Send Lette
Адвокація

Потрібен режим тиші. Як тривають пошуки 16 зниклих моряків з катерів “Слов’янськ” та “Станіслав”

Навесні 2022 року через російські ракетні удари у Чорному морі затонули два українські військові катери — “Словʼянськ” і “Станіслав”. Частину моряків врятували. Однак доля ще 16-ти залишається невідомою.

Після трагедії родини зниклих екіпажів об’єднали зусилля та заснували громадську організацію “Об’єднані морем”. Багато інформації про обставини загибелі катерів рідні зібрали самостійно.

Зниклі безвісти 16 моряків: куди поділися військові з затонулих катерів “Словʼянськ” і “Станіслав”

За цей час організація скерувала звертання в усі можливі державні органи та міжнародні організації, а також зробила офіційні запити до країни-агресорки. Проте доля моряків все ще залишається невідомою. Про це рідні розповіли під час пресконференції, яку організувала Медійна ініціатива за права людини.

Лише минулого місця пошукова група ВМС змогла обстежити катер “Станіслав”, який затонув біля острова Зміїний та лежить на глибині близько 20 метрів. Під час цієї операції в катері знайшли тіло.

“Тривалий час перебування у воді не завжди дає можливість швидко ідентифікувати тіло. Тому зараз триває експертиза”, – зазначила Олена Бєлячкова, координаторка родин військовополонених та зниклих безвісти МІПЛ.

Олена Бєлячкова, координаторка родин військовополонених та зниклих безвісти МІПЛ

Вона додає, що оскільки вода негативно впливає на можливість візуальної ідентифікації тіл, обстежити затонулі катери необхідно якомога раніше.

Як зазначив Андрій Урсол, начальник управління психологічної підтримки персоналу командування ВМС ЗСУ, для проведення такої операції потрібен режим тиші. Однак досягти таких домовленостей з Росією неможливо.

“Має бути безпека цих заходів. В умовах ведення бойових дій проти Російської Федерації і, відповідно, постійних обстрілів з її боку, провести таку операцію неможливо. Це питання, яке може бути вирішено після нашої перемоги”, – заявляє Урсол.

Андрій Урсол, начальник управління психологічної підтримки персоналу командування ВМС ЗСУ

Тим не наш, родини зниклих безвісти моряків та правозахисники шукають можливості розвʼязання цієї проблеми. Для цього пропонують залучити треті країни.

“Наші катери вже небойові, тож жодного ризику для російської сторони немає. Це, по суті, гуманітарна місія для того, щоб родини змогли знайти відповіді на свої питання. Все що нам потрібно – це підняти тіла, якщо вони там є”, – каже Олеся Ауліна, голова ГО “Об’єднані морем” та дружина зниклого безвісти командира патрульного катера “Слов’янськ” Даміра Ауліна.

Вона зазначила, що минулого року була створена трьохстороння угода між трьома країнами НАТО – Туреччиною, Румунією та Болгарією – по розмінуванню Чорного моря. Ауліна вважає: угоду можна використати, щоб представники цих країн допомогли забезпечити режим тиші для дослідження катерів.

Олеся Ауліна, голова ГО “Об’єднані морем” та дружина зниклого безвісти командира патрульного катера “Слов’янськ” Даміра Ауліна

“Також в нас була закріплена морська коаліція з Великобританією та Норвегією. Ми вважаємо, що модна використати і ці домовленості для вирішення проблеми з дослідженням катерів”, – підкреслила Олеся Ауліна.

Паралельно продовжуються активний пошуки зниклих моряків у полоні. Олена Бєлячкова розповіла, що наразі моніторинг МІПЛ не дав результатів, однак це ще нічого не означає.

“Ми розуміємо, що Росія – не та країна, яка буде підтверджувати всіх полонених. В кожному обміні є приблизно 25% тих, хто значився зниклими безвісті, тобто відносно кого не було абсолютно ніякої інформації про те, що людина перебувала в полоні”, – підкреслила вона.

