Send Lette
Адвокація

“Переслідування цивільного населення на окупованих територіях — це систематична практика РФ, а також інструмент для встановлення окупаційної влади”, — Ольга Решетилова 

“Ніхто не має доступу до місць утримання цивільних заручників, яких на тимчасово окупованих територіях захопила Росія. Ніхто, включно з Міжнародним комітетом Червоного Хреста. Тому наша мета залучити світову спільноту та запровадити механізм для звільнення українських громадян. Це допоможе отримати доступ до місць ув’язнення та зрозуміти, в якому стані вони перебувають і в яких умовах утримуються. Водночас незаконне затримання українських громадян після повномасштабного вторгнення Росії має бути кваліфіковане як злочин проти людяності”. Про це під час виступу на заході в рамках 22-ї Асамблеї країн-учасниць Римського статуту в Нью-Йорку заявила Ольга Решетилова, голова Медійної ініціативи за права людини. 

Вона також додала, що станом на грудень 2023 року МІПЛ ідентифікувала та підтвердила 1355 цивільних заручників, які утримуються по всій Російській Федерації та на окупованих територіях. Ця цифра не остаточна і може бути в 56 разів більшою. МІПЛ також ідентифікувала щонайменше два місця несвободи в Білорусі, де утримувались цивільні затримані під час перевезення, та понад 100 місць несвободи на окупованих територіях України та в Російській Федерації, де утримують українських громадян. 

Захід відбувся у штаб-квартирі ООН у Нью-Йорку за сприяння Постійних представництв Швеції та України при ООН, а також Міжнародного фонду “Відродження”. Окрім Медійної ініціативи за права людини, у заході взяли участь “ZMINA. Центр прав людини”, Truth Hounds і Ukrainian Legal Advisory Group, які входять до коаліції “Україна. Пʼята ранку”, а також Центр громадянських свобод.

Ці організації спільно документують воєнні злочини. Для цього МІПЛ та учасники коаліції використовують систему I-DOC. Вона дозволяє реєструвати та документувати зібрані факти, свідчення та інші докази, систематизувати їх відповідно до вимог та запитів Міжнародного кримінального суду, а також збирати докази та свідчення для підготовки справ, аби в майбутньому передати їх на розгляд МКС. 

“Система баз даних I-DOC довела свою ефективність документування кейсів під час війни в Чечні, на Балканах, а також у Сирії. Наприклад, у випадку з Сирією система допомогла визначити пілотів, звинувачених у бомбардування Алеппо. Ті самі імена ми бачимо і в злочинах, скоєних в Україні. Тобто маємо тих самих злочинців в обох конфліктах. Що стосується нашої роботи по України, то МІПЛ почала створювати кейс зі звільнених територій північних областей України: Чернігівської, Сумської та Київської областей. Ми уже внесли в систему свідчення щодо захоплення цивільних осіб у цих областях. Мова йде про переслідування цивільних осіб, яких вивозили в різні регіони Російської Федерації через територію Білорусі. Вони перебували в Білорусі близько 23 днів, а потім були перевезені в інші табори в Росії”, зазначила Решетилова.

Голова МІПЛ заявила, що Україна має дуже сумний досвід, коли за часів Радянського Союзу мільйони українців вивезли до Сибіру: “Їхні сім’ї так ніколи й не дізналися, що сталося з цими людьми. Тож це у нас у крові, скажімо так, на генетичному рівні страх того, що ми можемо ніколи не знайти цих людей”. За її словами, найбільша проблема полягає в тому, що наразі не існує механізмів міжнародної ідентифікації цивільних заручників та їхнього звільнення. Більш того, росіяни продовжують вчиняти цей злочин, затримуючи цивільних українців на окупованих територіях. Аби припинити це, світ має знайти інструмент для запобігання звірствам росіян. “Це стосується тисяч українських громадян, які мають проукраїнські погляди, українське громадянство, розмовляють українською мовою… Те, що вчиняє Росія, є системною, планомірною, державною політикою, спрямованою на те, аби зламати українців. Утім ми чинитимемо спротив і боротимемося за наші права людини, незалежність і демократію”, підкреслила Ольга Решетилова.

