Send Lette
Насильницькі зникнення

Особливо небезпечний пенсіонер і жінка, яка відмовилася вибачатися на камеру: нові переслідування українців в окупації і в Росії

Упродовж червня українців затримували і засуджували не тільки на окупованих територіях, але й в Росії.

Історію 34-річної Валентини Тагірової, власниці салону краси в Донецьку, розповіла “Медіазона”. Після початку повномасштабного російського вторгнення в Україну Тагірова перебралася з дочкою в Самару, де жила в пункті тимчасового розміщення. У 2023-му двоє чоловіків нібито з української військової розвідки, добре поінформовані про Тагірову і її родичів, погрозами змусили жінку фотографувати будівлі в Самарі, придбати і віднести у визначене місце компоненти для виготовлення вибухівки. Тагірова, яку затримали біля того-таки визначеного місця, переконана, що насправді чоловіки були співробітниками ФСБ, які таким чином її перевіряли. У червні Тагірову засудили до восьми років позбавлення волі. Її 12-річну дочку спочатку помістили у дитячий будинок, пізніше дідусь забрав її назад у Донецьк.

За нібито розвідувальні дії, підпали авто з провоєнною символікою і підготовку теракту затримали також громадянина України у Великому Новгороді. ФСБ, яка повідомила про це, вказала рік народження чоловіка —1997, але імʼя не повідомила.

Всього у червні на окупованих територіях і в Росії за політичними мотивами затримали щонайменше 28 і засудили щонайменше 28 цивільних українців. Відомо також про 58 засуджених за цей час українських військовополонених.

Курськ, “Азов”, “Айдар”

Захисників України в Росії і на окупованих територіях України продовжують судити за вигаданими звинуваченнями як терористів. Із 58 засуджених упродовж червня — найбільше тих, кого захопили в полон у Курській області.

Це Микола Таратута, Володимир Захаричев, Олександр Корольов, Антон Пецера, Олександр Загребельний, Олександр Григор’єв, Андрій Бакалов, Олександр Петреченко, В’ячеслав Грабина, Сергій Рукавиця, Ігор Сніжко, Євген Гоч, Роман Єрмаченко, Євген Васильєв, Олександр Петухов, Євген Крайванов, Олександр Дудник, Наталія Балаклицька, Олександр Титенко, Висиль Катанюк, Сергій Борисов, Костянтин Черкашин, Сергій Бевз, Максим Ємельянов, Віталій Назаренко, Василь Нагорний, Олександр Рафалюк, Микола Горпинченко, Анатолій Чепела, Володимир Яцковський, Василь Машико, Іван Голинський, Іван Сова, Ігор Дребеда, Володимир Голодняк, Євген Копайгора, Володимир Самородченко, Вадим Рожков, Сергій Стокоз, Олег Швед, Олександр Кожем’як, Олександр Цвілій, Дмитро Мунтян, Валерій Мещерський, Володимир Ніколенко, а також доброволець із Колумбії Пабло Пуентес Боорхес. Всіх їх засудили до ув’язнення на строки від 14 до 17 років.

Олександр Дудник і Наталія Балаклицька

До набагато довших строків — від 21 до 26 р,оків — засудили українських військовослужбовців із “Азову”: Артема Вишняка, Семена Северина, Сергія Гайковича, Сергія Самохвала, Ярослава Котляра, Івана Ножечкіна, Єгора Яковенка, Руслана Орлова, Артема Новікова, Данила Овчаренка. Їм висунули майже ідентичні звинувачення у спробах вбивства цивільних у Маріуполі і населених пунктах біля нього. Олександра Колюду, який викладав у Військовій школі командирів “Азов” і який також потрапив у полон у Маріуполі, засудили до 18 років ув’язнення.

На 13 років засудили Андрія Рибака, який потрапив у полон нібито як військовослужбовець “Айдару”, який в Росії визнано “терористичною організацією”.

Парад репресій

З числа цивільних засуджених, про яких відомо, найбільше — по сім людей — було у Запорізькій і Херсонській областях. У першій, зокрема, засудили сім’ю мелітопольців: Артема Мурдида, його матір Анну Мурдид і дружину Анну Вошкодер. Вони нібито готували і вчиняли теракти. Чоловіка засудили до довічного ув’язнення, а жінок — до 22 і 20 років відповідно. У Оксани Вошкодер в окупації залишилася дитина від першого шлюбу.

