Send Lette
Аналітика

Правозахисники покроково відтворили ланцюжок злочинів Росії на півночі України

Медійна ініціатива за права людини презентувала нове масштабне дослідження, яке реконструює злочини росіян проти мирних жителів під час окупації північних регіонів України. Дослідження доводить, що переслідування цивільних — не поодинокі випадки жорстокості російських солдатів, а систематична, послідовна та цілеспрямована політика військового і політичного керівництва РФ.
Звіт не лише описує воєнні злочини російської армії проти мирного населення, вчинені на території Київської, Чернігівської та Сумської областей, але й систематизує інформацію про маршрути їх депортації, місця утримання та визначає причетних до цих злочинів.

— У цьому звіті ми співставили усі ті факти, які у нас є, намагаючись простежити логіку затримань і їхню мету. Це розслідування систематизує інформацію, яку можна використати для притягнення винних до відповідальності, — зазначає Любов Смачило, керівниця аналітичного департаменту МІПЛ.

Любов Смачило заявляє, що дослідження ґрунтується на 143 глибинних інтервʼю. Фото: Медіацентр Україна

Дослідження ґрунтується на 143 глибинних інтерв’ю з потерпілими, свідками і звільненими з полону українськими військовими. Для його підготовки також проаналізовано судові справи щодо воєнних злочинів та географію місць незаконного утримання українців. Під час роботи над звітом МІПЛ використовувала базу даних I-DOC, яка допомогла виявити повторювані патерни дій російських сил на окупованих територіях Київської, Сумської та Чернігівської областей. Мова йде про причини затримання під час фільтраційних заходів, місця та умови утримання, тортури з метою отримати зізнання у співпраці з ЗСУ, накопичення затриманих цивільних у материнських місцях утримання на окупованих територіях України і подальше їх вивезення в Росію у місця позбавлення волі.

— Саме так відбулося з моїм чоловіком, — сказала присутня на презентації звіту Юлія Баіш, чоловіка якої разом із сусідом росіяни затримали в Бучі, кілька днів тримали у двометровій ямі посеред лісу, а згодом перевезли на територію аеропорту “Антонов” у Гостомелі. За п’ять днів після викрадення чоловік Юлії помер за невідомих обставин. Сусіда вивезли на територію Брянської області, де утримували впродовж року.

За словами Ганни Рассамахіної, однієї з авторок звіту, проти цивільних із північних областей України, про депортацію яких відомо МІПЛ, Росія досі не порушила жодних кримінальних справ. Так само вона не підтверджує утримання цивільних українців.

— Ці повторювані дії формують безперервний ланцюжок злочинів, який демонструє послідовність та узгодженість дій різних російських структур. Ми бачимо, як злочин, який почався, наприклад, у Бучі або десь на Чернігівщині, продовжувався іншими російськими структурами уже на території Білорусі чи Росії: армією, Федеральною службою безпеки, Федеральною службою виконання покарань і так далі. Все це разом є переслідуванням мирного населення, який є злочином проти людяності і саме так має розслідуватися, — підкреслила Рассамахіна.

Свідок Юлія Баїш, а також Ганна Рассамахіна і Любов Смачило з МІПЛ (зліва направо). Фото: Медіацентр Україна

База даних I-DOC, яку МІПЛ використовувала для кластеризації, аналізу даних та виявлення спільних тенденцій, базується на таксономії Міжнародного кримінального суду та вже використовувалась під час документування та аналізу злочинів у багатьох інших збройних конфліктах. Відтак кейси, створенні за його допомогою, можуть стати в нагоді для доведення злочину проти людяності, зазначила Лене Ваттеланд, керівниця Центру документації та притягнення до відповідальності Норвезького Гельсінського комітету:

— I-DOC використовується для збору та аналізу даних, визначення тенденцій, виявлення винних і дослідження методів, які використовують російські війська. Та поки ми чекаємо на юридичні процедури і правосуддя, які зазвичай забирають дуже багато часу, надзвичайно важливо поширювати зібрану про російські злочини інформацію. Я переконана, що це матиме так само хороший результат, як це було у випадках використання I-DOC в інших конфліктах по всьому світу.

До дискусії Лене Ваттеланд із Норвезького Гельсінського комітету долучилась онлайн. Фото: Медіацентр Україна

Ознайомитися з аналітикою можна за цим посиланням.

Анастасія Лоза, комунікаційна менеджерка МІПЛ

0 Коментарів

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Схожі публікації
Адвокація
ВЛК за 2 дні. Як хворі потрапляють на фронт і чим це загрожує

Після початку повномасштабного вторгнення Україна максимально спростила доступ до військово-лікарських комісій (ВЛК), щоб збільшити пропускну спроможність системи та зробити її швидшою для військовозобов'язаних. Для цього, зокрема, минулоріч запустили триетапну реформу ВЛК, запровадивши електронний документообіг. Водночас тепер швидкість впливає на якість висновків комісії, через що у військо потрапляють люди з важкими діагнозами. 

18 Червня 2025

Аналітика
Правозахисники довели, що Росія катує українських військових так само, як це робив СРСР 

Медійна ініціатива за права людини презентувала новий аналітичний звіт, який порівнює методи катувань, що їх сучасна РФ застосовує до українських військовополонених, із практиками радянської доби. Автори звіту довели не лише спадковість використання певних практик тортур, але й політичних мотивів їх застосування. 

29 Квітня 2025

Аналітика
Сповіщають про загибель телефоном: як держоргани порушують права родин захисників

Проблеми комунікації родин військовослужбовців із державними органами та шляхи їхнього вирішення обговорили під час презентації нового аналітичного огляду Медійної ініціативи за права людини. У заході взяли участь родини військовослужбовців, правозахисники, представники Офісу Уповноваженого з питань зниклих безвісти за особливих обставин та Центрального управління цивільно-військового співробітництва Генштабу ЗСУ.

7 Квітня 2025

Більше публікацій
Ми у соцмережах
Актуальні публікації
Більше публікацій
Війна і правосуддя
ЄСПЛ визнав Росію відповідальною за масові порушення прав людини в Україні. Що це означає?

Європейський суд з прав людини (ЄСПЛ) одноголосно визнав Російську Федерацію відповідальною за численні порушення прав людини на тимчасово окупованих територіях Донецької та Луганської областей, а також за збиття пасажирського літака рейсу MH17 у 2014 році.

9 Липня 2025

Насильницькі зникнення
ФСБ приховує місце утримання викраденого у Севастополі айтівця Сергія Гріщенкова

В окупованому Севастополі ФСБ викрала 58-річного Сергія Гріщенкова. Чоловіка звинувачують у співпраці з СБУ, вже понад два місяці він перебуває в СІЗО без жодного зв’язку з родиною. Рідні припускають, що Сергія затримали через проукраїнську позицію, яка в окупованому Криму вже стала синонімом слова “злочин”. Про те, що відбувається в Криму та долю батька МІПЛ розповіла його донька Дар’я Гріщенкова.

7 Липня 2025

Адвокація
Україна має підтримати поправки про гармонізацію юрисдикції МКС щодо злочину агресії – заява правозахисників

Ми, представники організацій громадянського суспільства, об’єднань постраждалих, науковці та експерти, вважаємо, що Україна має допомогти подолати безкарність, через яку стала можлива російська агресія, як для нашої держави, так і для суспільств по всьому світу.

4 Липня 2025

Більше публікацій