Send Lette
Інші воєнні злочини

Понад 130 українців: правозахисники назвали кількість постраждалих, яких окупанти катували у Куп’янському райвідділі поліції

За пів року окупації Куп’янська через катівню, яку росіяни облаштували в місцевому ІТТ, пройшли щонайменше 130 людей. Про це йдеться у новому звіті Центру прав людини ZMINA, який ґрунтується на опитуваннях 30 потерпілих і свідків.

Одна з авторок документу, Єлизавета Сокуренко, яка у ZMINA очолює напрям документування воєнних злочинів, зазначає, що 19 із 30 опитаних повідомили, що під час допитів їх катували. Найчастіше росіяни жорстоко били потерпілих, застосовували до них електричний струм. Правозахисники також задокументували п’ять випадків сексуалізованого катування струмом, який пропускали через статеві органи.

Куп’янськ після деокупації. Фото: соцмережі президента України Володимира Зеленського

У звіті йдеться і про постійні психологічні тортури. Росіяни, наприклад, погрожували вбивством, прострелити коліно, відрізати пальці, вуха, вирвати нігті чи зняти шкіру. Залякували також тим, що вивезуть до Росії або так званих “Л/ДНР”. 

Сокуренко переконана, що як тортури можна кваліфікувати і умови утримання в Купяʼнському ІТТ, оскільки ті не відповідали мінімальним стандартам утримання: антисанітарія, спека, нестача повітря, відсутність засобів гігієни, постійно ввімкнене світло, неякісна їжа в малій кількості, відсутність питної води, душу.

Мета росіян придушити спротив на окупованій території. Вони також примушували затриманих доносити на інших жителів громади, щоб послабити групу людей, які підтримують Україну. Один потерпілий під час утримання в Куп’янському ізоляторі здійснив спробу самогубства. Ще двоє постраждалих розповіли нам, що мали суїцидальні думки під час та після звільнення, – зазначає експертка.

Єлизавет Сокуренко, керівниця напряму документування воєнних злочинів у ZMINA

Під час аналізу свідчень постраждалих у Купʼянську і порівняння їх зі свідченнями людей, яких росіяни катували в інших місцях, правозахисники дійшли висновку про системність таких практик. Серед іншого аналітик-документатор ZMINA Борис Петруньок відзначає методи допитів і тортур, які використовує Росія. За його словами, вони однакові у всіх окупованих громадах України.

Правозахисники також заявляють, що система російських катівень побудована на всій окупованій території, а тортури є ключовим інструментом для отримання інформації від затриманих українців.

На Харківщині, Херсонщині та Запоріжжі так звані катівні функціонували відкрито і підкреслено демонстративно. У такий спосіб росіяни всіх мешканців залякували тортурами. Крім того, на всіх окупованих територіях відбувалася “фільтрація” цивільного населення. За свідченнями потерпілих, керівна роль у процесах фільтрації, затриманні і тортур належить ФСБ РФ. Її працівники діють в однаковий спосіб, використовують аналогічні методи допиту і тортур цивільних, підкреслює Петруньок.

Борис Петруньок, аналітик-документатор у ZMINA

Водночас, за словами опитаних, представники ФСБ докладають зусиль, щоб їх не ідентифікували: часто вони одягнені в цивільний одяг, а обличчя зовать під балаклавами.

Петруньок зазначає, що випадки жорстокого побиття і катування електричним струмом зафіксовані в різних частинах окупованих територій. Та найбільше впадає в око системність і типовість поводження з бранцями в різних місцях утримання. На думку аналітика, це вказує на залучення до цього процесу поліцейських підрозділів або ж на спеціальну підготовку персоналу. Зібрані свідчення також вказують на координацію дій російських підрозділів, причетних до катувань, демонструє єдність мети, цілей і завдань представників РФ на всіх окупованих територіях, а також свідчить про систематичність і масштабність скоєння злочину тортур.

За посиланням читайте повний текст досліджень: Куп’янський ізолятор, Про російські практики тортур.

МІПЛ створила Мапу місць, де росіяни утримують українців.

0 Коментарів

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Схожі публікації
Інші воєнні злочини
Ставка генерала Лапіна: окупація Чернігівщини очима місцевої жительки

Олена Ковальова завідує Будинком культури в Терехівці. Саме там в окупованому селі жив російський генерал-полковник Олександр Лапін, на той час — командувач військами Центрального військового округу РФ. МІПЛ відвідала Терехівку, аби дізнатися, що там сталося і задокументувати воєнні злочини армійців РФ.

29 Січня 2024

Інші воєнні злочини
280 днів у заручниках: як Ольга Черняк із Херсона пережила тортури, російський полон і не зламалась

До початку повномасштабної війни Ольга Черняк жила в Херсоні разом із чоловіком та дітьми. Одразу після окупації міста не виїхали — піклувалися про батьків хворих батьків. Та коли наважилася, то Ольгу, її чоловіка Ігоря і сина Степана викрали росіяни. В заручниках жінка пережила місяці російського пекла, але вистояла і тепер на волі.

31 Грудня 2023

Інші воєнні злочини
Росіян уже не було: загадкове зникнення ірпінця Олександра Сингаєвського

Вже понад рік і девʼять місяців Ольга Рубанка, дружина Олександра Сингаєвського, зниклого безвісти мешканця Ірпеня, шукає свого чоловіка. Головна відмінність цієї справи від решти полягає у тому, що чоловік зник не під час окупації Київщини, а вже після звільнення регіону від росіян — вдень 5 квітня 2022 року. 

21 Грудня 2023

Більше публікацій
Ми у соцмережах
Актуальні публікації
Більше публікацій
Справа Ягідного, Діана Панченко та “російська громада” Полтави: 29 справ щодо війни, за якими радимо стежити наступного тижня

Медійна ініціатива за права людини продовжує відстежувати судовий розгляд справ щодо війни. Щотижня ми публікуємо розклад найрезонансніших судових засідань, розповідаючи про те, де, коли, кого і за що судять.

24 Лютого 2024

Тимчасовий пункт. Як українські полонені проходили через Шебекіно

На початку повномасштабного вторгнення РФ очікувала, що Шебекіно прийматиме українських біженців і біженок, проте очікуваних масштабів не було, тож росіяни швидко знайшли для міста іншу роль. МІПЛ продовжує документувати свідчення звільнених із полону — цього разу розповідаємо про табір у Шебекіно.

23 Лютого 2024

Аналітика
Загибель українських військових у російському полоні — МІПЛ презентувала аналітику

Мета аналітики — наголосити на неналежному утриманні українців у російському полоні та проблемах із забезпеченням їхніх прав і притягненням до відповідальності винних у тортурах.

22 Лютого 2024

Більше публікацій