Send Lette
Війна і правосуддя

Проведення окупантів на ТЕС, вербування матроса та заклик до геноциду: 77 справ щодо війни, за якими радимо стежити наступного тижня

Ми змінили формат розсилки, щоб вам було зручніше шукати справи зі свого регіону. У доданих файлах є посилання на загальну таблицю зі всіма справами, розподіленими за областями. Також до цієї таблиці веде кожне посилання з листа та з матеріалу з анонсами на сайті.

Дніпропетровщина 

Повторний розгляд справи старости при окупантах. Валерій Ткач ― мешканець селища Оскіл Харківської області, раніше працював консультантом з земельних питань у місцевому Держгеокадастрі, у 2020 році балотувався на посаду Оскільського сільського голови. У квітні 2024 року його засудили до 6 років ув’язнення за колабораціонізм. Обвинувачення довело, що під час окупації він був окупаційним старостою села. Чоловік провину відкидав, доводив, що посади не займав, а лише займався життєзабезпеченням села. Він оскаржив вирок, справу направили на повторний розгляд. Його обвинувачують у колабораціонізмі. Справа № 185/10692/22. Засідання призначено на 25 листопада о 15:00 у Павлоградському міськрайонному суді. 

Ще 10 справ з Дніпропетровщини — у таблиці МІПЛ: впровадження рублів і поліцейський у Купʼянську, сільський староста на Харківщині, народна міліція «ЛНР», сітка інформаторів для росіян, фільтрація в Ізюмі, очна справа бійця «Словʼянського полку» і пропаганда в соцмережах.

Харківщина

Розповідь чоловіку в Росії про ЗСУ. Світлана Мічуріна — мешканка Куп’янського району. Як каже слідство, у квітні 2022 року вона розповідала телефоном своєму колишньому чоловіку, який живе в Росії, про розташування ЗСУ в районі. У грудні 2023 року її засудили до шести років позбавлення волі за несанкціоноване поширення інформації. Жінка провину не визнала, пояснювала, що спілкувалася з чоловіком на побутові теми, а відповідь на його запитання про розміщення техніки ЗСУ вигадала, аби він захвилювався і передав кошти на утримання доньки. Апеляційний суд скасував вирок та відправив справу на повторне слухання. Її обвинувачують у несанкціонованому поширенні інформації про ЗСУ. Справа №646/2341/23. Засідання призначено на 27 листопада о 14:00 у Новозаводському районному суді Харкова. 

Ще 10 справ з Харківщини — у таблиці МІПЛ: допомога росіянам на місцевості та в побуті, поліція та фермерка в окупації, сприяння «виборам», наведення на Грозу, управління фінансів в окупації, вивезення українського зерна в Росію та згвалтування в окупації. 

Сумщина

Здача координат. Сергій Холщов був посадовцем від Партії регіонів у Тростянці. Його затримали поблизу лінії оборони на території Сумщини. Холщов нібито проводив дорозвідку для коригування авіабомб РФ. Слідство встановило, що росіяни Холщова завербували дистанційно. Він приховано фотографував військові об’єкти та фіксував їхні координати, а на своїй сторінці в соціальних мережа виправдовував дії російської влади. Його обвинувачують у державній зраді. Справа № 588/1534/24. Засідання призначено на 26 листопада о 14:30 в Лебединському районному суді. 

Рівненщина

Підполковниця СБУ. Анжеліка Кобзєва з 1996 року працює в управлінні СБУ Рівненської області головною спеціалісткою з оперативних питань, має звання підполковниці. За даними слідства, у серпні 2022 року в спілкуванні вона виправдовувала російське вторгнення, представляла війну як внутрішній громадянський конфлікт. У декларації слідчого СБУ з Рівненської області за 2015 рік Анжеліка Кобзєва вказана як мачуха, а батьком зазначений Сергій Кобзєв, котрий також обвинувачується у глорифікації дій РФ. Анжеліка Кобзєва перебуває під домашнім арештом. Її обвинувачують у виправдовуванні агресії РФ. Справа №569/6500/23. Засідання призначено на 27 листопада о 9:00 у Рівненському міському суді. 