За схожими звинуваченнями судили також 41-річного Вадима Трачука з Енергодару, якого ув’язнили на 25 років. Він працював на Запорізькій АЕС і, як вважають росіяни, нібито намагався підірвати очільника окупаційної адміністрації міста і заступника директора електростанції.

За звинуваченням у підготовці терактів на 20 років засудили Дмитра Циплякова з Василівки, який, як кажуть окупанти, нібито мав намір підірвати вибуховий пристрій біля будівлі військової комендатури. На 13 років засудили 51-річного Володимира Бондаря, який нібито разом із іще двома людьми готував замах на очільника окупаційної адміністрації Криму. До 16 років колонії за нібито спробу підірвати вантажівку, якою перевозили російських військовослужбовців, засудили 64-річну Ларису Гавриленко.

Імена двох засуджених херсонців не названо. Йдеться про жінку 1982 року народження, яку засудили до 12 років ув’язнення за нібито переказ грошей на потреби ЗСУ, і 20-річного хлопця зі Скадовського району, який нібито розміщував у соцмережах повідомлення із закликом до “насильства за національною ознакою”. Хлопця засудили до шести місяців ув’язнення у колонії-поселенні.

Ще двох херсонців, Надію Пехову і Дмитра Самчука, судили за “державну зраду”. Їм закидають збір і передачу українській розвідці інформації про російських військових і техніку. Обох ув’язнили на 13 років.

Ще трьох людей судили за “тероризм”. 30-річний Олександр Газда з Херсона і 35-річний Андрій Матієнко нібито готували замах на російського колаборанта в окупованому на той час Херсоні: чоловіків засудили на 20 і 11 років відповідно. За інформацією “Новинарні”, Газда — колишній військовослужбовець. 39-річного Євгена Горіна засудили до 23 років ув’язнення за нібито підрив маяка і морської стаціонарної платформи газового родовища на Чорному морі у складі організованої групи.

По чотири людини засудили на окупованих територіях Луганщини і Донеччини і в Криму. Серед засуджених луганчан — 55-річна Світлана Ковальова і 19-річний Кирило Щербак, яких ув’язнили на 15 і вісім років відповідно за нібито шпигунство. Про Щербака сказано, що він має громадянство України, збирав і передавав українським спецслужбам інформацію про дислокацію і переміщення російських військових і техніки у травні — грудні 2022 року, тому можна припустити, що хлопця викрали приблизно наприкінці 2022 — на початку 2023 року.

Кирило Щербак

У повідомленні про Ковальову йдеться про травень 2023-го. Про жінку теж сказано, що вона громадянка України, тобто її також, ймовірно, викрали до того, як отримання російського громадянства на окупованих українських територіях стало фактично безальтернативним для їхніх мешканців.

Росіяни судили ще двох луганчан: Вадима Трача, вік якого не вказано, і 21-річного Владислава Рогачова. Першого — за “співпрацю на конфіденційній основі з іноземною державою”, другого — за “державну зраду”. Про Трача, якого засудили до 5,5 років ув’язнення, сказано, що він нібито співпрацював із СБУ з 2021 року, збираючи і передаючи інформацію про промислові підприємства на території під номінальним контролем “республіки”. Рогачова ув’язнили на 17 років за нібито збір і передачу за гроші інформації про місця дислокації російських військових у липні 2023 року.

На окупованій частині Донеччини за аналогічними звинуваченнями, але як “шпигунів”, на 12 років засудили 35-річного Юліана Білоконя з Донецька, на 17 років — 36-річного Сергія Шияна з Макіївки. Обидва, як видно, мають українське і не мають російського громадянства. Про Шияна сказано, що у грудні 2022 року він намагався виїхати на територію під контролем України, але росіяни затримали його на прикордонному пункті пропуску “Колотилівка”.

Ще двох донеччан засудили за пости і коментарі у соцмережах. 39-річну Наталію Андронову з Маріуполя ув’язнили на шість років, неназваний мешканець Єнакієва відбувся штрафом.

Так само за коментарі у Телеграмі покарали неназваних 38-річну мешканку Ялти і 19-річного севастопольця. Останній нібито дискредитував російську армію і “пропагував ЛГБТ”. Хлопцю присудили штраф, а жінці, про яку сказано, що вона має на утриманні неповнолітніх дітей, — умовний дворічний строк ув’язнення.

