Send Lette
Адвокація

“Переслідування цивільного населення на окупованих територіях — це систематична практика РФ, а також інструмент для встановлення окупаційної влади”, — Ольга Решетилова 

“Ніхто не має доступу до місць утримання цивільних заручників, яких на тимчасово окупованих територіях захопила Росія. Ніхто, включно з Міжнародним комітетом Червоного Хреста. Тому наша мета залучити світову спільноту та запровадити механізм для звільнення українських громадян. Це допоможе отримати доступ до місць ув’язнення та зрозуміти, в якому стані вони перебувають і в яких умовах утримуються. Водночас незаконне затримання українських громадян після повномасштабного вторгнення Росії має бути кваліфіковане як злочин проти людяності”. Про це під час виступу на заході в рамках 22-ї Асамблеї країн-учасниць Римського статуту в Нью-Йорку заявила Ольга Решетилова, голова Медійної ініціативи за права людини. 

Вона також додала, що станом на грудень 2023 року МІПЛ ідентифікувала та підтвердила 1355 цивільних заручників, які утримуються по всій Російській Федерації та на окупованих територіях. Ця цифра не остаточна і може бути в 56 разів більшою. МІПЛ також ідентифікувала щонайменше два місця несвободи в Білорусі, де утримувались цивільні затримані під час перевезення, та понад 100 місць несвободи на окупованих територіях України та в Російській Федерації, де утримують українських громадян. 

Захід відбувся у штаб-квартирі ООН у Нью-Йорку за сприяння Постійних представництв Швеції та України при ООН, а також Міжнародного фонду “Відродження”. Окрім Медійної ініціативи за права людини, у заході взяли участь “ZMINA. Центр прав людини”, Truth Hounds і Ukrainian Legal Advisory Group, які входять до коаліції “Україна. Пʼята ранку”, а також Центр громадянських свобод.

Ці організації спільно документують воєнні злочини. Для цього МІПЛ та учасники коаліції використовують систему I-DOC. Вона дозволяє реєструвати та документувати зібрані факти, свідчення та інші докази, систематизувати їх відповідно до вимог та запитів Міжнародного кримінального суду, а також збирати докази та свідчення для підготовки справ, аби в майбутньому передати їх на розгляд МКС. 

“Система баз даних I-DOC довела свою ефективність документування кейсів під час війни в Чечні, на Балканах, а також у Сирії. Наприклад, у випадку з Сирією система допомогла визначити пілотів, звинувачених у бомбардування Алеппо. Ті самі імена ми бачимо і в злочинах, скоєних в Україні. Тобто маємо тих самих злочинців в обох конфліктах. Що стосується нашої роботи по України, то МІПЛ почала створювати кейс зі звільнених територій північних областей України: Чернігівської, Сумської та Київської областей. Ми уже внесли в систему свідчення щодо захоплення цивільних осіб у цих областях. Мова йде про переслідування цивільних осіб, яких вивозили в різні регіони Російської Федерації через територію Білорусі. Вони перебували в Білорусі близько 23 днів, а потім були перевезені в інші табори в Росії”, зазначила Решетилова.

Голова МІПЛ заявила, що Україна має дуже сумний досвід, коли за часів Радянського Союзу мільйони українців вивезли до Сибіру: “Їхні сім’ї так ніколи й не дізналися, що сталося з цими людьми. Тож це у нас у крові, скажімо так, на генетичному рівні страх того, що ми можемо ніколи не знайти цих людей”. За її словами, найбільша проблема полягає в тому, що наразі не існує механізмів міжнародної ідентифікації цивільних заручників та їхнього звільнення. Більш того, росіяни продовжують вчиняти цей злочин, затримуючи цивільних українців на окупованих територіях. Аби припинити це, світ має знайти інструмент для запобігання звірствам росіян. “Це стосується тисяч українських громадян, які мають проукраїнські погляди, українське громадянство, розмовляють українською мовою… Те, що вчиняє Росія, є системною, планомірною, державною політикою, спрямованою на те, аби зламати українців. Утім ми чинитимемо спротив і боротимемося за наші права людини, незалежність і демократію”, підкреслила Ольга Решетилова.

Цей захід відбувся завдяки підтримці Європейського фонду за демократію (EED). Його зміст необов’язково відображає офіційну позицію EED. Інформація чи погляди, висловлені у цьому матеріалі, є виключною відповідальністю його авторів.

0 Коментарів

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Схожі публікації
Адвокація
Держава має визначити єдиний орган, куди звертатися українцям, якщо їхнього цивільного родича викрала і утримує Росія, — правозахисники

Держава не має “єдиного вікна”, куди родини цивільних українців, яких незаконно утримує РФ, можуть першочергово звернутися по допомогу. Система органів, які займаються цим питанням, дуже широка — наразі таких органів більше десяти. Крім того, реєстри обліку зниклих цивільних українців у цих органів різні та не мають єдиної кількості утримуваних людей.

25 Липня 2024

Адвокація
Потрібен режим тиші. Як тривають пошуки 16 зниклих моряків з катерів “Слов’янськ” та “Станіслав”

Навесні 2022 року через російські ракетні удари у Чорному морі затонули два українські військові катери — “Словʼянськ” і “Станіслав”. Частину моряків врятували. Однак доля ще 16-ти залишається невідомою.

24 Липня 2024

Адвокація
Обстріл лікарень Києва. Правозахисники вимагають від міжнародної спільноти рішучих дій для захисту України

Публікуємо спільну заяву Коаліції “Україна. П’ята ранку”, до якої входить Медійна ініціатива за права людини, щодо ракетного обстрілу Російською Федерацією медичних закладів та цивільної інфраструктури України. 

8 Липня 2024

Більше публікацій
Ми у соцмережах
Актуальні публікації
Більше публікацій
Війна і правосуддя
Російські паспорти, розстріл військовополоненого і херсонські депутати: 43 справи війни, за якими радимо стежити наступного тижня

Медійна ініціатива за права людини продовжує відстежувати судовий розгляд справ щодо війни. Щотижня ми публікуємо розклад найрезонансніших судових засідань, розповідаючи про те, де, коли, кого і за що судять.

26 Липня 2024

Військовополонені
Вихід із Азовсталі, теракт в Оленівці і одруження онлайн. Історія азовця Сергія Алєксєєвича

16 травня 2022 року азовець Сергій Алєксєєвич склав зброю, скинув амуніцію та разом із сотнею побратимів покинув територію Азовсталі, останнього оплоту захисників Маріуполя. У липні 2022 року в колонії, де утримували Маріупольський гарнізон, прогримів вибух. Пів сотні загиблих, понад сотня поранених — усі азовці. Сергій Алєксєєвич вижив, але отримав поранення і досі залишається у полоні. 

26 Липня 2024

Адвокація
Держава має визначити єдиний орган, куди звертатися українцям, якщо їхнього цивільного родича викрала і утримує Росія, — правозахисники

Держава не має “єдиного вікна”, куди родини цивільних українців, яких незаконно утримує РФ, можуть першочергово звернутися по допомогу. Система органів, які займаються цим питанням, дуже широка — наразі таких органів більше десяти. Крім того, реєстри обліку зниклих цивільних українців у цих органів різні та не мають єдиної кількості утримуваних людей.

25 Липня 2024

Більше публікацій