Проти України на боці Росії воюють громадяни Ірану, Єгипту, Бразилії, Сомалі, Куби та Шрі-Ланки – Усов
В українському полоні перебувають громадяни дев’яти незахідних країн, які воювали на боці Російської Федерації, і держава-агресорка не зверталася до України, щоб їх повернути. Про це 21 листопада заявив Дмитро Усов, секретар українського Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими, під час однієї з панелей конференції Crimea Global 2024.
Відповідаючи на питання модераторки панелі, голови Медійної ініціативи за права людини Ольги Решетилової, він зазначив, що на початку повномасштабного вторгнення Україна сподівалась на допомогу міжнародних організацій, втім їх ефективність у питаннях забезпечення міжнародного гуманітарного права виявилась неефективною.
– Міжнародні організації не працюють там, де є невизнані або терористичні уряди. […] На жаль, про не ефективність міжнародних організацій говорить той факт, що на сьогодні в полоні держави-агресора перебуває три співробітники ОБСЄ. І ОБСЄ звертається до України по допомогу у їх звільненні. Ми не відмовляємо, – повідомив Усов.
З його слів, у період з 2014 по 2022 рік Україна повернула з полону 3359 громадян. У жодному з них міжнародні організації участі не брали, сказав Усов.
Крім того, Україна повернула:
- у 2020 році – двох українців з полону Іраку;
- у 2021 – 715 полонених (у тому числі громадян США та Канади) з Афганістану;
- у 2021 – 13 українців та 2 громадян Польщі з іракського Курдистану;
- у 2023 – 91 українця та 23 громадянина інших держав з Судану;
- у 2023-2024 роках – евакуювала з Сектору Гази 363 українці та 12 громадян інших держав.
Зі слів секретаря Корштабу, наразі Україні в обмінах полоненими активно допомагають незахідні країни, як-от Катар, ОАЕ та Туреччина. Разом з тим в українському полоні перебувають громадяни Словаччини та 9 незахідних країн, які воювали на боці Росії, а саме: Ірану, Непалу, Ємену, Єгипту, Бразилії, Сомалі, Сьєрра-Леоне, Куби та Шрі-Ланки. Російська Федерація не зверталася до української сторони щодо їх звільнення.
Дмитро Усов висловив сподівання на активну участь незахідних країн, які мають представництва у міжнародних організаціях, у звільненні українців з російського полону та розв’язання гуманітарних питань.
Нагадаємо, що про це Дмитро Усов розповів під час дискусії “Подолання кризи: роль країн Азії, Африки та Латинської Америки у відновленні ефективності міжнародних організацій та їхньої гуманітарної місії”. Більше про панель читайте тут.
Авторка: Анастасія Лоза, комунікаційна менеджерка МІПЛ
Росія зазвичай використовує органзацію обміну полоненими з українського боку для розкручування своїх агентів. Такими були спочатку Медведчук, пізніше Єрмак і Буданов. Вірогідно замісник Буданова Усов також у цьому списку, Штірліц грьобаний.