На 17 років ув’язнили 36-річного Сергія Кучеренка з Севастополя і 34-річну Людмилу Колеснікову з Ялти. Чоловіка звинуватили у спробі підірвати військовий гелікоптер, жінку, яка виїхала за кордон у 2022 році, але змушена була повернутися, щоб поховати матір, — у переказі коштів на потреби ЗСУ. Обох судили за “держзраду”.

Ще одного громадянина України судили в Рязані. Чоловіка заарештували на десять діб за вигукування у громадському місці “лозунга, який є атрибутом організації, визнаної екстремістською”. За словами чоловіка, у момент “правопорушення” він був нетверезий.

“Медіазона” звернула увагу також на два рішення апеляційного суду у Петербурзі. Той залишив у силі рішення суду першої інстанції стосовно цивільних бранців, яких росіяни викрали на Харківщині. Це поодинокі випадки, коли цивільні, захоплені росіянами на українських територіях, які ті більше не контролюють, постають перед судом. Майже всіх інших утримують роками без слідства, суду й будь-якого зв’язку із зовнішнім світом.

Втім, досі невідомо про жодну справу численних цивільних бранців із тих територій, які росіяни захопили на короткий час на початку повномасштабного вторгнення, не встигнувши створити там своїх окупаційних органів влади.

У повідомленнях “Медіазони” йдеться про 27-річного Владислава Сугакова з Балаклії, якого ув’язнили на 10 років, і 29-річного Івана Забавського із Таволжанки, якого ув’язнили на 11 років, за збір і передачу військової інформації українській стороні. Обох чоловіків викрали у 2022 році: Сугаков опинився в окупації, тоді як Забавський поїхав із Харкова у окуповане село, щоби вивезти звідти матір.

“Пацифікація” українського Криму

З 28 затриманих цивільних українців, про яких відомо, половина — це кримчани. Такий вражаючий показник можна пояснити активністю в Криму Телеграм-каналу, який спеціалізується на публічних доносах і хвалиться співпрацею з ФСБ у пошуку і притягненні до відповідальності “ждунів”. При цьому більшість повідомлень про затримання поширила саме ФСБ.

Кримський показник може також свідчити, що про значну кількість політично мотивованих затримань у решті окупованих регіонів Росія не повідомляє.

П’ятьох кримчан, серед яких 70-річний чоловік, у червні затримали за пости у соцмережах: на відео від ФСБ видно, що арештовувати пенсіонера-користувача “Однокласників” прийшли щонайменше четверо озброєних людей.

Прізвищ жодного із затриманих не названо, але опубліковано ім’я однієї жінки: Ельназ Ч. Одіозний Телеграм-канал, про який ішлося вище, повідомив про її затримання і покарання штрафом — імовірно, вона вже на свободі. У пості про Ельназ зазначено, що вона відмовилася вибачатися на камеру.

Ще п’ятьох людей затримали за нібито збір і передачу українським спецслужбам інформації про військові і критичні інфраструктурні об’єкти росіян на півострові. Ще двоє, серед яких 60-річний чоловік, нібито готували теракти в Криму. Двох чоловіків затримали за нібито підпал об’єкту залізничної інфраструктури за наказом ГУР.

Відомо також про шістьох затриманих у Запорізькій області. Троє з них також нібито готували диверсію — підрив об’єкту газорозподільної мережі — у Бердянську. Дві жінки нібито збирали і передавали СБУ інформацію про російські війська і техніку. Ще про одного чоловіка сказано, що він, працюючи у медичному закладі, навіщось збирав для передачі українській стороні інформацію про пацієнтів. Жодної персональної інформації повідомлення не містять, про останнього чоловіка тільки сказано, що він працював у Мелітополі. Проти нього порушили кримінальну справу про “держзраду”. 

Ще троє затриманих у червні, про яких відомо, — з Луганщини, і по двоє — з Херсонщини і Донеччини. Про двох луганчан, зі Старобільського і Сватівського районів, місцеве “інформаційне агентство” опублікувало два майже однакових повідомлення. У них сказано, що чоловіки передавали СБУ “відомості військового характеру”. Про третього зазначено, що у 2016 — 2017 роках він служив в “Айдарі”.

