Send Lette
Війна і правосуддя

Покарання за допомогу РФ та засудження російського військового: вироки у справах війни, що з’явилися у липні

Моніторинг пов’язаних із війною судових справ, який веде МІПЛ, констатує тенденцію зменшення вироків за 438 статтею ККУ ― порушення законів і звичаїв війни. У липні в реєстрі судових рішень зʼявився лише один такий вирок. Водночас, за даними Офісу Генпрокурора, за цією статтею зафіксовано вже понад 100 тисяч злочинів, тривають розслідування. Тож надалі вироків має побільшати. Активно слухають справи щодо держзради і колабораційної діяльності. Згідно з оприлюдненими вироками, таких найбільше у Дніпрі, Харкові та Одесі.

Катування у Вишневому

Ондар Анчи заочно отримав 12 років ув’язнення за вчинення воєнного злочину. Він ― військовослужбовець 35-ої окремої гвардійської мотострілецької бригади РФ, родом із Тиви. Вирок 17 липня виніс Ріпкинський районний суд Чернігівської області.

Згідно з матеріалами справи, 28 лютого 2022 року в селі Вишневе російські військові вдерлися у двір до місцевого жителя Дмитра Теребила. Серед них був стрілець Ондар Анчи. Він побив прикладом автомата господаря, вимагав розказати про розташування ЗСУ, погрожував розстрілом. Далі змусив Теребила та його матір сісти в авто та їхати до пилорами, яку зайняли окупанти. Там їх протримали до вечора, постійно погрожували розстрілом, якщо не нададуть інформацію про українських військових. Того ж дня відпустили, але забрали авто.

Вдруге Теребило зіткнувся з Ондаром Анчи 3 березня. Чоловік йшов зачинити свій продуктовий магазин, щоб вберегти його від остаточного розграбування. Там були російські військові. Вони затримали Теребила, знову відвезли до пилорами, де катували впродовж шести годин.

На суді Теребило розповів, що його роздягнули і роззули, били палицями, прикладами, руками й ногами, зокрема по п’ятах та пальцях рук. Коли він втрачав свідомість, на нього лили воду і залишали на деякий час, а потім знову били. Через холод Теребило втратив чутливість рук і перестав орієнтуватися в тому, що відбувається. Російські військові постійно погрожували, що вбʼють його з матір’ю. Серед них він запам’ятав військовослужбовця азійської зовнішності, згодом опізнав на фото Ондара Анчи.  

Ондар Анчи

Мати потерпілого розповіла, як російські військові заявляли, що в неї вдома штаб українських військових, як вимагали розповісти про учасників АТО. Росіяни знали, що  колись вона очолювала сільраду, але тепер ― староста громади. Документи атовців жінці вдалося сховати. 

Ще один місцевий житель як свідок підтвердив, що російські військові утримували людей на пилорамі. Бачив там і Теребила, у якого були сліди від катувань.

Суд визнав Ондара Анчи винним у жорстокому поводженні з цивільними ― це порушення законів і звичаїв війни, ч. 1 ст. 438 ККУ. Він відбуватиме покарання після затримання. На сайті Судової влади вказано, що 10 серпня подано апеляційну скаргу. 

Шпигун в Одесі

Олексій Нікітін з Одеси отримав максимальне покарання за державну зраду ― 15 років ув’язнення з конфіскацією майна.

Нікітін народився у Читинській області РФ, проживав в Одесі. Колись працював у МВС.

Як з’ясувало слідство, чоловік неодноразово їздив до Росії та анексованого Криму. Там у липні 2021 року його завербували співробітники російських спецслужб. Він погодився передавати їм інформацію про українських військових.

Впродовж липня-грудня 2021 року Нікітін надсилав через Телеграм інформацію про міжнародні військові навчання в акваторії Чорного моря, кількість іноземних військових, озброєння, переміщення товарів подвійного призначення в морських портах України. Також розповідав про політичну ситуацію в державі.

Затримання агетна ФСБ в Одесі. Фото: СБУ

Наприклад, в одному з повідомлень у грудні 2021 року він писав російською мовою:

“В первых числах декабря в военкоматы поступил приказ об отмобилизовании офицеров запаса. По всем дали разнарядку 20―30 человек на военкомат… …K сведению, в Учебный центр Широкий Лан уже прибыли американские товарищи. Я делаю выводы из того, что призывают офицеров не кадровых, а с техническим образованием. Это указано в разнарядке. Подготовка будет проходить на новой американской технике джавелины и т. д. Думаю, еще системы наведения новые будут опробовать. Полигон танковый большой. Комплектование офицеров запаса должны закончить к 20 декабря. По качественному и количественному призванных напишу после 20 декабря. Самый главный, по моему мнению, вопрос, это строительство военбазы в порту Очаков. Я пытаюсь подобраться”.

Оперативне командування Сухопутних військ України та одна з військових частин підтвердили, що передача цієї секретної інформації шкодила обороноздатності.

