Send Lette
Інші воєнні злочини

Переслідування українців в окупації має систематичний характер та може бути злочином проти людяності — правозахисники

Аналіз задокументованих свідчень, отриманих від постраждалих в ході окупації українських територій, дає змогу зробити висновки про повторюваність і послідовність у діях російських військових. 

Про це під час панельної дискусії “Катування та переслідування цивільних осіб як злочини проти людяності з боку російської влади в Україні: шляхи притягнення до відповідальності” заявила Любов Смачило, керівниця аналітичного департаменту Медійної ініціативи за права людини. Вона презентувала спільний звіт МІПЛ, Всесвітньої організації проти катувань і Центру прав людини ZMINA.

“Різні підрозділи ЗС РФ в один і той час на різних окупованих територіях України вчиняли схожі злочини проти цивільного населення. Серед повторюваних дій були схожі сценарії затримання, проведення допитів, практики катувань чи нелюдського поводження”, — зазначає Любов Смачило.

Любов Смачило, керівниця аналітичного департаменту Медійної ініціативи за права людини. Фото: Віктор Ковальчук

“Така послідовність дій свідчить, що насправді кожне з цих порушень не є відокремленим злочином. Це може бути елементами значно більшого і складнішого злочину”, — додала спікерка.

Аналітикиня нагадує, що у розумінні Римського Статуту злочин проти людяності означає будь-яке з діянь, які вчиняються в рамках широкомасштабного або систематичного нападу, спрямованого проти цивільного населення, і якщо такий напад вчиняється усвідомлено.

“Російські військові обирали за ціль цивільне населення на основі його української ідентичності і за політичними мотивами, включно з їхньою фактичною або ймовірною політичною приналежністю, цінностями, позицією чи поглядами”, — стверджує керівниця аналітичного департаменту МІПЛ. 

Автори звіту переконані, що спосіб, у який російські силовики систематично проводили напади на цивільних, що прямо або опесердковано були проти російського вторгнення та окупації і не підтримували ідею “руського міра”, свідчить про конкретний намір дискримінувати цю політичну групу для виявлення та придушення всіх, хто не погоджувалися з російською доктриною. 

У дискусії взяли участь українські та міжнародні експерти. Фото: Віктор Ковальчук

“Численні серйозні порушення прав людини, скоєні проти цивільного населення на окупованих територіях України, становлять напад. Цей напад включає різні форми переслідування, зокрема, вбивства, насильницькі зникнення, свавільні затримання, незаконне позбавлення волі, катування та нелюдське поводження, сексуальне насильство, відмову у справедливому судовому розгляді, примусове переміщення та порушення права на свободу пересування, систематичні порушення свободи вираження поглядів та інші нелюдські діяння”, — зазначає Любов Смачило.

Зі слів аналітикині, очевидно, що напад був спрямований саме на цивільне населення і здійснювався в рамках державної політики Росії, яка переслідує мету встановлення абсолютного політичного та військового контролю над окупованими територіями України. 

У представленому на заході звіті задокументовано злочини, скоєні російськими збройними силами та іншими службами і структурами, підконтрольними РФ, у двадцяти місцях несвободи в шести областях України. Вони відображають методичний, організований підхід, який виключає поодинокі випадки або спонтанне застосування насильства. 

“Враховуючи масштаб і систематичний характер злочинів, було б малоймовірно, щоб такий напад вели неконтрольовані групи”, — каже Любов Смачило.

Презентований на заході звіт був створений МІПЛ у партнерстві зі Всесвітньою організацією проти катувань та Центром прав людини Zmina. Фото: Віктор Ковальчук

“З огляду на зазначене, задокументовані випадки вбивств, катувань та інших видів жорстокого поводження, свавільних затримань і незаконного позбавлення волі, а також насильницьких зникнень, скоєних підконтрольними Російській Федерації силами на території України проти цільової групи цивільних осіб, можуть становити злочин проти людяності — переслідування, як це визначено у статті 7 Римського статуту Міжнародного кримінального суду”, — підсумовує аналітикиня. 

Нагадаємо, що у рамках понад 4 тис. кримінальних проваджень Офіс Генерального прокурора України розслідує факти незаконного позбавлення волі майже 15 тис. цивільних українців в ході російської окупації. Про це під час панельної дискусії, організованої Медійною ініціативою за права людини, Всесвітньою організацією проти катувань, центром прав людини ZMINA та ін., повідомив Генеральний прокурор Андрій Костін.

Автори:

Ігор Вишневський, комунікаційний менеджер МІПЛ

Марина Кулініч, журналістка МІПЛ 

0 Коментарів

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Схожі публікації
Інші воєнні злочини
В Україні задокументовано 342 випадки сексуального насильства, скоєні росіянами — міністр Сибіга

Міністр закордонних справ Андрій Сибіга заявляє, що станом на червень цього року в Україні зафіксували 342 випадки сексуального насильства, скоєні росіянами. Серед постраждалих — 236 чоловіків, 94 жінки, десять дівчат і двоє хлопців.

10 Грудня 2024

Інші воєнні злочини
“Охматдит був спланованою ціллю. Росіяни чекали зручного моменту для атаки”, — Ольга Решетилова на конференції United for Justice

Атаки росіян на систему охорони здоров’я та критичну інфраструктуру України мають системний характер і використовуються вищим військовим командуванням РФ у міжнародних конфліктах не вперше. Про це заявила Ольга Решетилова, голова Медійної ініціативи за права людини, під час конференції United for Justice у Києві. 

12 Вересня 2024

Інші воєнні злочини
Мобілізація цивільних, які були у полоні: колишні бранці вимагають справедливості

В оновленому законі про мобілізацію, який діє з 18 травня 2024 року, зазначено, що військові, які були у полоні, мають право звільнитися з військової служби і не бути мобілізованими. Водночас цивільних українців, які також були у російському незаконному увʼязненні, продовжують мобілізовувати. Цивільні, які пережили полон, вважають, що це несправедливо.

5 Вересня 2024

Більше публікацій
Ми у соцмережах
Актуальні публікації
Більше публікацій
Розслідування
Чому Інтерпол відмовляється оголошувати в розшук підозрюваних у воєнних злочинах росіян — розслідування

МІПЛ провела розслідування і встановила, чому інструменти Інтерполу недоступні для України, коли йдеться про воєнні злочини Росії.

14 Січня 2025

Насильницькі зникнення
Правозахисники встановили імена майже 1900 викрадених Росією українців і розповіли, як це зробили

У 2022 році Медійна ініціатива за права людини створила департамент документування міжнародних злочинів. Відтоді його співробітники системно фіксують випадки насильницьких зникнень, катувань, незаконного утримання та інші злочини Росії проти українців. Точна кількість затриманих цивільних невідома, МІПЛ же зафіксувала 1887 осіб, викрадених на окупованих територіях України. Ця цифра весь час змінюється.

10 Січня 2025

Війна і правосуддя
Ворожка, керівник СБУ та вербування мера Очакова: 85 справ щодо війни в анонсі від МІПЛ

МІПЛ продовжує відстежувати найцікавіші судові справи, які стосуються злочинів, скоєних в умовах війни. Для зручності ми змінили формат розсилки судових анонсів, аби вам було зручніше шукати справи зі свого регіону. У доданих файлах є посилання на загальну таблицю зі всіма справами, розподіленими за областями. Також до цієї таблиці веде кожне посилання з цього матеріалу.

10 Січня 2025

Більше публікацій