Send Lette
Війна і правосуддя

Підозрюваний у замаху на голову Харківської ОВА Синєгубова зірвав судове засідання

“Мою долю вирішуватимуть в іншому кабінеті!” — з криками та ударами по “акваріуму” заявив на суді Олександр Голуб. Його підозрюють у кількох злочинах, скоєних, ймовірно, за вказівкою ФСБ. У березні минулого року він нібито застрелив командира мінометного взводу 125-ї бригади ТрО, у жовтні в Шевченківському районі Харкова підірвав двері будівлі МСЕК і згодом підпалив два авто військових неподалік. За даними слідства, Голуб планував вбити Олега Синєгубова, який очолює ХОВА, та керівника Дергачівської міської військової адміністрації Вячеслава Задоренка.

Двадцятого травня у Шевченківському райсуді Харкова прокурор мав зачитати обвинувальний акт, однак так і не зміг цього зробити. Журналістка МІПЛ побувала в суді та розповідає, як підозрюваний Голуб зірвав засідання.

Викликайте “швидку”

Засідання призначене на 11 годину, однак лише об 11:20 учасники процесу починають збиратися в залі. Першими на засідання прибувають прокурор Асхат Саліхов, захисниця Татевік Акопян і потерпілий від підпалу автомобіля, який попросив не вказувати його імені в репортажі.

Згодом підозрюваного Голуба заводять конвоєм до “акваріума”. Він оглядає присутніх, ледь помітно хмуриться і сідає на лаву підсудних. Згодом Голуб спокійно дістає з пакета кросворд, ручку й чіпляє на перенісся окуляри.

Коли до зали заходять судді Євген Невениця, Тетяна Штих і Діана Цвіра, Голуб не підводиться — здається, слова в кросворді його цікавлять значно більше.

Суддя Невениця оголошує про початок засідання і відразу запитує:

— Відводи, самовідводи будуть?

Прокурор та адвокатка захисту заперечують. Головуючий суддя з тим же запитанням звертається до Голуба, однак той не реагує. Невениця кілька секунд чекає на відповідь, а відтак звертається вже до потерпілого:

— Потерпілий, немає відводів?

— Немає, — відказує той.

— Обвинувачений, ви почули запитання? — знову звертається Невениця до Голуба. Але той знову мовчить.

Пам’ятки про права та обов’язки до судового засідання отримали всі учасники процесу, окрім Голуба. Той відмовився — мовляв, не знає української та досі не отримав російськомовної версії. Суд постановив скласти акт про відмову.

Суддя Невениця зачитує права та обов’язки обвинуваченого на засіданні, після чого уточнює в Голуба:

— Вам все зрозуміло?

Той навіть не відриває очей від кросворда.

Від декількох потерпілих надійшли заяви про проведення засідання за їхньої відсутності. Загалом у справі шестеро потерпілих — дружина загиблого військового, Синєгубов, Задоренко, представники міської ради й Харківської обласної клінічної лікарні та потерпілий від підпалу автомобіля. Окрім убивства, замахів і підпалів, Голубу інкримінують підрив адміністрації Шевченківського району Харкова та МСЕК.

Суддя запитав в учасників процесу, чи не заперечують вони продовжити засідання без частини потерпілих. Потерпілий від підпалу автомобіля та адвокатка захисту не заперечували. Прокурор уточнив: перед засіданням зв’язувався з усіма потерпілими і вони підтвердили, що за необхідності готові прибути до суду для допиту.

Коли суддя запитує те саме в Голуба, він вперше в початку засідання таки відповідає, російською:

— Я проти. Чому вони не прийшли? Запросіть усіх сюди, чому ні? Чи вони у вас як “сталінська трійка”?

Колегія суддів ухвалила провести засідання без частини потерпілих. Поки головуючий суддя це каже, Голуб складає кросворд і ручку в пакет, натомість виймає звідти медичну маску. Надягає її на обличчя і дивиться просто на суддів.