Донеччина

Провести окупантів на ТЕС. Андрій Чабан — пенсіонер МВС, очолював караул Бахмутського міжрайонного відділення поліції охорони на Вуглегірській ТЕС. За даними обвинувачення, у травні 2022 року він повідомив представнику РФ інформацію про розташування підрозділів ЗСУ та поліції. Також допоміг підібрати будівлю для розміщення поліції “ДНР” у Світлодарську й погодився її очолювати. Крім цього, надіслав скриншот із Google-карт, де позначив пости охорони Вуглегірській ТЕС. При цьому пообіцяв провести окупантів на станцію під виглядом охоронців. Чоловіка взяли під варту. На початку розслідування справу розпочали за статтею про держзраду, проте до суду передали за звинуваченням у сприянні терористичній організації, що передбачає менше покарання. Його обвинувачують у створенні чи сприянні терористичній організації. Справа № 229/2406/22. Засідання призначено на 28 листопада об 11:30 у Дружківському міському суді. 

Прокурор-бойовик “ДНР”. Микола Усенко – прокурор Артемівської місцевої прокуратури Донецької області. У 2017 році його звинуватили в участі у незаконних формуваннях «ДНР». Слідство стверджувало, що у 2014 році, коли Усенко працював в Артемівському відділі державної виконавчої служби управління юстиції, він приєднався до бойовиків. Нібито разом з місцевими блокував виїзд з шахти, звідки українські військові намагалися вивезти зброю на початку російського вторгнення на Донбас. Свідки розповіли, що він чергував на блокпості в Бахмуті та перевіряв квартири . Посадовець провину не визнавав. Пояснював, що як держвиконавець відвідував боржників. Після одного з таких візитів його затримали бойовики. Суд дослухався до Усенка і його свідків та виніс виправдувальний вирок. Втім апеляційний суд відправив справу на повторний розгляд. Його обвинувачують у створенні терористичної організації. Справа № 219/4802/18. Засідання призначено на 29 листопада о 14:30 у Дружківському міському суді.

Ще три справи з Донеччини — у таблиці МІПЛ: фінансування тероризму та здача позицій у Бахмуті. 

Київщина

Інформування ФСБ з СБУ. Олексій Сидорович ― заступник начальника інформаційно-аналітичного відділу Управління СБУ в Херсонській області Олексія Сидоровича. За даними слідства, він передавав російським спецслужбам інформацію з грифом “таємно” і “цілком таємно”. Вона стосувалася мобілізаційної готовності, антитерористичних навчань, оперативно-розшукової діяльності і суспільно-політичної обстановки в регіоні. У червні 2021-го Сидорович розмістив у чернетках електронної пошти архів під назвою “Щось” — інформацію, яку зібрала Херсонська СБУ щодо політичної і виборчої ситуації в регіоні”. У липні 2021 року, за даними слідства, розповів ФСБ РФ про заплановані командно-штабні навчання на території польового артилерійського складу і приїзд на Херсонщину тодішнього заступника голови СБУ Руслана Баранецького. Сидоровича обвинувачують у державній зраді. Справа №761/11793/22. Засідання призначено на 25 листопада о 17:00 у Соломʼянському районному суді Києва. 

Кримський викладач. Фарход Абдуллаєв ― доктор медичних наук, який переїхав на материкову Україну після окупації Криму. На “Радіо Свобода” виходив зворушливий текст про те, як Фарход і його дружина, яка лишалася в Криму, продовжують стосунки. Він був проректором Міжнародної академії екології та медицини, але його звільнили через корупцію у 2020 році. Слідство вважає, що він співпрацював із ФСБ, збирав для росіян інформацію про українські госпіталі та вчених. Його обвинувачують у державній зраді. Справа №760/18100/22. Засідання призначено на 26 листопада о 14:00 у Соломʼянському районному суді Києва. 

Ще 21 справа з Київщини — у таблиці МІПЛ: допомога російському пропагандисту, заклики до геноциду українців, директорка гімназії на Печерську, стріми з антисемітизмом і численні воєнні злочини на окупованій Київщині у 2022 році та в Криму з 2014. 

Полтавщина

Справа Нелі Штепи. Колишню очільницю Слов’янська Нелю Супрун (Штепа — колишнє прізвище), звинувачують у допомозі підтримуваним Росією бойовикам захоплювати місто навесні 2014 року. Судовий процес тягнеться ще з липня 2014 року, коли Слов’янськ звільнили. Протягом трьох років вона перебувала під вартою. За час розгляду провадження, Штепа виграла справу проти України в Європейському суді з прав людини, який визнав, що її попереднє ув’язнення було тривалим і невиправданим. З 2021 року вона була під особистим зобов’язанням. На останні судові засідання вона не з’являється. Через звільнення головуючої судді, справу заново розглядатиме нова колегія. Її обвинувачують у посяганні на територіальну цілісність України. Справа №646/12397/14-к. Засідання призначено на 26 листопада о 10:00 у Київському районному суді Полтави. 

