Send Lette
Війна і правосуддя

Полон морпіхів, воєнні злочини та Остап Стахів: 33 справи щодо війни, за якими радимо стежити тижня

Проросійська пропагандистка. Нагадуємо про справу Вікторії Кохановської — активної прихожанки УПЦ МП. СБУ звинувачує її у провокаціях на території Києво-Печерської лаври навесні 2023 року. Як каже слідство, вона “розганяла” у соцмережах стріми, в яких підбурювала людей чинити спротив правоохоронцям та ображала релігійні почуття українців. Крім того, на сторінці у Фейсбук заперечувала російську збройну агресію, називала війну в Україні “внутрішнім громадянським конфліктом”. Їй інкримінують пропаганду війни. Засідання призначене на 14 березня о 10:30 у Голосіївському районному суді Києва.

“Где больничка военных, знаешь?”. Іван Каптель — громадянин РФ, який проживав в прикордонному селищі на Чернігівщині та займався пасажирськими перевезеннями. СБУ встановило, що його завербували російськи спецслужби, коли Каптель їздив у Росію до родичів. Він передавав ворогу інформацію про розміщення ЗСУ в месенджерах. У листопаді 2023 суд взяв його під варту за обвинваченням у несанкціонованому поширенні інформації про ЗСУ. Засідання призначене на 11 березня о 15:00 в Оболонському районному суді Києва.

“Ізоляція”. Євген Бражников до 2010 року працював оперуповноваженим в Управлінні карного розшуку МВС у Донецькій області. У 2016 році був заступником директора з безпеки Донецького енергозаводу під владою «ДНР». У 2016 році «МГБ ДНР» арештувало Бражникова за незаконне зберігання зброї. Бражников відсидів три з половиною роки, з них більше двох років — в «Ізоляції». У 2019 році його обміняли. Звільнені бранці серед обміняних упізнали в ньому прислужника тюремників «Ізоляції», який брав участь у тортурах. У березні 2020 року йому повідомили про підозру в участі у терористичній групі за співпрацю з тюремниками «ДНР» та порушенні законів і звичаїв війни. Спочатку Бражников перебував під домашнім арештом, потім під особистим зобов’язанням. Він виїхав з України й попросив притулку у Франції. Наразі судовий процес відновили. Засідання призначене на 12 березня о 12:00 в Оболонському районному суді Києва (in absentia).

Євген Бражников, обвинувачений по справі в’язниці-катівні “Ізоляція”

Вбивство цивільного. Олег Ільїн — російський військовий 15-ї окремої мотострілецької «Олександрійської» бригади 2-ї гвардійської загальновійськової армії Центрального військового округу Росії. СБУ встановила, що під час окупації села Перемога Броварського району Ільїн убив 53-річного місцевого мирного жителя. Прокуратура повідомляла, що убитий чоловік не мав при собі зброї – просто повертався додому. Куля влучила йому в голову. Ще девʼять днів росіяни не давали селянам забрати та поховати тіло. Ільїна обвинувачують у порушенні законів і звичаїв війни. Засідання призначене на 14 березня о 10:00 в у Солом’янському районному суді Києва (in absentia).

Обвинувачував українських моряків. Роман Лобов — кримський «прокурор», який представляв обвинувачення та просив про арешт полонених українських моряків у 2018 році. Тоді росіяни незаконно ув’язнили  членів екіпажів українських катерів «Бердянськ», «Нікополь» та буксиру «Яни Капу», звинувативши їх у «незаконному перетині російського кордону». Саме Роман Лобов та інший «прокурор», Олександр Пакула, тоді просили арештувати українських моряків. Це суперечить міжнародному гуманітарному праву, а тому обох прокурорів обвинувачують у воєнному злочині. Також Лобов представляв обвинувачення у справі генерального директора телеканалу ATR Ленура Іслямова, якого окупаційний «верховний суд Криму» засудив до 18 років позбавлення волі. Його обвинувачують у порушенні законів і звичаїв війни. Засідання призначене на 11 березня о 14:00 у Шевченківському районному суді Києва (in absentia).