— До судового засідання надійшла заява від потерпілої Костенко про збільшення розміру позовних вимог, — оголошує Невениця. — Будь ласка, секретарю, вручіть документ обвинуваченому.

— Я нічого не братиму. Там все написано українською мовою, а я її не розумію, — Голуб підводиться з лави й підвищує голос. — Ще я хочу зробити заяву. Я не можу перебувати в цій залі, бо мені дуже погано. Викликайте “швидку”.

Обвинувачений Олександр Голуб зірвав судове засідання. Фото: МІПЛ

Суддя Невениця говорить секретарці скласти акт про відмову в отриманні документа, і Голуб його перебиває, дедалі активніше жестикулюючи та підвищуючи голос: “Викликайте “швидку”.

— Що з вами? — запитує суддя Невениця.

— Мені погано, високий тиск. Викликайте “швидку” сюди — будемо тиск міряти, — Голуб махає рукою в бік судді й нервово крокує “акваріумом”. — Це якесь бл**ство.

— Зовнішніх ознак вашого поганого самопочуття я не спостерігаю… — починає суддя, але Голуб перебиває його, зірвавшись на крик:

— Я кажу, викликайте сюди “швидку”! — Він двічі гатить кулаком у двері “акваріума”. — Відчиняйте, мені погано.

Суддя просить Голуба сісти й заспокоїтись, але той вимагає викликати лікарів. Зрештою б’є в двері “акваріума” ногою. Прокурор і адвокатка захисту похмуро переглядаються й переводять погляди на Голуба. Конвоїри спершу мовчки стежать за ним, але врешті один з них кидає:

— Досить, припини це.

Однак Голуб не реагує.

Суддя ще хвилину просить Голуба заспокоїтися, але той кричить і знову б’є ногами “акваріум”. Врешті суддя гучно оголошує:

— У разі подальшого порушення порядку в залі судового засідання ви можете бути видалені з зали й справу розглядатимуть без вас!

— На це я згоден, — так само гучно відказує Голуб. — Давай викликай “швидку”!

Суддя все ж намагається його заспокоїти:

— Будь ласка, присядьте…

— Ще раз кажу, викликайте “швидку”! — Вкотре кричить Голуб і вказує рукою на вхідні двері. — Я зараз піду туди й чекатиму на “швидку”. Без мене слухайте справу. Це не мої проблеми!

— Рухаймось далі.

Суддя робить спробу продовжити засідання під крики Голуба “Ні, далі без мене!”.

— Прокуроре, оголосіть, будь ласка, обвинувальний акт. Там об’єм великий, тож можете не вставати, — пропонує суддя.

Але Голуб і далі б’є “акваріум”.

— Ви викликали “швидку”? — кричить. — Мені наплювати на ваш цирк, не ви визначатимете мою долю. Мою долю вирішуватимуть в іншому кабінеті!

“Мені начхати”

Зрештою суд оголошує п’ятихвилинну перерву. Суддя Штих виходить в коридор, а Невениця звертається до Голуба:

— Думаєте, краще буде без вас справу розглядати? Я так не думаю.

— Послухайте, зрозумійте правильно, що не вам мою долю вирішувати. Я це вже давно зрозумів, мені папери принесли, — вже спокійніше відказує Голуб.

Запитання судді, про які саме папери йдеться, він ігнорує і додає:

— Я знаю те, чого ви не знаєте. Мені на ваш суд начхати, він — тьху. Мою долю вирішуватимуть спецслужби під час перемовин.

Голуб запитує, чому йому не надали перекладача й не переклали процесуальні документи російською.

— Я до вас звертаюсь українською мовою, ви мене розумієте, — відповідає Невениця. — Перекладача надають людині, яка взагалі не володіє мовою.

— Я не володію українською мовою. Не вмію нею ні читати, ні писати.

