Send Lette
Аналітика

Переслідування і утримування Росією цивільних з окупованих територій України

З 24 лютого 2022 року і до сьогодні, російські військові, представники Федеральної служби безпеки Росії та інших підконтрольних Російській Федерації формувань на окупованих територіях України незаконно затримали та продовжують безпідставно затримувати цивільних осіб. Затримані цивільні були взяті в заручники та перебувають у тюрмах, слідчих ізоляторах та інших місцях утримання на тимчасово окупованих територіях України. Частина з них була переміщена на територію Російської Федерації. До цих осіб застосовують тортури та утримують їх в неналежних умовах. Їм не дають права на спілкування з рідними. Серед них є люди з тяжкими хронічними хворобами, а також ті, які перебувають в поганому психічному та фізичному стані через завдану їм фізичну та моральну шкоду. 

Цифри 

Станом на 21 лютого 2024 МІПЛ ідентифіковано 1538 осіб та відомо про 51 місце утримання українських цивільних заручників на окупованих територіях та 40 місць на території РФ. Оскільки Росія не надає інформації про затриманих та не допускає до них ні адвокатів, ні моніторингові місії, ця цифра не є остаточною. Експерти МІПЛ припускають, що утримуваних може бути у чотири-п’ять разів більше.

Порушення міжнародного права

Цивільні перебувають в місцях позбавлення волі безпідставно, що є грубим порушенням міжнародного гуманітарного права та права прав людини. Означені порушення підтверджені численними доказами, звітами українських  та міжнародних організацій, а також свідченнями осіб, які повернулися в Україну під час обмінів військовополонених, що також не відповідає нормам МГП. 

Ці факти порушень дають нам розумні підстави кваліфікувати широкомасштабне затримання українських цивільних осіб і централізоване їх переміщення на територію РФ, з подальшим утриманням в інфраструктурі системи кримінальної юстиції, як вчинений вищим керівництвом РФ злочин проти людяності

Проблема

Цивільні – це окрема категорія захищених осіб. Вони не є комбатантами чи учасниками ЗСУ, а отже, не можуть вважатися військовополоненими. Іншого статусу у цих людей не може бути, вони повинні бути повернені в Україну безумовно, а не під час обмінів військовополоненими. 

Оскільки безпідставне затримання цивільного населення під час збройного конфлікту вже є порушенням МГП, міжнародним правом не передбачено дієвого та ефективного механізму повернення цієї категорії захищених осіб в Україну та підконтрольні їй території.

Росія відмовляє в будь-якому доступі до цих цивільних осіб, в тому числі і для МКЧХ. Оскільки доступу організації, які мають відповідний мандат, не отримують, потрібна міжнародна підтримка у вирішенні цієї проблеми.

На рівні України

Наразі в Україні визначені декілька органів влади, які долучаються до вирішення окремих питань, які стосуються цивільних заручників, зокрема, це Офіс Уповноваженого Верховної Ради України прав людини та Міністерство реінтеграції тимчасово окупованих територій.

Частково до питання звільнення цивільних заручників дотичний Координаційний штаб з питань поводження з військовополоненими Головне управління розвідки Міністерства оборони України, Офіс Президента України, а також у Міністерство закордонних справ України щодо інформаційного висвітлення проблеми. 

Проте їхніх зусиль недостатньо.

Що можна зробити на міжнародному рівні?

Створення міжнародної робочої групи. Найкращий спосіб – через механізми ООН. Така міжнародна робоча група може виконувати наступні функції:

  • Ініціювати міжнародні моніторингові місії, які перевірятимуть місця утримання цивільних заручників на території Росії. Місія ООН з прав людини або Бюро демократичних інститутів та прав людини (БДІПЛ) ОБСЄ має відповідний мандат для проведення таких місій; 
  • Відвідувати судові засідання, якщо такі засідання відбуваються щодо цивільних заручників та ідентифікувати особу заручника, а також зафіксувати стан його здоров’я. Цивільні заручники повинні бути звільнені без будь-яких умов. Судові процеси над цими людьми не є системою правосуддя в Росії. Проте відвідання судових процесів поки що є чи не єдиним способом отримати доступ до людини, незаконно позбавленої волі.
  • Ініціювати перемовини щодо звільнення цивільних заручників, залучати професійних перемовників або шукати нестандартні підходи для впливу та тиску на російську владу (наприклад, залучати до таких перемовин громадських діячів, світових зірок культури, кіно, спорту, залучати групи впливу з різних бізнесів, експертні середовища тощо). 
  • Посилювати обізнаність міжнародної спільноти щодо питання цивільних заручників, утримуваних Росією на тимчасово окупованих територіях України та в Російській Федерації. 

