Send Lette
Насильницькі зникнення

«Після півтора року ув’язнення вже не могла пересуватися самотужки» — 72-річна жінка про утримання в окупації

«Мене затримали 12 червня 2018 року. Це ж було літо. Я прийшла в «МГБ» сама у літній сукні та босоніжках. Теплі речі мені згодом принесли, а у босоніжках так і проходила півтора року. Пам’ятаю, йду по снігу на допит, майже як босоніж, ніг не відчуваю», — говорить 72-річна мешканка окупованого Харцизька Донецької області Зінаїда Мальцева.

Представники незаконних збройних формувань затримали жінку за вісім місяців після арешту її сина — Максима Тимофєєва. Обох бойовики звинуватили у шпигунстві на користь України, «судили», призначили понад десять років покарання та спрямували відбувати його до колоній суворого режиму. Мальцеву, яка після півтора року ув’язнення вже не могла пересуватися самотужки, вдалося звільнити 29 грудня 2019 року, її син — Максим Тимофєєв перебуває у заручниках досі — вже майже чотири роки.

«Нас з Максимом затримали лише тому, що ми були незгодні з тим, що відбувається у Донецьку — що захоплюються будівлі, ходять люди зі зброєю та їздять на танках, і говорили про це», — нині згадує Мальцева.

Вона розповідає, як її, жінку похилого віку, бойовики утримували у СІЗО, морально виснажували, не надавали медичну допомогу та розповідали страшні новини про сина.

«Максим — інвалід, він хвора людина. Будь ласка, не бийте його», — весь час просила вона, але тим часом терпіла знущання над собою. «Слідчий «МДБ ДНР» Шонія, давав вказівки головному оперу СІЗО Яні Олегівні, аби наді мною знущалися. Наприклад, в березні місяці 2019-го мені заборонили користуватися у камері чайником. Тобто весь місяць я милася холодною водою, я не могла попити чай, бо для цього ми гріли воду. Застудилась, хворіла… Або бувало вночі сплю, а до мене підходить ув’язнена Аня — ополченка, як схопить мене за палець і вивертає його. Просинаюся від болю і страху».

Нагадуємо, в рамках проєкту “Жіноче обличчя заручників Донбасу”, що реалізується за фінансової підтримки Посольство Німеччини в Києві / Deutsche Botschaft Kiew, МІПЛ продовжує розповідати історії заручниць, а також дружин і матерів заручників, які намагаються звільнити рідних людей з полону.

 

0 Коментарів

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Схожі публікації
Насильницькі зникнення
У другій половині березня Росія затримала і засудила 44 українців

Щонайменше 12 українців затримали на окупованих територіях у другій половині березня. Щонайменше 32 засуджено на окупованих територіях і в Росії. 

4 Квітня 2025

Насильницькі зникнення
Росія блокує повернення викрадених цивільних із Київщини: бранці сидять без зв’язку і суду

З сотень українських цивільних бранців із територій, які росіяни коротко окуповували у 2022 році, жодного досі не судили. Звинувачення, яке їм закидають, навіть немає в російському кримінальному кодексі. Вони не отримують листів і передач, до них не приходять адвокати. Про місце їхнього утримання рідні дізнаються лише від звільнених через обмін військовополонених.

4 Квітня 2025

Насильницькі зникнення
Понад 80% викрадених українців зазнали насильства в російському утриманні — дослідження МІПЛ і Zmina

Медійна ініціатива за права людини і Центр прав людини Zmina проаналізували свідчення 93 цивільних українців, яких росіяни затримали під час окупації територій України, але згодом звільнили.

3 Квітня 2025

Більше публікацій
Ми у соцмережах
Актуальні публікації
Більше публікацій
Війна і правосуддя
У справі митрополита УПЦ МП додивилися відео обшуку: вилучили російську книгу і комп’ютер

Соснівський районний суд завершив досліджувати відео обшуку вдома у Дениса Снігірьова (церковне ім’я — Феодосій), митрополита УПЦ МП з Черкас. Церковника звинувачують у виправданні агресії Росії та порушенні рівноправності через віросповідання. Він відкидає провину, справу називає сфабрикованою. Раніше МІПЛ розповідала, як триває судовий процес та про докази у справі. Продовження — у репортажі з Черкас.  

18 Квітня 2025

Війна і правосуддя
Локальність і формалізм: правозахисники проаналізували вироки воєнним злочинцям за лютий і березень

Упродовж лютого — березня українські суди винесли ще 14 вироків у справах щодо воєнних злочинів, які російські військові та їхні прибічники вчинили на півночі та півдні України під час окупації. Ці справи, зокрема, стосувалися депортації, катувань, вбивств і незаконного затримання цивільних.

17 Квітня 2025

Військовополонені
Три роки без сну, онкологія, відчай: родини полонених морпіхів заявляють про подвійне катування

У російському полоні досі перебуває близько 1300 морських піхотинців. Ось уже три роки їхні родини борються за повернення морпіхів додому. Та поруч із цим є ще одна виснажлива боротьба — за власне здоров'я. Цю ситуацію родини називають “подвійним катуванням”: поки морських піхотинців мордують у російському полоні, їхні рідні ніби відчувають усе це на собі.

16 Квітня 2025

Більше публікацій