Send Lette
Військовополонені

Родини загиблих у російському полоні військових мають отримувати 15 мільйонів гривень

Родини військових, які загинули в полоні, часто стикаються з несправедливістю під час визначення розміру одноразової грошової допомоги. Уповноважена президента з питань захисту прав військовослужбовців Ольга Решетилова вважає, що родини загиблих у полоні мають отримувати таку ж допомогу, як і родини військових, що загинули на полі бою. Для врегулювання цього питання у Верховній Раді зареєстрували відповідний законопроєкт. Розповідаємо, чому він важливий.

Родини військовослужбовців, які загинули в полоні, є однією з найбільш вразливих груп. У більшості випадків Російська Федерація повертає тіла загиблих у настільки жахливому стані, що ані українські, ані міжнародні експерти не можуть достеменно встановити причину їх смерті в полоні. 

— Це провокує обурення рідних і здебільшого зумовлює їхню недовіру до висновків судово-медичних експертиз. При цьому родини загиблих у полоні стикаються з різними підходами уповноважених органів до визначення розміру одноразової грошової допомоги, — пояснює Олена Бєлячкова, юристка і координаторка груп родин полонених та зниклих безвісти МІПЛ.

Якщо в разі загибелі від поранення (контузії, травми, каліцтва) родинам мають виплатити одноразову допомогу 15 мільйонів гривень, то у випадку смерті під час полону в результаті захворювання ця сума в рази менша і становить трохи більш 2 мільйонів гривень. 

Примітка: одноразова грошова допомога призначається і виплачується у розмірі 750-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на 1 січня календарного року. У 2025 році прожитковий мінімум для працездатних осіб в Україні становить 3028 гривень. Отже, розмір одноразової грошової допомоги у 2025 році становить 2 271 000 гривень.

Зауважимо, що перебування в полоні є продовженням військової служби (за винятком підтвердженої добровільної здачі в полон). Відповідно загибель у полоні так само пов’язана із захистом Батьківщини, як і загибель на полі бою, тому родини мають право на рівноцінну допомогу і захист їхніх прав.

Водночас наразі, щоб отримати одноразову грошову допомогу 15 мільйонів гривень, члени сімей загиблих у полоні військовослужбовців вимушені відстоювати свої права у судах.

Запропоновані проєктом зміни до закону “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей” врегулюють це питання. Також зміни передбачають таку виплату тим родинам, рідні яких загинули в полоні раніше, до моменту набрання чинності новою нормою.

— Ці зміни гарантують виплату одноразової грошової допомоги родинам військових, які загинули, не витримавши катувань і тортур у російському полоні під час виконання обов’язків військової служби, — каже Олена Бєлячкова.

Матеріал підготовлено за підтримки Міжнародного фонду «Відродження». Матеріал представляє позицію авторів і не обов’язково відображає позицію Міжнародного фонду «Відродження».

0 Коментарів

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Схожі публікації
Військовополонені
МІПЛ долучилась до створення мапи місць утримання бійців “Азову” в російському полоні 

28 травня у Києві презентували сайт та інтерактивну мапу проєкту Inferno. Це ініціатива Асоціації родин захисників “Азовсталі” та відділення міжнародного співробітництва 1-го корпусу НГУ “Азов”. Медійна ініціатива за права людини стала одним із партнерів проєкту, надавши дані для створення мапи місць утримання.

29 Травня 2025

Військовополонені
Великий обмін: репортаж про те, як Україна повертала 1000 своїх

З автобуса виходять змарнілі чоловіки — колишні військовополонені. На подвір’ї лікарні родини зниклих безвісти тримають фото: шукають погляд, слово, впізнання. Поряд — тиша, сирени і надія, що хтось сьогодні скаже: "Я його бачив". Репортаж з обміну.

25 Травня 2025

Військовополонені
У Києві вшанували морських піхотинців, які третій рік перебувають у російському полоні

На Майдані Незалежності в Києві відбувся публічний захід, організований Асоціацією “Сила Морської Піхоти”. Під гаслом “Ми — там, де важко. Ми — морська піхота. Третій рік боротьби — в полоні” учасники акції нагадали суспільству про українських військових, які з 2022 року залишаються в полоні Російської Федерації після оборони Маріуполя.

25 Травня 2025

Більше публікацій
Ми у соцмережах
Актуальні публікації
Більше публікацій
Війна і правосуддя
В Одесі судять уже другого працівника СІЗО, який постраждав від російських катувань. І ще 104 справи в українських судах

Відстежуємо найцікавіші судові справи про злочини, скоєні в умовах війни. У доданих файлах є посилання на загальну таблицю зі всіма справами, розподіленими за областями. Також до цієї таблиці веде кожне посилання з матеріалу з анонсами на сайті.

27 Червня 2025

Адвокація
Підтримка родин полонених і фіксація наслідків катувань. У Києві міркують про підтримку постраждалих від РФ

26 червня у світі відзначають Міжнародний день на підтримку жертв катувань. За ініціативи Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими у Києві в цей день відбулась панельна дискусія, участь у якій взяли спільноти родин військовополонених, громадські організації та представники держорганів.

26 Червня 2025

Насильницькі зникнення
Активіст із Херсонщини перерізав собі вени після затримання, аби врятувати дружину від росіян

Активіст із Нової Каховки Олександр, прізвище якого ми не називаємо з міркувань безпеки, до повномасштабного вторгнення знімав на відео знос памʼятників Леніну на Херсонщині, а в окупації став мішенню для росіян. Його катували впродовж двох тижнів, щоб він здав інших громадських діячів міста, схиляли до “співпраці”.

25 Червня 2025

Більше публікацій