Приставка Playstation. Нагадуємо про справу Радіка Гукасяна — російського десантника, який брав участь в окупації Київщини у 2022 році. Прокуратура встановила, що Гукасян разом із ще пʼятьма російськими військовими розстріляли авто під Бородянкою — чоловік, який був всередині, загинув. Також слідство вважає, що Гукасян займався мародерством. ЗСУ взяли в полон Гукасяна на херсонському напрямку. Його обвинувачують у порушенні законів і звичаїв війни. Судове засідання призначене на 12 березня о 14:15 у Бородянському районному суді Київської області.

Соратник Кадирова. Данило Мартинов — заступник начальника управління федеральної служби військ національної гвардії РФ по Чеченській республіці. За даними СБУ, 5 березня 2022 року Мартинов особисто керував захопленням Бородянського психоневрологічного інтернату з геріатричним відділенням. За його наказами росіяни взяли в заручники майже 500 людей (пацієнти диспансеру, персонал та місцеві жителі), з-поміж яких — більше сотні немобільних хворих. Підходи до будівлі замінували, а сам інтернат перетворили на вогневу позицію окупантів. Мартинов керує службою безпеки Кадирова. Його обвинувачують у порушенні законів і звичаїв війни. Засідання призначене на 13 березня о 15:00 у Бородянському районному суді Київської області (in absentia).

Данило Мартинов, заступник начальника управління федеральної служби військ національної гвардії РФ по Чеченській республіці. Фото: СБУ

Посилки в Росію. Сергій Іванісов — військовий нацгвардії РФ. За даним слідства, Іванісов виніс із приватного будинку у Блиставиці Бучанського району одяг, взуття, дві машинки для стрижки, нетбук, мобільний телефон. Із Білорусі він надіслав награбоване у Рубцовськ посилкою вагою 5,68 кг. Його обвинувачують у порушенні законів і звичаїв війни. Засідання призначене на 14 березня о 12:00 у Бородянському районному суді Київської області (in absentia).

Співпраця з росіянами. Володимир Узбек, Стефан Слабинський, Андрій Олифієць — жителі Михайлівки-Рубежівки (Київщина), яких обвинувачують у співпраці з росіянами та допомозі їм у викраденні майна. Наразі вони перебувають під вартою. Правоохоронці наполягають: чоловіки передавали награбоване окупантам, допомагали прокладати маршрути в обхід позицій ЗСУ, били місцевих, які не погоджувалися співпрацювати з росіянами. Зокрема, за версією слідства, вони викрали автомобілі Toyota Rav-4 і Jaguar. Обвинувачені свою вину на суді цілковито заперечують. Адвокат одного з обвинувачених звернувся із заявою до ЄСПЛ про те, що клієнта нібито тривають під вартою незаконно. Всіх трьох обвинувачують у державній зраді. Засідання призначене на 14 березня о 16:00 у Києво-Святошинському районному суді Київської області.

Злочини в Макарові. Андрій Каркін і Володимир Дубінін зайшли на територію України з боку Білорусі. Вони прибули у Бородянку 27 лютого 2022 року. Як каже слідство, неодноразово обстрілювали з автоматів будинки і цивільну інфраструктуру, примушували місцевих співпрацювати з окупантами. Прибули до Макарова 7 березня, зайняли приватний будинок, вигнавши власницю. Обох обвинувачують у порушенні законів і звичаїв війни. Засідання відбудеться 11 березня  об 11:00 у Макарівському районному суді Київської області (in absentia).

Пограбування на телефон. Микита Жуков, Максим Здір, Тимофій Лукшин, Дмитро Астанов, Кирило Жеребов і Дмитро Берегових ― російські військові. Слідство стверджує, що у 2022 році під час окупації вони пограбували дім у Богданівці Броварського району (Київщина). На понад 223 тисячі гривень вкрали, зокрема, прикраси, генератори, акумулятори, срібні медалі про закінчення школи та іменні медалі з недорогоцінних металів. Вони знімали все це на телефон, один із росіян забув карту пам’яті з цими відео в куртці ― так її отримали правоохоронці. Росіян обвинувачують у порушенні законів і звичаїв війни. Засідання призначене на 12 березня о 16:30 у Броварському міськрайонному суді Київської області (in absentia).

