Send Lette
Адвокація

Переслідування Росією цивільних українців треба кваліфікувати як злочин проти людяності

Медійна ініціатива за права людини разом із ОМСТ і Центром прав людини ZMINA, які входять у Коаліцію “Україна. Пʼята ранку”, а також із партнерською організацією Physicians for Human Rights взяли участь у спеціальному заході Human Rights Watch під час 55 сесії Ради ООН з прав людини в Женеві. 

Захід присвячений порушенню прав цивільного населення на тимчасово окупованих Росією територіях України. Модераторкою була Люсі МакКернан з Human Rights Watch. Вона нагадала про порушення прав цивільного населення на окупованих територіях України і зазначила, що на 55 сесії Ради ООН з прав людини голосуватимуть пропозицію поновити мандат Незалежної міжнародної комісії ООН з розслідування порушень в Україні.

Учасниці заходу “Зловживання Росії проти мирного населення на окупованих територіях України” в Женеві. Фото: ОМСТ

Розповідаючи про те, що відбувається на окупованих Росією територіях, Єлизавета Сокуренко, яка у ZMINA очолює напрям документування воєнних злочинів, заявила про страх серед місцевого населення. Його, за її словами, поширює російська окупаційна адміністрація, намагаючись у такий спосіб консолідувати свою владу. Серед іншого окупанти використовують свавільні затримання, тортури і насильницькі зникнення як інструмент тиску на місцеву громаду і руйнування соціальних зв’язків.

Єлизавета Сокуренко, координаторка напряму документування воєнних злочинів Центру прав людини ZMINA. Фото: OMCT

Уляна Полтавець, координаторка з питань надзвичайного реагування PHR в Україні, зупинилася на тому, що в окупації людям часто відмовляють у медичній допомозі. Про це йдеться у нещодавньому дослідженні партнерських організацій. “Задокументовані випадки відмови у наданні медичної допомоги та життєво необхідних ліків зростають на всіх окупованих Росією територіях, підкреслила Полтавець. Для отримання медичних послуг люди зобов’язані отримати російську страховку, яка доступна лише для тих, хто має російський паспорт. Повідомляється про випадки смертей через відмову у наданні медичних послуг, наприклад, хірургічних операцій”.

Уляна Полтавець (праворуч), координаторка з питань надзвичайного реагування PHR в Україні. Фото: ОМСТ

Про причини затримань цивільного населення на окупованих територіях України розповіла Любов Смачило, аналітикиня Медійної ініціативи за права людини. За її словами, відбувається це через незгоду українців із повномасштабним вторгненням Росії. Смачило назвала кількість ідентифікованих МІПЛ цивільних, яких наразі незаконно утримує Росія. На сьогодні це 1550 осіб. Місця, де їх утримують, МІПЛ позначила на онлайн-мапі

“Ми аналізуємо свідчення, проводимо розслідування і бачимо, що це системна політика РФ, наголосила аналітикиня. Ми зосередили наші зусилля на досліджені затримання цивільного населення у північних областях України: Київській, Чернігівській та Сумській. Ми розуміємо, що цивільні були затримані лише за те, що вони не погоджувалися з окупацією та були проти вторгнення РФ в Україну. Їх утримували в заручних, застосовували до них тортури, не давали доступу до туалету, не годували та не давали питної води. А коли російські військові покидали ці північні області, вони цих затриманих цивільних перевозили з собою через Білорусь. Важливо підкреслити, що їх перевозили до вже підготовлених СІЗО на території РФ. Тобто це свідчить про сплановану політику РФ, адже для того, щоб помістити цю велику кількість людей у місця несвободи, потрібна була відповідна підготовка”.

