Send Lette
Насильницькі зникнення

«Олександра возили на БТРі впродовж семи днів під постійними обстрілами, від яких не було жодного захисту»

45-річний Олександр Костюк працював далекобійником. Новину про повномасштабне вторгнення РФ він почув, коли був у Польщі, 27 лютого мав повернутися додому.

«Я запропонувала Саші залишатися за кордоном, бо ситуація в країні була напружена. Але він мене не послухався, сказав, що повертається», – говорить Марина, дружина Олександра Костюка.

Жінка на той час була в Києві з двома дітьми, і вирішила поїхати у “тихе місце” – село неподалік Бородянки Київської області. 

«Там ми потрапили в епіцентр бойових дій та окупації. 27 лютого в село заїхала російська військова техніка, почалися активні обстріли, – каже жінка. – Олександр на той момент уже повернувся до Києва, обіцяв приїхати забрати нас. Та я заборонила – це було надто небезпечно, попросила залишатися в Києві, пообіцяла, що ми самі повернемося за першої можливості».

Повинен був вивезти людей, але дорогою зник


Олександр залишився в Києві. Записався у волонтери. Вивозив людей із небезпечних районів до Чернівців та інших міст на заході країни.

Олександр Костюк, фото надала дружина

5 березня Олександр Костюк поїхав до Сумської області – мав забрати людей із села, де саме розпочалися бойові дії. Але місця призначення чоловік не дістався, дорогою з ним зник зв’язок. 

«Я з дітьми ще була під Бородянкою, зв’язок був дуже поганий, додзвонитися до нас було важко, часом можна було хіба смс отримати. І ось, 5 березня, я прочитала повідомлення від родичів: “Де Саша? Ми не можемо з ним зв’язатися”. Та я так само нічого не знала», – пригадує Марина. 

9 березня їй вдалося виїхати з Бородянки і дісталася родичів Олександра в Київській області. На той момент вони розшукали волонтерів, які працювали з чоловіком Марини, вони розповіли про ту поїздку в Сумську область. 

«Одна дівчина сказала, що Саша встиг подзвони людям, яких мав забрати. Сказав, аби вони збиралися, бо він уже на підʼїзді. Але ті його так і не дочекалися», – розповідає дружина Костюка.

Згодом машину Олександра знайшли покинутою на дорозі між двома селами в Сумській області. Друзям чоловіка вдалося відшукати свідків, які проїжджали повз автівку. 

«Машина була припаркована на узбіччі з увімкненими “аварійками”. У ній залишилися документи та особисті речі Саші. В середині все було перевернуто, наче там щось шукали. Сама машина ціла, не обстріляна. Також було багато слідів довкола машини, на капоті побачили відбитки, які вказували на те, що Сашу обшукували», – розповідає дружина Костюка.  

Люди, які знайшли авто Олександра, кажуть, що того дня і тією ж дорогою рухалася російська військова техніка. З того часу і аж до 20 квітня у Марини не було жодної інформації про долю чоловіка, аж поки їй зателефонував незнайомий чоловік. Він повідомив, що має інформацію про Олександра Костюка. 

«Чоловік представився Олександром. Сказав, що він із Сумської області. Його затримали російські військові і відправили на територію РФ. Там у СІЗО № 2 в місті Старий Оскол Бєлгородської області він і познайомився з моїм чоловіком. Між собою вони домовилися, що кого першого обміняють, той зв’яжеться з рідними і все розповість. Цього чоловіка звільнили 19 квітня. Він сказав, що Саша живий, з ним усе добре», – продовжує Марина. 

7 днів возили на БТРі 


Чоловік, який зателефонував дружині Олександра Костюка, виявився жителем Тростянця Сумської області. Його звати Олександр Ситник. Російські військові затримали Ситника 12 березня, коли він йшов вулицею. Згодом чоловік потрапив у СІЗО Старого Осколу.
Раніше він уже ділився із МІПЛ своїми спогадами.

«Нас кидали у камери всіх разом, згодом цивільних та військових розділили», – розповідає Олександр Ситник. У його камері було вісім чоловіків. Усіх, як він стверджує, захопили без причин та пояснень: «Один на машині їхав і наткнувся на колону, другий з аптеки йшов до дружини тощо».

Чоловіком, який наткнувся на російську колону, був Костюк.

«Саша їхав дорогою, на повороті на нього виїхала російська колона, йому не було куди дітися. Тож його зупинили, сказали вийти з машини, обшукали, а потім забрали з собою для подальшої перевірки особистості. Мого чоловіка посадили на БТР, і так він їздив на морозі в легкому пальті і під обстрілами впродовж семи днів», – розповідає Марина зі слів Ситника. 

