Send Lette
Адвокація

Родини полонених випустили «Московські конвенції», щоб нагадати світу про злочини РФ проти людяності

З початку повномасштабного вторгнення Російська Федерація порушила всі можливі норми Женевської конвенції. Росіяни систематично катують та вбивають українських полонених, однак міжнародні організації як МКЧХ та ООН досі займають “нейтральну” позицію і не засуджують публічно дії РФ.

Асоціація родин захисників Азовсталі та Banda Agency випустили альтернативну версію Женевських конвенцій — “Московські конвенції”. Авторів цього тексту консультував Андрій Яковлєв, експерт Медійної ініціативи за права людини з Міжнародного гуманітарного права. Статті в альтернативних конвенціях написані на базі реальних свідчень колишніх полонених та їхніх рідних. Структура документа нагадує текст оригіналу, але його статті описують зовсім інші “норми”: катування електричним струмом, відрізання частин тіла, моральне та фізичне приниження, сексуальне насильство і навіть вбивства. 

“Свавілля та безкарність дозволили російським катам переписати Женевські конвенції. Нині, і поки їх не спинить світ, вони — Московські”, — йдеться на перших сторінках книги. 

Друковані примірники “Московських конвенцій” є англійською та українською мовами

Ігнорування злочинів Росії призвели до того, що вона встановлює свої правила: “Московська конвенція” — це не гіперболізована орвеллівська вигадка, а правдивіша реальність, ніж те, що Женевські норми працюють двосторонньо”, — кажуть в banda agency.

Проєкт має на меті донести факти порушення договору до світової спільноти та добиватися реакції міжнародних організацій на свавільну поведінку РФ. 

“Наразі ми бачимо кризу діяльності міжнародних організацій. ООН не може виключити зі свого складу країну-терориста, яка у центрі Європи вбиває і калічить цивільних і дітей. МКЧХ не може знайти механізми впливу на Росію, щоб отримати доступ до місць утримання українських полонених у РФ. Як наслідок, українці гинуть у російській неволі через неналежні умови утримання і тортури”, — каже Дмитро Лубінець, Уповноважений ВРУ з прав людини.

Дмитро Лубінець, Уповноважений ВРУ з прав людини

Він додав, що Україна має й надалі тиснути на міжнародні організації з вимогою виконувати свій мандат: “Що залишається Україні в такому випадку? Безперечно вливати та закликати міжнародні організації робити свою роботу. У разі толеруванням злочинів РФ — робити дієві кроки, які покажуть, що ми самі створимо нові механізми. Адже якщо міжнародні організації виявляються недієвими у питанні захисту прав людини, то чи не час створювати нові?”.

У Медійній ініціативі за права людини кажуть, що презентований сьогодні проєкт дає змогу міжнародній спільноті оцінити дії агресора через призму порушень міжнародного права.

“РФ у війні проти України не визнає навіть мінімальних обов’язків гуманності, та не застосовує Женевські конвенції. Замість них демонструє свої “практики”, які для неї сильніші за будь-які міжнародні договори. І ці факти світ вперто не помічає, все ще створюючи ілюзію, що Москва дотримується правил ведення війни. Тому якщо лише свідчення звільнених з полону не діють, ми сподіваємося, викладене юридичною мовою спонукатиме світ діяти активніше”, — говорить Тетяна Катриченко, виконавча директорка МІПЛ.

Тетяна Катриченко (друга праворуч), виконавча директорка МІПЛ

МІПЛ почала досліджувати тему утримання українських військовополонених у російському полону до повномасштабного вторгнення. Після 24 лютого 2022 року РФ захопила тисячі полонених. За два з половиною роки документування свідчень звільнених полонених можна говорити, Російська Федерація вчиняє не просто воєнні злочини, а злочини проти людяності.

“Своїм відношенням до полонених Росія демонструє, що це загальнодержавна, широкомасштабна практика, що є однією з ознак вчинення злочину проти людяності”, – зазначає Андрій Яковлєв, адвокат та експерт МІПЛ з Міжнародного гуманітарного права.

Яковлєв підкреслює, що Женевські конвенції добре прописані. Вони регулюють обов’язки воюючих сторін по відношенню одне до одного. Однак цей документ є лише збіркою правил, а механізмів спонукання до їх виконання наразі немає.

“Нам потрібно думати про створення такої інфраструктури, яка б забезпечила виконання Женевських конвенцій. Це, безумовно, національні та регіональні суди, суди певних країн, наприклад, суди Євросоюзу, які мають єдину систему виконання вироків. Нам також треба пам’ятати, що не всі країни світу приєдналися до Римського статуту і відповідно лише ті, які приєдналися, готові визнавати рішення МКС і виконувати їх. Починати можна з того, щоб забезпечити виконання вироків національних судів. Зробити так, щоб рішення українських судів і суддів з універсальною юрисдикцією приймалися до виконання якомога більшою кількістю країн”, – говорить експерт.

