноваженого Верховної Ради з прав людини, СБУ, Національного інформаційного бюро та Міжнародного комітету Червоного Хреста. Однак інформації про те, що сталося з чоловіком і де він, досі немає.

0 Коментарів

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Схожі публікації
Насильницькі зникнення
За останній місяць Росія затримала щонайменше 15 і засудила 39 цивільних українців

Приниження і переслідування вірних Україні мешканців окупованих територій — це щоденна практика, яка має різні форми, але одну мету: залякати, придушити будь-який, навіть символічний, опір окупації. За два останні тижні квітня росіяни затримали щонайменше шість мешканців окупованих через політичні мотиви територій і засудили — 20. Всього за квітень затримали щонайменше 15 і засудили щонайменше 39 цивільних українців.

8 Травня 2025

Насильницькі зникнення
Росія утримує щонайменше 2246 цивільних українців, мінімум 286 із них отримали незаконні вироки

Медійна ініціатива за права людини ідентифікувала щонайменше 2246 цивільних українців, яких Росія викрала в окупації та незаконно утримує в своїх тюрмах. Серед них 321 українець, який був затриманий ще до початку повномасштабного вторгнення і утримується в російській неволі вже 6 — 8 років. 

30 Квітня 2025

Насильницькі зникнення
Били, душили, погрожували розстрілом: у Голій Пристані окупанти катували працівника мерії

Іван Мошенський працював у мерії Голої Пристані. Уже в перші дні великої війни російські війська окупували місто, однак міська рада продовжувала працювати. Все змінилося, коли окупанти призначили на посаду мера свого гауляйтера. Після чоло колеги Мошенського почали залишати місто. Чоловік розумів, що йому теж непогано було б виїхати, але власного транспорту для цього не мав. А за кілька місяців, у свято української Незалежності, росіяни викрали його.

27 Квітня 2025

Більше публікацій
Ми у соцмережах
Актуальні публікації
Більше публікацій
Війна і правосуддя
В Україні судитимуть жінку, яка допомагала росіянам вивезти дітей до Криму. І ще 105 справ у судах

МІПЛ продовжує відстежувати найцікавіші судові справи, які стосуються злочинів, скоєних в умовах війни. Для зручності ми змінили формат розсилки судових анонсів, аби вам було зручніше шукати справи зі свого регіону. У доданих файлах є посилання на загальну таблицю зі всіма справами, розподіленими за областями. Також до цієї таблиці веде кожне посилання з листа та з матеріалу з анонсами на сайті.

9 Травня 2025

Насильницькі зникнення
За останній місяць Росія затримала щонайменше 15 і засудила 39 цивільних українців

Приниження і переслідування вірних Україні мешканців окупованих територій — це щоденна практика, яка має різні форми, але одну мету: залякати, придушити будь-який, навіть символічний, опір окупації. За два останні тижні квітня росіяни затримали щонайменше шість мешканців окупованих через політичні мотиви територій і засудили — 20. Всього за квітень затримали щонайменше 15 і засудили щонайменше 39 цивільних українців.

8 Травня 2025

Адвокація
Українські правозахисники пропонують ОБСЄ нову тактику звільнення викрадених Росією цивільних українців

Катування, ізоляція, вбивства і морок російських тюрем. У Відні українські правозахисники розповіли світові про долю тисяч цивільних, які стали заручниками окупаційного режиму. У центрі уваги — історії незаконно затриманих журналістів, мерів, активістів і нові пропозиції, як їх звільнити.

7 Травня 2025

Більше публікацій