Send Lette
Війна і правосуддя

“Підвал смерті” у Ягідному: суд почав слухати справу по суті 

Третього серпня прокурор Сергій Крупко оголосив обвинувальний акт у справі про утримання мало не всіх мешканців села Ягідне в підвалі тамтешньої школи. Того дня Чернігівський районний суд Чернігова почав слухати справу по суті іn absentia, тобто заочно. Журналісти МІПЛ побували на засіданні. 

Село Ягідне на Чернігівщині росіяни окупували минулоріч 3 березня. Вони вдиралися до будинків, грабували, били та роздягали чоловіків, шукали татуювання та насильно зганяли людей до підвалу школи. Так у темному приміщенні завбільшки 197 “квадратів” опинилися майже всі мешканці села — 368 людей. На одного — по пів квадратних метра. 28 днів у темряві та задусі, без ліків, нормального доступу до їжі та води. 

Літні люди помирали від задухи. За свідченнями односельців, перед смертю вони божеволіли. Мертві лежали серед живих, бо росіяни не дозволяли їх поховати. За місяць у “підвалі смерті” в Ягідному померли десять людей.

Мешканці села Ягідне вели на дверях і стінах підвалу школи календар, а також списки померлих і полонених. Фото: МІПЛ

Бранці росіян вели списки на стінах та дверях: тих, хто помер, та перебував у полоні. Поряд із прізвищами, написаним від руки гімном України та накресленим календарем — дитячі малюнки.

— Спочатку потерпілі казали, що в підвалі було 77 неповнолітніх. Ми ж встановили 69. Почали з’ясовувати, чому така невідповідність. Люди почали розказувати, що про дівчат, яким виповнилось 18 років, навмисно казали, що їм 16—17, щоб російські військові їх не чіпали, — розповідає прокурор Сергій Крупко.

У матеріалах справи є епізод, коли один із російських військових ввечері 9 березня спустився у підвал, аби “задовольнити статеву пристрасть”. Почав домагатися жінки, але односельці захистили її від сексуального насильства. 

Слідчі ідентифікували 15 російських військових з Тиви, яким висунули обвинувачення:

  1. Суван Сиин-оол
  2. Монгуш Айгарим
  3. Монгуш Назити
  4. Ооржак Ерес
  5. Хертек Аріан 
  6. Хомушку Саян
  7. Олексій Борисов
  8. Дадар-оол Буян 
  9. Дамбар-оол Шолбан
  10. Демір-оол Доржу
  11. Кенден Сайн 
  12. Монгуш Віталій 
  13. Саая Аржаан
  14. Доржу Буян
  15. Кенденов Амір

Сергій Крупко розповідає, що перші два тижні після деокупації Ягідного група слідчих жила в селі, щоб зібрати якомога більше інформації.

— Ми обладнали свій хаб у школі, у незруйнованому класі. За перший тиждень допитали близько двохсот людей, оглядали підвал, школу і територію. 

Крупко організував збір інформації, аналізував отримані дані. Каже, що в цій справі багато речових доказів, зокрема документи, які росіяни лишили, відступаючи: накази про відрядження, отримання зброї, подорожні листи, рюкзаки, іменні портупеї, військовий квиток. 

Школа, в підвалі якої російські військові насильно утримували мешканців Ягідного. Фото: МІПЛ

Правоохоронці включали російських військових у список обвинувачених, якщо їх системно впізнавали селяни. Слідчі також звірялися зі знайденими російськими документами, трафіками телефонних розмов військових, які підтвердили, що вони перебували у Ягідному. 

— Ми відбирали і відсіювали військових у міру збирання доказової бази, — говорить Крупко. — Провели більше 300 впізнань із різними потерпілими. Більшість із цих потерпілих не впізнавала жодного, але були й такі, які декілька разів бачили одного й того самого обвинуваченого.

Справу про “підвал смерті” в Ягідному кваліфікували за ч. 1 ст. 28 та ч 1. ст. 438 ККУ “Порушення законів та звичаїв війни”. 15 російських військових обвинувачують у незаконному затриманні та ув’язненні цивільних, катуванні, утриманні у нелюдських умовах та використанні їх у якості “живого щита”.

“Живий щит” був потрібен росіянам, аби українські військові не знищили їх командний пункт — він був у тій самій школі. Зараз слідство працює над ідентифікацією російських командирів, які віддавали наказ зганяти туди людей.

