Send Lette
Без категорії

Правозахисники вимагають від державних органів розробити покроковий механізм дій для родичів зниклих безвісти

Попри те, що війна в Україні триває понад 10 років, українська влада досі не напрацювали для родин зниклих безвісти єдиного покрокового механізму дій для забезпечення юридичного статусу, пошуку своїх рідних та отримання належних прав і соціальних гарантій.

На цьому акцентували увагу учасниці пресконференції “Зниклі безвісти в умовах війни: що заважає пошуку і встановленню справедливості”, організованої Медійною ініціативою за права людини.

— Девʼяносто відсотків інформації про зниклих безвісти та військовополонених знаходять їхні власні родини, адже вони найбільш зацікавлені у цьому. Ми як правозахисники наголошуємо: якщо ви дізнались, що ваша рідна людина в полоні, або іншу важливу інформацію, то обов’язково передайте це в усі органи, до яких ви зверталися, аби юридично зафіксувати це, — підкреслює Олена Бєлячкова, координаторка груп родин полонених та зниклих безвісти МІПЛ. — Водночас родини зниклих безвісти втомилися ходити на зустрічі з владою і чути одне й те саме. Вони потребують чіткого розуміння процесів розшуку.

Олена Бєлячкова, координаторка груп родин полонених та зниклих безвісти МІПЛ

Правозахисниця також зазначила, що родини зниклих військових мають більше державних гарантій, ніж цивільні і це необхідно міняти.

Про недоліки у роботі держорганів та необхідність законодавчих змін заявила і Олена Ягупова, представниця ГО “Цивільні в полоні”, колишня цивільна заручниця.

— Треба вносити зміни до законодавчих актів різних відомств, від МОУ до МОЗ. Думаю, що це можливо, бо війна триває десять років. Невже за цей час не можна було внести зміни по найболючіших точках? Ходити на демонстрації — це все, що ми можемо робити, але цього недостатньо. Я дійшла висновку, що треба подавати до суду, якщо влада не може вирішити життєво необхідні проблеми”, — зазначила вона.

Олена Ягупова, представниця ГО “Цивільні в полоні”, колишня цивільна заручниця

Її підтримує Тетяна Гойдик, адвокатка і сестра зниклого безвісти військовослужбовця 95 ОДШБр Олега Гурка.

— Ми повинні переорієнтуватися з комунікацї “людина для держави” на “держава для людини”. Мені пощастило, що я маю юридичну освіту і можу розібратися у нормативних тонкощах. Але є мами зниклих безвісти, які навіть не можуть вийти в інтернет. Держава має прийти до такої мами, подякувати їй за її дитину і розказати, що їй треба зробити, які бланки заповнити. Держава недооцінює силу спільнот родичів, які можуть стомитися, і це може призвести до вибуху. Я три рази зверталася по портретну експертизу мого брата. Але люди не знають про такий інструмент. Вони навіть не знають, що з цього приводу потрібно телефонувати в поліцію. Потрібен інструктаж і покрокові алгоритми, що робити”, — наголошує Гойдик.

Тетяна Гойдик, адвокатка і сестра зниклого безвісти військовослужбовця 95 ОДШБр Олега Гурка

У свою чергу Валентина Акуленко, начальниця відділу Секретаріату Уповноваженого з питань осіб, зниклих безвісти за особливих обставин, повідомила, що на гарячу лінію Уповноваженого припадає понад 50% усіх дзвінків усіх гарячих ліній МВС. Вона закликає:

— Якщо людина надсилає запит, то ми надаємо їй усі координати — де відбувається провадження, хто слідчий. У нас у регіонах відкриті центри розшуку зниклих. Тож потрібно звертатися до тих територіальних центрів, куди ви подавали заяву.

Валентина Акуленко, начальниця відділу Секретаріату Уповноваженого з питань осіб, зниклих безвісти за особливих обставин

Нагадаємо, що наразі понад 51 тисячу осіб внесено до Реєстру зниклих безвісти за особливих обставин: він включає як зниклих безвісти військовослужбовців, так і цивільних. Зі слів Олени Бєлячкової, ця цифра далека від реальності, адже не всі родичі зниклих можуть подати заяву в правоохоронні органи, оскільки вони, наприклад, перебувають в окупації і не мають доступу до української правоохоронної системи.

Автор: Ігор Вишневський

0 Коментарів

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Схожі публікації
Єрмак у Канаді озвучив план звільнення цивільних українців з російського полону. До його розробки долучилась МІПЛ

Андрій Єрмак, керівник Офісу президента України, під час Міністерської конференції з людського виміру Формули миру у Монреалі заявив, що міжнародна спільнота має спрямувати зусилля на звільнення цивільних, яких утримує Росія. Про це йдеться на сайті президента України. 

31 Жовтня 2024

Як підтвердити факт, що людину тримали чи утримують у російському полоні: інструкція

МІПЛ та ZMINA підготували інструкцію про те, як встановлити факт позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України, на які питання варто звернути увагу під час підготовки документів для подачі у відповідні органи і що робити у разі відмови.

14 Серпня 2024

Як рідним зниклих безвісти отримати пенсію у зв’язку із втратою годувальника 

Пенсія у зв’язку із втратою годувальника є одним із основних способів підтримки родин осіб, зниклих безвісти за особливих обставин. Більше того, у випадку родин цивільних осіб, зниклих безвісти за особливих обставин, така пенсія є єдиною державною гарантією.

1 Серпня 2024

Більше публікацій
Ми у соцмережах
Актуальні публікації
Більше публікацій
Адвокація
Систематичне порушення РФ Женевських конвенцій — злочин проти людяності, — правозахисники

Практики жорстокого поводження і порушення прав українських військовополонених Російська Федерація застосовує від початку збройного конфлікту в Україні. З 2014 року методи РФ не змінилися, а стали більш масовими. У такій поведінці росіян простежується державна політика.

21 Листопада 2024

Адвокація
Друга міжнародна конференція “Crimea Global. Understanding Ukraine through the South” стартувала

Сьогодні, 21 листопада, з урочистої церемонії відкриття розпочалася конференція "Crimea Global. Understanding Ukraine through the South”, яка зібрала на одному майданчику понад 100 учасників, серед яких лідери громадської думки, експерти, журналісти, урядовці, представники дипломатичного корпусу.

21 Листопада 2024

Адвокація
Трагедія у Ягідному та мотивація постраждалих: іноземні делегати конференції Crimea Global відвідали Чернігівщину

21 листопада у Києві розпочалась Друга міжнародна конференція "Crimea Global. Understanding Ukraine through the South". Окрім дискусійних панелей в рамках конференції відбулися кілька спеціальний заходів. Один з них присвятили мотивації потерпілих у процесі правосуддя. Організатороми події стали Медійна ініціатива за права людини та Освітній дім прав людини в Чернігові.

21 Листопада 2024

Більше публікацій