Send Lette
Війна і правосуддя

Підпал авто військових, страта військового і колишній полонений: 98 справ в українських судах наприкінці березня 

Дніпропетровщина

Повторний розгляд справи старости при окупантах. Валерій Ткач ― мешканець селища Оскіл Харківської області, раніше працював консультантом із земельних питань у місцевому держгеокадастрі, у 2020 році балотувався на посаду Оскільського сільського голови. У квітні 2024 року його засудили до шести років ув’язнення за колабораціонізм. Обвинувачення довело, що під час окупації він був окупаційним старостою села. Чоловік провину відкидав, доводив, що посади не займав, а лише займався життєзабезпеченням села. Він оскаржив вирок, справу направили на повторний розгляд. Його обвинувачують у колабораціонізмі. Справа № 185/10692/22. Засідання призначено на 24 березня о 13:30 у Павлоградському міськрайонному суді.

Ще 18 справ з Дніпропетровщини — у таблиці МІПЛ: сільський староста з Харківщини, мобілізація в Луганську, народна міліція “ЛНР”, зрив покупки афганських літаків, координати “штабу льотчиків”, видача односельців на Донеччині, робота в окупації, торгівля з окупантами, коригування по ТЕС і ЗСУ, податки в Росію та херсонський депутат. 

Харківщина

Розповідь чоловіку в Росії про ЗСУ. Світлана Мічуріна — мешканка Куп’янського району. Як каже слідство, у квітні 2022 року вона розповідала телефоном своєму колишньому чоловіку, який живе в Росії, про розташування ЗСУ в районі. У грудні 2023 року її засудили до шести років позбавлення волі за несанкціоноване поширення інформації. Жінка провину не визнала, пояснювала, що спілкувалася з чоловіком на побутові теми, а відповідь на його запитання про розміщення техніки ЗСУ вигадала, аби він захвилювався і передав кошти на утримання доньки. Апеляційний суд скасував вирок та відправив справу на повторне слухання. Її обвинувачують у несанкціонованому поширенні інформації про ЗСУ. Справа № 646/2341/23. Засідання призначено на 24 березня о 14:30 у Червонозаводському районному суді Харкова.

Ще дев’ять справ з Харківщини — у таблиці МІПЛ: велорекордсмен України, поліцейський еколог, коригування по ЗСУ в Харкові, згвалтування в окупації, допити в Балаклії, катування та житло для росіян.

Полтавщина

Поставки в Росію. Ігор Лебедик — власник заводу “Полтавський алмазний інструмент”. Прокуратура вважає, що він разом із росіянином організував постачання продукції до Росії через треті країни з березня по січень 2023 року. Наразі його тримають під вартою. Чоловіка обвинувачують у пособництві державі-агресору. Справа № 554/2093/25. Засідання призначено на 25 березня о 13:00 у Октябрському районному суді Полтави.

Ще одна справа з Полтавщини — у таблиці МІПЛ: чоловік, який передавав росіянам інформацію і підписувався “Сталін”.

Донеччина

Із “ДНР” у фітнес-центр. Станіслав Притула — мешканець Донеччини. Як стверджує слідство, у 2014 році він вступив до розвідвійськ “ДНР”, захоплював адмінбудівлі та інфраструктуру в Горлівці. Згодом переїхав до Вінниці, де влаштувався у фітнес-центр та намагався приховати минуле. Його обвинувачують у створенні терористичної організації. Справа № 233/6088/23. Засідання призначено на 24 березня о 15:00 у Слов’янському міськрайонному суді.

Київщина

Інформування ФСБ. Олексій Сидорович ― заступник начальника інформаційно-аналітичного відділу Управління СБУ в Херсонській області Олексія Сидоровича. За даними слідства, він передавав російським спецслужбам інформацію з грифом “таємно” і “цілком таємно”. Вона стосувалася мобілізаційної готовності, антитерористичних навчань, оперативно-розшукової діяльності і суспільно-політичної обстановки в регіоні. У червні 2021-го Сидорович розмістив у чернетках електронної пошти архів під назвою “Щось” — інформацію, яку зібрала Херсонська СБУ щодо політичної і виборчої ситуації в регіоні”. У липні 2021 року, за даними слідства, розповів ФСБ РФ про заплановані командно-штабні навчання на території польового артилерійського складу і приїзд на Херсонщину тодішнього заступника голови СБУ Руслана Баранецького. Сидоровича обвинувачують у державній зраді. Його обвинувачують у державній зраді. Справа № 761/11793/22. Засідання призначено на 24 березня о 14:00 у Солом’янському районному суді Києва.

