Send Lette
Військовополонені

Оленівська колонія: чому утримання там полонених — це воєнний злочин

В Оленівській колонії № 120 на Донеччині, де 29 липня загинули українські військовополонені, росіяни не створили навіть базових умов для утримання. Окрім того, утримання полонених біля лінії фронту заборонено Міжнародним гуманітарним правом. Про це розповіли гості етеру в Twitter, який Медійна ініціатива за права людини проводить із незалежною журналісткою Ольгою Токарюк.

Журналісти МІПЛ від початку вторгнення Росії отримують інформацію від свідків та звільнених заручників про те, що в Оленівську колонію звозять полонених українських військових.

«Колонія фактично розташована на лінії фронту, повідомила журналістка МІПЛ Марія Климик під час етеру. Ми знаємо, що до 24 лютого там не було жодного українського військовополоненого, але після початку повномасштабного вторгнення росіяни почали звозити туди полонених солдатів, а також цивільних, які не пройшли фільтрацію. Спочатку туди привезли значну частину морської піхоти, а згодом захисників Маріуполя, зокрема бійців полку “Азов”».

Те, що полонених утримують неподалік фронту, є порушенням. Про це під час етеру сказала Анастасія Некрасова, юристка Центру стратегічних справ Української Гельсінської спілки з прав людини. За її словами, полонених мають утримувати в безпечному місці, а не в зоні бойових дій.

«Навмисне вбивство та тортури військовополонених є серйозним порушенням міжнародного гуманітарного права. Напад на Оленівку є воєнним злочином. Це також може бути злочином проти людяності, якщо буде очевидно, що напад на Оленівку був частиною широкомасштабного та систематичного нападу на цивільне населення», – сказала вона.

Саме в Оленівській колонії опинився Ілля Самойленко, офіцер штабу розвідки полку МВС «Азов». Його мати Алла говорить, що коли почула про евакуацію, зрозуміла, що щось не так. Досі вона не знає, що з її сином, оскільки немає жодної можливості зв’язатися з ним. Зазначимо, що Україна досі не отримала списки загиблих в Оленівці 29 липня.

Ілля Самойленко, офіцер штабу розвідки полку МВС «Азов»

«У мене найбільше питань до Червоного Хреста. Я телефонувала туди багато разів. Але вони просто збирають усі наші дзвінки. Після вибуху 29 липня вони просили підтвердити, що мої родичі в Оленівці. Але як я могла це підтвердити, якщо я точно не знаю, чи мій син там», сказала під час етеру мати полоненого Алла Самойленко.

За її словами, для полонених не створили навіть базових умов для проживання в колонії, а родичам заборонені відвідування та передача речей.

«Ми не мали можливості привезли їм ні ліків, ні їжі, ні води, говорить пані Алла. Ми чули, що в Оленівці полонені п’ють воду з річки. Тобто у них навіть немає таких простих речей, як чиста вода».

Нагадаємо, журналісти МІПЛ з’ясували, що 29 липня в Оленівці стався не обстріл, а вибух. Росія розповсюджує інформацію, що колонію обстріляла українська армія. За її даними, загинули 53 людини. Українська влада стверджує, що ще 130 полонених дістали поранення. Пізніше українська розвідка повідомила, що будівлю замінували бойовики ПВК «Вагнера», щоб приховати сліди катувань українських військовополонених.

Прослухати етер можна впродовж 30 днів. Етери у Twitter Spaces Медійна ініціатива за права людини проводить спільно з Українською Гельсінською спілкою за права людини.

0 Коментарів

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Схожі публікації
Військовополонені
Головна вимога — уникати безмовності. У Києві пройшла акція на підтримку військовополонених і зниклих безвісти

Майдан Незалежності. На невеликій ділянці землі біля скульптури “Козак Мамай” щільно стоять прапорці і портрети загиблих військовослужбовців, які воювали за Україну. Втім про багатьох оборонців немає жодної інформації. Відсутність тіл дає родинам надію, що їхні рідні перебувають у російському полоні. 

1 Липня 2025

Військовополонені
МІПЛ долучилась до створення мапи місць утримання бійців “Азову” в російському полоні 

28 травня у Києві презентували сайт та інтерактивну мапу проєкту Inferno. Це ініціатива Асоціації родин захисників “Азовсталі” та відділення міжнародного співробітництва 1-го корпусу НГУ “Азов”. Медійна ініціатива за права людини стала одним із партнерів проєкту, надавши дані для створення мапи місць утримання.

29 Травня 2025

Військовополонені
Великий обмін: репортаж про те, як Україна повертала 1000 своїх

З автобуса виходять змарнілі чоловіки — колишні військовополонені. На подвір’ї лікарні родини зниклих безвісти тримають фото: шукають погляд, слово, впізнання. Поряд — тиша, сирени і надія, що хтось сьогодні скаже: "Я його бачив". Репортаж з обміну.

25 Травня 2025

Більше публікацій
Ми у соцмережах
Актуальні публікації
Більше публікацій
Війна і правосуддя
Суд починає слухати “вугільну справу” Порошенка і Медведчука

Відстежуємо найцікавіші судові справи України про злочини, скоєні в умовах війни. Наступного тижня таких буде майже 60. У доданих файлах є посилання на інформацію про кожну справу.

11 Липня 2025

Війна і правосуддя
Справа десяти років. Як деенерівців засудили за тероризм замість воєнного злочину

МІПЛ відстежувала справу від самого початку та розповідає про десятирічний шлях судового процесу. На прикладі цієї справи ми бачимо, як до повномасштабної війни воєнні злочини помилково кваліфікували як терористичні акти, а судова і правоохоронна система нібито не враховували, що агресія Росії проти України почалася ще в 2014-му. 

11 Липня 2025

Війна і правосуддя
ЄСПЛ визнав Росію відповідальною за масові порушення прав людини в Україні. Що це означає?

Європейський суд з прав людини (ЄСПЛ) одноголосно визнав Російську Федерацію відповідальною за численні порушення прав людини на тимчасово окупованих територіях Донецької та Луганської областей, а також за збиття пасажирського літака рейсу MH17 у 2014 році.

9 Липня 2025

Більше публікацій