Send Lette
Війна і правосуддя

“Підвал смерті” у Ягідному: суд почав слухати справу по суті 

Третього серпня прокурор Сергій Крупко оголосив обвинувальний акт у справі про утримання мало не всіх мешканців села Ягідне в підвалі тамтешньої школи. Того дня Чернігівський районний суд Чернігова почав слухати справу по суті іn absentia, тобто заочно. Журналісти МІПЛ побували на засіданні. 

Село Ягідне на Чернігівщині росіяни окупували минулоріч 3 березня. Вони вдиралися до будинків, грабували, били та роздягали чоловіків, шукали татуювання та насильно зганяли людей до підвалу школи. Так у темному приміщенні завбільшки 197 “квадратів” опинилися майже всі мешканці села — 368 людей. На одного — по пів квадратних метра. 28 днів у темряві та задусі, без ліків, нормального доступу до їжі та води. 

Літні люди помирали від задухи. За свідченнями односельців, перед смертю вони божеволіли. Мертві лежали серед живих, бо росіяни не дозволяли їх поховати. За місяць у “підвалі смерті” в Ягідному померли десять людей.

Мешканці села Ягідне вели на дверях і стінах підвалу школи календар, а також списки померлих і полонених. Фото: МІПЛ

Бранці росіян вели списки на стінах та дверях: тих, хто помер, та перебував у полоні. Поряд із прізвищами, написаним від руки гімном України та накресленим календарем — дитячі малюнки.

— Спочатку потерпілі казали, що в підвалі було 77 неповнолітніх. Ми ж встановили 69. Почали з’ясовувати, чому така невідповідність. Люди почали розказувати, що про дівчат, яким виповнилось 18 років, навмисно казали, що їм 16—17, щоб російські військові їх не чіпали, — розповідає прокурор Сергій Крупко.

У матеріалах справи є епізод, коли один із російських військових ввечері 9 березня спустився у підвал, аби “задовольнити статеву пристрасть”. Почав домагатися жінки, але односельці захистили її від сексуального насильства. 

Слідчі ідентифікували 15 російських військових з Тиви, яким висунули обвинувачення:

 1. Суван Сиин-оол
 2. Монгуш Айгарим
 3. Монгуш Назити
 4. Ооржак Ерес
 5. Хертек Аріан 
 6. Хомушку Саян
 7. Олексій Борисов
 8. Дадар-оол Буян 
 9. Дамбар-оол Шолбан
 10. Демір-оол Доржу
 11. Кенден Сайн 
 12. Монгуш Віталій 
 13. Саая Аржаан
 14. Доржу Буян
 15. Кенденов Амір

Сергій Крупко розповідає, що перші два тижні після деокупації Ягідного група слідчих жила в селі, щоб зібрати якомога більше інформації.

— Ми обладнали свій хаб у школі, у незруйнованому класі. За перший тиждень допитали близько двохсот людей, оглядали підвал, школу і територію. 

Крупко організував збір інформації, аналізував отримані дані. Каже, що в цій справі багато речових доказів, зокрема документи, які росіяни лишили, відступаючи: накази про відрядження, отримання зброї, подорожні листи, рюкзаки, іменні портупеї, військовий квиток. 

Школа, в підвалі якої російські військові насильно утримували мешканців Ягідного. Фото: МІПЛ

Правоохоронці включали російських військових у список обвинувачених, якщо їх системно впізнавали селяни. Слідчі також звірялися зі знайденими російськими документами, трафіками телефонних розмов військових, які підтвердили, що вони перебували у Ягідному. 

— Ми відбирали і відсіювали військових у міру збирання доказової бази, — говорить Крупко. — Провели більше 300 впізнань із різними потерпілими. Більшість із цих потерпілих не впізнавала жодного, але були й такі, які декілька разів бачили одного й того самого обвинуваченого.