Ще 27 справ з Київщини — у таблиці МІПЛ: сплата податків у “ДНР”, обстріл бронетанкового заводу, напад з ножем на ТЦК, депортація з Криму в Сибір, поставка зерна в Росію, справа Миколи Азарова, “клас” в “Однокласниках”, справа Остапа Стахіва, прокремлівський релігійний блогер, дискредитація волонтерів, справа проти українських моряків у Криму, “Сябри Волині” і комуністична спілка, допомога росіянам у Бучі, пропаганда для дітей на окупованому Півдні, фабрикація справи проти кримського активіста, заклик росіянки гвалтувати українських жінок, представник окупантів, окупаційний мер Енергодара, численні воєнні злочини часів окупації Київщини і співпраця з росіянами. 

Кіровоградщина

Підпал на “Укрзалізниці”. Владислав Кожохар та Віктор Шпак — мешканці Кропивницького. За даними слідства, їх через Telegram завербував представник російських розвідслужб. За гроші чоловіки погодились збирати інформацію про переміщення ЗСУ та у липні 2024 року підпалили релейну шафу “Укрзалізниці”. Його обвинувачують у державній зраді. Справа № 404/11160/24. Засідання призначено на 27 березня о 14:00 у Кіровському районному суді Кропивницького.

Черкащина

Злив інформації родичу в РФ. Олександра Руська — мешканка Одещини. Впродовж жовтня-листопада 2023 року вона, як каже слідство, повідомляла родичу в Росії про розташування українських військових і наслідки ракетних ударів РФ, зокрема в селах Вилкове й Приморське. Співрозмовник пересилав інформацію представникам російських спецслужб. Жінка збиралася виїхати з країни, під час обшуку у неї знайшли квитки до Росії. Її обвинувачують у несанкціонованому поширенні інформації про ЗСУ. Справа № 712/5664/24. Засідання призначено на 27 березня о 15:00 у Соснівському районному суді Черкас.

Херсонщина

Боєць ССО. Сергій Десятник із Херсонщини раніше проходив військову службу, а у 2022 році за мобілізацією знову став до лав ЗСУ на посаду кулеметника Сил спецпризначення. У червні 2022 року під час виконання завдання на окупованій території він та ще кілька військових потрапили у полон. Чоловіка утримували в катівні, яку росіяни облаштували у приміщенні головного управління поліції. Як каже слідство, військового завербували і він видав закладені його групою місця схронів зброї, дислокації розміщення українських військових і конспіративні квартири бійців ССО. Крім цього, військовий випитував інформацію в інших полонених, схиляв переходити на бік ворога. Завдяки даним від Десятника росіяни затримали мешканців Херсона, які допомагали ЗСУ й отримали від Десятника вибухівку. Чоловіка взяли під варту. Його захисник просив суд про м’якший запобіжний захід, адже він потребує реабілітації. Вказував, що в полоні Десятника катували. Його обвинувачують у державній зраді. Справа № 766/1107/23. Засідання призначено на 28 березня о 13:00 у Херсонському міському суді.

Ще вісім справ з Херсонщини — у таблиці МІПЛ: бізнес з вивезення сміття в окупації, інтерв’ю російським пропагандистам, інформація про ЗСУ за гроші, російські мародери, обстріл цивільного буксира, робота на окупантів, тюремник і святкування “дня Росії”.

Одещина

Зрадник чи потерпілий. Ігор Гуряков — колишній начальник Херсонського слідчого ізолятора. Як каже слідство, під час окупації він перейшов на бік росіян. Допомагав їм налагоджувати окупаційний орган, що опікувався виправними закладами. Обвинувачений доводить, що до останнього працював за українським законодавством та питав у керівництва, як діяти далі, адже в СІЗО перебували двісті в’язнів. Захист Гурякова твердить, що росіяни його затримали й катуванням примусили співпрацювати. Він навіть є потерпілим у справі за обвинуваченням російського військового у катуванні людей у Херсоні. Його обвинувачують у державній зраді. Справа № 521/2017/23. Засідання призначено на 24 березня о 10:30 у Малиновському районному суді Одеси.

Ще дев’ять справ з Одещини — у таблиці МІПЛ: одеський тіктокер, заяви про “війну братніх народів”, координати морської охорони, референдум і катування на Херсонщині, підпал машин військових і волонтерів, чиновниця окупантів на Херсонщині, листівки з пропагандою і коригування по ППО.

Миколаївщина

Правоохоронець і нафтопродукти для ЗСУ. Юрій Чернишев — оперуповноважений поліції у Миколаївській області. Слідство стверджує, що його завербував до співпраці з росіянами колишній український правоохоронець з Криму, який у 2014 році перейшов на службу до РФ. У березні 2022 року Чернишов переслав співрозмовнику адреси терміналів зберігання нафтопродуктів, що призначалися для ЗСУ, зокрема на території військової частини. Також він вказав адресу головної нафтобази та додав, що підвіз палива здійснюють залізницею та морем. У травні Чернишев повідомив співрозмовнику, що в “Епіцентрі” та ангарі тролейбусного парку перебувають українські військові. На суді чоловік визнав провину. Його обвинувачують у державній зраді. Справа № 487/9894/24. Засідання призначено на 26 березня о 13:00 у Заводському районному суді Миколаєва.