Інші міжнародні інструменти

Ми просимо Європарламент ухвалити резолюцію щодо проблеми переслідування цивільних російською окупаційної владою та звернутися до Ради ООН з прав людини із закликом окремо дослідити можливості механізмів ООН для вирішення питання звільнення цивільних людей, яких утримує Росія. А також закликати Міжнародний Комітет Червоного Хреста активніше вимагати у російської влади доступу до місць утримання цивільних затриманих.  

Ми також закликаємо ОБСЄ запустити Московський механізм щодо переслідування та захоплення цивільного населення Росією на окупованих територіях України.

0 Коментарів

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Схожі публікації
Аналітика
Сповіщають про загибель телефоном: як держоргани порушують права родин захисників

Проблеми комунікації родин військовослужбовців із державними органами та шляхи їхнього вирішення обговорили під час презентації нового аналітичного огляду Медійної ініціативи за права людини. У заході взяли участь родини військовослужбовців, правозахисники, представники Офісу Уповноваженого з питань зниклих безвісти за особливих обставин та Центрального управління цивільно-військового співробітництва Генштабу ЗСУ.

7 Квітня 2025

Насильницькі зникнення
Понад 80% викрадених українців зазнали насильства в російському утриманні — дослідження МІПЛ і Zmina

Медійна ініціатива за права людини і Центр прав людини Zmina проаналізували свідчення 93 цивільних українців, яких росіяни затримали під час окупації територій України, але згодом звільнили.

3 Квітня 2025

Аналітика
На 300% зросли терміни ув’язнення: Росія засуджує українців жорстокіше, ніж до повномасштабної війни  

31 березня в інформаційному агентстві “Укрінформ” представили дослідження про політику судового переслідування українських цивільних та військовополонених Росією, яке має ознаки воєнних злочинів та злочину проти людяності.

31 Березня 2025

Більше публікацій
Ми у соцмережах
Актуальні публікації
Більше публікацій
Війна і правосуддя
У Києві судитимуть затриманого очільника окупаційної поліції Нової Каховки. І ще 101 справа наприкінці квітня 

МІПЛ продовжує відстежувати найцікавіші судові справи, які стосуються злочинів, скоєних в умовах війни. Для зручності ми змінили формат розсилки судових анонсів, аби вам було зручніше шукати справи зі свого регіону. У доданих файлах є посилання на загальну таблицю зі всіма справами, розподіленими за областями. Також до цієї таблиці веде кожне посилання з цього матеріалу.

19 Квітня 2025

Війна і правосуддя
У справі митрополита УПЦ МП додивилися відео обшуку: вилучили російську книгу і комп’ютер

Соснівський районний суд завершив досліджувати відео обшуку вдома у Дениса Снігірьова (церковне ім’я — Феодосій), митрополита УПЦ МП з Черкас. Церковника звинувачують у виправданні агресії Росії та порушенні рівноправності через віросповідання. Він відкидає провину, справу називає сфабрикованою. Раніше МІПЛ розповідала, як триває судовий процес та про докази у справі. Продовження — у репортажі з Черкас.  

18 Квітня 2025

Війна і правосуддя
Локальність і формалізм: правозахисники проаналізували вироки воєнним злочинцям за лютий і березень

Упродовж лютого — березня українські суди винесли ще 14 вироків у справах щодо воєнних злочинів, які російські військові та їхні прибічники вчинили на півночі та півдні України під час окупації. Ці справи, зокрема, стосувалися депортації, катувань, вбивств і незаконного затримання цивільних.

17 Квітня 2025

Більше публікацій