Суддю Невеницю кличуть до коридору, тож розмову перехоплює суддя Цвіра. Вона спокійно каже:

— Пане Голубе, дозвольте все ж вам повідомити. Можливо, ми навіть із вами погоджуємося, що не в цих кабінетах буде вирішена ваша доля. Є ще апеляційна інстанція, Верховний Суд, куди ви зможете звернутися в разі непогодження з нашою ухвалою або вироком. Тепер щодо вашої поведінки. Краще буде, якщо ми продуктивно працюватимемо й розглянемо швидше цю справу. Давайте все ж почнемо рухатися в напрямку розгляду цієї справи. Ми до вас не ставимося як до порушника, адже ваша вина ще не встановлена. Ще не був оголошений навіть обвинувальний акт.

Голуб вкотре нарікає, що йому не надали перекладений російською мовою обвинувальний акт.

— Якщо ви погоджуєтеся продовжувати, зараз буде оголошений обвинувальний акт, — відказує Цвіра.

Голуб не вгаває:

— Я хочу сам почитати його, подивитися фотографії. Адже я навіть не знаю, в чому мене звинувачують.

— До обвинувального акту фотографії не долучають, але його копію ви отримаєте, — закінчує Цвіра, і її теж кличуть до коридору інші судді колегії.

Доки суддів немає в залі, Голуб звертається до адвокатки захисту Акопян і декілька хвилин з нею говорить.

Коли колегія повертається, головуючий суддя, посилаючись на статтю 330 Кримінального процесуального кодексу України, робить Голубу попередження про відповідальність за неповагу до суду при повторному порушенні порядку. Його за ухвалою можуть видалити з зали та притягнути до відповідальності. Це може вирішити суд негайно.

Суддя Невениця запитує в Голуба, чи йому зрозумілі положення, на що той відказує:

— Мені взагалі начхати, викликайте “швидку”.

Головуючий суддя оголошує технічну перерву в судовому засіданні та постановляє викликати медиків.

Зрив засідання

Засідання відновлюють більш як за пів години. Лікар у залі суду сповіщає, що Голуб має підвищений артеріальний тиск 170/120. Однак кардіограма загрози життю та здоров’ю не показала, тож він може й надалі перебувати на засіданні. Єдина рекомендація — приймати гіпотензивні засоби в місці утримання.

Прокурор повідомляє, що потерпілий через стан здоров’я залишив засідання. Він подав заяву, щоб процес продовжили без нього.

— Захиснику, чи не заперечуєте ви проти продовження засідання без потерпілого? — запитує головуючий суддя.

— Можемо спершу дізнатися думку Голуба? — запитує адвокатка Акопян.

— Обвинувачений, без потерпілого можемо продовжити?

— Ні, я хотів йому запитання поставити, — відказує Голуб, не підводячись із лави. Адвокатка захисту підтримує його позицію.

Суд постановляє продовжувати засідання без потерпілого і запрошує прокурора зачитати обвинувальний акт.

Судді, які розглядають справу Олександра Голуьа. Фото: МІПЛ

Прокурор встигає дочитати лише номери статей, за якими обвинувачують Голуба, коли той встає з лави та звертається до суддів:

— Щось мені зовсім погано. Я не буду це слухати. Виведіть мене, я в коридорі на лавці полежу.

— Ваша участь є обов’язковою, — відповідає головуючий суддя.

— Я ще раз кажу: у мене підвищений тиск, мені погано. Переносьте засідання, це ваші проблеми. Питання закрите.

Колегія радиться і суддя Цвіра говорить:

— Панове, ми продовжуємо розгляд…

— Ні, ми нічого не продовжуватимемо! — Перебиває її Голуб. — Зараз почнеться кіпіш, то вам все одно доведеться мене вивести звідси.

Він знову нарікає на погане самопочуття і підвищений тиск. Додає, що нещодавно у нього з носа йшла кров:

— Мені ж не 20 років, а 55. Проводьте це засідання без мене і наступного разу теж не викликайте.

— Ми не зовсім розуміємо вашу позицію. Ви щойно казали, що хотіли поставити питання потерпілому, — зазначає суддя Цвіра.

Голуб на кілька секунд заминається, але зрештою відповідає:

— Виводьте мене. Я вже навіть неспроможний говорити.