“Офіційно за ці понад два роки ми не просунулись ні на крок. Наразі наші хлопці так і залишаються в статусі зниклих безвісті. Ми не знаємо, куди ще постукати, щоб вплинути на Росію. Просто, щоб нам підтвердили, що вони в полоні, якщо вони там”, – каже Тетяна Шерішоріна, мати зниклого безвісти Нікіти Шерішоріна, матроса патрульного катера “Слов’янськ”.

Тетяна Шерішоріна, мати зниклого безвісти Нікіти Шерішоріна, матроса патрульного катера “Слов’янськ”

Повну версію пресконференції дивіться тут.

0 Коментарів

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Схожі публікації
Адвокація
70 запитів — 0 відповідей: Інтерпол ігнорує розшук воєнних злочинців Росії

З початку великої війни Нацбюро Інтерполу України отримало понад 70 запитів слідчих на видачу червоних карток про міжнародний розшук російських воєнних злочинців. Однак жодної так і не опублікували. Інтерпол заявляє, що третя стаття його статуту забороняє втручатися у розслідування справ воєнного характеру.

29 Січня 2025

Адвокація
Майже 4000 звернень за 20 днів роботи: військова омбудсменка назвала найбільші проблеми в українському війську

За 20 днів на посаді Уповноваженої Президента України з питань захисту прав військовослужбовців та членів їхніх сімей до Ольги Решетилової, яка була призначена на цю посаду 30 грудня 2024 року, надійшло 3876 звернень. Вони стосуються різних питань, зокрема проходження військово-лікарських комісій, переміщення між підрозділами, непоновлення після самовільного залишення частини, комунікації родин зниклих безвісти і військовополонених з військовими частинами тощо.

19 Січня 2025

Адвокація
У роботі на ідентифікацію загиблих і зниклих безвісти військових та інших осіб понад 12 тисяч ДНК-експертиз — МВС

Завдяки ДНК-експертизі навіть найменші зразки тканин чи кісток можуть пролити світло на долю військового. Про те, як відбувається цей процес, ризики хибних висновки експертів і куди звертатися рідним зниклих безвісти, МІПЛ поговорила з Русланом Аббасовим, заступником директора Державного науково-дослідного експертно-криміналістичного центру МВС України.

9 Січня 2025

Більше публікацій
Ми у соцмережах
Актуальні публікації
Більше публікацій
Війна і правосуддя
Суд у Кривому Розі оприлюднив записи розмов депутата Карамалікова з росіянами

Жовтневий райсуд Кривого Рогу слухає справу Іллі Карамалікова, херсонського депутата від партії Ігоря Колихаєва “Нам тут жити!” Його звинувачують у державній зраді. За клопотанням МІПЛ суд дозволив транслювати засідання на порталі “Судова влада”. На двох останніх слуханнях дослідили записи розмов окупантів із Карамаліковим, а також допитали свідка.

5 Лютого 2025

Війна і правосуддя
У Чернігові оголосили обвинувальний акт росіянину Кубекову за катування цивільних

Ермек Кубеков — російський військовий, який брав участь в окупації Чернігівщини у 2022 році. За версією слідства, він разом із іншими російськими військовими катував трьох чоловіків, щоб отримати інформацію про ЗСУ. Кубекову інкримінують вчинення воєнного злочину.

4 Лютого 2025

Насильницькі зникнення
Марина Юрчак: “За дописи в твіттері я відсиділа як за вбивство”

Донецьке СІЗО і сподівання на обмін, але замість омріяної свободи — 15 років увʼязнення, робота за копійки у швейному цеху Сніжнянської колонії і важка фізична праця. В колонії Марину Юрчак утримували разом із вбивцями, її переконували взяти російський паспорт, але вона щоразу відмовлялась. Вважала, що погодитися на папірець із триколором — рівносильно визнанню своєї вини.

4 Лютого 2025

Більше публікацій