Ексмер Полтави. Олександр Мамай ― колишній член Партії регіонів і міський голова Полтави до квітня 2023 року. Очолював місто кілька разів, міська рада висловлювала йому недовіру, позбавляла повноважень, після чого він поновлювався на посаді. Через неправомірне підвищення тарифів проти нього протестували місцеві у 2013 році, його обвинувачували в корупції, у цій справі Мамай конфліктував із суддею, за його каденції були порушення в забудові центру міста. ВАКС засудив Мамая за розтрату майна. У грудні 2022-го він отримав підозру за поширення інформації про розташування ЗСУ. Мамай не раз демонстрував любов до СРСР, підтримував Януковича, висловлювався російськими наративами про Велику вітчизняну війну, називав росіян і українців братніми народами та казав, що на сході України воюють Росія та США. На одній із пресконференцій поширив інформацію про ЗСУ, тепер стверджує, що вона була відомою. Його обвинувачують у поширенні російської пропаганди та інформації про розміщення ЗСУ. Засідання призначене на 11 березня о 14:00 в Октябрському районному суді Полтави.

Олександр Мамай, колишній міський голова Полтави

Навідник “Градів”. Володимир Щекін колишній функціонер Партії регіонів із Сумщини. Як каже слідство, ще до повномасштабної війни його завербувала ФСБ, коли той їздив до родичів у Росію. Після 24 лютого 2022 року “куратор” попросив розвідінформацію про дислокацію сил оборони України у прикордонних районах Сумської області для планування обстрілів, зокрема з систем “Град”. Щекін, вважає слідство, об’їжджав прикордонні території і приховано знімав розташування українських сил. Засідання призначене на 12 березня о 10:30 у Сумському районному суді.

Голова громади. Олександр Ген ― колишній член Партії регіонів, тричі очолював Середино-Будську громаду. У 2022-му був на цій посаді від партії “Наш край”. Коли почалось повномасштабне вторгнення РФ, каже слідство, передавав російським військовим інформацію про ЗСУ, планував здати їм місто. Його затримали за підозрою у державній зраді. Засідання призначене на 12 березня о 13:30 у Зарічному районному суді міста Суми.

Коригувальник по Харкову. Антон Ізмайлов ― безробітний житель Харкова, уродженець міста Брянськ, якого, як стверджує слідство, завербували спецслужби Росії. Ізмайлов нібито коригував ракетні удари по Харкову: збирав інформацію про місця базування та маршрути ЗСУ на території міста. Його обвинувачують у поширенні інформації про ЗСУ, якої немає у вільному доступі. Засідання призначене на 14 березня о 13:00 у Комінтернівському районному суді Харкова.

Переобладнання лікарень. Ігор Капленко ―  колишній депутат ​​Куп’янської районної ради. У 2022 році під час окупації міста наказав переобладнати українські лікарні під військові госпіталі російських окупантів. Був “керівником відділу охорони здоров’я військово-цивільної адміністрації Куп‘янського району РФ”. У 2023 році СБУ затримала Капленка. Під час оголошення підозри він повністю визнав свою провину. Його обвинувачують у колабораційній діяльності. Засідання призначене на 12 березня о 09:30 у Червонозаводському районному суді Харкова. 

Напад на цивільних. Олексій Улецький ―  російський військовий 74-ї окремої мотострілецької бригади, яка окупувала село Сибереж на Чернігівщині. Він, стверджують слідчі, хаотично стріляв у цивільних і по їхньому будинку. Його обвинувачують у порушенні законів і звичаїв війни. Засідання призначене на 11 березня о 14:00 у Чернігівському районному суді (in absentia).

Знущання над родиною. Нагадуємо про справу Орлана Доржу ― російського військового з 55-ої окремої мотострілецької бригади 2-ї армії Центрального військового округу. Він брав участь в окупації Чернігівщини позаминулої весни. Слідство вважає, що Доржу 5 березня 2022 року прийшов до обійстя, де у підвалі ховалася родина з дітьми, імітував вибух гранати, погрожував цим і примусив родину вийти нагору. Після обшуку та погроз відправив їх назад у підвал і зачинив двері. Там вони просиділи сім годин. Доржу обвинувачують у порушенні законів і звичаїв війни. Засідання призначене на 13 березня о 9:30 у Чернігівському районному суді (in absentia).

