Send Lette
Аналітика

Примусова паспортизація. Як українцям на окупованих територіях та в РФ нав’язують російське громадянство

Після початку вторгнення на територію України у 2014 році Російська Федерація взялася застосовувати інструменти нав’язування громадянства РФ населенню окупованих територій. Першими жертвами такої політики стали жителі окупованого Криму. РФ почала автоматично вважати всіх, хто проживав на території півострова на момент його окупації, громадянами Росії, якщо у місячний строк вони не подали заяви про відмову від російського громадянства.

Наступним кроком стало нав’язування громадянства РФ в окремих районах Донецької та Луганської областей, яке на відміну від Криму відбувалося в формі спрощення набуття громадянства з одночасним обмеженням прав осіб, які не отримали громадянства РФ. З початком повномасштабного вторгнення на окупованих територіях Донецької, Луганської, Херсонської та Запорізької областей Росія продовжила реалізовувати цей сценарій: отримання російського громадянства можливе у спрощеному порядку, воно передбачає подання заяви про відмову від громадянства України. Але водночас активніше, ніж раніше, окупаційна влада РФ застосовує практику створення таких умов, за яких проживання українців на окупованій території за відсутності паспорта громадянина РФ стає неможливим.

Мета дослідження: простежити ключові етапи та практики впровадження політики нав’язування громадянства РФ українським громадянам — жителям тимчасово окупованих територій України, а також громадянам України, які внаслідок збройної агресії були вимушені переміститися до РФ, а також надати правову кваліфікацію таких дій — у межах міжнародного права і в межах українського законодавства.

Аналітичний звіт підготовлено в рамках проєкту “Об’єднані на шляху до правосуддя: документування тяжких міжнародних злочинів під час російської збройної агресії в Україні”, що реалізується Регіональним центром прав людини за фінансової підтримки Міністерства закордонних справ Королівства Нідерланди.

Ознайомитися зі звітом можна українською та англійською.

0 Коментарів

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Схожі публікації
Аналітика
Зневіра чи пошук справедливості: чому потерпілі від воєнних злочинів беруть участь у судових засіданнях

Двадцятого березня МІПЛ презентувала аналітичне дослідження про правове становище, досвід і мотивацію потерпілих у справах щодо воєнних злочинів.

20 Березня 2024

Аналітика
Загибель українських військових у російському полоні — МІПЛ презентувала аналітику

Мета аналітики — наголосити на неналежному утриманні українців у російському полоні та проблемах із забезпеченням їхніх прав і притягненням до відповідальності винних у тортурах.

22 Лютого 2024

Аналітика
Місія врятувати: що відбувається у російському полоні і як запобігти загибелі в ньому українських військових

Упродовж щонайменше п’яти останніх років Медійна ініціатива за права людини документує свідчення військових про російський полон. Ми фіксуємо випадки не лише знущань, але й загибелі військовополонених через побиття, тортури, тяжкі хвороби і ненадання їм медичної допомоги у місцях утримання. Ці дані стали базою для нової аналітики.

21 Лютого 2024

Більше публікацій
Ми у соцмережах
Актуальні публікації
Більше публікацій
Насильницькі зникнення
Чонгар, Крим, колаборанти, суд і підкуп: як із російської вʼязниці врятували родину херсонців

Рік родина Барчуків із Херсону провела у російському полоні. Першим окупанти затримали Сергія Барчука, 35-річного заступника керівника Головного управління Пенсійного фонду в Херсонській області. Після початку повномасштабного вторгнення Росії він, виконуючи рекомендації згори, почав ховати державне майно, але згодом росіяни влаштували на нього засідку. Після того, як чоловік зник, його родина, взялася ховати те, що Сергій вже встиг винести. Але вони також опинилися за гратами.

29 Квітня 2024

Адвокація
Переслідування цивільних українців Росією може бути злочином проти людяності — в ОБСЄ розкрили нові факти

В ОБСЄ презентували звіт про порушення міжнародного гуманітарного права, воєнні злочини та злочини проти людяності, пов'язані зі свавільним позбавленням волі цивільних українців Російською Федерацією. Звіт підготовлений місією експертів ОБСЄ в рамках Московського механізму, запуск якого МІПЛ адвокатувала понад півтора року. Під час підготовки документу МІПЛ тісно співпрацювала з експертами місії, задокументовані нами факти про злочини Росії стали частиною звіту.

26 Квітня 2024

Війна і правосуддя
Коригування дронів по Сумах, воєнні злочини та Паша “Мерседес”: 44 справи щодо війни за якими радимо стежити наступного тижня

Медійна ініціатива за права людини продовжує відстежувати судовий розгляд справ щодо війни. Щотижня ми публікуємо розклад найрезонансніших судових засідань, розповідаючи про те, де, коли, кого і за що судять.

26 Квітня 2024

Більше публікацій