Send Lette
Аналітика

Правозахисники покроково відтворили ланцюжок злочинів Росії на півночі України

Медійна ініціатива за права людини презентувала нове масштабне дослідження, яке реконструює злочини росіян проти мирних жителів під час окупації північних регіонів України. Дослідження доводить, що переслідування цивільних — не поодинокі випадки жорстокості російських солдатів, а систематична, послідовна та цілеспрямована політика військового і політичного керівництва РФ.
Звіт не лише описує воєнні злочини російської армії проти мирного населення, вчинені на території Київської, Чернігівської та Сумської областей, але й систематизує інформацію про маршрути їх депортації, місця утримання та визначає причетних до цих злочинів.

— У цьому звіті ми співставили усі ті факти, які у нас є, намагаючись простежити логіку затримань і їхню мету. Це розслідування систематизує інформацію, яку можна використати для притягнення винних до відповідальності, — зазначає Любов Смачило, керівниця аналітичного департаменту МІПЛ.

Любов Смачило заявляє, що дослідження ґрунтується на 143 глибинних інтервʼю. Фото: Медіацентр Україна

Дослідження ґрунтується на 143 глибинних інтерв’ю з потерпілими, свідками і звільненими з полону українськими військовими. Для його підготовки також проаналізовано судові справи щодо воєнних злочинів та географію місць незаконного утримання українців. Під час роботи над звітом МІПЛ використовувала базу даних I-DOC, яка допомогла виявити повторювані патерни дій російських сил на окупованих територіях Київської, Сумської та Чернігівської областей. Мова йде про причини затримання під час фільтраційних заходів, місця та умови утримання, тортури з метою отримати зізнання у співпраці з ЗСУ, накопичення затриманих цивільних у материнських місцях утримання на окупованих територіях України і подальше їх вивезення в Росію у місця позбавлення волі.

— Саме так відбулося з моїм чоловіком, — сказала присутня на презентації звіту Юлія Баіш, чоловіка якої разом із сусідом росіяни затримали в Бучі, кілька днів тримали у двометровій ямі посеред лісу, а згодом перевезли на територію аеропорту “Антонов” у Гостомелі. За п’ять днів після викрадення чоловік Юлії помер за невідомих обставин. Сусіда вивезли на територію Брянської області, де утримували впродовж року.

За словами Ганни Рассамахіної, однієї з авторок звіту, проти цивільних із північних областей України, про депортацію яких відомо МІПЛ, Росія досі не порушила жодних кримінальних справ. Так само вона не підтверджує утримання цивільних українців.

— Ці повторювані дії формують безперервний ланцюжок злочинів, який демонструє послідовність та узгодженість дій різних російських структур. Ми бачимо, як злочин, який почався, наприклад, у Бучі або десь на Чернігівщині, продовжувався іншими російськими структурами уже на території Білорусі чи Росії: армією, Федеральною службою безпеки, Федеральною службою виконання покарань і так далі. Все це разом є переслідуванням мирного населення, який є злочином проти людяності і саме так має розслідуватися, — підкреслила Рассамахіна.

Свідок Юлія Баїш, а також Ганна Рассамахіна і Любов Смачило з МІПЛ (зліва направо). Фото: Медіацентр Україна

База даних I-DOC, яку МІПЛ використовувала для кластеризації, аналізу даних та виявлення спільних тенденцій, базується на таксономії Міжнародного кримінального суду та вже використовувалась під час документування та аналізу злочинів у багатьох інших збройних конфліктах. Відтак кейси, створенні за його допомогою, можуть стати в нагоді для доведення злочину проти людяності, зазначила Лене Ваттеланд, керівниця Центру документації та притягнення до відповідальності Норвезького Гельсінського комітету:

— I-DOC використовується для збору та аналізу даних, визначення тенденцій, виявлення винних і дослідження методів, які використовують російські війська. Та поки ми чекаємо на юридичні процедури і правосуддя, які зазвичай забирають дуже багато часу, надзвичайно важливо поширювати зібрану про російські злочини інформацію. Я переконана, що це матиме так само хороший результат, як це було у випадках використання I-DOC в інших конфліктах по всьому світу.