Орлан Дорж, російський військовий з 55-ої окремої мотострілецької бригади 2-ї армії Центрального військового округу. Фото: соцмережі

Розстріл через білизну. Сат Аржаан ― російський військовий із 55-ої окремої мотострілецької бригади. Слідство вважає, що він розстріляв двох українських військових у селі Слобода на Чернігівщині. Коли до села зайшли росіяни, місцевий сховав двох українських військових, що випадково там опинилися. Він дав їм цивільний одяг, але вони не переодягнули білизну. В один із днів росіяни вивели всіх із підвалу й наказали роздягнутися ― так зрозуміли, що серед цивільних двоє мають стосунок до ЗСУ. Їх розстріляли. Сат Аржаана обвинувачують у порушенні законів і звичаїв війни. Засідання призначене на 12 березня о 10:00 у Деснянському районному суді Чернігова (in absentia).

Продукція для росіян. Олександр Радченко ― колишній депутат Куп’янської районної ради від Слуги Народу. Як встановила СБУ, під час окупації керівник місцевого молочноконсервного комбінату погодився працювати на агресора і організував поставки продукції. Радченко перереєстрував підприємство у “податковій” окупаційної адміністрації, відкрив рахунки в одному з російських банків і перевів усі розрахункові операції компанії в рублі. Під час обшуків оперативники знайшли докази співпраці Радченка з РФ, картки російських банків, понад півмільйона рублів готівкою. Його обвинувачують у державній зраді. Засідання призначене на 11 березня о 10:30 у Новомосковському міськрайонному суді Дніпропетровської області.

Інформація для росіян. Іван Лупу з Одеси працював екскаваторником. Його обвинувачують у тому, що він передавав інформацію про переміщення техніки, позиції української армії та розголошував геодані об’єктів співробітнику розвідувальної служби, підполковнику російської армії із позивним “Турист”. Чоловік вину не визнає, його адвокат запевняє, що Лупу виконував накази росіян під погрозами. Одесит перебуває в СІЗО. Обвинуваченому загрожує 15 років в’язниці або довічне позбавлення волі. Засідання у справі Лупу заплановане на 11 березня о 16:00 у Малиновському райсуді Одеси.

Зґвалтування в окупації. Олександр Рубанов ― російський військовий 34-ї окремої мотострілецької бригади, який брав участь в окупації Херсонщини. Військові окупували територію Бериславського району, проводили регулярні рейди по будинках, принижували та залякували цивільних. Під час одного з таких рейдів заселився в будинок місцевої жительки, погрожував їй та її дитині. Тримаючи біля неї ніж, він зґвалтував жінку. Його обвинувачують за статтею 438 КК України. Засідання призначене на 15 березня о 11:00 у Приморському районному суді Одеси (in absentia).

Головний львівський антивакцинатор. Остап Стахів, відомий львівський “активіст”, під виглядом політичної та громадської діяльності роками просував російські наративи. Був членом “Свободи”, його вигнали з “Української партії” через нібито шахрайство. Також влаштовував проплачені акції на різноманітні теми, намагався потрапити до місцевої влади та ВР, брав участь у політичних схемах. У 2020 активно виступав проти обмежень через пандемію коронавірусу, поширював російські наративи про ковід і організовував антивакцинаторів. Наступного року СБУ повідомила йому підозру в намаганні повалити конституційний лад. Засідання призначене на 14 березня о 13:00 у Галицькому районному суді Львова.