— Ми не змушуємо вас говорити. Зараз нам потрібно послухати обвинувальний акт,  — відказує Цвіра і звертається до прокурора: — Продовжуйте.

Прокурор береться читати обвинувальний акт, однак Голуб знову починає бити ногами двері “акваріума”, лаючись та погрожуючи їх вибити. Конвоїрка визирає в коридор, аби в разі потреби викликати підмогу. За гупанням ніг слів прокурора майже не чутно.

Головуючий суддя робить останнє попередження Голубу, однак той не реагує. Зрештою Невениця постановляє:

— У зв’язку з порушенням і фактичним зривом судового засідання обвинуваченим у засіданні оголошується перерва. Судове засідання на сьогодні закінчилось.

Авторка: Вікторія Маньковська, журналістка МІПЛ

0 Коментарів

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Схожі публікації
Війна і правосуддя
Заплановано суд над тими, хто хотів вбити Зеленського, Буданова та Малюка. І ще 102 судові справи

МІПЛ продовжує відстежувати найцікавіші судові справи, які стосуються злочинів, скоєних в умовах війни. У доданих файлах є посилання на загальну таблицю зі всіма справами, розподіленими за областями. Також до цієї таблиці веде кожне посилання з листа та з матеріалу з анонсами на сайті.

16 Травня 2025

Війна і правосуддя
У справі про держзраду колишнього контррозвідника ЗСУ допитали останніх свідків

Галицький районний суд Львова продовжує повторно розглядати справу колишнього контррозвідника ЗСУ Сергія Говорухи. Його підозрюють у державній зраді. За даними слідства, Сергій із власної ініціативи за 17 тисяч гривень передавав таємну інформацію російським спецслужбам ще до 24 лютого 2022 року. Ці дані стосувалися складів з боєприпасами і військових частин. З початком великої війни — аеродрому, який росіяни згодом обстріляли.

13 Травня 2025

Війна і правосуддя
У справі російського штурмовика переглянули відео з місця страти бійця ЗСУ

Суд у Запоріжжі продовжив вивчати докази у справі Дмитра Курашова, російського штурмовика, звинуваченого у воєнному злочині. За даними слідства, у січні 2024 року він розстріляв Віталія Годнюка, українського військового, який склав зброю.

12 Травня 2025

Більше публікацій
Ми у соцмережах
Актуальні публікації
Більше публікацій
Насильницькі зникнення
В російській колонії українського журналіста Сергія Цигіпу карають за цукерку і незастібнутий ґудзик

Українського журналіста Сергія Цигіпу російська влада кинула за ґрати на 13 років, звинувативши у шпигунстві. У колонії суворого режиму йому постійно вигадують покарання — то за цукерку в тумбочці, то за ґудзик, що не застебнутий. Так тиск перетворюється на методичну спробу зламати людину, яка відмовляється приймати російське громадянство і не визнає вирок окупаційного суду.

20 Травня 2025

Військовополонені
Рідні зниклих безвісти і полонених 14 окремої механізованої бригади долають пішки 350 км

Пунктом призначення представниць спільноти родин зниклих безвісти та полонених 14 ОМБр стане Говерла. Маршрут почався з м. Володимир Волинської області і пролягає через Павлівку, Буськ, Рогатин, Бурштин, Івано-Франківськ, Надвірну, Ворохту. Участь у поході беруть Тетяна Римша, Олександра Римша та Інна Мисанюк. За сім днів пішки вони подолають близько 350 км.

19 Травня 2025

Війна і правосуддя
Заплановано суд над тими, хто хотів вбити Зеленського, Буданова та Малюка. І ще 102 судові справи

МІПЛ продовжує відстежувати найцікавіші судові справи, які стосуються злочинів, скоєних в умовах війни. У доданих файлах є посилання на загальну таблицю зі всіма справами, розподіленими за областями. Також до цієї таблиці веде кожне посилання з листа та з матеріалу з анонсами на сайті.

16 Травня 2025

Більше публікацій