На суді свідок, знайомий Нікітіна, підтвердив, що той не раз їздив до Росії нібито для лікування та оформлення спадщини.

Прокуратура просила суд призначити обвинуваченому 13 років позбавлення волі. Нікітін провину не визнав, свідчити відмовився. Приморський районний суд Одеси 17 липня визнав чоловіка винним за ч. 1 ст. 111 ККУ, тобто у держзраді, та призначив максимальне покарання. В Реєстрі судових рішень та на сайті Судової влади наразі немає відомостей, що впродовж 30 днів подано апеляцію. Відтак вирок, ймовірно, набув чинності.

Помічник ФСБ з Укроборонпрому

Сергій П. з Харкова працював збірником на одному з підприємств Укроборонпрому. Він передав російським спецслужбам інформацію про ЗСУ. Київський районний суд Харкова 19 липня засудив його до 8 років позбавлення волі.

За даними слідства, в березні 2022 року Сергію зателефонував співробітник ФСБ, який цікавився розташуванням сил оборони України. Чоловік розповів, на яких вулицях бачив озброєння і техніку. Згодом Сергій розповів про це телефоном знайомому з Енергоатома — слідство має цей запис.

Те саме він розповів телефоном ще одній знайомій, цікавився, чи не знає вона про обстріл біля заводу “Турбоатом”. У розмові виправдовував дії РФ та підтримував окупацію.

Київський райсуд Харкова. Фото: Судова влада

Експертизи підтвердили, що на записів саме голос Сергія. А його співрозмовник як свідок підтвердив, що так і було. Сестра обвинуваченого повідомила суду, що брат має алкогольну залежність і травму голови, через що втрачає орієнтацію. Сергій провину не визнав.

Суд визнав Сергія П. винним у виправданні агресії РФ та несанкціонованому поширенні інформації про розміщення ЗСУ — це ч. 1 ст. 436-2 ККУ та ч. 2 ст. 114-2 ККУ відповідно. Сергія П. засудили до 8 років позбавлення волі. Як йдеться на сайті Судової влади, 16 серпня у справі подано апеляційну скаргу.

Анастасія Зубова, журналістка МІПЛ 

0 Коментарів

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Схожі публікації
Війна і правосуддя
Російському командиру Соловову висунули звинувачення в утриманні сотень людей у підвалі школи в Ягідному

Чернігівський районний суд провів перше засідання по суті у справі російського військового Семена Соловова із позивним “Клен”, якого обвинувачують у порушенні законів і звичаїв війни (стаття 438 КК України). Прокуратура встановила, що саме він наказав утримувати у підвалі цивільних із села Ягідне. Виконавців цього наказу вже засудили. 

18 Вересня 2024

Війна і правосуддя
Обман ТЦК, розстріл військовополоненого і потерпілий, обвинувачений у держзраді: 67 справ щодо війни, за якими стежимо наступного тижня

Медійна ініціатива за права людини продовжує стежити за найрезонанснішими справами війни, які розглядають українські суди. Мова йде про воєнні злочини, колабораціонізм, державну зраду, несанкціоноване поширення інформації про ЗСУ та глорифікацію Росії.

13 Вересня 2024

Війна і правосуддя
МІПЛ підписала меморандум із ОГПУ, яким впроваджуються стандарти документування воєнних злочинів

Такий меморандум про взаєморозуміння та співпрацю з Офісом Генерального прокурора під час стратегічної сесії Міжнародної ради експертів Генпрокурор Андрій Костін підписав із кількома організаціями громадянського суспільства. 

11 Вересня 2024

Більше публікацій
Ми у соцмережах
Актуальні публікації
Більше публікацій
Війна і правосуддя
Російському командиру Соловову висунули звинувачення в утриманні сотень людей у підвалі школи в Ягідному

Чернігівський районний суд провів перше засідання по суті у справі російського військового Семена Соловова із позивним “Клен”, якого обвинувачують у порушенні законів і звичаїв війни (стаття 438 КК України). Прокуратура встановила, що саме він наказав утримувати у підвалі цивільних із села Ягідне. Виконавців цього наказу вже засудили. 

18 Вересня 2024

Cards
Дмитро Богаєвський 

Дмитро Богаєвський  Дата зникнення: 17 березня 2022 року Місце зникнення: Глібівка, Київська область Дмитро Богаєвський — підприємець […]

16 Вересня 2024

Військовополонені
Мати азовця Ярослава Козирєва: “Я дійшла до стану, коли не розуміла, навіщо вставати з ліжка”. Історія полону

“Мої ранки починаються з молитви до Бога, щоб він його зміцнив, захистив від злих людей і катувань. І це останнє, про що я думаю перед сном”, — говорить крізь сльози Ірина Козирєва, мати військовослужбовця бригади “Азов”. Її син Ярослав уже 29 місяць перебуває у російському полоні, хоча за нормами Женевських конвенцій мав бути обміняний ще два роки тому.   

16 Вересня 2024

Більше публікацій