Справу про “підвал смерті” в Ягідному кваліфікували за ч. 1 ст. 28 та ч 1. ст. 438 ККУ “Порушення законів та звичаїв війни”. 15 російських військових обвинувачують у незаконному затриманні та ув’язненні цивільних, катуванні, утриманні у нелюдських умовах та використанні їх у якості “живого щита”.

“Живий щит” був потрібен росіянам, аби українські військові не знищили їх командний пункт — він був у тій самій школі. Зараз слідство працює над ідентифікацією російських командирів, які віддавали наказ зганяти туди людей.

На засіданні 3 серпня суд визначився з тим, як розглядатиме справу: спочатку дослідить письмові та речові докази, а потім слухатиме потерпілих. У 26 томах справи приблизно 7 тисяч аркушів. Лише дослідження письмових доказів триватиме кілька засідань.

Прокурор Сергій Крупко зачитує обвинувальний акт під час судового засідання. Фото: МІПЛ

Микола Кашуба та Ігор Савицький, адвокати 15 росіян за дорученням від Центру безоплатної правової допомоги, погодилися з таким порядком розгляду справи. Кашуба назвав його раціональним. У разі доведення вини, обвинуваченим загрожує від восьми до 12 років ув’язнення, яке вони відбуватимуть після затримання.

Раніше Чернігівський суд ухвалив два вироки російським військовим, які брали участь у терорі в Ягідному. Журналісти МІПЛ проаналізували ці вироки, аби зрозуміти, за що воєнні злочинці отримали покарання і як прокуратура довела їхню провину.

Ірина Домащенко, журналістка МІПЛ

0 Коментарів

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Схожі публікації
Війна і правосуддя
Допомога окупантам на Кінбурнській косі, зґвалтування та воєнні злочини: 29 справа щодо війни, за якими радимо стежити цього тижня

Медійна ініціатива за права людини продовжує відстежувати судовий розгляд справ щодо війни. Щотижня ми публікуємо розклад найрезонансніших судових засідань, розповідаючи про те, де, коли, кого і за що судять.

19 Лютого 2024

Війна і правосуддя
Справа Оголь щодо держзради: допитали сестру закатованого, іншого загадкового свідка не знайшли

Світлану Оголь із села Кашперо-Миколаївка, що на Миколаївщині, обвинувачують у держзраді. Як каже слідство, під час окупації села навесні 2022 року вона випивала з росіянами та здала їм Сергія Кучерешка, учасника АТО з сусіднього села Новофонтанка. Тоді росіяни вбили його та Валентина Сєдініна із Херсона.

9 Лютого 2024

Війна і правосуддя
Обвинувачений у наведенні ракетного удару на піцерію в Краматорську попросився на обмін

Володимира Синельника з Краматорська обвинувачують у наведенні ракетного удару по піцерії “Rіа”. Суд почав слухати справу. Синельник подав клопотання про те, щоб його включили в списки на обмін до Росії.

8 Лютого 2024

Більше публікацій
Ми у соцмережах
Актуальні публікації
Більше публікацій
Справа Ягідного, Діана Панченко та “російська громада” Полтави: 29 справ щодо війни, за якими радимо стежити наступного тижня

Медійна ініціатива за права людини продовжує відстежувати судовий розгляд справ щодо війни. Щотижня ми публікуємо розклад найрезонансніших судових засідань, розповідаючи про те, де, коли, кого і за що судять.

24 Лютого 2024

Тимчасовий пункт. Як українські полонені проходили через Шебекіно

На початку повномасштабного вторгнення РФ очікувала, що Шебекіно прийматиме українських біженців і біженок, проте очікуваних масштабів не було, тож росіяни швидко знайшли для міста іншу роль. МІПЛ продовжує документувати свідчення звільнених із полону — цього разу розповідаємо про табір у Шебекіно.

23 Лютого 2024

Аналітика
Загибель українських військових у російському полоні — МІПЛ презентувала аналітику

Мета аналітики — наголосити на неналежному утриманні українців у російському полоні та проблемах із забезпеченням їхніх прав і притягненням до відповідальності винних у тортурах.

22 Лютого 2024

Більше публікацій