Остап Стахів, скандальний активіст зі Львова. Фото: Facebook-сторінка активіста

Дорога до Росії. Ігор Скоробогатько ― приватний підприємець із Мелітополя, співвласник компанії «Скоробогатько». Слідство встановило, що після окупації співпрацював з росіянами і почав надавати списки патріотично налаштованих місцевих жителів міста Мелітополь. Згодом став начальником асфальтобетонного заводу. Він розпочав реконструкцію траси Мелітополь ― Бердянськ, частини сухопутного коридору в АР Крим, який Росія створила на півдні України. Сьогодні цією трасою російські війська перекидають велику кількість вантажів уздовж фронту, ведуть вантажообіг із окупованим Кримом, зокрема перекидаючи військову техніку, споруди для фортифікаційних укріплень. Після того як ЗСУ влучили у Керченський міст, ця дорога стала надважливою для росіян. Скоробогатька обвинувачують у пособництві державі-агресору. Засідання призначене на 13 березня об 11:30 у Комунарському районному суді Запоріжжя (in absentia).

Здача в полон. Костянтин Безсмертний ―  заступник командира 501-го батальйону морської піхоти 36-ї бригади ЗСУ. Його обвинувачують у тому, що разом із командиром батальйону Миколою Бірюковим здав у полон росіянам майже 300 військових, які перебували на заводі ім. Ілліча в Маріуполі. (Читайте більше в розслідуванні МІПЛ.) Його обвинувачують у державній зраді. Засідання відбудеться в Кіровському районному суді місті Дніпро (in absentia).

Житомирська освітянка. Людмила Красуцька ― заступниця директора ліцею у Житомирі та вчителька математики. Слідство вважає, що вона виправдовувала агресію РФ проти України та глорифікувала її учасників. Наразі її відсторонили від посади. Засідання призначене на 11 березня о 14:30 у Богунському районному суді Житомира.

Катування патріотів. Аюб Ельдаров ― підполковник із Дагестану, командир батальйону 96-го полку оперативного призначення 46-ї окремої бригади військ росгвардії. Його призначили «комендантом селища Чернігівка» в Бердянському районі. Він нібито сформував каральні загони. За його наказом окупанти, каже слідство, розшукували і викрадали українських патріотів. Цивільних звозили до катівні, застосовували жорстокі тортури з використанням отруйних хімічних речовин та електроструму. Йому інкримінують порушення законів і звичаїв війни. Засідання призначене на 12 березня о 14:30 у Вільнянському районному суді Запорізької області (in absentia).

Аюб Ельдаров, командир батальйону 96-го полку оперативного призначення 46-ї окремої бригади військ росгвардії. Фото: Дагестанські ЗМІ

Посилки на Рубцовськ. Олексій Пікалов ― російський військовий, який брав участь  у вторгненні на Київщину. Під час окупації Бучанського району він пограбував місцеві будинки, винісши золоті жіночі прикраси, столові набори, кросівки, мобільний телефон, фотоапарат. Викрадені речі відправив із Білорусі експреспоштою в Рубцовськ. Його обвинувачують у порушенні законів і звичаїв війни. Засідання призначене на 13 березня о 09:00 у Бородянському районному суді Київської області (in absentia).

Здача інформації. Зинаїда Оринчак ― мешканка Харкова. Слідство встановило, що 24 лютого 2022 року вона через Телеграм передала росіянам інформацію про розміщення ЗСУ. Її обвинувачують у державній зраді. Засідання призначене на 14 березня  о 15:00 у Печерському районному суді міста Києва.

Допомога з російськими ешелонами. Євгеній Кулик, Володимир Скубашевський, Олексій Григор’єв ― колишні посадовці Укрзалізниці, які, К каже слідство, допомагали перекидати російські воєнні ешелони в Україну. Після звільнення Харківщини один із них втік до РФ, інші вирішили «залягти на дно» в регіоні. Співробітники СБУ затримали їх. Наразі їх обвинувачують у пособництві державі-агресору. Засідання призначене на 14 березня о 09:05 у Червонозаводському районному суді Харкова.

Директор ЗАЕС. Нагадуємо про справу Юрія Чернічука ― колишнього головного інженера “Енергоатома”. Окупаційна влада призначила його новим директором ЗАЕС і першим заступником гендиректора АТ експлуатуючої організації Запорізької електростанції. Росіяни стверджують, що керівні посади в управлінні ЗАЕС нібито обіймають представники колишнього колективу, які уклали контракт. Чернічцку обвинувачують у пособництві державі-агресору. Засідання призначене на 12 березня об 11:30 у Ленінському районному суді міста Запоріжжя.