На засіданні 3 серпня суд визначився з тим, як розглядатиме справу: спочатку дослідить письмові та речові докази, а потім слухатиме потерпілих. У 26 томах справи приблизно 7 тисяч аркушів. Лише дослідження письмових доказів триватиме кілька засідань.

Прокурор Сергій Крупко зачитує обвинувальний акт під час судового засідання. Фото: МІПЛ

Микола Кашуба та Ігор Савицький, адвокати 15 росіян за дорученням від Центру безоплатної правової допомоги, погодилися з таким порядком розгляду справи. Кашуба назвав його раціональним. У разі доведення вини, обвинуваченим загрожує від восьми до 12 років ув’язнення, яке вони відбуватимуть після затримання.

Раніше Чернігівський суд ухвалив два вироки російським військовим, які брали участь у терорі в Ягідному. Журналісти МІПЛ проаналізували ці вироки, аби зрозуміти, за що воєнні злочинці отримали покарання і як прокуратура довела їхню провину.

Ірина Домащенко, журналістка МІПЛ

0 Коментарів

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Схожі публікації
Війна і правосуддя
В Україні почався суд над російським десантником Чаловим, якого звинувачують у розстрілі дітей і дорослих у Бучі

Микита Чалов — оператор бойової машини 104-го десантно-штурмового полку 76-ї десантно-штурмової дивізії, який у 2022 році окупував Бучу. Слідство заявляє, що Чалов розстріляв два цивільних авто, вбивши двох дорослих і двох дітей. Ще троє людей отримали важкі поранення. Чалова обвинувачують у воєнному злочині. Справу почали слухати в Ірпінському міськсуді.

20 Грудня 2024

Війна і правосуддя
Херсонського депутата Карамалікова судять за держзраду — в окупації він передав росіянам затриманого пілота

У Кривому Розі судять Іллю Карамалікова, херсонського депутата від партії Ігоря Колихаєва “Нам тут жити!” За версією слідства, на початку окупації він видав Росгвардії російського пілота, якого затримали містяни. Це тягне на державну зраду. Карамаліков підтверджує, що відпустив військового, але доводить, що не через проросійські погляди. Йому загрожує 15 років або довічне ув’язнення. МІПЛ побувала на процесі.

18 Грудня 2024

Війна і правосуддя
Розголошення держтаємниці, вивезення дітей у Крим та розстріл військовополоненого: нові судові засідання наступного тижня

В українських судах продовжують розглядати справи за звинуваченнями у воєнних злочинах і злочинах проти національної безпеки. Медійна ініціатива за права людини зібрала 96 найцікавіших справ, які слухатимуть наступного тижня. У цьому матеріалі розповідаємо про них, місце і час проведення судових засідань.

13 Грудня 2024

Більше публікацій
Ми у соцмережах
Актуальні публікації
Більше публікацій
Свідчення під катуваннями: як у Таганрозі вибивають зізнання у тероризмі

У Ростові-на-Дону закінчився суд над Олександром Максимчуком, військовополоненим азовцем. Чоловіку дали 20 років ув'язнення за “участь у терористичній організації”, але фактично — за захист України у складі сил безпеки й оборони. Максимчук — ледь не єдиний український полонений, який, перебуваючи за ґратами, публічно заявляє про катування.

21 Грудня 2024

Війна і правосуддя
В Україні почався суд над російським десантником Чаловим, якого звинувачують у розстрілі дітей і дорослих у Бучі

Микита Чалов — оператор бойової машини 104-го десантно-штурмового полку 76-ї десантно-штурмової дивізії, який у 2022 році окупував Бучу. Слідство заявляє, що Чалов розстріляв два цивільних авто, вбивши двох дорослих і двох дітей. Ще троє людей отримали важкі поранення. Чалова обвинувачують у воєнному злочині. Справу почали слухати в Ірпінському міськсуді.

20 Грудня 2024

Адвокація
Правозахисники закликають народних депутатів не ухвалювати законопроєкти № 11538 та № 11539

Представники правозахисних організацій, які тривалий час працюють задля забезпечення відповідальності за міжнародні злочини, вчинені в умовах збройної агресії проти України, вважають, що прийняття законопроєктів № 11538 та № 11539 не тільки не сприяє майбутнім розслідуванням, але й ставить під сумнів перспективу існуючих справ.

20 Грудня 2024

Більше публікацій