Спеціальний захід Human Rights Watch під час 55 сесії Ради ООН з прав людини в Женеві. Фото: ОМСТ

Любов Смачило заявила, що необхідно створити механізм звільнення свавільно затриманих цивільних, а найперше забезпечити міжнародним організаціям, зокрема МКЧХ, доступ до місць утримання цивільних. Окрім того, переконана аналітикиня, потрібно використовувати наявні механізми для розслідування злочинів проти цивільних українців. Серед них Московський механізм ОБСЄ, який 29 лютого 2024 року запустили щодо свавільних затримань цивільного населення. Ухвалення цього рішення МІПЛ адвокатувала впродовж останніх півтора року. “Тепер ми просимо Незалежну міжнародну комісію ООН з розслідування порушень в Україні провести необхідні розслідування порушень проти цивільного населення”, підсумувала Смачило.

Водночас Геральд Стаберок, Генеральний секретар Всесвітньої організації проти тортур (ОМСТ), переконаний, що в контексті катувань цивільного населення мова йде радше не про окремі епізоди, а про те, що такі порушення є складовою глобального переслідування Росією цивільного населення України. Такі дії, за словами пана Стаберока, можуть кваліфікуватися як злочин проти людяності.

Геральд Стаберок, Генеральний секретар Всесвітньої організації проти тортур (ОМСТ). Фото: ОМСТ

0 Коментарів

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Схожі публікації
Адвокація
“Міжнародне право недієве, коли одна зі сторін не дотримується правил”, — Ольга Решетилова в Осло

Ольга Решетилова, голова Медійної ініціативи за права людини, взяла участь в одній із дискусійних панелей конференції Норвезького Гельсінського комітету, яка відбулася в Осло. Разом із Лене Ваттеланд, керівницею Центру документації та притягнення до відповідальності НГК, вони обговорили проблему притягнення до відповідальності винних у воєнних злочинах Росії. 

11 Квітня 2024

Адвокація
У пошуках рідних: МІПЛ організувала тренінг для родин полонених і зниклих безвісти

Медійна ініціатива за права людини провела дводенний тренінг для громадських організацій, спільнот родин військовополонених, цивільних та зниклих безвісти, зокрема підрозділів ЗСУ (в тому числі ВМС України) і Нацгвардії

5 Квітня 2024

Адвокація
В ООН фіксують ієрархію в системі російських служб, які катують українців: чому це важливо 

Міжнародна незалежна комісія ООН з розслідування порушень в Україні оприлюднила черговий звіт, у якому містяться важливі висновки щодо злочинів Росії в Україні. Частина з них ґрунтується на фактах, про які заявляє МІПЛ, ОМСТ і ZMINA.

18 Березня 2024

Більше публікацій
Ми у соцмережах
Актуальні публікації
Більше публікацій
Війна і правосуддя
Коригування по Херсону, обстріл Яворівського полігону і воєнні злочини: 39 справ щодо війни, за якими радимо стежити цього тижня

Медійна ініціатива за права людини продовжує відстежувати судовий розгляд справ щодо війни. Щотижня ми публікуємо розклад найрезонансніших судових засідань, розповідаючи про те, де, коли, кого і за що судять.

22 Квітня 2024

Інші воєнні злочини
В Росії до 12 і 11 років суворого режиму засудили двох українців, яких звинуватили у замаху на окупаційного “мера” Бердянська

Південний окружний військовий суд Росії оголосив вирок щодо Віталія Расторгуєва і Володимира Кривцуна. Чоловіків звинуватили у підготовці акту міжнародного тероризму за нібито намір підірвати авто з головою окупаційної військово-цивільної адміністрації в Бердянську.

18 Квітня 2024

Військовополонені
Євген Дідківський: “Вони на повному серйозі розпитували, де в Україні лабораторії бактеріологічної і хімічної зброї”

Утримання в російському Курську, Таганрозі та Борисоглєбську. Щоденне побиття, примушування співати російський гімн і вчити вірші про Леніна. Це друга частина інтервʼю з Євгеном Дідківським, військовослужбовецем 95 бригади, який потрапив у російський полон.

16 Квітня 2024

Більше публікацій