Send Lette
Насильницькі зникнення

Рік неволі Ігоря Стеблевського: як росіяни то визнають, то спростовують утримання українця

Навесні минулого року, коли російські війська увійшли на Київщину та окупували десятки населених пунктів, вони почали масово викрадати місцевих жителів. Доля багатьох досі невідома.

Одним із викрадених був Ігор Стеблевський — чоловік, який поїхав до польового госпіталя супроводжувати поранену дружину, але не повернувся. Його забрали росіяни та вивезли на територію РФ.

На прикладі історії Ігоря розповідаємо про цинізм російської офіційної влади, яка впродовж року то підтверджує, то спростовує незаконне утримання цивільних у своїх тюрмах.

Не зміг залишити поранену дружину одну з росіянами

Коли в лютому 2022 року Росія вторглася на Київщину, Ігор із дружиною опинилися в різних місцях. Аби дістатися до Гостомеля, де перебувала Людмила, Ігор пішки пішов із Ірпеня. На блокпосту його зупинили росіяни, зламали телефон. Але згодом відпустили.

“Спочатку, — розповідає сестра Людмили Олена Федорчук, — вони планували виїжджати. Та це було ризиковано — росіяни обстрілювали колони з цивільними. І попри те що умов для життя майже не лишилося — ні газу, ні світла, ні їжі, — вони вирішили дочекатися звільнення Київщини”.

Аби вижити в складних умовах, Людмила кооперувалася із сусідами — виходили та готували їжу біля під’їздів. Поруч ходили десятки російських десантників, що жили неподалік.

22 березня стався обстріл. Людмилу важко поранили в ноги. Росіяни забрали жінку до польового госпіталя, та Ігор не міг залишити дружину саму — поїхав разом із нею та російськими військовими.

Однак дорогою на одному з блокпостів Ігоря затримали та відправили до “фільтраційного табору”. Так він опинився в увʼязненні.

Його, як і десятки інших цивільних із Київщини, відвезли спочатку до гостомельського аеропорту. Тримали в вимкнених морозильних камерах. Потім повезли в Білорусь, а звідти — в СІЗО № 2, що в місті Новозибків Брянської області в Росії. Про це відомо зі слів в’язнів із Київщини, яких згодом обміняли.


То підтверджують, то спростовують

Вже майже рік рідні Ігоря борються за його звільнення. Для цього потрібне офіційне підтвердження від російської влади, що чоловік перебуває в одному з виправних закладів на території РФ. Добитися такого підтвердження вкрай складно.

Лише в листопаді минулого року син Ігоря отримав відповідь від російського міноборони, в якому йдеться, що чоловіка затримали за “протидію спеціальній військовій операції”, однак про його місце утримання нічого не повідомили. 

У грудні таки міноборони РФ змінило свою позицію, зазначивши, що не володіє інформацією про утримання Ігоря Стеблевського на території РФ, порадивши звернутися у “міністерство юстиції “ДНР”.

На цьому рідні чоловіка не зупинилися та отримали ще кілька відповідей. В одній із них від “уповноваженого з прав людини Криму” є підтвердження того, що Ігоря затримали в березні минулого року, тоді ж узяли в нього відбитки пальців. І відбувалося це в СІЗО № 2 у Новозибкові. 

Зазначимо, що від так званого “мін’юсту” псевдореспубліки відповідь також надійшла. У ній кажуть, що там Ігоря Стеблевського не утримують.

Така поведінка офіційних органів країни-агресорки свідчить про небажання визнавати утримання цивільного, що є воєнним злочином. Однак рідні продовжують боротьбу за звільнення Ігоря.

0 Коментарів

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Схожі публікації
Насильницькі зникнення
За останній місяць Росія затримала щонайменше 15 і засудила 39 цивільних українців

Приниження і переслідування вірних Україні мешканців окупованих територій — це щоденна практика, яка має різні форми, але одну мету: залякати, придушити будь-який, навіть символічний, опір окупації. За два останні тижні квітня росіяни затримали щонайменше шість мешканців окупованих через політичні мотиви територій і засудили — 20. Всього за квітень затримали щонайменше 15 і засудили щонайменше 39 цивільних українців.

8 Травня 2025

Насильницькі зникнення
Росія утримує щонайменше 2246 цивільних українців, мінімум 286 із них отримали незаконні вироки

Медійна ініціатива за права людини ідентифікувала щонайменше 2246 цивільних українців, яких Росія викрала в окупації та незаконно утримує в своїх тюрмах. Серед них 321 українець, який був затриманий ще до початку повномасштабного вторгнення і утримується в російській неволі вже 6 — 8 років. 

30 Квітня 2025

Насильницькі зникнення
Били, душили, погрожували розстрілом: у Голій Пристані окупанти катували працівника мерії

Іван Мошенський працював у мерії Голої Пристані. Уже в перші дні великої війни російські війська окупували місто, однак міська рада продовжувала працювати. Все змінилося, коли окупанти призначили на посаду мера свого гауляйтера. Після чоло колеги Мошенського почали залишати місто. Чоловік розумів, що йому теж непогано було б виїхати, але власного транспорту для цього не мав. А за кілька місяців, у свято української Незалежності, росіяни викрали його.

27 Квітня 2025

Більше публікацій
Ми у соцмережах
Актуальні публікації
Більше публікацій
Війна і правосуддя
В Україні судитимуть жінку, яка допомагала росіянам вивезти дітей до Криму. І ще 105 справ у судах

МІПЛ продовжує відстежувати найцікавіші судові справи, які стосуються злочинів, скоєних в умовах війни. Для зручності ми змінили формат розсилки судових анонсів, аби вам було зручніше шукати справи зі свого регіону. У доданих файлах є посилання на загальну таблицю зі всіма справами, розподіленими за областями. Також до цієї таблиці веде кожне посилання з листа та з матеріалу з анонсами на сайті.

9 Травня 2025

Насильницькі зникнення
За останній місяць Росія затримала щонайменше 15 і засудила 39 цивільних українців

Приниження і переслідування вірних Україні мешканців окупованих територій — це щоденна практика, яка має різні форми, але одну мету: залякати, придушити будь-який, навіть символічний, опір окупації. За два останні тижні квітня росіяни затримали щонайменше шість мешканців окупованих через політичні мотиви територій і засудили — 20. Всього за квітень затримали щонайменше 15 і засудили щонайменше 39 цивільних українців.

8 Травня 2025

Адвокація
Українські правозахисники пропонують ОБСЄ нову тактику звільнення викрадених Росією цивільних українців

Катування, ізоляція, вбивства і морок російських тюрем. У Відні українські правозахисники розповіли світові про долю тисяч цивільних, які стали заручниками окупаційного режиму. У центрі уваги — історії незаконно затриманих журналістів, мерів, активістів і нові пропозиції, як їх звільнити.

7 Травня 2025

Більше публікацій