Херсонщина 

Тероборонівці Херсонщини. Олег Оселедець — мешканець Білозерки Херсонської області. Як встановило слідство, під час окупації села він з ідеологічних і корисливих мотивів здавав окупантам тероборонівців. За його наведенням окупанти викрали та вивезли до катівні місцевого. Також він ремонтував російську техніку. Його обвинувачують у пособництві державі-агресору. Справа №766/2062/23. Засідання призначено на 28 листопада о 14:30 у Херсонському міському суді. 

Вивезення дітей у Крим. Микола Джиганський — власник херсонського автопідприємства. За даними СБУ, під час окупації міста він надавав росіянам транспорт, брав участь у вивезенні дітей із Херсона у Крим. Чоловіка затримали під час спроби виїзду до Молдови. Його обвинувачують у пособництві державі-агресору. Справа №761/26522/23. Засідання призначено на 27 листопада о 10:00 у Херсонському міському суді. 

Ще 11 справ з Херсонщини — у таблиці МІПЛ: кілька справ з підготовки та проведення «референдуму», катування на ІТТ, працівники колонії №90, ґвалтування та святкування «Дня Росії».

Одещина 

Шпигунство. Володимир Семеніхін родом із Одеси, Марія Большакова — з РФ. Вони — подружжя. За даними слідства, їх завербували в Росії та доручили переїхати до Одеси. Після повномасштабного вторгнення їх “розконсервували” для збору інформації про ЗСУ. Вони втерлися в довіру до військового повітряно-ракетних сил і вивідували інформацію. Обох обвинувачують у шпигунстві. Справа №522/8371/23. Засідання призначено на 28 листопада о 12:00 у Приморському районному суді Одеси. 

“Одеська республіка”. Євген Доленко з Одеси — екоактивіст, займався флористикою. Навіть збирався балотуватися у нардепи, розмістив свою рекламу на громадському транспорті. За даними обвинувачення, його політичну діяльність мала фінансувати ФСБ. Він нібито планував у разі окупації очолити “Одеську республіку” і за гроші повідомляв росіянам про розміщення українських сил оборони та наслідки обстрілів. Його обвинувачують у державній зраді. Справа №522/7828/24. Засідання призначено на 28 листопада о 15:00 у Приморському районному суді Одеси. 

Ще три справи з Одещини — у таблиці МІПЛ: фейкове інтервʼю з ТЦК, херсонська колонія та здача координат Таврійського напрямку. 

Миколаївщина

Вербування матроса. Артур Рисов — військовослужбовець з Очакова. У званні старшого матроса він обіймав посаду старшого стрілка взводу охорони у роті охорони однієї з військових частин. За даними обвинувачення, у квітні 2024 року з ідеологічних мотивів чоловік вирішив перейти на бік ворога. З росіянами його зконтактувала дружина-росіянки, яка підтримувала зв’язок з представниками окупаційних спецслужб. Рисову надали інструкції з конспірації та попросили повідомити свої біографічні дані, вказати прізвища командирів і їхні адреси. Чоловік встиг детально розписати свою біографію та назвав командирів. Його обвинувачують у державній зраді. Справа №483/1362/24. Засідання призначено на 29 листопада о 13:00 у Корабельному районному суді Миколаєва. 

Ще три справи з Миколаївщини — у таблиці МІПЛ: коригування по Миколаєву та Чорноморській косі, інформація про бази та склади Очакова. 

Волинь

Письменник-пропагандист. Сергій Бортніков — письменник з Луцька, автор детективів. Він співзасновник громадської організації “Російський культурний центр”, яка згодом змінила назву на “Центр міжкультурних комунікацій”. Як встановило слідство, у своїх дописах та переписках він виправдовував збройну агресію Росії проти України. Серед іншого заперечував тимчасову окупацію частини території України. Повторював російську пропаганду, що Україна “8 років бомбила Донбас”, що наша держава “ісконно російська земля”. Його обвинувачують у виправдовуванні агресії Росії. Справа №161/13531/24. Засідання призначено на 26 листопада о 16:00 у Луцькому міськрайонному суді. 

Кіровоградщина 

Товариш Стахіва. Андрій Рачок у 2021 році отримав звинувачення за поширення матеріалів із закликами до насильницької зміни чи повалення конституційного ладу та до захоплення державної влади. Він себе називає правозахисником, записує відео з конспірологією, конфліктує з поліцією і ТЦК. Також на відео з Остапом Стахівим, антивакцинатором зі Львова, вони розповідають про свою діяльність. Тривалий час Рачок не з’являвся до суду, аж поки його не доставили. Втім суддя видалила його із зали, адже він конфліктував і не давав проводити засідання. Його обвинувачують у вчиненні дій, спрямованих на повалення конституційного ладу. Справа №753/25187/21. Засідання призначено на 28 листопада о 13:00 у Ленінському районному суді Кропивницького. 