Цей захід відбувся завдяки підтримці Європейського фонду за демократію (EED). Його зміст необов’язково відображає офіційну позицію EED. Інформація чи погляди, висловлені у цьому матеріалі, є виключною відповідальністю його авторів.

0 Коментарів

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Схожі публікації
Адвокація
Переслідування цивільних українців Росією може бути злочином проти людяності — в ОБСЄ розкрили нові факти

В ОБСЄ презентували звіт про порушення міжнародного гуманітарного права, воєнні злочини та злочини проти людяності, пов'язані зі свавільним позбавленням волі цивільних українців Російською Федерацією. Звіт підготовлений місією експертів ОБСЄ в рамках Московського механізму, запуск якого МІПЛ адвокатувала понад півтора року. Під час підготовки документу МІПЛ тісно співпрацювала з експертами місії, задокументовані нами факти про злочини Росії стали частиною звіту.

26 Квітня 2024

Адвокація
МІПЛ представила в ОБСЄ результати аналітики про права і мотивацію потерпілих від воєнних злочинів

Медійна ініціатива за права людини продовжує адвокаційний візит в ОБСЄ у рамках Supplementary Human Dimension Meetings. Аналітикиня Любов Смачило і керівниця відділу моніторингу судів у справах щодо війни Оксана Расулова взяли участь у заході “Виклики становлення правосуддя в Україні для потерпілих від воєнних злочинів і їхня мотивація на національному рівні", організований МІПЛ.

24 Квітня 2024

Адвокація
У Брюсселі показали фільм “20 днів у Маріуполі”: після цього МІПЛ взяла участь у дискусії

У столиці Бельгії показали десять фільмів цьогорічного міжнародного чеського фестивалю “Один світ” — найбільшої правозахисної події документального кіно у світі, організованої People in Need. Переглянули й оскароносну стрічку “20 днів у Маріуполі” українського режисера Мстислава Чернова. Серед глядачів була Любов Смачило, аналітикиня МІПЛ.

23 Квітня 2024

Більше публікацій
Ми у соцмережах
Актуальні публікації
Більше публікацій
Війна і правосуддя
Геноцид у Сребрениці: уроки історії для України

11 липня 1995 року понад вісім тисяч боснійських мусульман — чоловіків і хлопчиків — були захоплені та вбиті військами та поліцейськими боснійських сербів біля міста Сребрениця. Це сплановане та організоване масове вбивство людей за релігійною та етнічною ознакою досі вважається найбільшим у Європі з часів Другої світової війни.

30 Квітня 2024

Насильницькі зникнення
Чонгар, Крим, колаборанти, суд і підкуп: як із російської вʼязниці врятували родину херсонців

Рік родина Барчуків із Херсону провела у російському полоні. Першим окупанти затримали Сергія Барчука, 35-річного заступника керівника Головного управління Пенсійного фонду в Херсонській області. Після початку повномасштабного вторгнення Росії він, виконуючи рекомендації згори, почав ховати державне майно, але згодом росіяни влаштували на нього засідку. Після того, як чоловік зник, його родина, взялася ховати те, що Сергій вже встиг винести. Але вони також опинилися за гратами.

29 Квітня 2024

Адвокація
Переслідування цивільних українців Росією може бути злочином проти людяності — в ОБСЄ розкрили нові факти

В ОБСЄ презентували звіт про порушення міжнародного гуманітарного права, воєнні злочини та злочини проти людяності, пов'язані зі свавільним позбавленням волі цивільних українців Російською Федерацією. Звіт підготовлений місією експертів ОБСЄ в рамках Московського механізму, запуск якого МІПЛ адвокатувала понад півтора року. Під час підготовки документу МІПЛ тісно співпрацювала з експертами місії, задокументовані нами факти про злочини Росії стали частиною звіту.

26 Квітня 2024

Більше публікацій