У тому, що порушення Третьої Женевської конвенції та Першого додаткового протоколу — це частина цілеспрямованої адміністративної практики Росії, переконаний і Гущин Олег, представник Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими.

Він додає: “Міжнародні механізми реагування виявляються неефективними, особливо коли країна-порушник глузує з людських трагедій і має право вето у Раді Безпеки ООН. Проєкт започатковує нову форму впливу на міжнародну спільноту — виклад конвенції у тому вигляді, як її бачить і застосовує агресор: нелюдську, викривлену, криваву, жорстоку”.

Гущин Олег, представник Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими

Родичі військовополонених закликають долучатися до розголосу ініціативи, адже “що більше ми говоримо про злочини Росії, то важче їх замовчувати”.

“Антонім словосполучення “людські права” — це “російський полон”. Страх за близьких у полоні і безвихідь від неможливості допомогти супроводжують нас щодня. Катування та концтабори — це не минуле. Це сьогоднішня реальність. Ми прагнемо розголосу та шукаємо тих, хто зможе довести, що людське життя має цінність”, — говорить Євгенія Синельник, представниця Асоціації родин захисників Азовсталі.

Брат Євгенії, незаконно засуджений на 27 років, досі перебуває у полоні.

Євгенія Синельник, представниця Асоціації родин захисників Азовсталі

Фізичні книги «Московських конвенцій» команда проєкту передасть політичним лідерам, послам та омбудсманам різних країн, а онлайн-версію можна переглянути на сайті moscowconvention.com. 

Як самостійно доєднатися до поширення: 

  • Публікуйте дописи у соцмережах з тегом Червоного хреста (@icrc), матеріали можна завантажити за посиланням.
  • Поширюйте сайт та онлайн-версію “Московських конвенцій” серед друзів-іноземців.
0 Коментарів

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Схожі публікації
Адвокація
У роботі на ідентифікацію загиблих і зниклих безвісти військових та інших осіб понад 12 тисяч ДНК-експертиз — МВС

Завдяки ДНК-експертизі навіть найменші зразки тканин чи кісток можуть пролити світло на долю військового. Про те, як відбувається цей процес, ризики хибних висновки експертів і куди звертатися рідним зниклих безвісти, МІПЛ поговорила з Русланом Аббасовим, заступником директора Державного науково-дослідного експертно-криміналістичного центру МВС України.

9 Січня 2025

Адвокація
Голова МІПЛ Ольга Решетилова призначена Уповноваженим президента України з питань захисту прав військовослужбовців і членів їх сімей

Володимир Зеленський підписав указ про призначення Ольги Кобилинської, більш відомої за дівочим прізвищем Решетилова, Уповноваженим президента з питань захисту прав військовослужбовців і членів їх сімей. Відповідний указ опубліковано на сайті глави держави.

30 Грудня 2024

Адвокація
Правозахисники закликають народних депутатів не ухвалювати законопроєкти № 11538 та № 11539

Представники правозахисних організацій, які тривалий час працюють задля забезпечення відповідальності за міжнародні злочини, вчинені в умовах збройної агресії проти України, вважають, що прийняття законопроєктів № 11538 та № 11539 не тільки не сприяє майбутнім розслідуванням, але й ставить під сумнів перспективу існуючих справ.

20 Грудня 2024

Більше публікацій
Ми у соцмережах
Актуальні публікації
Більше публікацій
Насильницькі зникнення
Вісім років в полоні: в Україну припинили повертати бранців “донецької республіки”

Масові незаконні затримання цивільних громадян України на окупованих територіях – не нова практика для росіян. Близько півсотні українців залишаються за ґратами російських тюрем починаючи з 2017 року. І це тільки ті, хто був затриманий у так званій ДНР.

21 Січня 2025

Війна і правосуддя
Ірпінський суд півтора року не виносить вирок росіянину, якого звинувачують у розстрілі батька й сина в Бучі

Олександра Кашина обвинувачують у розстрілі цивільних чоловіка та підлітка — Руслана та Юрія Нечипоренків. У Бучу Кашин потрапив як окупант у складі 2-ї оперативної роти управління Федеральної служби військ нацгвардії РФ по Ярославській області. Ірпінський міськсуд розглядає цю справу заочно за статтею 438 КК України.

20 Січня 2025

Майже 4000 звернень за 20 днів роботи: військова омбудсменка назвала найбільші проблеми в українському війську

За 20 днів на посаді Уповноваженої Президента України з питань захисту прав військовослужбовців та членів їхніх сімей до Ольги Решетилової, яка була призначена на цю посаду 30 грудня 2024 року, надійшло 3876 звернень. Вони стосуються різних питань, зокрема проходження військово-лікарських комісій, переміщення між підрозділами, непоновлення після самовільного залишення частини, комунікації родин зниклих безвісти і військовополонених з військовими частинами тощо.

19 Січня 2025

Більше публікацій