Запоріжжя

Адмін-патріот. В’ячеслав Блажко з Запорізької області адміністрував Telegram-канал “Supernova+”. У ньому поширювали інформацію про переміщення техніки ЗСУ в Запорізькій і Харківській областях. Захист стверджує, що підсудний співпрацює зі слідством і як один із адміністраторів каналу надав паролі, висловлював патріотичну позицію та допомагав війську. Його обвинувачують у несанкціонованому поширенні інформації про ЗСУ. Справа №334/5186/24. Засідання призначено на 26 листопада об 11:00 у Ленінському районному суді Запоріжжя. 

Коригування з “Мотор Січі”. Вікторія Штапура була інженеркою-технологинею корпорації “Мотор Січ”. За даними обвинувачення, з жовтня до грудня 2023 року жінка повідомляла через Telegram представнику ФСБ про наслідки ворожих обстрілів, розповідала, де жили військові ЗСУ, а за однією локацією підтвердила влучання по місцю скупчення українських бійців. Її обвинувачують у державній зраді. Справа №336/6182/24. Засідання призначено на 25 листопада о 14:00 у Шевченківському районному суді. 

Ще три справи з Запоріжжя — у таблиці МІПЛ: встановлення камер спостереження для росіян, коригування по місту та викрадення авто в окупації. 

0 Коментарів

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Схожі публікації
Війна і правосуддя
Російських військовополонених допитали у справі про страту українського військового

У Заводському районному суді Запоріжжя відбулося засідання у справі Дмитра Курашова, російського штурмовика з позивним “Сталкер”. Його обвинувачують у розстрілі українського військового, який склав зброю — Віталія Годнюка. Минулого року Курашова взяли у полон. Тож це перший випадок, коли обвинувачений у страті перебуває на лаві підсудних. Раніше такі справи слухали лише заочно. 

23 Січня 2025

Війна і правосуддя
«Для мене це справа честі». Як потерпіла у справі про тортури бореться за справедливість

Олена Ягупова із Запорізької області в окупації пережила тортури, трудове рабство та сексуальне насилля. Справу, де вона є потерпілою, слухає Орджонікідзевський райсуд Запоріжжя. Яна Заневського — сина колишнього охоронця Януковича та силовика ФСБ — обвинувачують у вчиненні воєнного злочину заочно. 

22 Січня 2025

Війна і правосуддя
Ірпінський суд півтора року не виносить вирок росіянину, якого звинувачують у розстрілі батька й сина в Бучі

Олександра Кашина обвинувачують у розстрілі цивільних чоловіка та підлітка — Руслана та Юрія Нечипоренків. У Бучу Кашин потрапив як окупант у складі 2-ї оперативної роти управління Федеральної служби військ нацгвардії РФ по Ярославській області. Ірпінський міськсуд розглядає цю справу заочно за статтею 438 КК України.

20 Січня 2025

Більше публікацій
Ми у соцмережах
Актуальні публікації
Більше публікацій
Війна і правосуддя
Російських військовополонених допитали у справі про страту українського військового

У Заводському районному суді Запоріжжя відбулося засідання у справі Дмитра Курашова, російського штурмовика з позивним “Сталкер”. Його обвинувачують у розстрілі українського військового, який склав зброю — Віталія Годнюка. Минулого року Курашова взяли у полон. Тож це перший випадок, коли обвинувачений у страті перебуває на лаві підсудних. Раніше такі справи слухали лише заочно. 

23 Січня 2025

Війна і правосуддя
«Для мене це справа честі». Як потерпіла у справі про тортури бореться за справедливість

Олена Ягупова із Запорізької області в окупації пережила тортури, трудове рабство та сексуальне насилля. Справу, де вона є потерпілою, слухає Орджонікідзевський райсуд Запоріжжя. Яна Заневського — сина колишнього охоронця Януковича та силовика ФСБ — обвинувачують у вчиненні воєнного злочину заочно. 

22 Січня 2025

Насильницькі зникнення
Вісім років в полоні: в Україну припинили повертати бранців “донецької республіки”

Масові незаконні затримання цивільних громадян України на окупованих територіях – не нова практика для росіян. Близько півсотні українців залишаються за ґратами російських тюрем починаючи з 2017 року. І це тільки ті, хто був затриманий у так званій ДНР.

21 Січня 2025

Більше публікацій