Згодом Костюка перевезли на територію Російської Федерації до наметового містечка недалеко від кордону з Україною. Туди привозили українських полонених, як цивільних так і військових, і утримували в наметах по 20-25 людей. 

«Олександр розповідав, що поки його возили на БТРі, було дуже холодно. Але більше його хвилювали постійні обстріли, від яких не було жодного захисту», – про це МІПЛ розповіли інші колишні полонені, які бачили Олександра в наметовому містечку. 

Чоловіка там допитували. Щоб залякати, казали що ведуть на “розстріл”, стріляли над головою, погрожували прострілити коліна та відрізати пальці. 17 березня Олександра Костюка перевезли до СІЗО № 2 у Старому Осколі.

«Одного дня я знайшла контакти цього СІЗО і вирішила подзвонити, дізнатися, чи є все-таки якась можливість поспілкуватися з Сашею. Але в грубій формі мені відповіли, що ніяких українських полонених у них немає. Більше я туди не телефонувала, не хотіла провокувати їх, побоялася нашкодити чоловікові своїми дзвінками», – говорить Марина. 

Друзі Олександра звернулися до Червоного Хрест і отримали телефонне підтвердження про те, що Олександр Костюк дійсно перебуває в полоні на території Російської Федерації.

———

Матеріал підготовлено Медійною ініціативою за права людини за підтримки Української Гельсінської спілки з прав людини.

0 Коментарів

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Схожі публікації
Насильницькі зникнення
За останній місяць Росія затримала щонайменше 15 і засудила 39 цивільних українців

Приниження і переслідування вірних Україні мешканців окупованих територій — це щоденна практика, яка має різні форми, але одну мету: залякати, придушити будь-який, навіть символічний, опір окупації. За два останні тижні квітня росіяни затримали щонайменше шість мешканців окупованих через політичні мотиви територій і засудили — 20. Всього за квітень затримали щонайменше 15 і засудили щонайменше 39 цивільних українців.

8 Травня 2025

Насильницькі зникнення
Росія утримує щонайменше 2246 цивільних українців, мінімум 286 із них отримали незаконні вироки

Медійна ініціатива за права людини ідентифікувала щонайменше 2246 цивільних українців, яких Росія викрала в окупації та незаконно утримує в своїх тюрмах. Серед них 321 українець, який був затриманий ще до початку повномасштабного вторгнення і утримується в російській неволі вже 6 — 8 років. 

30 Квітня 2025

Насильницькі зникнення
Били, душили, погрожували розстрілом: у Голій Пристані окупанти катували працівника мерії

Іван Мошенський працював у мерії Голої Пристані. Уже в перші дні великої війни російські війська окупували місто, однак міська рада продовжувала працювати. Все змінилося, коли окупанти призначили на посаду мера свого гауляйтера. Після чоло колеги Мошенського почали залишати місто. Чоловік розумів, що йому теж непогано було б виїхати, але власного транспорту для цього не мав. А за кілька місяців, у свято української Незалежності, росіяни викрали його.

27 Квітня 2025

Більше публікацій
Ми у соцмережах
Актуальні публікації
Більше публікацій
Насильницькі зникнення
За останній місяць Росія затримала щонайменше 15 і засудила 39 цивільних українців

Приниження і переслідування вірних Україні мешканців окупованих територій — це щоденна практика, яка має різні форми, але одну мету: залякати, придушити будь-який, навіть символічний, опір окупації. За два останні тижні квітня росіяни затримали щонайменше шість мешканців окупованих через політичні мотиви територій і засудили — 20. Всього за квітень затримали щонайменше 15 і засудили щонайменше 39 цивільних українців.

8 Травня 2025

Адвокація
Українські правозахисники пропонують ОБСЄ нову тактику звільнення викрадених Росією цивільних українців

Катування, ізоляція, вбивства і морок російських тюрем. У Відні українські правозахисники розповіли світові про долю тисяч цивільних, які стали заручниками окупаційного режиму. У центрі уваги — історії незаконно затриманих журналістів, мерів, активістів і нові пропозиції, як їх звільнити.

7 Травня 2025

Військовополонені
Родини загиблих у російському полоні військових мають отримувати 15 мільйонів гривень

Уповноважена президента з питань захисту прав військовослужбовців Ольга Решетилова вважає, що родини загиблих у полоні мають отримувати таку ж допомогу, як і родини військових, що загинули на полі бою. Для врегулювання цього питання у Верховній Раді зареєстрували відповідний законопроєкт. Розповідаємо, чому він важливий.

5 Травня 2025

Більше публікацій