Юрій Чернічук, колишній головний інженер “Енергоатома”

Позиції в Бахмуті. Роман Лісніченко ― громадянин України. Слідство встановило, що він у месенджерах передавав інформацію росіянам про розташування ЗСУ в Бахмуті. Чоловіка обвинувачують у несанкціонованому поширенні інформації про розміщення ЗСУ. Засідання відбудеться 14 березня о 14:00 у Дружківському міському суді Донецької області.

“Народна міліція ЛНР”. Сергій Сергієнко ― громадянин України, який у 2017 році вступив до структурного підрозділу силового блоку так званої “ЛНР”. У 2022 році, йдеться в матеріалах слідства, як “начальник відділення підготовки і призову громадян на військову службу” виконав злочинний наказ “військового комісара” і організував загальну примусову мобілізацію чоловіків віком від 18 до 55 років у Луганської області. Його обвинувачують у порушенні законів і звичаїв війни. Засідання призначене на 15 березня о 10:00 у Павлоградському районному суді Дніпропетровської області (in absentia).

0 Коментарів

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Схожі публікації
Війна і правосуддя
Родина, яка працювала на ФСБ, прокурор, який був бойовиком “ДНР”, і воєнні злочини: 83 справи щодо війни, за якими радимо стежити цього тижня

Медійна ініціатива за права людини продовжує стежити за найрезонанснішими справами війни, які розглядають українські суди. Мова йде про воєнні злочини, колабораціонізм, державну зраду, несанкціоноване поширення інформації про ЗСУ та глорифікацію Росії.

4 Листопада 2024

Війна і правосуддя
Російський штурмовик визнав, що розстріляв українського військовополоненого

Дмитро Курашов, стрілець російського штурмового загону “Шторм-V” армії РФ визнав, що розстріляв українського військовополоненого. Раніше він провину заперечував. Зізнання прозвучала на судовому засіданні у Заводському райсуді Запоріжжя, де розпочали розгляд справи за звинуваченням проти Курашова у порушенні законів і звичаїв війни.

1 Листопада 2024

Війна і правосуддя
Очільника херсонського СІЗО, якого катували росіяни, судять за держзраду

У березні 2022 року росіяни окупували Херсон і почали захоплювати українські державні установи. Одинадцятого травня вони увірвалися до херсонського слідчого ізолятора і затримали його начальника Ігоря Гурякова. Згодом російські пропагандисти опублікували відео, де начальник СІЗО заявляє про співпрацю з окупантами. Проте знайомі Гурякова повідомили, що він говорив під тортурами. 

31 Жовтня 2024

Більше публікацій
Ми у соцмережах
Актуальні публікації
Більше публікацій
Насильницькі зникнення
526 цивільних, викрадених окупантами на Херсонщині, лишаються у російській неволі — інфографіка

Від початку свого заснування Медійна ініціатива за права людини документує випадки викрадення цивільного населення на тимчасово окупованих територіях України. Росія та її проксі вчиняють ці злочини з 2014 року. Під час повномасштабного вторгнення їх стало в рази більше.

4 Листопада 2024

Війна і правосуддя
Родина, яка працювала на ФСБ, прокурор, який був бойовиком “ДНР”, і воєнні злочини: 83 справи щодо війни, за якими радимо стежити цього тижня

Медійна ініціатива за права людини продовжує стежити за найрезонанснішими справами війни, які розглядають українські суди. Мова йде про воєнні злочини, колабораціонізм, державну зраду, несанкціоноване поширення інформації про ЗСУ та глорифікацію Росії.

4 Листопада 2024

Війна і правосуддя
Російський штурмовик визнав, що розстріляв українського військовополоненого

Дмитро Курашов, стрілець російського штурмового загону “Шторм-V” армії РФ визнав, що розстріляв українського військовополоненого. Раніше він провину заперечував. Зізнання прозвучала на судовому засіданні у Заводському райсуді Запоріжжя, де розпочали розгляд справи за звинуваченням проти Курашова у порушенні законів і звичаїв війни.

1 Листопада 2024

Більше публікацій