Один із затриманих херсонців нібито також збирав і передавав інформацію СБУ, другий, про якого зазначено, що він 1974 року народження, нібито готував підрив чиновника окупаційної адміністрації в області. Затримані на Донеччині — це хлопці 17 і 18 років, які нібито за гроші підпалили вежу стільникового зв’язку в окупованій Горлівці. У повідомленні не сказано, що це зроблено на замовлення українських спецслужб. Раніше російські медіа писали, що після 2022 року такі диверсії в Росії здійснювали і замовляли, зокрема, учасники забороненого “неонацистського руху” в цій країні.

Після встановлення російських порядків на окупованих українських територіях стали поширюватися субкультури і рухи, яких не знали українці. Наприклад, було вже кілька повідомлень про затримання і покарання там учасників визнаного в Росії екстремістським руху АУЕ (“Арестантский уклад един”). Одне з таких повідомлень з’явилося в червні: йшлося про затримання на Луганщині чоловіка, який опублікував в ВКонтакте символ цієї організації — восьмикутну зірку.

В іншому повідомленні у червні йшлося про припинення співробітниками ФСБ на Луганщині діяльності “осередку міжнародної терористичної організації, у якій перебували підлітки”. Троє учасників організації нібито готували “теракт” проти однолітка й релігійного об’єкта. Імовірно, йшлося про “Колумбайн”, учасники якого в Росії вже відзначилися низкою вбивств у школах.

Цей матеріал опубліковано за підтримки Європейського фонду за демократію (EED). Його зміст необов’язково відображає офіційну позицію EED. Інформація чи погляди, висловлені у цьому матеріалі, є виключною відповідальністю його авторів.

0 Коментарів

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Схожі публікації
Насильницькі зникнення
В окупованому Мелітополі зник далекобійник: росіяни майже два роки кажуть, що нічого не знають 

Мелітополь — одне з багатьох міст, де окупаційна влада чинить системний тиск на цивільне населення. У місті поширені викрадення, насильство й практика доносів. Лише за перший рік окупації міста викрали майже тисячу людей. Один з них — далекобійник Василь Кривобороденко. Він зник у липні 2023-го. Дотепер невідомо, де його утримують росіяни.

14 Липня 2025

Насильницькі зникнення
ФСБ приховує місце утримання викраденого у Севастополі айтівця Сергія Гріщенкова

В окупованому Севастополі ФСБ викрала 58-річного Сергія Гріщенкова. Чоловіка звинувачують у співпраці з СБУ, вже понад два місяці він перебуває в СІЗО без жодного зв’язку з родиною. Рідні припускають, що Сергія затримали через проукраїнську позицію, яка в окупованому Криму вже стала синонімом слова “злочин”. Про те, що відбувається в Криму та долю батька МІПЛ розповіла його донька Дар’я Гріщенкова.

7 Липня 2025

Насильницькі зникнення
З російського полону повернувся 70-річний цивільний Микола Медик з Донеччини

4 липня 2025 року в рамках домовленостей у Стамбулі відбувся черговий етап обміну полоненими між Україною та Росією. За повідомленням Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими, в Україну повернулася група військовослужбовців ЗСУ, а також кілька цивільних, серед яких Микола Медик, пенсіонер із селища Володимирівка, що на Донеччині.

4 Липня 2025

Більше публікацій
Ми у соцмережах
Актуальні публікації
Більше публікацій
Насильницькі зникнення
В окупованому Мелітополі зник далекобійник: росіяни майже два роки кажуть, що нічого не знають 

Мелітополь — одне з багатьох міст, де окупаційна влада чинить системний тиск на цивільне населення. У місті поширені викрадення, насильство й практика доносів. Лише за перший рік окупації міста викрали майже тисячу людей. Один з них — далекобійник Василь Кривобороденко. Він зник у липні 2023-го. Дотепер невідомо, де його утримують росіяни.

14 Липня 2025

Війна і правосуддя
Суд починає слухати “вугільну справу” Порошенка і Медведчука

Відстежуємо найцікавіші судові справи України про злочини, скоєні в умовах війни. Наступного тижня таких буде майже 60. У доданих файлах є посилання на інформацію про кожну справу.

11 Липня 2025

Війна і правосуддя
Справа десяти років. Як деенерівців засудили за тероризм замість воєнного злочину

МІПЛ відстежувала справу від самого початку та розповідає про десятирічний шлях судового процесу. На прикладі цієї справи ми бачимо, як до повномасштабної війни воєнні злочини помилково кваліфікували як терористичні акти, а судова і правоохоронна система нібито не враховували, що агресія Росії проти України почалася ще в 2014-му. 

11 Липня 2025

Більше публікацій