Send Lette
Інші воєнні злочини

Понад 130 українців: правозахисники назвали кількість постраждалих, яких окупанти катували у Куп’янському райвідділі поліції

За пів року окупації Куп’янська через катівню, яку росіяни облаштували в місцевому ІТТ, пройшли щонайменше 130 людей. Про це йдеться у новому звіті Центру прав людини ZMINA, який ґрунтується на опитуваннях 30 потерпілих і свідків.

Одна з авторок документу, Єлизавета Сокуренко, яка у ZMINA очолює напрям документування воєнних злочинів, зазначає, що 19 із 30 опитаних повідомили, що під час допитів їх катували. Найчастіше росіяни жорстоко били потерпілих, застосовували до них електричний струм. Правозахисники також задокументували п’ять випадків сексуалізованого катування струмом, який пропускали через статеві органи.

Куп’янськ після деокупації. Фото: соцмережі президента України Володимира Зеленського

У звіті йдеться і про постійні психологічні тортури. Росіяни, наприклад, погрожували вбивством, прострелити коліно, відрізати пальці, вуха, вирвати нігті чи зняти шкіру. Залякували також тим, що вивезуть до Росії або так званих “Л/ДНР”. 

Сокуренко переконана, що як тортури можна кваліфікувати і умови утримання в Купяʼнському ІТТ, оскільки ті не відповідали мінімальним стандартам утримання: антисанітарія, спека, нестача повітря, відсутність засобів гігієни, постійно ввімкнене світло, неякісна їжа в малій кількості, відсутність питної води, душу.

Мета росіян придушити спротив на окупованій території. Вони також примушували затриманих доносити на інших жителів громади, щоб послабити групу людей, які підтримують Україну. Один потерпілий під час утримання в Куп’янському ізоляторі здійснив спробу самогубства. Ще двоє постраждалих розповіли нам, що мали суїцидальні думки під час та після звільнення, – зазначає експертка.

Єлизавет Сокуренко, керівниця напряму документування воєнних злочинів у ZMINA

Під час аналізу свідчень постраждалих у Купʼянську і порівняння їх зі свідченнями людей, яких росіяни катували в інших місцях, правозахисники дійшли висновку про системність таких практик. Серед іншого аналітик-документатор ZMINA Борис Петруньок відзначає методи допитів і тортур, які використовує Росія. За його словами, вони однакові у всіх окупованих громадах України.

Правозахисники також заявляють, що система російських катівень побудована на всій окупованій території, а тортури є ключовим інструментом для отримання інформації від затриманих українців.

На Харківщині, Херсонщині та Запоріжжі так звані катівні функціонували відкрито і підкреслено демонстративно. У такий спосіб росіяни всіх мешканців залякували тортурами. Крім того, на всіх окупованих територіях відбувалася “фільтрація” цивільного населення. За свідченнями потерпілих, керівна роль у процесах фільтрації, затриманні і тортур належить ФСБ РФ. Її працівники діють в однаковий спосіб, використовують аналогічні методи допиту і тортур цивільних, підкреслює Петруньок.

Борис Петруньок, аналітик-документатор у ZMINA

Водночас, за словами опитаних, представники ФСБ докладають зусиль, щоб їх не ідентифікували: часто вони одягнені в цивільний одяг, а обличчя зовать під балаклавами.

Петруньок зазначає, що випадки жорстокого побиття і катування електричним струмом зафіксовані в різних частинах окупованих територій. Та найбільше впадає в око системність і типовість поводження з бранцями в різних місцях утримання. На думку аналітика, це вказує на залучення до цього процесу поліцейських підрозділів або ж на спеціальну підготовку персоналу. Зібрані свідчення також вказують на координацію дій російських підрозділів, причетних до катувань, демонструє єдність мети, цілей і завдань представників РФ на всіх окупованих територіях, а також свідчить про систематичність і масштабність скоєння злочину тортур.

За посиланням читайте повний текст досліджень: Куп’янський ізолятор, Про російські практики тортур.

МІПЛ створила Мапу місць, де росіяни утримують українців.

0 Коментарів

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Схожі публікації
Інші воєнні злочини
Українського пілота Олександра Морозова тримають у СІЗО Лефортово. Його справу засекретили

Російські слідчі засекретили справу українського пілота малої авіації Олександра Морозова, якого затримали у Брянській області. Що відбувається у судовому процесі, невідомо навіть рідним обвинуваченого. Олександра утримують у СІЗО Лефортово у Москві. Його дружина розповідає, що в ув'язнені чоловіка били і катували.

11 Липня 2024

Інші воєнні злочини
Жертвами сексуального насильства в умовах війни торік стали 85 українців, зокрема двоє дітей — звіт ООН

Моніторингова місія ООН з прав людини в Україні заявляє, що має дані про 52 чоловіка, 31 одну жінку, а також двох неповнолітніх, які у 2023 році постраждали від сексуального насильства, пов’язаного з війною. Ці злочини скоєні як проти цивільних, так і проти військовополонених.

24 Квітня 2024

Інші воєнні злочини
В Росії до 12 і 11 років суворого режиму засудили двох українців, яких звинуватили у замаху на окупаційного “мера” Бердянська

Південний окружний військовий суд Росії оголосив вирок щодо Віталія Расторгуєва і Володимира Кривцуна. Чоловіків звинуватили у підготовці акту міжнародного тероризму за нібито намір підірвати авто з головою окупаційної військово-цивільної адміністрації в Бердянську.

18 Квітня 2024

Більше публікацій
Ми у соцмережах
Актуальні публікації
Більше публікацій
Війна і правосуддя
“Я не асоціююся з підзахисним — я потрібна для балансу правосуддя і справедливості”, — адвокатка російських військових

Юлія Шуляк — українська адвокатка, яка представляє в суді російських військових, яких обвинувачують у воєнних злочинах. В інтерв’ю МІПЛ адвокатка розповідає про досвід роботи з воєнними злочинами, виклики заочного процесу, вплив міжнародного освітнього проєкту на її бачення власної роботи та суспільний осуд.

19 Липня 2024

Війна і правосуддя
Роздроблені справи як системна проблема. МІПЛ проаналізувала останні судові вироки росіянам за воєнні злочини

Порівняно з попередніми вироками, у червневих судді скорочували контекстуальну частину, яка підтверджує, що злочин скоїли в умовах війни. Читати та розуміти такі вироки значно простіше. Водночас помітна системна проблема — кожен вирок здебільшого присвячений одному обвинуваченому, хоча злочин вчинили кілька людей. Детальніше — в аналітиці МІПЛ. 

18 Липня 2024

Аналітика
Катування українців — це державна політика Росії. Правозахисники розкрили нові подробиці жорстоких тортур цивільних

Систематичні та поширені практики свавільних затримань, катувань, насильницьких зникнень, сексуального насильства, фільтрації та пов'язаних з ними злочинів проти українських цивільних осіб на підконтрольних Росії територіях можуть становити злочини проти людяності.

18 Липня 2024

Більше публікацій