Родини загиблих у російському полоні військових мають отримувати 15 мільйонів гривень

Родини військових, які загинули в полоні, часто стикаються з несправедливістю під час визначення розміру одноразової грошової допомоги. Уповноважена президента з питань захисту прав військовослужбовців Ольга Решетилова вважає, що родини загиблих у полоні мають отримувати таку ж допомогу, як і родини військових, що загинули на полі бою. Для врегулювання цього питання у Верховній Раді зареєстрували відповідний законопроєкт. Розповідаємо, чому він важливий.
Родини військовослужбовців, які загинули в полоні, є однією з найбільш вразливих груп. У більшості випадків Російська Федерація повертає тіла загиблих у настільки жахливому стані, що ані українські, ані міжнародні експерти не можуть достеменно встановити причину їх смерті в полоні.
— Це провокує обурення рідних і здебільшого зумовлює їхню недовіру до висновків судово-медичних експертиз. При цьому родини загиблих у полоні стикаються з різними підходами уповноважених органів до визначення розміру одноразової грошової допомоги, — пояснює Олена Бєлячкова, юристка і координаторка груп родин полонених та зниклих безвісти МІПЛ.
Якщо в разі загибелі від поранення (контузії, травми, каліцтва) родинам мають виплатити одноразову допомогу 15 мільйонів гривень, то у випадку смерті під час полону в результаті захворювання ця сума в рази менша і становить трохи більш 2 мільйонів гривень.
Примітка: одноразова грошова допомога призначається і виплачується у розмірі 750-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на 1 січня календарного року. У 2025 році прожитковий мінімум для працездатних осіб в Україні становить 3028 гривень. Отже, розмір одноразової грошової допомоги у 2025 році становить 2 271 000 гривень.
Зауважимо, що перебування в полоні є продовженням військової служби (за винятком підтвердженої добровільної здачі в полон). Відповідно загибель у полоні так само пов’язана із захистом Батьківщини, як і загибель на полі бою, тому родини мають право на рівноцінну допомогу і захист їхніх прав.
Водночас наразі, щоб отримати одноразову грошову допомогу 15 мільйонів гривень, члени сімей загиблих у полоні військовослужбовців вимушені відстоювати свої права у судах.
Запропоновані проєктом зміни до закону “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей” врегулюють це питання. Також зміни передбачають таку виплату тим родинам, рідні яких загинули в полоні раніше, до моменту набрання чинності новою нормою.
— Ці зміни гарантують виплату одноразової грошової допомоги родинам військових, які загинули, не витримавши катувань і тортур у російському полоні під час виконання обов’язків військової служби, — каже Олена Бєлячкова.
Авторка: Яна Ільків, журналістка МІПЛ
Матеріал підготовлено за підтримки Міжнародного фонду «Відродження». Матеріал представляє позицію авторів і не обов’язково відображає позицію Міжнародного фонду «Відродження».