До дискусії Лене Ваттеланд із Норвезького Гельсінського комітету долучилась онлайн. Фото: Медіацентр Україна

Ознайомитися з аналітикою можна за цим посиланням.

Анастасія Лоза, комунікаційна менеджерка МІПЛ

0 Коментарів

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Схожі публікації
Аналітика
Росія має відповісти за злочини проти людяності: у Варшаві презентували нове розслідування

Під час щорічної правозахисної конференції ОБСЄ у столиці Польщі МІПЛ презентувала масштабне розслідування про те, як Росія переслідує українців. Це вже друга його частина. У ній не лише детально описано злочини, скоєні російськими військовими у Київській, Чернігівській і Сумській областях, але й зафіксовано місця утримання українців, шляхи вивезення їх в Росію, названо імена і військові підрозділи, причетні до цих злочинів.

3 Жовтня 2024

Аналітика
Як пришвидшити ідентифікацію загиблих, зниклих безвісти на війні

Станом на 26 вересня 2024 року в Єдиному реєстрі осіб, зниклих безвісти за особливих обставин, яким оперує Міністерство внутрішніх справ України, налічується 55 тисяч записів про людей, які зникли безвісти в умовах війни. Станом на серпень 2024 року в Реєстрі було зареєстровано 2410 невпізнаних тіл (останків). МІПЛ підготувала аналітичну записку про те, які проблеми виникають із ідентифікацією загиблих, як пришвидшити цей процес і що робити, якщо ваш рідний зник безвісти на війні.

30 Вересня 2024

Аналітика
Близько 15 тис. цивільних були незаконно позбавлені волі в Україні в ході російської окупації — Генпрокурор

У рамках понад 4 тис. кримінальних проваджень Офіс Генерального прокурора України розслідує факти незаконного позбавлення волі майже 15 тис. цивільних українців в ході російської окупації.

28 Серпня 2024

Більше публікацій
Ми у соцмережах
Актуальні публікації
Більше публікацій
Війна і правосуддя
Ірпінський суд півтора року не виносить вирок росіянину, якого звинувачують у розстрілі батька й сина в Бучі

Олександра Кашина обвинувачують у розстрілі цивільних чоловіка та підлітка — Руслана та Юрія Нечипоренків. У Бучу Кашин потрапив як окупант у складі 2-ї оперативної роти управління Федеральної служби військ нацгвардії РФ по Ярославській області. Ірпінський міськсуд розглядає цю справу заочно за статтею 438 КК України.

20 Січня 2025

Майже 4000 звернень за 20 днів роботи: військова омбудсменка назвала найбільші проблеми в українському війську

За 20 днів на посаді Уповноваженої Президента України з питань захисту прав військовослужбовців та членів їхніх сімей до Ольги Решетилової, яка була призначена на цю посаду 30 грудня 2024 року, надійшло 3876 звернень. Вони стосуються різних питань, зокрема проходження військово-лікарських комісій, переміщення між підрозділами, непоновлення після самовільного залишення частини, комунікації родин зниклих безвісти і військовополонених з військовими частинами тощо.

19 Січня 2025

Війна і правосуддя
Майже сотня справ січня: судові анонси від МІПЛ 

МІПЛ продовжує відстежувати найцікавіші судові справи, які стосуються злочинів, скоєних в умовах війни. Для зручності ми змінили формат розсилки судових анонсів, аби вам було зручніше шукати справи зі свого регіону. У доданих файлах є посилання на загальну таблицю зі всіма справами, розподіленими за областями. Також до цієї таблиці веде кожне посилання з цього матеріалу.

17 Січня 2025

Більше публікацій