Ще п’ять справ з Миколаївщини — у таблиці МІПЛ: скриншоти з розташуванням ЗСУ, шпигунство за військовими колонами, координати суднобудівного заводу і госпіталя, коригування по Миколаєву та передача росіянам інформації з півдня.

Запоріжжя

Розстріл військовополоненого. Дмитро Курашов — стрілець штурмового загону “Шторм-V” 127-ї мотострілецької дивізії Східного військового округу РФ. За даними слідства, 6 січня 2024 року він розстріляв бійця ЗСУ, якого окупанти взяли в полон. Курашов вистрілив в українця щонайменше тричі. Невдовзі ЗСУ контратакували росіян і захопили у полон Курашова та його побратимів. Під час допиту в СБУ інший полонений росіянин видав Курашова, згодом зібрали інші докази його вини. Його обвинувачують у вчиненні воєнного злочину. Справа № 332/3499/24. Засідання призначено на 26 березня о 14:00 у Заводському районному суді Запоріжжя.

Ще сім справ із Запоріжжя — у таблиці МІПЛ: “кадирівець” у Мелітополі, авто для окупантів, примус копати окопи, камери для шпигуванням за ЗСУ, коригування з “Мотор Січі”, “антифашист” і колишні правоохоронці на службі в Росії.

0 Коментарів

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Схожі публікації
Війна і правосуддя
У Києві судитимуть затриманого очільника окупаційної поліції Нової Каховки. І ще 101 справа наприкінці квітня 

МІПЛ продовжує відстежувати найцікавіші судові справи, які стосуються злочинів, скоєних в умовах війни. Для зручності ми змінили формат розсилки судових анонсів, аби вам було зручніше шукати справи зі свого регіону. У доданих файлах є посилання на загальну таблицю зі всіма справами, розподіленими за областями. Також до цієї таблиці веде кожне посилання з цього матеріалу.

19 Квітня 2025

Війна і правосуддя
У справі митрополита УПЦ МП додивилися відео обшуку: вилучили російську книгу і комп’ютер

Соснівський районний суд завершив досліджувати відео обшуку вдома у Дениса Снігірьова (церковне ім’я — Феодосій), митрополита УПЦ МП з Черкас. Церковника звинувачують у виправданні агресії Росії та порушенні рівноправності через віросповідання. Він відкидає провину, справу називає сфабрикованою. Раніше МІПЛ розповідала, як триває судовий процес та про докази у справі. Продовження — у репортажі з Черкас.  

18 Квітня 2025

Війна і правосуддя
Локальність і формалізм: правозахисники проаналізували вироки воєнним злочинцям за лютий і березень

Упродовж лютого — березня українські суди винесли ще 14 вироків у справах щодо воєнних злочинів, які російські військові та їхні прибічники вчинили на півночі та півдні України під час окупації. Ці справи, зокрема, стосувалися депортації, катувань, вбивств і незаконного затримання цивільних.

17 Квітня 2025

Більше публікацій
Ми у соцмережах
Актуальні публікації
Більше публікацій
Військовополонені
94% українських військовополонених, засуджених в РФ, звинувачують у тероризмі

Моніторинг незаконних судових справ щодо українських військовополонених, який веде Медійна ініціатива за права людини, демонструє, що окуповані суди засуджують бранців переважно за “вбивства”, у той час як суди в РФ виносять вироки щодо “тероризму”.

23 Квітня 2025

Насильницькі зникнення
З початку квітня в Росії та на окупованих територіях затримали 7 і засудили 47 українців 

Щонайменше сімох цивільних українців затримали і 19 засудили за політичними статтями на окупованих територіях і в Росії у першій половині квітня. За той же час російські репресивні органи затримали 17 і засудили 30 росіян за нібито публічну підтримку або співпрацю зі спецслужбами України.

23 Квітня 2025

Насильницькі зникнення
Молися, зараз будемо розстрілювати: росіяни катували і тримали у ямі чиновника з Голої Пристані

Іван Мошенський працював у мерії Голої Пристані. Уже в перші дні великої війни російські війська окупували місто, однак міська рада продовжувала працювати. Все змінилося, коли окупанти призначили на посаду мера свого гауляйтера. Після чоло колеги Мошенського почали залишати місто. Чоловік розумів, що йому теж непогано було б виїхати, але власного транспорту для цього не мав. А за кілька місяців, у свято української Незалежності, росіяни викрали його.

22 Квітня 2025

Більше публікацій