Send Lette
Cards

Олександр Новацький

Олександр Новацький

Дата викрадення: 14 липня 2022 року

Місце викрадення: місцевий ринок в м. Херсон

 

Олександр Новацький працював у поліції Херсонської області. Тож окупанти активно розшукували чоловіка і кілька разів приходили по нього. Одного разу Олександру вдалося втекти через вікно. Після того родині доводилося переховуватися, але росіяни продовжували їх шукати. Якось вони прийшли, коли в квартирі була дружина Новацького Надія та син Родіон.

Окупанти були підготовлені, знали все про родину: контакти, про інвалідність бабусі, як звати кішку тощо. Надію допитували, погрожували, вдарили автоматом по щелепі, в квартирі провели обшук. Син плакав, на той час йому було 10 років. Щоб заспокоїти хлопчика, російські військові дали йому гратися справжнім пістолетом.

Олександра затримали, коли його сім’я виїхала з міста. Це сталося 14 липня 2022 року неподалік дому на місцевому ринку в Херсоні. Його побили і відвезли у місцеве СІЗО, де протримали близько місяця. Зі слів звільнених бранців, чоловіка катували, часом вони не були впевнені, чи доживе Новацький до ранку. 

Кілька разів росіяни брали Олександра і їхали до нього додому, де знімали пропагандистські відео. На ньому крізь грим видно синці на обличчя і око, злегка залите цівкою крові

Згодом чоловіка привезли в Сімферополь у СІЗО № 2. Він перебуває там досі. Спершу йому інкримінували статтю “тероризм”, але так і не висунули жодних звинувачень. Незважаючи на важкі умови утримання, регулярні побиття і проблеми зі здоров’ям, Олександр не зламався морально. За словами свідків, він багато читає і відмовляється від радянської пропаганди в книгах.

“Кажуть, що він дуже схуд і багато читає. Але якщо він бачить книжку про СССР, то каже: “Наступну”. Тобто свій характер тримає. Наскільки цього всього вистачить — не знаю. І як він там зараз, теж не знаю. Востаннє отримувала про нього новини в квітні 2024 року”, — каже дружина Надія. 

Матеріал підготовлено за підтримки Міжнародного фонду «Відродження». Матеріал представляє позицію авторів і не обов’язково відображає позицію Міжнародного фонду «Відродження».

0 Коментарів

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Актуальні публікації
Більше публікацій
Війна і правосуддя
Підпал авто військових, страта військового і колишній полонений: 98 справ в українських судах наприкінці березня 

МІПЛ продовжує відстежувати найцікавіші судові справи, які стосуються злочинів, скоєних в умовах війни. Для зручності ми змінили формат розсилки судових анонсів, аби вам було зручніше шукати справи зі свого регіону. У доданих файлах є посилання на загальну таблицю зі всіма справами, розподіленими за областями. Також до цієї таблиці веде кожне посилання з цього матеріалу.

21 Березня 2025

Війна і правосуддя
Пенсіонер із Херсона, якого засудили за сприяння у воєнному злочині, оскаржує вирок

У Миколаївському апеляційному суді слухають скаргу 64-річного Григорія Драгуненка, пенсіонера з Херсона. Торік його засудили за пособництво російським військовим у катуванні цивільних мешканців на Миколаївщині. Суд першої інстанції присудив йому дев’ять років в’язниці за сприяння у воєнному злочині. Його захист просить про виправдання, мовляв, чоловік діяв під примусом. МІПЛ побувала на апеляційному засіданні, записала пояснення підсудного та розповідає, як триває слухання.

21 Березня 2025

Адвокація
Свавілля без кордонів: російські кати з Криму знущаються з українців на нових окупованих територіях

Українські правозахисники та міжнародні організації представили в ООН докази систематичних воєнних злочинів Росії. Захід “Катування та свавільне затримання як злочини проти людяності” відбувся 19 березня у Женеві в межах 58-ї сесії Ради ООН з прав людини.

20 Березня 2025

Більше публікацій